Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energoszczędność lodówek - dane producentów a rzeczywistość

06 Kwi 2011 08:33 3522 1
  • Poziom 10  
    Witam,
    byłem zdecydowany na zakup Bosch KGV 36X47 bądź bliźniaczy model Siemens KG 36VX47 obie z klasą energetyczną A++ ale znalazłem w sieci dwie opinie jedną z nich na elektrodzie o tym, że lodówka pobiera dużo więcej prądu niż podaje producent nawet 1,5kWh w lecie a najczęściej około 0.8 - 1 kWh.
    Rozumiem, że deklarowane przez producenta 0.57 kWh jak to w klasie A++ jest uzyskane w warunkach laboratoryjnych ale aż taka różnica?
    Czy w takim razie lodówka A+ będzie pobierać jeszcze więcej prądu czy ten model może jest jakiś nieudany?
    Czy ktoś z was sprawdzał ile tak naprawdę pobiera prądu jego lodówka?
  • Poziom 25  
    W miarę łatwo skojarzyć ilość zużytej energii z częstotliwością włączeń i czasem pracy w każdym cyklu. Nietrudno zauważyć bez pomiarów, że zużycie energii wzrasta z temperaturą otoczenia, utrudnieniem odprowadzenia ciepła ze skraplacza, ilością wprowadzanych artykułów i częstotliwością/czasem otwierania drzwi. Niekiedy będzie to znacznie więcej, niż w deklaracji wynikającej z badania nawet, jeśli było wykonane zgodnie z normą... Niestety produceni mają czasem "swoje" systemy badawcze, co powoduje jeszcze większe rozbieżności. Z zasady model A++ zużywa mniej energii niż A+ w takich samych warunkach zwłaszcza, jeśli pochodzi od tego samego producenta. Nota bene każdy pewnie spotkał radio z dużą nalepką 200W!, pobierające z sieci... 20W. Jako ważną ze wskazówek wziąłbym więc powtarzalne opinie użytkowników. Nie mierzyłem nigdy energii zużytej przez swoją lodówkę, ale gdy starą, często włączającą się, zmieniłem na Wirlpool A+, to inkasent zapytał podczas odczytu stanu licznika, czy u nas na pewno wszystko w porządku. Opłaty za energię znacząco zmalały. Pozdrawiam.