Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Roszczenie co do ubezpieczenia.

th00rop 06 Kwi 2011 10:38 1482 17
  • #1 06 Kwi 2011 10:38
    th00rop
    Poziom 13  

Witam!
    Dokładnie miesiąc temu kupiłem samochód. Opłaciłem skarbówkę, ale jeszcze go nie przerejestrowałem. Zbieg nieszczęśliwych wydarzeń chciał, że dzisiaj miałem stłuczkę z kolegą. Dowiedziałem się, że mogę ubiegać się o pieniądze od ubezpieczyciela na remont samochodu kolegi. Samochód jest ubezpieczony i wciąż zarejestrowany na poprzedniego właściciela. Chciałbym otrzymać pieniądze z ubezpieczalni, ponieważ z racji wieku i tak nie bd miał żadnych zniżek (nie zależy mi), tylko co jeśli samochód jest ubezpieczony na poprzedniego właściciela. Da się coś z tym zrobić? Wyciągnąć z ubezpieczalni jakieś pieniądze?

Proszę o pomoc!

0 17
  • #2 06 Kwi 2011 11:12
    pogo
    Poziom 11  

Rozumiem, że Ty jesteś sprawcą i chodzi o OC. Powinieneś iść do tej firmy z umową zakupu i dowodem rejestracyjnym żeby przepisali aneksem umowę na Ciebie, a kolega poszkodowany zgłasza do tej firmy szkodę i on dostaje kasę a nie Ty żeby mu przekazać.

0
  • #3 06 Kwi 2011 18:29
    th00rop
    Poziom 13  

I nie szkodzi, ze samochód nie jest przerejestrowany? Poza tym mam 19 lat nie będę musiał czegoś dopłacać (zawierać nowej umowy z ubezpieczycielem)?

0
  • #4 08 Kwi 2011 10:53
    pogo
    Poziom 11  

Przerejestrowanie nie ma nic do tego, tylko ważne jest by polisa była ważna.
    Nie zawiera się nowej umowy - tylko robi aneks do aktualnej Natomiast kwestia dopłaty jest zależna już od tego w której firmie było ubezpieczenie i czy zapłacona była tylko rata czy cała składka.

0
  • #5 08 Kwi 2011 16:04
    th00rop
    Poziom 13  

pogo napisał:
    Przerejestrowanie nie ma nic do tego, tylko ważne jest by polisa była ważna.
    Nie zawiera się nowej umowy - tylko robi aneks do aktualnej Natomiast kwestia dopłaty jest zależna już od tego w której firmie było ubezpieczenie i czy zapłacona była tylko rata czy cała składka.

Opłacona jest składka do sierpnia, z całości trwającej do lutego przyszłego roku.

0
  • #6 08 Kwi 2011 18:33
    kamil907
    Poziom 28  

Tak czy inaczej jeśli pójdziesz przepisać aktualne ubezpieczenie na siebie (masz na to miesiąc od chwili zakupu) to ubezpieczyciel przeliczy koszt składki zgodnie z twoim stanem zniżek czyli w tym przypadku bez żadnych zniżek więc jeśli poprzedni właściciel auta miał jakieś zniżki to będziesz musiał odpowiednio dopłacić.

0
  • #7 08 Kwi 2011 19:20
    th00rop
    Poziom 13  

kamil907 napisał:
    Tak czy inaczej jeśli pójdziesz przepisać aktualne ubezpieczenie na siebie (masz na to miesiąc od chwili zakupu) to ubezpieczyciel przeliczy koszt składki zgodnie z twoim stanem zniżek czyli w tym przypadku bez żadnych zniżek więc jeśli poprzedni właściciel auta miał jakieś zniżki to będziesz musiał odpowiednio dopłacić.

A kiedy nigdzie nie byłem i zamierzam pójść dopiero po zakończeniu bieżącej składki, dodatkowo będę chciał zmienić ubezpieczyciela?

0
  • #8 08 Kwi 2011 22:01
    kamil907
    Poziom 28  

Nie pamiętam dokładnie jak to wygląda z prawnego punktu widzenia ale uważaj żeby się nie okazało że jeździsz bez ważnego OC. Ewentualnie później ci naliczą zaległą dopłatę do składki.

0
  • #9 09 Kwi 2011 00:01
    th00rop
    Poziom 13  

Pytałem typa od ubezpieczeń, to powiedział, że ubezpieczenie przechodzi z samochodem, więc chyba wszystko ok... do sierpnia.

0
  • Pomocny post
    #10 09 Kwi 2011 17:24
    PCcepuk
    Poziom 19  

kupukac samochod kupujesz z OC !
    polisa w polsce jest do samochodu nie do własciciela....
    wiec przechodzi na ciebie, jezeli nie masz znizek lub masz mniejsze niz poprzedni własciciel to zostanie ci doliczona roznica za pozostały okrez do KONCA trwania umowy NIE raty !!!
    wiec jezeli kupiłes samochod to masz prawo do 1misiaca zrezygnowac z jego "ubezpieczycieja" od dnia zakupu i wybrac nowego, jezeli tego nie zrobisz lub nie zrobiłes twoja umowa trwa do końca ....
    jezeli umowa została zawarta/przedłuzona w lutym tra do lutego nastepnego roku...!:) nie do konca raty... to nie AC :)

0
  • #11 09 Kwi 2011 18:18
    th00rop
    Poziom 13  

PCcepuk napisał:
    kupukac samochod kupujesz z OC !
    polisa w polsce jest do samochodu nie do własciciela....
    wiec przechodzi na ciebie, jezeli nie masz znizek lub masz mniejsze niz poprzedni własciciel to zostanie ci doliczona roznica za pozostały okrez do KONCA trwania umowy NIE raty !!!
    wiec jezeli kupiłes samochod to masz prawo do 1misiaca zrezygnowac z jego "ubezpieczycieja" od dnia zakupu i wybrac nowego, jezeli tego nie zrobisz lub nie zrobiłes twoja umowa trwa do końca ....
    jezeli umowa została zawarta/przedłuzona w lutym tra do lutego nastepnego roku...!:) nie do konca raty... to nie AC :)

Ok, rozumiem. A np. mogę ubezpieczyć samochód na ojca ?
    I czy w wydziale komunikacji będą się czepiać jeżeli pójdę w tygodniu przerejestrować samochód?

0
  • #12 09 Kwi 2011 20:42
    kamil907
    Poziom 28  

Jeśli tylko ty jesteś na umowie kupna to nie możesz zarejestrować na ojca. Musiał byś się zgłosić z tym do urzędu skarbowego żeby przepisać pół wartości auta na ojca, w przypadku tak bliskiej rodziny nie ma za to żadnej opłaty i wtedy dostaniesz potwierdzenie, że ojciec jest współwłaścicielem auta. Następnie rejestrujesz już auto razem ze współwłaścicielem.

0
  • #13 09 Kwi 2011 21:53
    tzok
    Moderator Samochody

...tylko jak zrobisz współwłasność z ojcem to nie płać OC w tej samej firmie co ojciec, bo Ty zrobisz szkodzę, a zniżki stracicie obaj (tzn. ojciec straci na oba samochody - swój i twój).

0
  • #14 09 Kwi 2011 22:40
    th00rop
    Poziom 13  

tzn, ojciec nie miał samochodu od X lat, więc wiecie... Chodzi mi tylko o to, żeby jakoś obejść moją stłuczkę przy ponownym (nowym) ubezpieczaniu.

0
  • #15 13 Kwi 2011 23:37
    PCcepuk
    Poziom 19  

jak masz pow. 25lat to bez roznicy czy bedzie ojciec w dowodzie czy nie -oboje nie macie znizek.....

co do straty znizek po kolizji to juz od roku (w wiekszosci ubezpieczycieli) jest rozdział na pojazdy.... traci sie -10% dla danego samochodu... :) nie na wszystkie

0
  • #16 14 Kwi 2011 22:59
    Starkes
    Poziom 19  

Teraz firmy ubezpieczeniowe wymieniają się danymi, więc twoja stłuczka i tak wyjdzie - lepiej nie kombinuj, bo sporo dopłacisz.

0
  • #17 14 Kwi 2011 22:59
    th00rop
    Poziom 13  

Ja nie mam skończonych 25 lat, w tym sęk.

0
  • Pomocny post
    #18 16 Kwi 2011 20:37
    PCcepuk
    Poziom 19  

jak nie masz nikogo w rodzinie ze znizkami, to lepiej zrobic wspolwlasnosc z ojcem (przynajmniej nie bedziesz miał zwyzki +30% za wiek ponizej 25lat) -tylko ojciec musi byc jako pierwszy w dowodzie a ty drugi...

lub zrob darowizne ojcu samochodu (bez podatku bo to najblizsza rodzina) i sam. zarejestruj na ojca wtedy tez unikniesz dopłaty/zwyzki za te stłuczke stłuczke, a za pełny rok ojcicec zrobi tobie 50% darowizny samochodu (znów bez opłat podatkowych -najblizsza rodzina) i bedziesz wspolwlascicielem -wtedy zaczna ci sie liczyc lata za bezszkodowosc -jezeli nie bedziesz dalej "dzwonił" :)

w obecnej chwili takie rozwiazanie było by najsensowniejsze -bo po twoim dzwonie to:
    1. +10% za dzwona do ubezpieczenia...
    2. +30% za wiek ponizej 25lat....
    te 10% procent za dzwona skasuje sie dopiero po roku, wiec i tak ten rok nie bedzie pracował dla ciebie -ale rejestrujac samochod na siebie zrobi ci sie zwyzka...
    rejestrujac na ojca bedzie bez zwyzek a za rok dopiszesz sie poniekad z czystym kontem....

jak masz jakies jeszcze pytania to pisz...........

0