Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba A200. Biały ekran bez przyczyny.

marckdj 02 Maj 2011 22:34 21474 52
    marckdj
    Poziom 11  
    Witam ponownie. Powiedziałem sobie że tak tego nie zostawie. Pracuje właśnie na laptopie całkowicie otwartym. Wgrałem specjalnie Windowsa Viste SP2 oryginalnego żeby dowalić mu maxymalnie wszystkie obroty. Sprawdzam po kolei więc elementy. Robie zdjęcia i za chwilkę wszystko wam tutaj zademonstruje.
    A więc tak moim oczą ukazuje się układ chłodzenia. Stan idealny wiatraczek czyściutki jak łza. Dalej blaszany kwadracik ET018000100 dosyć gorący, jestem przekonany że to jest procesor. Jedziemy dalej. Ukłąd scalony KB910QF A-07054.
    firmy ene. Dalej mam prostokącik IC AR5BXB81 Askey Company 2.4DSOF4. Jedziemy dalej, Kwadracik z nalepką WK721, kilka prostych uikładzikow scalonych które widzicie na zdjęciach oraz puste miejsce na DVD. Uwaga w tym momencie robie filmik byście widzieli dokładnie co robie. Maxymalnie teraz wszystko pokazuje i proszę o pomoc. Mam nadzieje że teraz dokładnie nakreśliłem sprawe.

Linki do zdjęć.

http://img812.imageshack.us/img812/7554/sl373382.jpg
    http://img849.imageshack.us/img849/520/sl373381.jpg
    http://img263.imageshack.us/img263/7315/sl373376.jpg

Dodaje jako linki ponieważ nieumiem inaczej dodać.

Za chwile dodam film.

Link

Zmień sposób wklejenia grafiki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043840.html
    [jankolo]
  • Pomocny post
    foldback
    Poziom 29  
    Na początek drobny opis tego, co na płycie:

Inwerter zostaw w spokoju 96% problemów z układem podświetlania matrycy to jego brak, lub podświetlanie wyłącza się po chwili lub miga. W twoim przypadku jest sprawne.
    Czasami taśmy lubią się wysunąć z gniazda matrycy lub na płycie głównej - mało prawdopodobne, ale można sprawdzić. Poruszaj taśmą matrycy.
    Brak napięcia zasilającego logikę matrycy powoduję, że cała świeci na biało- mało prawdopodobne, bo obraz od samego początku byłby biały. Można delikatnie poruszać matrycą powyginać u góry w okolicach płytki logiki.
    Procesor w tym modelu znajduje się od spodu płyty głównej pod układem NB.
    Z racji tego, że mostek NB jest chłodzony pasywnie a układ osiąga wysokie temp (skoro to wersja ze zintegrowana grafiką Intel). Będę obstawał dalej przy mojej diagnozie. Szczególnie, że już kilka razy spotkałem się, że odklejone mostki Intel powodują takie objawy np. laptop wybudza się z hibernacji, ale ekran jest biały. Zdjęcie górnej obudowy laptopa powoduje, że płyta nie jest skręcona śrubami i zmieniają się naprężenie działające na płytę i na odklejony NB. Można to sprawdzić czy płyta reaguje na delikatne wyginania np. plastykowym końcem długopisu dociśnij laminat w okolicy NB.
    marckdj
    Poziom 11  
    Witam. Jestem właśnie po skręceniu laptopa. Po zabawie w dociskanie tego całego mostka północnego laptop od wczoraj się nie resetuje i działa dobrze. Uwaga nie mam włożonej baterii, używam tylko wyłącznie prądu. Ani jednego zacięcia od momentu wyciągnięcia bateri i przycisnięcia tego mostka północnego. Prędzej czy poźniej i tak się pojawią dlatego mam pytanie. Jak mam przylutować ten cały mostek? Jeżeli nie da się domowym sposobem, to jak co i komu zlecić :)
    foldback
    Poziom 29  
    Serwis laptopów. Tylko reballing (żadne wygrzewanie, reflow itp. czary) koszt od 300 – 400 zł w zależności od serwisu szukaj takich, które dają min. 5 miesięcy gwarancji, krótsza gwarancja = wygrzewanie = ponowne problemy z laptopem po okresie gwarancji.
    marckdj
    Poziom 11  
    Właśnie pojawił się pierwszy raz dziwny objaw. Pełno latających kwadracików oraz mrugający ekran. Windows nie chciał wstać. Czyżby zaczynało się coś całkowicie psuć. Dałem za tego laptopa używanego 800 zł. Pytanie czy warto wykonać te wygrzewanie czy po prostu kupić nową płytę główną a może po prostu sprzedać go na części i kupić sobie innego ? Jeżeli tak to jak mam sprawdzić czy płyta ma sprawną tą cześć, jeżeli sprzedać na części to ile mogę dostać i w końcu najważniejsze. Co można kupić podobnego do tego laptopa? Bardzo dziękuje za poświęcony czas. Nawet nie ma chyba w Zielonej Górze firmy zajmującej się tym Reballingiem całym.
  • Pomocny post
    foldback
    Poziom 29  
    Objawy jednoznacznie wskazują na NB. Tylko reballing. Zawsze możesz wysłać laptopa do jakiegoś serwisu ogłaszającego się na elektrodzie. Nową płytę? Zapewne masz na myśli używaną z aukcji, – jeśli tak to nie warto, bo może ona paść po kilu miesiącach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest napraw tej, którą masz w laptopie. Czy warto ogólnie laptop dobry i po naprawie podziała kilka lat w końcu to platforma Intel- do gier się nie nadaje (jak każdy laptop), ale do codziennej pracy, internetu, multimediów tak? Wg mnie się opłaca, chyba, że chcesz wydać 2 tyś na nowego laptopa.
    Co do kupna laptopa to tylko nowe dają pewność, że podziała 2- 4 lat. Kupno używanego laptopa to loteria. I tak dobrze trafiłeś, bo to Intel a gdybyś kupił laptopa na wadliwych układach Nvidii naprawa była by sporo droższa. Możesz tez zapytać w serwisie ile reballing NB, jeśli dostarczysz samą płytę, skoro już wszystko rozebrałeś J
    marckdj
    Poziom 11  
    Witam, jestem właśnie po wycieczce u Pana który wykonuje reballing. Niestety układy w tym laptopie mają fabryczny defect i reballing nic nie pomoże. Podobno musiał bym nabyć taki układ i wtedy on go nabije. Pytanie jest następujące do was drodzy przyjaciele. Czy taki układ można gdzieś dostać, czy naprawdę reballing nic nie pomoże, jeżeli nie to co zrobić by chociaż minimalnie pomóc temu układowi pochodzić chociaż jeszcze z pare miesięcy za nim nie poszukam nowego układu.
    foldback
    Poziom 29  
    Pisałeś, że laptop ma zintegrowaną kartę graficzną Intel. Podaj dokładny model laptopa A200-xxx. Aby można było sprawdzić, co tam faktyczne siedzi. Ewentualna zewnętrzna karta graficzna jest montowana po stronie procesora, więc na zdjęciach jej nie widać. Z tego, co piszesz to wygląda, że posiadasz kartę Nvidii – faktycznie układy posiadają wadę i są ciężko dostępne. Natomiast układy Intela montowane w tych laptopach są sprawne i wystarcza reballing, w najgorszym przypadku można je kupić nowe.
    marckdj
    Poziom 11  
    No właśnie też byłem bardzo zdziwiony. Podaje dokładnie model Toshiba A200 model 1CR - NR PSAEOE02G08PL na układzie Intel z kartą graficzną Intel Media Accelerator. Dokładnie tak brzmi całość. Powiedział mi że układy intela mają fabryczną wade do roku 2009. Mówi że jeżeli znajdę nowy układ to mi go nabije.

Dodano po 54 [minuty]:

foldback
    Poziom 29  
    marckdj napisał:
    Dokładnie tak brzmi całość. Powiedział mi że układy intela mają fabryczną wade do roku 2009. Mówi że jeżeli znajdę nowy układ to mi go nabije.

Tylko układy Nvidii mają tą wadę, a wg. Google w twoim laptopie nie ma układu tej firmy. Zresztą sam pisałeś w pierwszych postach, że laptop ma zintegrowaną kartę graficzną Intela. Najlepiej to sprawdzić we właściwościach pulpitu ekran lub menedżer urządzeń.
    Intel nigdy nie wypuścił takiej dużej serii wadliwych układów jak Nvidia. Proponuje poszukać innego serwisu. Wiedzą, że coś dzwoni, ale.. :D
    Dostępność układów Intala w pierwszym sklepie http://www.kocham-basie.pl/index.php?manufacturers_id=10.
    marckdj
    Poziom 11  
    Dzwoniłem do gościa, reballing u niego kosztuje 200zł. Powiedział jednak że nic to nie da po za wymianą kulek ołowiowych na bezołowiowe. Faktycznie chyba będe musiał iść do jakiegoś innego serwisu. Wyżej załączyłem screena z opisu płyty. A i taka ciekawostka od tych kwadracików znowu laptop chodzi dobrze. Jeżeli tylko dam sobie spokój z naprawą znów uderzy pewnie. On chyba ma oczy...

foldback napisał:
    marckdj napisał:
    Dokładnie tak brzmi całość. Powiedział mi że układy intela mają fabryczną wade do roku 2009. Mówi że jeżeli znajdę nowy układ to mi go nabije.

Tylko układy Nvidii mają tą wadę, a wg. Google w twoim laptopie nie ma układu tej firmy. Zresztą sam pisałeś w pierwszych postach, że laptop ma zintegrowaną kartę graficzną Intela. Najlepiej to sprawdzić we właściwościach pulpitu ekran lub menedżer urządzeń.
    Intel nigdy nie wypuścił takiej dużej serii wadliwych układów jak Nvidia. Proponuje poszukać innego serwisu. Wiedzą, że coś dzwoni, ale.. :D
    marckdj
    Poziom 11  
    Dziś resetuje się co 10 min. Cudem napisałem ten post. Niewiem co mam zrobić mam totalnie dosyć tego szrota. Chyba muszę nową płytę kupić bo nic nie pomaga.
    matisblu
    Poziom 18  
    Widzę że nie masz szczęścia do serwisów. Rebaling w tym wypadku powinien pomóc, bardzo żadko trafiają się uszkodzone układy intela.
    marckdj
    Poziom 11  
    Witam. Znalazłem serwis który zrobi reballing. Koszt to 200-250 zł. Serwis twierdzi że jeżeli układ by nie wstał zamówi nowy i wstawi. W tym wypadku wydaje mi się to rozsądną ceną. Podobno można wybrać nawet kulki ołowiowe lub bezołowiowe. Zdecydowałem się na usługę i ma trwać 48 godzin. Poinformuje wszystkich o efektach. Dziękuje serdecznie przyjaciele za wszelką pomoc i doradztwo. Mam nadzieje że po reballingu będę mógł na tym temacie wyłącznie postawić wam piwo.
    marckdj
    Poziom 11  
    Na Jutro Laptop ma być gotowy. Według wstępnych informacji koszt to 200 zł. Bardzo miły pan, i widać że naprawdę zna się na rzeczy, powinno być dobrze. Jeżeli wszystko wypadnie dobrze podam jeżeli będzie można kontakt do tego serwisu dla wszystkich którzy mają podobny problem. Z tego co się dowiedziałem układ intela powinien być sprawny, gdyby jednak nie wstał ,zaproponowano mi sprowadzenie układu po roku 2009 który niema już wad. Zobaczymy jak to wszystko się zakończy.
    Według najnowszych informacji wszystkie układu NVIDIA przed rokiem 2009 w laptopach Toshiba Satelite A200 mają fabryczną usterkę. Jutro wam wszystko szczegółowo opowiem.
    marckdj
    Poziom 11  
    Hej, niestety układ nie wstał i reballing nic nie pomógł. Został zamówiony nowy układ ze sklepu baska coś tam. Podobno do końca tygodnia ma być zrobiony. Jak słyszę nazwę Toshiba to otwiera mi się scyzoryk. Nie nawidze tego laptopa i jak go naprawię to go chyba sprzedam. Nie no poprostu totalnie jestem wściekły i zdołowany. Myślałem że sam reballing wystarczy, a okazało się że układ stał się totalnie martwy, i nic i nikt mu już nie pomoże. Pozostało czekać.
    foldback
    Poziom 29  
    Każdy, laptop dostępny w rozsądnych cenach jest projektowany na okres czasu 2 – 3 max 4 lat taki urok technologii montażu BGA i dyrektywy RoHS. Czy sprzęt medyczny i wojskowy jest wykonywany według dyrektywny RoHS – otóż nie, bo ma być niezawodny. Stop bezołowiowy jest mniej wytrzymały na zmiany temperatury i naprężenia. Dlatego sprzęt wyprodukowany w chwili obowiązywania wspomnianej dyrektywy jest mniej trwały, czyli od 1 lipca 2006 . I bez różnicy czy będzie to Toshiba, HP czy inna marka, bo płyty do laptopów produkuje inna firma, a części na tej płycie też pochodzą od różnych producentów. Sprzęt użytkowy to takie pole testowe technologii montażu, jeśli coś się sprawdzi to zostaje wprowadzone do profesjonalnych rozwiązań. Dopiero za kilka lat uda się technologię produkcji udoskonalić i sprzęt może będzie mniej awaryjny:)
    Szkoda rwać włosy z głowy, po prostu trzeba się z tym pogodzić i kupować sprzęt w rozsądnej cenie na okres gwarancji producenta.
    Swoją drogą w opisie podawałeś, że masz zintegrowana kartę graficzną Intela. Niestety w przypadku Nvidii trzeba wymienić wspomniane układy na wersje z DC+09 i koszt naprawy jest wyższy. W A200 montowali karty graficzne zintegrowane Intel’a, i zewnętrzne Ati i Nvidii. Szkoda, że nie wstawiłeś zdjęć drugiej strony płyty i ewentualnej karty graficznej, bo teraz nie wiadomo, kto wprowadza w błąd google czy serwis.
    marckdj
    Poziom 11  
    Witam Serdecznie. Oficjalnie problem białego ekranu został raz na zawsze rozwiązany. Z mojej strony chciałem serdecznie podziękować wam za wszystko, dzięki wam udało dojść do sedna problemu i wymienić nareszcie wadliwy układ. A więc tak co było przyczyną. Układ BGA który montowany jest przed rokiem 2009 ma defekt fabryczny. Dotyczy to układów NVidia ale i w tym przypadku Intela. Układ ten był praktycznie całkowicie martwy. Do tej pory nie wiem jak to możliwe że laptop wogóle na tym układzie pracował tyle czasu. Teraz na kilka lat mam spokój i mam sprawdzonego człowieka z okolic Zielonej Góry który wymienia specjalistyczną maszyną układy BGA, Reballing oraz naprawy konsol, laptopów, płyt głównych. Każdy kto chce dostanie odemnie dokładny adres i telefon do tego Pana. Więc krótkie podsumowanie tematu przed jego zamknięciem i definitywnym rozwiązaniem.

Jeżeli twój laptop ma następujące objawy.

Resetuje się bez przyczyny nawet na nowym systemie.
    Pojawiają się białe ekrany, niebieskie błedy STOP
    Dziwne afretakty, problemy z poprawnym wyświetlaniem grafiki
    Oraz inne dziwne rzeczy nie związane bezpośrednio z pracą dysku czy pamięci RAM, może to świadczyć o uszkodzonym układzie BGA.

W tym momencie macie 2 wyjścia.
    - Reballing starego układu. cena ok 200zł
    - Zakup nowego układu po roku 2009 i spanie spokojne przez następne kilka lat.
    i zamontowanie przez fachowca. Cena ok 350 zł
    - Pomaga również przeczyszczenie układu chłodzenia sprężonym powietrzem.
    cena ok 9 zł.

Usterka została rozwiązana. W razie pytań zapraszam na prv.
    Dziękuje wszystkim i pozdrawiam.
    marckdj
    Poziom 11  
    Demoniczny laptop znowu atakuje? Tak mogę nazwać kolejny atak białego ekranu. Teraz to naprawdę zaczyna to być poważny temat dla egzorcystów. A więc tak wymieniony jest cały układ BGA na płycie na nowy, nowy dysk, nowe ramy, wyczyszczony i dokładnie sprawdzony układ chłodzenia, przepatrzona płyta główna pod każdym możliwym względem. Już chciałem zamykać temat jednak problem powrócił i to już naprawdę nie jest możliwe. Co zostało nie wymienione to matryca oraz inwerter. Czyżby to robiło jakieś większe zwarcie? Co może powodować biały ekran jeżeli cała płyta główna jest sprawna i nowe sprawdzone wszystkie części komputerowe. Czy ktoś z was przyjaciele może mi wymienić co jeszcze jest odpowiedzialne za biały, lub też czasami inny ekran nie koniecznie biały. Może być niebieski, czerwony, różowy. Zawieszenie i trzeba reset...
    foldback
    Poziom 29  
    Usługę naprawy płyty głównej wykonałeś w serwisie, więc wg mnie powinieneś oddać laptopa na gwarancję, ponieważ nie ma żadnej poprawy a ty zapłaciłeś za naprawę.
    marckdj
    Poziom 11  
    Mam stały kontakt z serwisem, jednak jak na razie nie zauważyłem już żadnych usterek. Być może to początek końca matrycy ponieważ ten jedyny raz w którym pojawił się ten ekran był koloru błękitnego. Pozatym od tamtej pory laptop chodzi dobrze. Także szczerze polecam serwis w którym zakładałem układ.
    marckdj
    Poziom 11  
    Sprawa rozwiązana. Nie stykała do końca taśma przy matrycy. Teraz już oficjalnie temat można zamknać. Laptop działa już 5 dni i niema już żadnych problemów. Serdeczne podziękowania dla wszystkich.