Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba A200. Biały ekran bez przyczyny.

06 Kwi 2011 11:32 21396 52
  • Poziom 11  
    Witam. Bardzo proszę was o pomoc. Niestety moje wszystkie pomysły już nie działają. Problem polega na tym że podczas pracy bez żadnego nawet obciążęnia np przeglądanie internetu nagle pojawia się biały ekran i niema żadnej reakcji ze strony sprzętu. Dysk słychać że szumi ale płyta nie odpowiada. A teraz może żeby było łatwiej powiem co do tej pory wymieniłem. Mój laptop to Toshiba A200 wymieniona pamięć RAM na DDR2 800Mhz Kingston 2 giga, 320 GB Dysk Seagete Momentus, Nowy wiatraczek i dokładne wyczyszczony układ chłodzenia. Na każdym systemie jak i Windows Vista tak i na Windows XP zachowuje się identycznie. BIOS został wgrany do każdego systemu osobno zgodnie z zaleceniami producenta na stronie Toshiby. W podglądzie zdarzeń niema absolutnie żadnego błedu, komputer również nie pokazuje żadnego błedu. Temperatura nie przekracza 50 stopni na speed fune. HDTune pokazuje dysk w stanie idealnym. Niemam już siły. Laptop ten doprawdza mnie do szewskiej pasji. Dotąd miałem stary DELL D600 i nigdy nie miałem takich problemów. Proszę o pomoc w dotarciu do problemu. Co odpowiada za zawieszenie się komputera bez przyczyny? Czy to może być uszkodzenie płyty głownej? Jeśli tak to jak to zdiagnozować. Laptop nie jest na gwarancji. Dodam że jestem w stanie sam go rozkręcić i skręcić ale potrzebuje porady za co się wziąść. Posiadam również odpowiedni sprzęt ale niestety tej usterki wogóle nie da się zdiagnozować. Siedzimy sobie na necie sprawdzamy temperature, napiecia wszystko dobrze nagle pojawia się biały ekran, całkowicie zawiesza się komputer, dysk szumi ale nie pracuje płyta jakby całkowicie przestaje reagować. Po resecie komputer potrafi chodzić 1 godzine a czasami 20 godzin. Na zdjęciu jest inny laptop ale problem ten sam.

Toshiba A200. Biały ekran bez przyczyny.
  • PCBway
  • Poziom 36  
    marckdj napisał:
    . Siedzimy sobie na necie sprawdzamy temperature, napiecia wszystko dobrze nagle pojawia się biały ekran, całkowicie zawiesza się komputer, dysk szumi ale nie pracuje płyta jakby całkowicie przestaje reagować. Po resecie komputer potrafi chodzić 1 godzine a czasami 20 godzin. Na zdjęciu jest inny laptop ale problem ten sam.

To świadczy o tym, że uszkodzona jest płyta główna lub karta VGA. W zależności od modelu w A200 były karty wlutowane bezpośrednio na PCB albo w innych modelach na osobnej płytce, która można było oddzielnie wymienić. Sama grafika kosztowała zwykle około 1/2 ceny płyty głównej.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    electro.poz napisał:
    Tu masz link do identycznego problemu, który przerabialiśmy wczoraj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1961808&highlight=

Podłączałeś go do monitora zewnętrznego? jak nie to zrób to

No ale w zasadzie to co mu da podłączenie do monitora zew. skoro maszyna w tym momencie, który opisuje dostaje totalnego zwisa? Jestem przekonany, że tedy nawet nie uda mu się przełączyć na zew. monitor za pomocą klawiszy Fn+F5. Podłączanie do zew. monitora ma sens jeno tedy jak komp nadal pracuje prawidłowo, a podejrzenia są o uszkodzenie matrycy. Co innego jakby dostał biały ekran, a komp nadal reagował na klawiaturę i inne bodźce zew. Tu wygląda jednak na to, że matryca jest sprawna a problem jest z VGA.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    ^ToM^ napisał:

No ale w zasadzie to co mu da podłączenie do monitora zew. skoro maszyna w tym momencie, który opisuje dostaje totalnego zwisa? Jestem przekonany, że tedy nawet nie uda mu się przełączyć na zew. monitor za pomocą klawiszy Fn+F5. Podłączanie do zew. monitora ma sens jeno tedy jak komp nadal pracuje prawidłowo, a podejrzenia są o uszkodzenie matrycy. Co innego jakby dostał biały ekran, a komp nadal reagował na klawiaturę i inne bodźce zew. Tu wygląda jednak na to, że matryca jest sprawna a problem jest z VGA.

A skąd wiadomo, że jest to totalny zwis? Czy autor tego postu jest pewien że laptop się zawiesza w momencie pojawienia się białego ekranu, czy to są tylko przypuszczenia?
  • Poziom 11  
    Najciekawsze jest to że na laptopie podczas instalacji systemu niema żadnego takiego błędu, choćby niebieskiego ekranu. Grafika taka jak u kolegi z postu wyżej czyli zintegrowana Intela. Czy to całkowity zwis? Dokładnie wygląda to tak. Sam moment zatrzymania to biały ekran, totalny brak reakcji żadnego z podzespołów po za szumieniem dysku. Wystarczy reset i komputer chodzi ponownie bez żadnych problemów. Jest tam zasilacz który był lutowany, czy to może mieć jakikolwiek wpływ na tą sytuację. Dodam że laptop pracuje cały czas na zasilaniu z sieci ponieważ bateria jest totalnie uszkodzona i trzyma maksymalnie 5 min. I ostatnie pytanie. Skoro uszkodzone jest VGA dlaczego nie wykazuje tego absolutnie żaden program diagnostyczny. Np 3DMark, Everest albo podgląd zdarzeń.
  • Poziom 12  
    takim programem nie sprawdzisz połączenia chipsetu graficznego z płytą główną, a jeżeli jest to wina czegoś z grafiką to pewnie połączenia (na 60%).
    Podłącz laptopa do monitora zewnętrznego i wtedy będziemy widzieli co się dzieje, czy można wykluczyć problem z matrycą i połączeniem matrycy, czy to jest pełne zawieszenie się czy tylko Ci sie wydaje, jeżeli da się zresetować go przyciskiem a nie poprzez odłączenie zasilania, to nie jest to pełna zawiecha, bo jak sie laptop totalnie zawiesza to tylko całkowite odcięcie go od zasilania umożliwia wyłączenie i zresetowanie.
    Możliwe także może być uszkodzenie mostku, który często jest przyczyną wieszania sie - o ile ten laptop się wiesza.. tak czy siak podłącz go do monitora i daj znać jak to wygląda
  • Poziom 11  
    Od godziny 13.00 używam laptopa bez przerwy, na przemian gram w gry i obciążam czym tylko się da. Wgrałem nawet najmocniej obciążające procesor programy. Komputer chodzi idealnie, temperatury w normie. Od ostatniego białego ekranu wymieniłem bios, i wyczyściłem sprzęt sprężonym powietrzem. Nie wiem teraz już kompletnie co jest grane. Przecież gdyby coś było uszkodzone wkońcu by się pojawił jaki kolwiek błąd a tu wszystko idealnie. Podaje temperatury i inne dane.

HDD 32 stopnie.
    Procesor 1 . 47
    Procesor 2 . 47
    HD Tune. Dysk przeskanowany zero błedów.
    3D Mark bez problemu przeszedł testy
    Photoshop i mnustwo filtrów na raz. 10 winampów otwartych oraz 5 yutubów
    Już nie wiem, podłaczony jest laptop do zewnętrznego monitora tylko że jak na złość bład przestał istnieć. A może jednak coś przeoczyłem. Niewiem już sam...
  • Poziom 12  
    to teraz pod obciążeniem testujesz go na matrycy czy na zewnętrznym monitorze? Bo nie rozumiem..
  • Poziom 11  
    Testuje go podłączonym jednocześnie pod matrycą i zewnętrznym. :) Natomiast niema za bardzo co testować bo jak narazie błąd nie występuje...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    marckdj napisał:
    Testuje go podłączonym jednocześnie pod matrycą i zewnętrznym. :) Natomiast niema za bardzo co testować bo jak narazie błąd nie występuje...

Jest też szansa, że usterka była spowodowana okresowym przegrzewaniem sie procesora grafiki bądź CPU i stąd po wyczyszczeniu zaczęło poprawnie działać. Na ile tam było to zanieczyszczone, no to już sam musiałbyś wiedzieć po ilości kurzu jaki się stamtąd wydostawał przy dmuchaniu. Te wszystkie modele A200 są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie układu chłodzenia. Czasami to może dawać takie chore objawy jak problemy z obrazem czy totalne zwisy.
  • Poziom 11  
    Dziękuje wszystkim za pomoc. Jak na razie laptop się nie wyłącza i działa świetnie. Grałem 3 godziny w grę i chodzi bardzo przyzwoicie. Do tego gry jakby z lekka szybciej działały. Mam nadzieje że problem już nie powróci.
  • Poziom 36  
    marckdj napisał:
    Mam nadzieje że problem już nie powróci.

Należy tylko pamiętać o okresowym przedmuchiwaniu układu chłodzenia. Na przykład raz na miesiąc przy częstym używaniu nawet 2 razy na miesiąc.
  • Poziom 11  
    Witam. Niestety problem powrócił. Tym razem pojawił się na ekranie Biosu. Mam pytanie do specjalistów. W momencie kiedy zrobił się biały ekran, momentalnie radiator z boku notebooka stał się bardzo gorący. Po resecie komputera, włączył się wiatrak i komputer 2 dzień chodzi dobrze. Czy ktoś dysponuje zdjęciem płyty głownej mojego modelu laptopa? Dowiedziałem się że problemem mogą być zimne luty na karcie graficznej.
  • Poziom 11  
    Dziś jeszcze raz rozkręciłem całego laptopa. Śrubka po śrubce, otworzyłem wszystko co można było otworzyć, jeszcze raz dokładnie wyczyściłem sprężonym powietrzem. Wiem już jak co gdzie jest, mogę go rozkręcać i skręcać do rana. Pytanie moje jest następujące? Czy ktoś może mi doradzić jak wylutować układ graficzny, Czy jest to na tyle skąplikowane że lepiej wymienić całą płytę główną ?
  • Poziom 11  
    Przyjaciele drodzy mimo ciężkiego serca musiałem oddać laptop na serwis. Podejrzenie uszkodzenia płyty głównej. Poinformuje was o tym co dokładnie serwis stwierdził żeby każdy(a) z takim problemem nie musiał(a) się tak męczyć jak ja.
  • Poziom 11  
    A więc laptop wrócił z serwisu. Uwaga! Czekacie pewnie na super nowine że laptop miał coś uszkodzone, zostało wymienione i działa? Absolutnie nie. Laptop nie ma żadnego uszkodzenia płyty głównej, procesora, karty grafiki czy innego podzespołu. Serwis testował laptop całą noc zostawiając go na 3Dmarku, maksymalnie obciążając laptopa. Niestety usterka nie występuje. Serwis stwierdził że biały ekran był niemożliwy. Czy mam w takim razie wołać egzorcyste ? Niech mi ktoś pomoże to przestaje być zabawne. Laptop robi sobie biały ekran jak ma zły dzień ?

Dodano po 41 [minuty]:

Wobec tego biorę się za zasilanie. Zaczynam od wymiany wszystkich kabli oraz zakupem UPS oraz listwy antyprzepięciowej...
  • Poziom 29  
    marckdj napisał:

Wobec tego biorę się za zasilanie. Zaczynam od wymiany wszystkich kabli oraz zakupem UPS oraz listwy antyprzepięciowej...

Strata pieniędzy. Bo to nie wina zasilania tylko płyty.
    Napisz dokładnie, jaki to model A200-xxx CPU INTEL lub AMD, jaka grafika INTEL, ATI, Nvidia. Z twojego opisu wynika, że płyta główna posiada zimne luty pod NB/GPU usterka będzie występować sporadycznie z czasem będzie się pogłębiać. Laptop działał w serwisie, ponieważ zapewne w czasie transportu się trochę poobijał i powstały naprężenia na płycie? Czy jeśli matryca zrobi się białą jest możliwość przełączenia laptopa na zewnętrzny monitor czy zawiesza się całkiem?
  • Poziom 11  
    Witam, serwis podobno przepatrzał wszystko co możliwe. Płyta główna model Toshiba Satelite A200 1CR - Grafika zintegrowana Intel. Zawiesza się całkiem, niema możliwości przełączenia na monitor zewnętrzny. Zimne luty. A nie zauważył by tego serwis otwierając notebooka?
  • Poziom 29  
    Widocznie serwis nie skojarzył tej usterki z mostkiem północnym (a efekt białej matrycy najczęściej można spotkać przy grafikach Intela). Biały ekran może też być powodem przegrzewania się laptopa, jeśli temperatury CPU i NB są w normie to zostają zimne luty pod NB. Reballing NB 965 powinien pomóc. Poszukaj lepszego serwisu, jeśli nie zostałeś poinformowany o tym, że jeśli usterka się powtórzy to trzeba będzie wykonać reballing NB
  • Poziom 15  
    Witam
    Na początek podmień inwerter zanim zabierzesz się za zasilanie.Problemy w układzie formowania impulsów sterujących kluczami MOS przetwornicy inwertera bądź uszkodzenie kondensatorów za trafo mogą powodować pobór max prądu skutkującego w efekcie końcowym blokowaniem się przetwornicy zasilacza .Efekt jest taki ,że matryca świeci na biało natomiast brak jest treści obrazu po czym wszystko zawiesza się.
  • Poziom 40  
    Co ma inwerter do uszkodzenia, biała matryca to brak zasilania 3,3V do jej elektroniki, najczęściej z powodu nie kontaktu 30 pinowego złącza w niej, czasem sama wtyczka się sama wysuwa jak jest nie zabezpieczona. Kabel LVDS przetarty może zwierać 3,3 V na masę i zawieszać komp.
  • Poziom 15  
    Witam
    Zwarcie napięcia 3.3V do masy powoduje zadziałanie obwodów zabezpieczających przetwornicy głównej komputera przenośnego i w konsekwencji wyłączenie go a nie zawieszanie.
  • Poziom 15  
    Witam
    Aby wyeliminować lub potwierdzić problem z matrycą spróbuj tak jak wcześniej podpiąć monitor zewnętrzny lecz z wypiętym złączem matryca - płyta główna.Tak więc musiałbyś trochę go rozebrać.Jeżeli nic w trakcie tego testu się nie wydarzy to problem będzie w matrycy w przeciwnym wypadku tak jak zaznaczył foldback płyta główna do dobrego serwisu.
  • Poziom 11  
    A więc od paru dni laptop chodzi bardzo dobrze. I na monitorze zewnętrznym jak i na matrycy. Niema znaku żadnej usterki. Powoli zaczynam się przyzwyczajać do nawiedzonego laptopa. Dać do dobrego serwisu. Dałem do najlepszego serwisu Notebooków w Zielonej Górze która ma certyfikaty AMD, Intela oraz Insert GT. Grałem całą noc w gre i zero jakich kol wiek przycinek. Nie mam pojęcia co się dzieje ale gdyby było coś uszkodzone chyba by się to pojawiało częściej. Wymieniłem listwy prądowe na firmę Lestar, podobno najlepsze firma listew przepięciowych. Dlaczego tak zrobiłem otóż laptop ma uszkodzoną baterie i mam go tylko pod prądem. Myśle że może jakiś prąd zły szedł i przez to zawieszenie. Mój laptop powinien być eksponatem do testów dla firm komputerowych jako nie zindyfikowany obiekt stojący...
  • Poziom 15  
    Czyli wypięcie uszkodzonej baterii, która mogła powodować pobór nadmiernego prądu w konsekwencji skutkującego przeciążeniem przetwornicy i zawieszaniem się laptopa rozwiązało problem?.
  • Poziom 11  
    Niestety problem wrócił. Dziś bez powodu pojawiły się znowu białe ekrany. Mam pomału dosyć tego laptopa i chyba go roz..... Mój DELL600 był dużo lepszy i strasznie żałuje że go zmieniłem. Czy ktoś naprawdę może mi pomóc? To jest niemożliwe że by nie można było zlokalizować usterki. Skoro serwis autoryzowany tej usterki nie widzi to dlaczego ja ją widze? Czy ktoś może mi pomóc naprawić raz na zawsze ten komputer albo doradzić. Ten temat robi się coraz dłuższy a niestety laptop tak jak robi biały ekran tak robi dalej. I nic i nikt nic nie może zrobić.