Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat sieci - prośba o poradę/opinię

06 Kwi 2011 13:36 3685 3
  • Poziom 9  
    Witam

Proszę o pomoc w zaplanowaniu mojej sieci wg takiego schematu:
    schemat sieci - prośba o poradę/opinię

Mam 2 budynki, które muszę ze sobą połączyć - odległość 2 budynków nie jest duża bo około 30-50metrów; ale opcja połączenia ich kablem na 100% odpada - po prostu nie mogę położyć/przeciągnąć kabla i już.
    Jednak w całej sieci mają być wydzielone 2 podsieci - w miarę możliwości niezależne od siebie, ale korzystające ze wspólnego/połączonego pasma internetowego

To po kolei:

1. łącza ADSL od Netii
    - NETIA_budynek_1
    - NETIA_budynek_2

łącze NETIA_budynek_1 chcę dostarczyć do budynku nr 2 radiowo - poprzez antenę routera do odbiornika (TP-Link TL-WA5210G który będzie wisiał na ścianie zewnętrznej budynku nr2); do routera asmax będę miał podłączoną antenę na zewnątrz budynku nr 1, aby lepiej sygnał nadawać.

W budynku nr 2 mam router Cisco RV042-EU do którego podłączyć chciałbym 2 łącza internetowe z Netii - to radiowo przeniesione z budynku nr 1 + to co jest w budynku nr 2.
    Router RV042-EU będzie pracował w trybie „łączącym” 2 łącza w 1.

2. następnie za urządzeniem/routerem RV042-EU chciałbym wydzielić 2 sieci

- sieć nr 1
    a) będzie się opierać o switch TP-Link TL-SG1024, do którego będą podłączone za pomocą skrętki komputery, telefony IP oraz drukarka sieciowa
    b) będzie do switcha podpięty AP, który będzie umożliwiał w sieci nr 1 łączenie się za pomocą WIFI

- sieć nr 2 - bardziej skomplikowana...
    a) sieć będzie "podzielona" na dwa budynki, ale ma tworzyć jedność
    b) w budynku nr 2 będzie podobny scenariusz jak w sieci nr 1 w kwestii podłączanych urządzeń,
    w budynku nr 1 do którego dostarczę "sieć" za pomocą AP TL-WA5210G wpiętego w switch TP-Link TL-SG1024 (kolejne AP i switch, druga sztuka) będę miał router Linksys WRT54GL (z zewnętrzną jedną anteną, aby lepiej ściągać sygnał); ten WRT54GL będzie z softem Tomato;
    c) w budynku nr 1 będą do WRT54GL podłączone 2 kompy, drukarka sieciowa i dysk sieciowy oraz ok 10-15 laptopów na WIFI (wlan będzie leciał z tego WRT54GL);

taki mam mniej więcej plan

Cele jakie chcę osiągnąć:
    1) połączenie "mocy" 2 łączy internetowych z 2 budynków za pomocą sieci radiowej, tak aby to połączone pasmo było dostępne dla każdej jednostki korzystającej z Internetu;
    2) stworzenie 2 jak najbardziej niezależnych od siebie sieci;
    3) druga sieć ma pracować w podziale na 2 budynki, a łączność pomiędzy budynkami realizowana będzie radiowo;
    4) sieć nr 2 - zasoby znajdujące się w budynku 1 i 2 muszą być dostępne pomiędzy budynkami np. w budynku nr 2 ma być dostęp do dysku sieciowego, który znajduje się w budynku nr 1 itd.

generalnie chciałbym prosić o opinię czy jest to dobrze pomyślane

+
    pytanie o TP-Link TL-WA501G - może to zastąpić jakimś lepszym sprzętem? ale cenowo tak max +100zł
    to samo dotyczy WRT54GL - tym bardziej, że ma tam działać ok 10-15 laptopów na WIFI i musi to działać porządnie i bez problemów

PS.
    mam nadzieję, że moje powyższe wypociny są zrozumiałe i znajdzie się ktoś kto mi pomoże to dobrze zaplanować
  • Poziom 14  
    witam
    Poradziłeś już sobie, czy dalej potrzeba pomoc?
    Pozdr
  • Moderator - Sieci, Internet
    siwy_1974 napisał:
    witam
    Poradziłeś już sobie, czy dalej potrzeba pomoc?
    Pozdr

Zobacz na datę kiedy to było ;)