Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

6P3S, KT88, EL34, 6L6 czy może inna - jaka lampa do wzmacniacza SE?

DRAIVER 06 Kwi 2011 14:19 5475 4
  • #1 06 Kwi 2011 14:19
    DRAIVER
    Poziom 13  

Witam.

Stoję przed problemem wyboru lampy do mojego już trzeciego wzmacniacza lampowego. Chce aby ten wzmacniacz był już ostatni i najlepszy jaki jestem w stanie zbudować. Może zacznę od początku.
    To ma być wzmacniacz do słuchana muzyki. Słucham różnej muzyki ale głównie spokojnych kawałków. Zależy mi na tym aby dźwięk był czysty, wyrazisty, aby było słychać każdy szczegół i aby było słychać piękną scenę (nie wiem czy wiecie o co mi chodzi, nie potrafię tego opisać).
    Mój pierwszy wzmacniacz był zrobiony na lampach ECL86 - brzmiał dla mnie okropnie. Następny i obecny działa na 6Π1Π i preampie na 6H1Π i ten gra przepięknie. Obydwa to oczywiście SE. Nie chce budować PP bo podobno zanika w nim druga harmoniczna która jest tak przyjemna dla ucha i powoduje właśnie te lampowe brzmienie. Poza tym nie zależy mi na mocy choć te 2x4W to czasem troszkę za mało. Myślę że wystarczy 2x10W. Klasa pracy A. I jeszcze jedno. Chciał bym by była to tetroda gdyż pentody brzmią dla mnie trochę dziwnie jeśli chodzi o słuchanie jakiejś spokojnej muzyki. Czy wy też macie takie odczucia? Wiem że trzy lampy które wymieniłem w temacie to pentody ale nigdy ich nie słuchałem więc może warto by je użyć. Jest też jeszcze jeden problem - cena. Chciał bym kupić KT88 bo z tego co czytam jest to świetna lampa do takiego wzmacniacza ale jak zobaczyłem ile kosztuje na allegro to z krzesła spadłem. Choć może warto zainwestować trochę pieniędzy i mieć dobre brzmienie.
    I jeszcze jedna sprawa. Mianowicie sprzężenie zwrotne. Robić czy nie? Mój obecny wzmacniacz pracuje bez sprzężenie. Chciał bym mieć regulacje niskich i sopranów. Można by to zrobić w sprzężeniu ale podobno psuje ono trochę dźwięk.
    Podzielcie się swoimi wrażeniami odsłuchowymi.

0 4
  • #2 06 Kwi 2011 20:29
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Cytat:
    Chciał bym by była to tetroda gdyż pentody brzmią dla mnie trochę dziwnie jeśli chodzi o słuchanie jakiejś spokojnej muzyki. Czy wy też macie takie odczucia?

Odczucie jest sprawą subiektywną, każdy ma własne.
    Skoro nie chcesz pentod, to odrzuć EL34 w przedbiegach.
    Cytat:
    Chciał bym kupić KT88 bo z tego co czytam jest to świetna lampa do takiego wzmacniacza ale jak zobaczyłem ile kosztuje na allegro to z krzesła spadłem.

KT88 z palcem w nosie dostarczy Ci mocy dwa razy większej niż wymagane 10W.
    Moja rada: nie dysponujesz dużymi pieniędzmi, weź 6P3S. Może być wersja militarna, 6P3S-E. Tanio kupisz, łatwo zbudujesz i będzie Ci żyć po wsze czasy.
    Cytat:
    I jeszcze jedna sprawa. Mianowicie sprzężenie zwrotne. Robić czy nie?

Możesz przecież przetestować działanie wzmacniacza ze sprzężeniem i bez niego. Ba, możesz nawet wyprowadzić potencjometr służący do regulacji jego głębokości.
    Cytat:
    Można by to zrobić w sprzężeniu ale podobno psuje ono trochę dźwięk.

:roll:
    Cytat:
    Podzielcie się swoimi wrażeniami odsłuchowymi.

Nie to forum.

0
  • #3 07 Kwi 2011 09:31
    fugasi
    Poziom 13  

DRAIVER napisał:
    Mój pierwszy wzmacniacz był zrobiony na lampach ECL86 - brzmiał dla mnie okropnie.

Nic nie wiemy na temat budowy tego wzmacniacza, zdziudziać można wszystko jak się ktoś uprze, jedno ci tylko napiszę: znam przypadek w którym wzmacniacz na ECL86 pobił w teście odsłuchowym słynną triodę 300B.
    Pentoda ECL86 pracowała oczywiście jako trioda.

W ogóle lampy które bierzesz pod uwagę do nowego wzmacniacza oprócz KT88 niezbyt nadają się do SE - zniekształcenia będą dość spore. Te lampy były od początku pomyślane do układów przeciwsobnych.

0
  • #4 10 Kwi 2011 11:22
    DRAIVER
    Poziom 13  

A może jakieś inne lampy do SE proponujecie? Chętnie bym zrobił na KT88 ale ta cena przeraża, w dodatku na allegro to same chińczyki

0
  • #5 10 Kwi 2011 12:28
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Może najpierw określ swój budżet. Krzyczysz, że za drogo, a wymagania masz z sufitu.
    Ze swojej strony polecam (wprawdzie nie SE) wzmacniacz przeciwsobny na parce 6P1P-EW i dwóch 6Ż1P-EW na kanał. Moc wyjściowa 10W, brzmienie naprawdę fajne, pasmo przenoszenia 20Hz-30kHz z palcem w nosie. Opis i schemat w majowej Elektronice Praktycznej.

1