Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek do CO i CWU z wykorzystaniem zespołu wodnego Jotul.

7bodek 06 Kwi 2011 16:02 5046 4
  • #1 06 Kwi 2011 16:02
    7bodek
    Poziom 8  

Jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego o pow 250m2 obecnie stan surowy zamknięty i mam dylemat jaki system ogrzewania ogrzewania i cwu zastosować.
    Lubie palić w kominku i chciałbym możliwie najefektywniej wykorzystać energię cieplną z kominka do ogrzania domu i cwu, dom dodatkowo będzie zasilany gazem ziemnym i gaz będzie głównym nośnikiem energii cieplnej, koszt samej instalacji nie jest priorytetem w moim wypadku, w wolałbym sie kierować tym, że potem koszt utrzymania domu będzie mniejszy. Nie przepadam za kominkami z płaszczem wodnym i chciałbym wykorzystać Zespól wodny Jotul. Ogrzewanie powietrzne odradzają mi znajomi ze wzgledu na zapylenia i kurz.
    W domu mam na parterze mam na całości ogrzewanie podłogowe + 2 grzejniki(125m2), a na pietrze są w sypialnie w których są grzejniki, podłogówka jest w korytarzu i łazience (pietro tez 125m2).

Chciałem zapytać forumowiczów czy taki schemat ma sens:

Kominek do CO i CWU z wykorzystaniem zespołu wodnego Jotul.

pokrótce opiszę o co chodzi:
    Woda od ogrzewania i CWU w buforze 400-500l wstępnie podgrzana latem przez solar, zimą kominkiem, zapewne nie uda mi sie osiągnąć zimą odpowiedniej temperatury do CWU oraz CO samym kominkiem z Zespołem wodnym Jotul dlatego wstępnie podgrzana woda będzie dogrzewana do odpowiedniej temp. przez 2 funkcyjny Piec na gaz ziemny i kierowana do kaloryferów i podłogówki.
    W przypadku wystudzenia buforu automatyka będzie kierować wodę z kaloryferów/podłogówki bezpośrednio do gazowego pieca CO. z pominięciem bufora.
    Dodatkowo kominek będzie wyłożony kaflami lub jakimś materiałem szamotowym
    Planuje tez zastosowanie w domu rekuperacji.

0 4
  • #2 08 Kwi 2011 12:23
    markmd
    Poziom 24  

Sama idea jest poprawna-czego nie można powiedzieć o schemacie.

0
  • #3 10 Kwi 2011 18:41
    mirrzo

Moderator na urlopie...

7bodek napisał:
    Nie przepadam za kominkami z płaszczem wodnym...

I pozostań przy swoim przekonaniu
    7bodek napisał:
    Ogrzewanie powietrzne odradzają mi znajomi ze wzgledu na zapylenia i kurz.

Bajki dla dzieci na dobranoc. W każdym systemie ogrzewania powietrze się "rusza" - raz mniej, raz więcej. Niech ten "kominek" nie będzie Twoją zmorą, np. w razie awarii. Będziesz musiał wszystko rozebrać :(
    Poza tym "kominek" z płaszczem wodnym, to kocioł. Zatem nie może być montowany w pomieszczeniach mieszkalnych, ale tylko w technicznych, lub kotłowni. Tak stanowi prawo:
    § 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi
    lub kominkami.
    § 136. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwo stałe oraz pomieszczenia składu paliwa i kotłowni powinny odpowiadać przepisom
    rozporządzenia, a także wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.
    2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych
    w piwnicy, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane
    kotły o większych mocach cieplnych nominalnych.
    Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.
    Reszta tu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690

-1
  • #4 27 Lis 2011 17:49
    PirelliF1
    Poziom 1  

Mam Jotula 510 z zespołem wodnym.straszne dziadostwo. 5 grzejników może tym ogrzejesz. Nie ma jak normalny kominek z płaszczem wodnym,a nie jakieś odzyskiwanie ciepła ze spalin. Żałuję że wpadłem na ten pomysł.
    Pozdr

0