Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można kupić czasową programowalną ładowarkę do AA?

06 Kwi 2011 16:40 1327 3
  • Poziom 9  
    Witam,
    Przeglądałem ostatnio fora i różne sklepy w poszukiwaniu dobrej ładowarki do akumulatorków AA i nie znalazłem takiego typu, który by miał:

1. programowalny wyłącznik czasowy (ustawiam jak długo się mają ładować)
    2. ustawiany prąd ładowania
    3. nic więcej - żadnego procesora, itp.

Tego typu ładowarka wydaje mi się bardzo prosta w wykonaniu i na pewno byłaby tańsza od procesorowych. Czytam różne opinie i nawet te "topowe" i inteligentne ładowarki okazują się zawodzić - krąży sporo zdjęć spalonych lub stopionych BC-700/BC-900 i rozsadzonych w nich ogniwach, do tego problemy typu przeładowanie, niedoładowanie, niemożność rozpoczęcia ładowania, działa z akumulatorkami firmy X, a nie działa z Y, itp... Podejrzewam, że zrobienie takiego uniwersalnego i niezawodnego urządzenia to wielka sztuka. Z kolei czasowe ładowarki mają na sztywno ustawiony czas i prąd i jeszcze do tego resetują się jak sieć zaniknie na chwię. Ponieważ nie używam akumulatorków bardzo często, to nie chcę wydawać dużo kasy na ładowarkę.

Wiele lat temu sam zrobiłem taką ładowarkę:

1. transformator + stabilizator natężenia z 3-stopniową regulacją przełącznikiem (75mA, 150mA i 200mA)
    2. podłączony tani ruski zegarek elektroniczny, alarm powodował wyłączenie ładowania: ustawiałem godzinę wyłączenia i zawsze działało
    3. koszyczek na 4 ogniwa - jak wpinałem mniej, to zwierałem obwód małą żabką
    4. dioda świecąca podczas ładowania

Do tego chwilowa przerwa w dostawie prądu nie sprawiała problemu, bo zegarek był zasilany swoją bateryjką, a kondensator pamiętał stan włączenia ładowania przez wiele minut. Urządzenie proste jak cep i niezawodne, jednak miało to swoje rozmiary i inne mankamenty typu brak obudowy, itp.

Czy mogę obecnie kupić gdzieś taką ładowarkę? Chcę sobie móc nastawić mały prąd ładowania (np. 200mA), czas 14h (lub ok. 7h dla częściowo rozładowanych) i mieć pewność, że ładowanie będzie trwało ile trzeba i że żaden super mikroprocesor nie pomyli się, kiedy ma skończyć ładowanie.

Wiem, że mogę kupić czasowy programator sieciowy, ale wolałbym, żeby to było wszystko w miarę kompaktowe.
  • Poziom 32  
    Ale po co programowalny wyłącznik czasowy?Sprawna ładowarka automatyczna i efekt masz taki sam(odpowiednio naładowane akumulatorki).
  • Poziom 9  
    rafbid napisał:
    Ale po co programowalny wyłącznik czasowy?Sprawna ładowarka automatyczna i efekt masz taki sam(odpowiednio naładowane akumulatorki).

Co rozumiesz przez automatyczna? Procesorowa? Skoro tak, to moja odpowiedz:

+ prostsza konstrukcja = niższa cena
    + mniejsze ryzyko awarii urządzenia
    + mniejsze ryzyko błędnego wykrycia momentu końca ładowania

Właśnie czytając wiele już opinii, nie są to takie rzadkie przypadki, że końcowym efektem nie są odpowiednio naładowane akumulatorki - bywają niedoładowane, przeładowane, przegrzane, czasem jedna komora inaczej ładuje niż inne, a w razie pomyłki procesora brak możliwości ręcznego zmuszenia ładowarki do naładowania akumulatora tak jak chcę.
  • Poziom 32  
    Automatyczna to że sama się wyłączy. Ja za swoją dałem 27zł.

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Temat ciekawy ale musisz znać dokładnie ;
    1. pojemność akumulatorków
    2. stopień rozładowania
    3. sprawność akumulatorków a ta jest inna przy np 0.1C i inna przy 0.5C
    Aby odpowiednio ustawić czas ładowania.