Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden UBC 69 XLT-2, pytanie o antenę bazową...

Grota112 06 Kwi 2011 21:28 6486 17
  • #1 06 Kwi 2011 21:28
    Grota112
    Poziom 8  

Witam Szanownych Państwa. Jestem posiadaczem skanera Uniden UBC 69 XLT-2 posiadam antenę teleskopową ale w zasięgu jej pracy to jeszcze nie to czego potrzebuję:D Mianowicie nie znam się na elektronice i stąd głupie pytanie, czy ktoś może wiedzieć z ilu kilometrów może mi ściągać taka antenka:

http://cbradio.bazarek.pl/opis/2213718/szerokopasmowa-antena-stacjonarna-do-skanerow-.html

Parametry techniczne :
    Częstotliwość : 26 -1300 Mhz
    Impedancja 50 Ohm

Czy ona wgl. się nadaje, może ktoś zaproponuje lepszą ? Proszę nie piszcie o robieniu swojej bo nie podołam temu wyzwaniu :) Antena bazowa zamieszczona miała by być na wysokości około 7 metrów na kolanku od anteny satelitarnej oddzielonej gumą aby nie przewodził prąd na kolanko. Pomożecie ? Z góry bardzo wam dziękuję :)

0 17
  • #2 07 Kwi 2011 11:51
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sądzę że ta antena będzie dobra do twoich potrzeb, jako do samego nasłuchu. Oczywiście nie jest to idealne wyjście, ale wystarczające. Teoretycznie powinno być kilkanaście przełączanych anten każda na inny wycinek pasma co praktycznie trudne do zrealizowania na tak szerokiego paśmie.

0
  • #3 07 Kwi 2011 12:04
    internick
    Poziom 33  

W terenie wiejskim ta antena się sprawdzi w 100%. W mieście oprócz wzbudzonych wzmacniaczy, młynków do kawy, mikserów i innych tego typu urządzeń niewiele poza zakłóceniami odbierzesz w dobrej jakości. Może na początek zrobisz jednak dipol półfalowy? To kilkadziesiąt minut pracy, a efekt nieporównywalny do anteny z zestawu. Jego wykonanie jest banalnie proste.

0
  • #4 07 Kwi 2011 14:06
    kriss51

mantoch napisał:
    W terenie wiejskim ta antena się sprawdzi w 100%. W mieście oprócz wzbudzonych wzmacniaczy, młynków do kawy, mikserów i innych tego typu urządzeń niewiele poza zakłóceniami odbierzesz w dobrej jakości. Może na początek zrobisz jednak dipol półfalowy? To kilkadziesiąt minut pracy, a efekt nieporównywalny do anteny z zestawu. Jego wykonanie jest banalnie proste.

Sam dipol jest na wąskie pasmo. Co z tego jak zrobi go np. na 145MHz ciekawe co posłucha na 430MHz, albo 1,2GHz. Równie dobrze może zastosować kawałek druta. Ta antena do której dał link na pewno będzie lepsza, zresztą widać że ma nawet różnej długości przeciwwagi. Na róże częstotliwości różna długość. Co do terenów miejskich to czy na dipolu czy na tej szerokopasmowej jeśli będą śmieci w zasięgu to na obu antenach je odbierze. Jeśli w miastach miało by być tak brzydko to nikt z krótkofalowców nie używał by radiostacji, a i cb radia nie mogły by pracować więc nie przesadzaj.

0
  • #5 07 Kwi 2011 14:29
    Grota112
    Poziom 8  

Ja mieszkam na przedmieściach do KM PSP mam 9 km. I ładnie ściąga, zastępy na mieście słyszę ale czasami tak słabo jak pojadą w dalszą część miasta, gminy lub powiatu. Obok mojego domu jest tak akurat, że 20m pola i kolejny dom :D Taki odstęp mi się trafił. Z waszych opinii widzę, że dużo lepiej będzie ta antenka co podałem ściągała ?

0
  • #6 07 Kwi 2011 14:44
    internick
    Poziom 33  

Grota112 napisał:
    ...Obok mojego domu jest tak akurat, że 20m pola i kolejny dom...

I 7 m nad terenem ostateczność? Wyżej się nie da, np. do komina?

Miałem taką antenę i nie byłem zadowolony, ale może zły egzemplarz mi się trafił. Niemniej anteny typu Discone nie należą do najlepszych. Opinii tez za dobrych nie mają. Jak masz $ to inwestuj. Jeśli się nie sprawdzi to wymienisz na coś innego.

0
  • #7 07 Kwi 2011 15:52
    Grota112
    Poziom 8  

Niby można ale boję się bo nie mam żadnego zabezpieczenia, piorunochronu itd. Jak mam już wyłożyć kasę to wolę na coś dobrego, żebym był zadowolony. Może coś doradzisz, ciekawego ?

0
  • #8 07 Kwi 2011 15:55
    kriss51

Teraz mi cię coś przypomniało. Całkiem nie dawno miałem skaner do naprawy. Nie mając żadnej szerokopasmowej anteny podłączyłem skaner pod zwykłą siatkę TV. ze wzmacniaczem. Odbiór był rewelacyjny. Możesz jeszcze zdemontować siatkę wtedy będzie bardziej dookólna. Prawdopodobnie będzie lepiej odbierać od tej anteny z linka. Pozdrawiam

0
  • #9 07 Kwi 2011 16:13
    internick
    Poziom 33  

@kriss51 nie rozśmieszaj mnie....

VHF:

Radmor 32812/1

UHF:

Radmor 32812/7

VHF + UHF:

Lafayette MA-1500

Lafayette MA-2000

0
  • #10 07 Kwi 2011 16:25
    kriss51

mantoch napisał:
    @kriss51 nie rozśmieszaj mnie....

VHF:

Radmor 32812/1

UHF:

Radmor 32812/7

VHF + UHF:

Lafayette MA-1500

Lafayette MA-2000

Ale o co Ci chodzi. Co oznaczają te typy radyjek. Antena siatkowa pracuje w paśmie VHF i UHF i ma wzmacniacz więc większość pasma skanera pokryje. Może myślałeś że piszę o antenie satelitarnej? Jak twój post ma się do tematu?

0
  • #11 07 Kwi 2011 16:34
    internick
    Poziom 33  

kriss51 napisał:
    ...Co oznaczają te typy radyjek?...

Wszystkie Twoje posty są takie wartościowe? Kolego to są modele ANTEN, a nie radia!

0
  • #12 07 Kwi 2011 16:37
    kriss51

No wyglądało mi to na radia. Przeoczyłem, tylko kolega chce pokryć całe pasmo jedną anteną, a nie kilkoma więc niech sprawdzi antenę siatkową. Odbierała rewelacyjnie. Zresztą takie sprawdzenie prawie nic nie kosztuje.

0
  • #13 07 Kwi 2011 19:09
    Grota112
    Poziom 8  

Kriss51 a skaner w naprawie z powodu ??? Chyba nie tej anteny ?

Jeżeli podepnę taką zwykłą siatkową antenę TV ze wzmacniaczem to ze skanerem nie powinno się nic stać ?

1
  • #14 07 Kwi 2011 19:12
    internick
    Poziom 33  

Marny pomysł. Skanera raczej nie uszkodzisz, ale taka antena nie ma impedancji 50 Ohmów, a taką zaleca się do skanera. Poza tym wzmacniacz oprócz właściwego sygnału wzmocni szumy i zakłócenia tak, że skaner będzie się zatrzymywał na bzdurach.

0
  • #15 07 Kwi 2011 19:38
    kriss51

Grota112 napisał:
    Kriss51 a skaner w naprawie z powodu ??? Chyba nie tej anteny ?

Jeżeli podepnę taką zwykłą siatkową antenę TV ze wzmacniaczem to ze skanerem nie powinno się nic stać ?

Jak się ma uszkodzić. Tylko podłącz go tak jakbyś podłączał TV czyli poprzez separator i pamiętaj że to tylko do nasłuchu. Zapomnij o podłączaniu tam jakiegoś np. CB i nadawać. Sprawdź ten skaner na tej antenie.
    Gdybyś miał go spalić to nie pisał bym takich bzdur.

Ps.
    Jeśli coś brzmi nie prawdopodobnie to nie znaczy że nie działa.

Zobacz też ile więcej przekaźników będziesz odbierał w paśmie od 462MHz do 464MHz, a wszystko stanie się jasne.

0
  • #16 07 Kwi 2011 20:39
    internick
    Poziom 33  

NMT już w wielu rejonach kraju nie działa, więc u Kolegi może być cisza w podanym zakresie ;)

0
  • #17 07 Kwi 2011 20:51
    kriss51

mantoch napisał:
    NMT już w wielu rejonach kraju nie działa, więc u Kolegi może być cisza w podanym zakresie ;)

Tam już dawno nie pracuje NMT centertel. :D Te ripitery teraz transmitują telefony TPSA (stacjonarne). Są stosowane tam gdzie nie ma możliwości położenia kabla lub jest nie opłacalne. Ja na śląsku odbieram około 40.

0
  • #18 16 Lip 2012 14:13
    zwierzaq_gda
    Poziom 9  

Witam!

Mam skanerek Uniden UBC69XLT-2, antena fabryczna nie zadowalała mnie, więc kupiłem sobie Alan 9 Plus, jednak teraz dostałem Midland-a na pasmo właśnie strażackie. Czy odbiór i słyszalność np. wozów strażackich będzie lepsza i większa?

Moderowany przez c2h5oh:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8329012#8329012

0
  Szukaj w 5mln produktów