Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obsługa Lilin PIH7625 PF. Czy kamerę da się obsłużyć? Soft i konwerter.

adoverus 06 Apr 2011 22:25 3531 17
 • #1
  adoverus
  Level 10  
  Witam serdecznie !!! Na pewnym obiekcie nastąpiła konieczność przepięcia 3 sztuk kamer jak w temacie z obsługi przez konsolę tegoż to producenta pod obsługę z rejestratora BCS. Po wielu trudnościach udało się sklepać rejestrator by obsługiwał kamery.Problem polegał na tym że kamery są baaaaaaaardzo wysoko usytuowane więc nie było mowy o podejrzeniu w ich środku jaki adres miały ustawiony. Ustawiliśmy protokół Lilin, metodą prób i błędów w końcu trafiliśmy na adresy tych kamer (adresy przy 3 sztukach kamer były gdzieś na poziomie nr 60.... ). Parzystość, bity pozostawiliśmy domyślne - kamery odżyły...Kamerami można kręcić (klikając myszką na konsolę wyświetloną na ekranie monitora za pomocą DVR BCS) ale jak się puści przycisk myszy kamera szybko wraca do jakiegoś głupiego presetu z ostrością i całą ustaloną telemetrią....Nie patrzy więc tak jak chcemy (chyba że będziemy cały czas trzymać mychę naciśniętą) tylko wraca do zbędnego preseta.

  Pytania: czy tylko protokół Lilin obsługuje ta kamera ? W instrukcjach dostępnych w internecie ( a tylko takimi dysponujemy) nie ma nic o protokołach....  Z instrukcji wynika iż możemy skonfigurować kamerę...Ma ona opcje programowe wywoływane za pośrednictwem konsoli (tylko o tym jest wzmianka) na ekranie monitora. W tym menu kamery wywołanym przez konsolę możemy przywrócić kamerę do ustawień fabrycznych bądź nadać jej nowe presety. Czy menu kamery Lilin PIH7625 PF można też konfigurować bez konsoli? Jeśli tak to w jaki sposób? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Pozdrawiam

  Dodano po 29 [minuty]:

  Witam ponownie !!! Czy ktoś podłączał tą kamerę pod komputer stacjonarny ? Chodzi mi o soft i wspomniany w instrukcji (do tej kamery) konwerter RS232-RS485 co by obsłużył ta kamerę. Na stronie dystrybutora nie ma nic o sofcie ani o tym konwerterze....Pozdrawiam
 • #2
  Stan-Mar

  Level 26  
  A kontaktowałeś się z dystrybutorem Lilin z Wrocławia - tam mają dział techniczny, który powinien na Twoje pytania odpowiedzieć.
 • #3
  adoverus
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedź. Wczoraj jak skończyły się koncepcje zadzwoniłem do dystrybutora. Data produkcji kamer (chociaż jest to ten sam model co jeszcze jest sprzedawany) być może nie idzie w parze z rejestratorem BCS ze względu na protokół. Kamery mogą być starsze więc nie mają jeszcze PELCOD a po protokole Lilin mogą chodzić wadliwie. Skończy się pewnie na zakupie klawiatury...Brak jest możliwości rzekomo sterowania tych kamer za pomocą komputera (nawet [posiadając konwerter rs232-rs485) Dzięki za radę i sugestie :) Pozdrowionka
 • #4
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  adoverus wrote:
  Brak jest możliwości rzekomo sterowania tych kamer za pomocą komputera (nawet [posiadając konwerter rs232-rs485).
  Wydaje mi się, że jest to trochę naciągana teoria (lub prawdziwa, jeśli kamery komunikują się w jakimś "dialekcie" własnego protokołu...).
  W necie jest sporo bezpłatnych narzędzi (programów) do sterowania z poziomu PC. Jeśli nie znajdziesz - daj znać na priv - podeślę Ci soft, który ma m. in. protokół Lilin (działa na pewno z protokołami Pelco P/D, Panasonic i Novus - to testowałem; nie gwarantuję, że będzie działał z protokołem Lilin).
 • #5
  adoverus
  Level 10  
  Dziękuję bardzo koledzy. Nie odpisywałem gdyż sprawa stanęła w miejscu. Mięliśmy klawiaturę BCS KBDB pracującą w PELCO D bodajże. Kamery nie chciały współpracować. Te kamery tylko że w wersji chyba po 2008r ponoć w miarę dobrz obsługiwały PELCO D ...Więc tutaj ta klawiatura jednak się na nic nie przydała. Jak się coś ruszy w tej sprawie napiszę. Jesteśmy na etapie wypożyczenia klawiatury Lilin - a do obsługi tych kamer (by sprawdzić czy sa one w pełni sprawne i czy jest sens zakupu klawiatury Lilin-a do obsługi tych kamer). Ja właśnie szukam jakiegoś softu po necie do obsługi kamer Speed Dome (a jak by obsługiwały protokół Lilin-a to już w ogóle byłoby super :) ) Pozdrawiam Was serdecznie, dziękuje za odzew, zdrowych i radosnych świąt ;)
 • Helpful post
  #6
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  adoverus wrote:
  Ja właśnie szukam jakiegoś softu po necie do obsługi kamer Speed Dome (a jak by obsługiwały protokół Lilin-a to już w ogóle byłoby super :) )

  Taka propozycja już padła:
  treborsz wrote:
  W necie jest sporo bezpłatnych narzędzi (programów) do sterowania z poziomu PC. Jeśli nie znajdziesz - daj znać na priv - podeślę Ci soft, który ma m. in. protokół Lilin (działa na pewno z protokołami Pelco P/D, Panasonic i Novus - to testowałem; nie gwarantuję, że będzie działał z protokołem Lilin).
 • #7
  adoverus
  Level 10  
  Tak, wiem że padła i właśnie jej tropem się pokierowałem ;)
 • #8
  adoverus
  Level 10  
  W związku z tym iż nie mogłem się doszukać na elektrodzie jak i w internecie informacji dot. programów służących do sterowania kamer PTZ za pośrednictwem rs 485 i komputera chciałbym abyście wypowiadali się w tej kwestii. Poszukiwane są programy do sterowania i obsługi kamer PTZ bezpośrednio za pośrednictwem jedynie konwertera rs 485. To co mi udało się znaleźć to pelco_controller_pl . Niestety program ten posiada wąski zakres obsługiwanych protokołów. Mile widziane programy obsługujące protokół Lilin :) Pozdrawiam
 • #9
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  treborsz wrote:
  W necie jest sporo bezpłatnych narzędzi (programów) do sterowania z poziomu PC. Jeśli nie znajdziesz - daj znać na priv - podeślę Ci soft, który ma m. in. protokół Lilin (działa na pewno z protokołami Pelco P/D, Panasonic i Novus - to testowałem; nie gwarantuję, że będzie działał z protokołem Lilin).
 • #10
  adoverus
  Level 10  
  Kolego Treborsz, napisałem ten post nie tylko z myślą o mnie ale i o wszystkich którzy poszukują tego typu programów. Jeśli znasz jakieś programy podziel się tą wiedzą i napisz ich nazwy (tak jak ja to zrobiłem pisząc o rezultatach moich poszukiwań w internecie). Swoją drogą pisałem do Ciebie na priv, ale nie uzyskałem absolutnie żadnej odpowiedzi prócz tych na forum - kopiowanych z wcześniejszych wątków cytatów.
 • #11
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  1.
  Dysponuję oprogramowaniem, jednak nie zauważyłem, aby producent udostępniał je publicznie.
  Mając na uwadze Prawa autorskie, a także Regulamin Forum (Punkt 3.1.1) nie zamieszczę programu na Forum.
  2.
  Co do e-maili na priv - nie mam żadnych wiadomości od użytkownika o nazwie adoverus. Więcej tutaj.
 • Helpful post
  #12
  zbigleg1
  Level 12  
  Kamery te obsługiwane są przez klawiatury producenta - przykładowo:
  1. PIH - 800 II (chyba jedna ze starszych wersji),
  2.PIH 931D - jedna z ostatnich wersji,

  oraz korzystając z oprogramowania geovision przez interfejs RS 485.

  Nie spotkałem się z przypadkiem , aby inny producent obsługiwał protokół Lilin i Lilin 2.

  Pozdrawiam
 • #13
  adoverus
  Level 10  
  Dzięki bardzo za odpowiedź. Pytanie jeszcze tylko czy do menu kamery możemy się dostać za pomocą jakiegoś programu czy też tylko z klawiatury? Instrukcja podaje iż możemy sterować tymi kamerami za pomocą komputera i RS485 ale jaki program? Do czego mi jest potrzebne wywołanie tego menu? Kamery są umieszczone w miejscu niemożliwym do dostania się bez specjalnego sprzętu typu podnośnik itp.Wszystko wskazuje na to iż są jakieś presety wgrane do pamięci kamer i dlatego one się tak zachowują a nie inaczej (problem z dwiema kamerami...Przykładowo rejestrator BCS...Protokół Lilin w nim ustawiamy.Możemy już sterować kamerami ale tylko sterować - do menu kamery raczej się niedostanę.
  Na kamerach jest objaw następujący. Puścimy przycisk myszy którym sterujemy kamerę np w lewo - czyli sterowanie PTZ za pomocą rejestratora. Jeśli zwolnimy przycisk myszy kamera zamiast pozostać w tej pozycji i czekać na dalsze wytyczne np góra, dół bliżej dalej, to zamiast tego wraca w ekspresowym tempie do jakieś zapewne wprogramowanej pozycji - presetu - który jest nam zbędny. Ponawiamy próbę - istnieje konieczność już np nie śledzenia kamerą czegoś tylko przestawienia jej by sobie permanentnie patrzyła gdzieś indziej - próbujemy ją ustawić, ustawiamy, puścimy przycisk myszy - kamera wraca do wcześniej wspomnianego ustawienia pozycji które nic nam nie daje. W tym cały myk :) ) Pytanie więc czy za pomocą komputera i jakiegoś oprogramowania (jeśli można to jakie oprogramowanie) można się dostać do menu kamery w celu wykasowania w niej presetu bądź przywrócenia do ustawień fabrycznych - by na wspomniany preset ona się nie przestawiała? Jakieś pomysły? Jeśli by się udało przywrócić ustawienia fabryczne kamerami możemy sterować z powodzeniem z menu rejestratora co w zupełności wystarczy. Pozdrawiam :)
 • Helpful post
  #14
  zbigleg1
  Level 12  
  Z pewnością przy pomocy klawiatury PIH-800 II i PIH-931D. Wejście do menu klawisz "SHIFT" następnie "SET".

  Zachowanie kamer opisane powyżej może wynikać z:
  1. uszkodzenia odbiornika RS485 - najczęściej rezystory zabezpieczające (22 om smd), rzadziej układy SN75156 - jeżeli dobrze pamiętam nazwę,
  2. nie w pełni kompatybilny emulator protokołu Lilin. Producent ten podaje specyfikację dla protokołów Lilin i Lilin 2, ale z moich doswiadczeń wynika że istnieją jeszcze jakieś różnice w wykonaniach poszczególnych kamer. Przykładowo klawiatura PIH-931D posiada możliwość pracy w 3 trybach Lilin. Nie mogę przypomnieć sobie jak są opisane, ale wybór następuje po typie kamery.

  Klawiatura PIH 800 (chyba jedna z najstarszych oferowanych przez producenta) pracuje poprawnie z wszystkimi modelami kamer. Nowsze wersje mają z tym problem. Często wydaje się że kamera żyje własnym życiem, a wystarczy tylko zmienić ustawienia wersji protokołu w klawiaturze PIH 931D.
 • #15
  adoverus
  Level 10  
  Dzięki bardzo za rzetelną odpowiedź. Będziemy walczyć z tymi kamerami jak będzie czas o wynikach opowiem. :) Z góry jeszcze raz dziękuję - pozdrawiam
 • #16
  adoverus
  Level 10  
  Kolego Treborsz nie mogę się z Tobą w jakikolwiek sposób skontaktować. Nie dochodzą do Ciebie ani wiadomości z prywatnej poczty a jak się chyba okazuje nie dochodzą też wiadomości wysyłane za pośrednictwem elektrody (gdyż nie miałem od Ciebie odzewu). Wysyłam do Ciebie po raz kolejny wiadomość za pośrednictwem elektrody.pl. Dzięki i pozdrawiam
 • #17
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  adoverus wrote:
  Kolego Treborsz nie mogę się z Tobą w jakikolwiek sposób skontaktować. Nie dochodzą do Ciebie ani wiadomości z prywatnej poczty a jak się chyba okazuje nie dochodzą też wiadomości wysyłane za pośrednictwem elektrody (gdyż nie miałem od Ciebie odzewu). Wysyłam do Ciebie po raz kolejny wiadomość za pośrednictwem elektrody.pl

  Czy moja wiadomość wysłana do Ciebie w ubiegłym tygodniu dotarła?
  Nie mam żadnej wiadomości od Ciebie (ani na elektrodzie, ani na prywatnym e-mailu).
  Podaj swój e-mail - prześlę Ci soft.
 • #18
  User removed account
  Level 1