Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naczynie wzbiorcze a wahaniami cisnienai wody w sieci wodociagowej.

Janusz314 06 Kwi 2011 22:42 8900 8
 • #1 06 Kwi 2011 22:42
  Janusz314
  Poziom 9  

  Czy i kiedy naczynie wzbiorcze zabezpiecza przed wahaniami cisnienia wody w sieci wodociagowej ?
  Mieszkamy w domu od poltora roku, kupilismy od dewelopera. Mamy piec gazowy Viessmanna Vitodens 333. Kilka dni temu na scianie pokoju graniczacego z kotłownia zaważyliśmy zacieki. Okazalo sie ,ze ciekł zawor bezpieczenstwa pieca na rurze doprowadzajacej wode z sieci. Fachowiec od Viessmanna stwierdzil, ze to wina skokow cisnienia wody od dostawcy. Deweloper twierdzi, to nie jego wina ale Gminy, bo daje taka wode. Sprawdzilem Projekt wg ktorego mial byc budowany dom (Virgo). W opisie kotlowni znalazlem znalazelm inny typ pieca (Vaillant ecoTEC VU 196/2-C jako wlasciwy dla tego domu. Podgrzewacz CWU mial byc firmy NIBE-BiaWAR, typ Quattro , 150 dcm3. Projektant domu wpisal jednak, ze z uwagi na zwiekszona pojemnosc wodna (podlogowka) potrzebne beda dwa DODATKOWE NACZYNIA WZBIORCZE z firmy Reflex (N8/3 z zaworem obslugowym do inst Co i Refix DT5.8 z armatura przeplywowa do inst CWU). Takich naczyn nie zainstalowano do mojego pieca Viessmanna. Czy to moglo byc przyczyna awarii ? Instalator od Viessmana tlumaczyl mi, ze potrzebne bedzie <jakies> naczynie przeponowe. Deweloper upiera sie ,ze jest to <poza standardem> więc chce za to opłaty. Czy to nie jest tak, ze deweloper nie zainstalowal czegos co bylo w projekcie i bylo POTRZEBNE dla tej instalacji?

  0 8
 • Pomocny post
  #2 07 Kwi 2011 07:04
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  W tej instalacji powinno się znaleźć naczynie przeponowe. Ono własnie zabezpiecza układ przed wyciekiem wody z zaworu bezpieczeństwa.
  Tak czy siak pociągnął bym dewelopera do zwotu kosztów osuszenia i malowania ścian, ponieważ to on dał "d..." nie montując tego naczynia ani też odprowadzenia wody z zaworu bezpieczeństwa do ścieków.

  I jeszcze jedno.
  To nie jest żadna awaria, lecz normalne zjawisko polegające na tym, że nadmiar wody po rozprężeniu wyrzucany jest przez zawór bezpieczeństwa.
  Tyle, że deweloper myli zastosowania tych zaworów, gdyż nie służą one do pozbywania się nadmiaru wody po rozprężeiu na skutek zagrzania. Do tego służą naczynia przeponowe. Natomiast zawory mają zadziałać w razie awarii naczynia lub zagotowania wody w układzie.

  1
 • #3 07 Kwi 2011 10:40
  Janusz314
  Poziom 9  

  Dziekuję za wyjaśninie. Moja skomna wiedza też podpowiadała mi, że takie naczynie jest zabezpieczeniem. Rozumiem, ze wstawienie reduktora ciśneinia dla całego domu nie rozwiąże tego problemu, bo chodzi o wode powracającą z pieca po rozpręzeniu i ogrzaniu. A może wystarczy reduktor ?

  W projekcie było jeszcze drugie naczynie (N8/3 od Reflexa) , zaznaczone na schemacie przy wyjściu z pieca na kaloryfery i opisane jako dodatkowe naczynie przeponowe z uwagi na zwiększona objętość wody w obwodzei CO (podłogówka). Czy takie naczynie jest konieczne przy kązdym typie pieca ? Czy developer mógł to pominąc jesli wstawił piec Vissamanna zamiast Vaillanta ?

  0
 • Pomocny post
  #4 07 Kwi 2011 13:40
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  Reduktor ciśnienia tu nic nie pomoże, ponieważ problem polega na czymś innym.
  Otóż na instalacji wodnej w przyłączu masz założony zawór zwrotny tzw. zawór antyskażeniowy. Zawór ten zabezpiecza przed cofaniem sie wody z Twojej instalacji wodnej do sieci wodociągowej. Tak więc woda, która się dostanie do Twojej wewnątrznej sieci nie ma możliwości się cofnąć do sieci wodociągowej.
  Do Twojej sieci dociera woda zimna o temperaturze ok. 8-10 stC, bo taka temperatura panuje w zimii przez cały rok niezależnie od pory roku czy pogody.
  Ta zimna woda zaczyna się podgrzewać w Twojej instalacji. Podgrzewa się zarówno stojąc w rurach jak i na skutek podgrzewania zasobnika CWU. Podgrzewana woda zwiększa swoją objętość. Ponieważ woda nie jest ściśliwa to ten nadmiar musi się gdzieś ulokować. Jeżeli instalacja jest wykonana prawdłowo tzn. posiada naczynie przeponowe to ten nadmiar wody cofa się do tego naczynia przeponowego ściskając powietrze, które jest ściśliwe, nie powodując zbytniego wzrostu ciśnienia w wewnętrznej instalacji wodnej.
  Jeżeli tego naczynie nie ma to woda nie ma się gdze rozprężyć przez co powoduje duży wzrost ciśnienia, na skutek którego otwiera się zawór bezpieczeństwa, a nadmiar tej wody wylatuje poprzez ten zawór.
  Brak naczynia przeponowego w instalacji ciepłej wody jest po prostu błędem wykonawczym. Od kiedy przepisy nakazują montowanie zaworów antyskażeniowych, odtąd należy obowiązkowo stosować zawory bezpieczeństwa oraz naczynia przeponowe.
  Niestety niektórzy instalatorzy ograniczają się tylko do montowania samych zaworów, ale jest to błąd, ponieważ te zawory trzeba będzie dość często wymieniać, a ponadto będą one notorycznie upuszczać wodę - ten rozprężony nadmiar wody na skutek rozszerzalności cieplnej.

  Na koniec dodam jeszcze, że brak tego naczynia będzie powodować ciągłe skoki ciśnienia w wewnętrznej instalacji, które przyczyniają się do szybszego zużycia i uszkodzeń zarówno zasobnika CWU, kotła oraz pozostałej armatury, ponieważ te skoki ciśnienia powodują ciągłe odkształcanie się elementów, z których są zbudowane ww urządzenia i armatura doprowadzając do zmęczenia mechanicznego. Mowa tu o zmęczeniu mechanicznym, takim jakie się wykonuje zginając wielokrotnie kawałek drutu, aby go przełamać.

  0
 • #5 11 Kwi 2011 15:54
  Janusz314
  Poziom 9  

  A podpowiedz mi tylko czy można wstawić JEDEN reduktor ciśnienia na cała instalacją wodna domu (zaraz za licznikiem wody) czy lepiej wstawiać osobne reduktory przed doprowadzeniu wody do pieca, pralki, suszarki i zmywarki ?

  0
 • Pomocny post
  #6 11 Kwi 2011 17:10
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  Janusz314 napisał:
  A podpowiedz mi tylko czy można wstawić JEDEN reduktor ciśnienia na cała instalacją wodna domu (zaraz za licznikiem wody) czy lepiej wstawiać osobne reduktory przed doprowadzeniu wody do pieca, pralki, suszarki i zmywarki ?


  Wystarczy jeden o odpowiedniej wydajności.

  0
 • #7 13 Kwi 2011 23:05
  Janusz314
  Poziom 9  

  Argumenty przemówiły do dewelopera i przebudował mi kotłownię, dodajac dwa zbiorniki Reflexa, odpływ do zaworu bezpieczeństwa oraz reduktor ciśnienia
  W pierwotnym projekcie kotłowni były naczynia przeponowe Refix DT5 8 (przy
  doprowadzeniu zimnej wody do kotla) oraz N8/3 (w obwodzie centralnego ogrzewania).Takich naczyn nie ma teraz w katalogu Reflexa. Czy mozna zastapic ich
  odpowiednio przez DE8 oraz NG-12 ? Tak zrobil moj instalator ale mial juz pare wpadek wiec sprawdzam. Zbiorniki maja wspopracowac z piecem Viessmanna Vitodens 333.

  I druga sprawa.Zbiorniki przymocowano na rurze bez uchwytu. Czy to zgodne ze sztuka ? Załączam zdjęcia.

  https://obrazki.elektroda.pl/5614164000_1302728489.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/7170194400_1302728490.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/6626615600_1302728492.jpg

  0
 • Pomocny post
  #8 14 Kwi 2011 07:12
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  Kształt i typ naczynia nie ma znaczenia. Może być walcowate, prostokątne itd. Ważne, żeby miało odpowiednią objętość, którą się po prostu liczy, a konkretniej objętość nie mniejszą niż wyliczona. W obliczeniach uwzględnia się objętość rozprężanej wody oraz różnice temperatury wody wejściowej oraz po ogrzaniu.
  Jeżeli chodzi o mocowanie to zasadniczo powinny być mocowane opaską do ściany lub elementu nośnego, ale dopuszczalne jest też montowanie pionowo do góry lub pionowo w dół tylko na rurze pod warunkiem, że jego objętość nie jest zbyt duża.
  W Twoim przypadku nie są to duże naczynia, dlatego nie robiłbym z tego tragedii :)

  Oglądając zdjęcia zauważyłem 2 rzeczy, które mi się nie podobają:
  1. Użycie ocynkowanego trójnika stalowego pomiędzy złączkami mosiężnymi - przy zaworze bezpieczeństwa. Pomiędzy dwoma tak różnymi metalami tworzy się ogniwo galwaniczne powodujące korozję w miejscu połaczeń tych elementów co może spowodować rozszczelnienie się tych połączeń po pewnym czasie.
  Tu powinien być użyty trójnik z mosiądzu.
  W niektórych miejscach oczywiście się nie da uniknąć przejścia ze stali w mosiądz czy miedź, ale tutaj hydraulik bez problemu mógł zamontować trójnik mosiężny.
  2. Hydraulik nie wymył rur i elementów z pasty po lutowaniu. Pasta lutownicza (tzw. topnik) posiada w swoim składzie kwas. Jeżeli ta pasta nie zostanie zmyta z rur to będzie powodowała ona korozję miedzi objawiającą się zielonymi wykwitami patyny.

  0
 • #9 22 Maj 2011 16:55
  Janusz314
  Poziom 9  

  Dzieki za pomoc !

  0