Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświtlenie do akwarium - świetlówka Philips 15W, statecznik, zpałonnik

loks 06 Kwi 2011 22:52 4483 5
  • #1 06 Kwi 2011 22:52
    loks
    Poziom 12  

Cześć,
    Mam problem z działaniem zestawu tj. po złożeniu świetlówka nie działa. W skład zestawu wchodzą:
    - świetlówka Philips 15 W - TL'D 15W /89,
    - statecznik Vossloh Schwabe 1 x 15 W Ref. Nr 530549,
    - zapłonnik Navara B St 20 4,6,8,15,20,22W, Single Series (na 110-130V i 220-240V AC).
    Zestaw połączyłem wg schematu:
    Oświtlenie do akwarium - świetlówka Philips 15W, statecznik, zpałonnik

Niestety nie działa.
    Mam też statecznik Vossloh Schwabe 2 x 19 W Ref. Nr 535438 oraz zapłonnik OSRAM St 111 4,...65W 220 - 240V AC single operation. Zamiana części również nie spowodowała zapalenia świetlówki.
    Świetlówka jest dobra, bo sprawdziłem ją w akwarium. Wymieniłem stara na nową i świeci. Gdzieś indziej muszę robić błąd.
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Dzięki.
    Pozdr,
    loks.

• #2 06 Kwi 2011 23:17
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    A w akwarium, gdzie sprawdzałeś świetlówkę masz taki sam układ, czy elektroniczny?
    W tym układzie, który budujesz, w zapłonniku zapala się światełko (wewnątrz)? Grzejniki świetlówki się nagrzewają? Czy nic się nie dzieje?
    Andrzej

• #3 07 Kwi 2011 17:51
    loks
    Poziom 12  

Nie wiem jaki mam układ w oświetleniu w akwarium, bo układ jest zabudowany i przyczepiony do pokrywy akwarium. Akwarium ma ze 6 lat.
    Niestety zapłonnik jest zabudowany, ale mogę go rozebrać i zaobserwować na żywo. Żarówka jest cały czas zimna.

• #4 07 Kwi 2011 18:00
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Masz miernik i wiesz jak się nim posłużyć?

• #5 07 Kwi 2011 21:59
    andy127
    Poziom 30  

O lampę w akwarium pytałem, ponieważ jeśli jeśli jest tam zapłon elektroniczny to nie ma w niej możliwości pełnego sprawdzenia świetlówki. Świetlówka z uszkodzonym grzejnikiem też będzie świecić. Aby ocenić czy układ jest elektroniczny czy tradycyjny bez rozbierania obudowy wystarczy obserwować jak zachowuje się świetlówka zaraz po włączeniu. Jeśli jest układ elektroniczny, to zapala się natychmiast (bez mrugania). W układzie tradycyjnym świetlówka najpierw mruga a następnie zapala. Zapłonnika nie rozbieraj. Jeśli byłby starego typu w aluminiowej obudowie, to miałby w dachu otwór przez który byłoby widać czy zapala. Jeśli jest w obudowie z plastiku, to jest on na tyle przezroczysty, że też byłoby widać.
    Ale jak napisał kolega powyżej - najlepiej sprawdzać miernikiem.
    Andrzej

• #6 08 Kwi 2011 18:44
    loks
    Poziom 12  

Już działa :-)
    Problem leżał w oprawkach - oprawki nie stykały się z wyprowadzeniami wystającymi ze świetlówki.
    Dzięki za pomoc.
    Pozdr,
    Łukasz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME