Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć 2 routery? Jak to najlepiej zrobić? Jaki sprzęt kupić?

07 Kwi 2011 09:39 5374 12
  • Poziom 2  
    Witam. Mam neta z Netia. Mam router podlączony do kompa z sąsiadami kablami.Wszystkie sloty są zajetę. Teraz chciał bym podłączyc do tego jeszcze router WiFi do laptopa.Czy mógł by mi ktos doradzić jak to najlepiej zrobić jaki sprzęt kupić?
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Mam router podlączony do kompa

Odpinasz kabel od karty sieciowej w komputerze i łączysz go z portem WAN nowego routera. Jeżeli chcesz mieć tylko sieć bezprzewodową wystarczy najtańszy router DSL np. tl-wr340 tp-linka. Wówczas port WAN konfigurujesz w taki sposób jak karte sieciową w komputerze (mowa tutaj o ip, masce, bramie).
  • PCBway
  • Poziom 26  
    Teoretycznie wystarczyłby zwykły AP gdybyś znalazł model z co najmniej dwoma portami LAN...
  • Poziom 11  
    Generalnie jeżeli chcesz mieć i PC stacjonarny i lapa to proponuję zakup jakiegoś routera ze względu na to iż w przyszłości może okazać się bardziej funkcjonalny od AP.

A zrobić jest to prosto:
    1. jak napisał Miroslaw S. - wypiszasz LAN z PC i wpinasz do WAN w nowym routerze
    2. z nowego routera dajesz skrętke z LAN do karty w PC
    3. kofigurujesz sobie sieć bezprz. w routerze i cieszysz się necikiem również na laptopie
  • Poziom 2  
    Wlasnie mam problem z podłączeniem kabla z Pc do WAN w nowym routerze ponieważ Wan routerze ma mniejszą wtyczkę

Taki mam router TP-Link TD-W8901G Router ADSL Jak połączyć 2 routery? Jak to najlepiej zrobić? Jaki sprzęt kupić?
  • Poziom 17  
    Ponieważ router ADSL ma wtyk RJ-11 (wtyk telefoniczny), na kablu ethernetowym masz wtyk RJ-45. Zamiast routera ADSL powinieneś mieć router DSL
  • Poziom 43  
    Ale jego też może użyć. LAN IP na 192.168.1.253 i DHCP na off, kabel do pasującego gniazda. I też powinno działać.
  • Poziom 2  
    Witam

Wymienilem router na DSl jak pisaliście i podlaczylem wedlug waszych wskazówek. Tylko teraz mam problem z konfiguracja, Od czego mam zacząc od kompa czy od routera.Czy mogl mi ktos napisac krok po kroku jak mam to zrobic, Mam windows 7.
  • Poziom 17  
    Możesz go skonfigurować jako bezprzewodowy switch tak jak pisał kolega piterus99, lub też w "pełni" wykorzystać router DSl-owy, decyzja należy do ciebie.
    W wersji switch.
    Wpinasz sie komputerem do portu LAN (router od internetu ADSL Netia), włączasz na nim serwer DHCP, ustawiasz sieć LAN na adresie np. 192.168.1.1 (DHCP start 192.168.1.2 koniec 192.168.1.200) i nic więcej nie zmieniasz. Następnie łączysz komputer z portem LAN (routera DSL) wyłączasz serwer DHCP zmieniasz adres LAN na np. 192.168.1.254 (wówczas adresem konfiguracyjnym routera ADSL będzie 192.168.1.1 a routera DSL 192.168.1.254) przechodzisz do zakłądki wireless włączasz wifi konfigurujesz zabezpieczenia. Następnie łączysz kablem port LAN (router ADSL Netia) z portem LAN (router DSL port WAN zostaje wolny), i komputer z kolejnym portem LAN (router DSL). Kartę sieciową w komputerze konfigurujesz w taki sposób żeby automatycznie pobierała adresy i internet powinie działać. Jeżeli tak jest to wyłączyć karte sieciową lub wypiąc kabel ethernetowy łączący komputer z routerem i połączyć sie za pomocą wifi (w tym samym czasie nie może być dwóch źródeł internetu mowa tutaj o wifi i połączeniu ethernetowym).

W przypadku skorzystania z "pełnej" funkcjonalności routera:
    Port LAN (router ADSL)łączysz z portem WAN w routerze DSL, komputer łączysz z portem LAN. Następnie konfigurujesz port WAN (router DSL w zależności od tego czy na routerze ADSL masz włączony serwer DHCP), następnie konfigurujesz wg uznania sieć LAN wifi itp.
  • Poziom 43  
    Na początku, zmiana urządzenia potrzebna nie była, ale nic nie zrobiłeś źle. W dalszym ciągu możesz odnieść się do instrukcji wyżej(czy to mojej, czy Mirosława), natomiast jedyne co chciałbym dopowiedzieć do postu kolegi wyżej, że w przypadku opcji b) musimy pamiętać o tym, by adresacje na porcie WAN i LAN rotuera nie zachodziły na siebie. W tym wypadku jest to szczególnie ważne, gdyż domyślnie router pracuje na takiej samej adresacji, jaką masz już wdrożoną.

Sieć sąsiada nie będzie też dostępna z poziomu Twoich komputerów, natomisat on także nie będzie widział Twoich komputerów w otoczeniu sieciowym, jednak po IP dostęp będzie.
  • Poziom 2  
    Mam podobny problem; u mnie kwestia połączenia 3 routerów. A problem pojawia się, kiedy na routerze (będąceego w roli access pointu), włączam serwer DHCP na "disabled", automatycznie tracę z nim połączenie.

Z góry dziękuję!
  • Poziom 12  
    eutas napisał:
    A problem pojawia się, kiedy na routerze (będąceego w roli access pointu), włączam serwer DHCP na "disabled", automatycznie tracę z nim połączenie.

Z góry dziękuję!

Musisz ustawic karte ze statycznym IP.
  • Poziom 2  
    Świetnie!
    Teraz działa bez zarzutów.
    Choć nie rozwiązało to wszystkich moich problemów, mianowicie:

Mam router od TP (ZTE ZXV10) i teraz chciałbym go podłączyć również jako podrzędny router ale nie mogę. Ciągle miga pomarańczowa lampka, nie mogę zalogować się do konfiguratora - w ogóle straciłem połączenie z routerem.

Czy jest możliwość wykorzystania w/w routera jako access point?