Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peugeot Partner. Uszkodzony pilot. Identyfikacja brakującej części w pilocie?

Curry_ 07 Kwi 2011 10:34 4512 17
  • #1 07 Kwi 2011 10:34
    Curry_
    Poziom 13  

Witam.

Ostatnio, ktoś próbował rozebrać pilot i paznokciem zahaczył o element na płytce. Element odpadł i spadł "nie wiadomo gdzie" więc go nie ma.

Prośba moja taka. Czy ktoś kto ma Peugeota partnera z takim pilotem jak na zdjęciu mógłby zobaczyć jakiego elementu brakuje? Albo może ktoś wie nawet bez posiadania pilota? Chodzi o element zaznaczony nr. 1. Aczkolwiek nie wiem czy przypadkiem tam gdzie jest nr. 2 też czegoś nie brakuje (ale to już gdybanie).
    Podobno element którego brakuje pod nr. 1 jest (był) taki sam jak ten beżowy obok po prawej i zaraz pod tym scalakiem. Problem że na tych beżowych nic nie pisze. Na czarnych nawet na foto widać jakieś cyferki. A te beżowe puste. Może mi się wydaje ale czy to gdzie brakuje tego 1 elementu to nie jest antena?

Co mogę zrobić? Coś można zrobić żeby sprawdzić co to za element który został obok? Ktoś mógłby otworzyć swój pilot i zobaczyć co tam powinno być (i w nr. 1 i 2. Pilot się łatwo otwiera. nie jest nawet skręcany).

Proszę o pomoc. zakładanie nowej centralki do centralnego idzie w setki. Nowy pilot też tani nie jest.

Tu foto:

Peugeot Partner. Uszkodzony pilot. Identyfikacja brakującej części w pilocie?

0 17
  • #2 07 Kwi 2011 10:52
    heretapawel
    Poziom 23  

Koszt nowej centralki z dwoma pilotami to około 70zł w sklepie elektronicznym. :sm9:

0
  • #3 07 Kwi 2011 15:51
    Curry_
    Poziom 13  

No koszt centralki jakiejś chińskiej może i tak. Ja byłem się pytać w serwisie który zakłada alarmy to powiedzieli, że za Proximę z montażem będzie 300.

Problem w tym, że ja nie mam możliwości aktualnie sam się w to bawić (ani czasu ani miejsca) i sam zakładać, więc musiał bym dawać do serwisu. W serwisie za mniej niż 200 raczej tego nie zrobią.

A tu mam niedawno jeszcze działający elegancko pilot. Dopiero po odpadnięciu tej jednej części przestał działać. A obudowa nowa do tego pilota kosztuje 30 zł nawet jakbym chciał odnowić ( bo ten już swoje przeżył ).

Zależy mi żeby naprawić TEN pilot. Jak się dowiem co to za element to koszt naprawy będzie w groszach albo złotówkach. Jak się nie uda to wtedy dopiero będę myślał nad nową centralką.

Dodano po 3 [godziny] 48 [minuty]:

chyba w złym dziale zadałem pytanie. Czy mógłby moderator przenieść temat do działu z alarmami? Widzę że tam się odbywa cała dyskusja o centralnych zamkach i alarmach.

0
  • #4 08 Kwi 2011 18:57
    mdv
    Poziom 11  

Wstaw kondensator 10uF (oczywiście smd ) i zobacz.Kiedyś takiego robiłem i zadziałał.

0
  • #5 08 Kwi 2011 20:09
    emeryt2
    Poziom 42  

Dziwne , elektrolit w antence? Nie pomyliłes lotniki?

0
  • Pomocny post
    #6 08 Kwi 2011 21:44
    mdv
    Poziom 11  

Miałem na myśli kondensator ceramiczny 10uF/16v ,dielektryk X7R ,wielkość 1206

Dodano po 22 [minuty]:

Przepraszam za pomyłkę w wielkości elementu! Peugeot Partner i Citroen Xara,Saxo,Picassa2 mają takie piloty i wielkość elementu "0402"

0
  • #7 09 Kwi 2011 15:15
    Curry_
    Poziom 13  

Ooo.. Super. Już straciłem nadzieję że ktoś odpowie :)

Dzięki bardzo. Czyli kondensator ceramiczny 10uF/16v spróbować. A czy to musi być koniecznie ta wielkość? Czy ta wielkość to chodzi tylko o fizyczną wielkość czy ma to też jakieś inne znaczenie? Bo znalazłem w moim lokalnym sklepie taki o kondensator :
    10UF/16V-SMD-HT
    KONDENSATOR 10UF 16V SMD 105C FI=4MM

Ma 10UF i na 16V. Czy się nada (pomijając ewentualną różnicę rozmiaru)? Czy ten rozmiar ma też znaczenie w działaniu elementu? Bo jeśli to tylko fizyczny rozmiar to nie ma problemu z przylutowaniem. Rzeźba trochę będzie ale estetyki nikt oceniać nie będzie.

Jeśli nie to będę musiał zamówić w internecie ten 0402.

0
  • #8 09 Kwi 2011 15:40
    mdv
    Poziom 11  

Ważne są parametry a nie rozmiar.Najlepiej poszukać jakiegoś dawcy i wykożystać części odpowiedniej wielkości.Brakujacy element w odwodzie anteny będzie miał takie parametry jak ten który jest obok.

0
  • #9 09 Kwi 2011 16:52
    Curry_
    Poziom 13  

Acha. No ja dawcy nie znajdę bo nie wala się u mnie takiego akurat sprzętu (w sensie smd) za wiele. Poza tym nie mam pojemnościomierza (jakiś tani miernik mam. nie ma takiej opcji).
    Ale jeśli ten rozmiar nie ma znaczenia to nie ma problemu. Równie dobrze mogę kupić nie-smd i przylotować w takim przypadku. Miejsca tam pod dostatkiem nawet na pełnowymiarowego ceramika. W poniedziałek zobaczę w moim sklepie co będą mieli i będę próbował. Dzięki za pomoc. :)

0
  • #10 09 Kwi 2011 20:39
    mdv
    Poziom 11  

Proszę porozmawiać z sąsiadem mechanikiem montującym alarmy.Ja tak robię.Biorę to co ma do wyrzucenia i mam części.Cena nowych też jest niska.Sklepy z elektroniką na pewno je sprowadzą.Więc nie ma sensu kombinować.

0
  • #11 10 Kwi 2011 15:12
    mdv
    Poziom 11  

Proszę skupić sie na elemencie nr.1 w obwodzie anteny.Tego elementu brakuje.W miejscu oznaczonym nr.2 na 99% nic nie byłe.Wstaw brakujący kondensator w nr.1 i sprawdź.Weź pod uwagę potrzebę kodowania bo pilot mógł sie "zapomnieć".Jest jednak duża szansa że będzie działał.

0
  • #12 11 Kwi 2011 21:50
    Curry_
    Poziom 13  

Jutro udam się do sklepu po kondensator. Dostęp do pilota i samochodu będę miał dopiero w czwartek. Wtedy będę próbował. Dam znać co i jak :)

0
  • #13 13 Kwi 2011 23:16
    Curry_
    Poziom 13  

hmmm... Sprawa nie toczy się tak jakbym tego chciał :)

Byłem w sklepie spytać o kondensator ceramiczny smd 10uF to od razu gościu że NIE, NIE MA. mhm. no to może jak nie smd to zwykły. to samo. Nie ma. ?! To jak ? wogóle nie ma żadnego 10uF ceramicznego kondziora?! Nie ma, bo nie ma takiej potrzeby.

hmmm... Gościu był ogólnie taki miły i przystępny w dyskusji, że aż nie chciałem marnować jego czasu żeby inni w kolejce też mogli skosztować tej przyjemności rozmowy z nim i żem se poszedł.
    Jutro będę w domu to poszukam w jakichś telewizorach, komputerach i innych rupieciach w piwnicy, może znajdę jakiegoś 10uF ceramika. Jak nie to zostaje internet. W internecie jest wszystko! :D

0
  • #14 14 Kwi 2011 04:03
    komalik
    Poziom 14  

Witam
    Ale wątpię czy w internecie będzie kondensator ceramiczny 10 mikroF. (pewnie dlatego tak Ci gość w elektronicznym odpowiadał)

Sądząc po wpisach kolegów podpowiadających może chodzić o kondensator 10 nF. Pasowałoby to do technologii (ceramiczny) oraz do rozmiaru obudowy SMD (1206 lub nawet 0402).

Pozdrawiam

0
  • #15 15 Kwi 2011 16:38
    Curry_
    Poziom 13  

No więc dzisiaj byłem z pilotem u fachowca (naprawia telewizory), który miał miernik z funkcją mierzenia pojemności i zmierzyliśmy pojemność tego kondziora obok. Wyszło że ten obok ma ok 100pF. Około bo przy takich małych pojemnościach, same przewody od miernika w zależności od położenia dawały pojemność 5-30 pF. Ale można założyć, że ten kondensator który jest ma pojemność ok 90-100pF.

I teraz problem. Pomijając już, że ani 10 mikro ani 10 nano raczej ten drugi mieć nie będzie, to jako że jest to układ anteny, ciekawe czy te kondensatory nie służą regulacji częstotliwości nadawania? W takim przypadku wcale nie koniecznie ten drugi musiał być taki sam.

Postanowienie jest takie:
    kupić trymer oscylujący w granicach 100pF i sprawdzać czy działa, zwiększając pojemność.
    albo
    kupić kondensatory w pojemnościach co każdy skok w zakresie od powiedzmy 50 do 150 pF i też po kolei sprawdzać, aż któryś może zadziała. Tylko tu problem jest taki, że o ile jeden kondensator to groszowa sprawa to jednego się nie da kupić tylko trzeba kupić 10. A to już kosztuje ~1pln. Licząc kilkanaście(dziesiąt?) możliwych pojemności w tym zakresie, przestaje się to trochę opłacać.

I nie wiem co zrobić. Czy jeśli kupię trymer to będę w stanie tak precyzyjnie trafić w wymaganą ewentualnie pojemność? Bo dajmy na to musi być 100pF a ja trymerem ustawię 99 a potem 102 i pominę te 100.
    Co lepiej zrobić?

Dodano po 3 [minuty]:

edit: gdzie mogę znaleźć spis ( czy listę jakąś ) możliwych pojemności w tych kondensatorach smd? Chcę się dowiedzieć ile jest możliwych opcji wogóle w zakresie powiedzmy do 200pF

0
  • #16 15 Kwi 2011 20:50
    kybernetes
    Poziom 39  

Jak sobie dasz na wstrzymanie, to spróbuję w przyszłym tygodniu znaleźć takiego pilota, rozebrać , sfotografować i zmierzyć co tam siedzi. Oczywiście niczego nie obiecuję ale będę się starał.

0
  • #17 16 Kwi 2011 00:35
    Curry_
    Poziom 13  

A masz możliwość żeby ewentualnie zmierzyć te elementy (w sensie elektrycznym) ? Jakby ci się udało znaleźć tego pilota i zmierzyć te dwa elementy i potwierdzić że oba takie same są to byłbym bardzo wdzięczny :)

Bo na pewno obok siedział taki sam kondzior jeśli chodzi o wygląd, bo osoba która go ułamała potwierdza. Ale upadł gdzieś na ziemię i nie dało się znaleźć. Kwestia tylko właśnie parametru. Puki co w kupowanie kondziorów nie będę się bawił, poczekam może znajdziesz tego pilota i coś uda się potwierdzić. Puki co popatrzę w piwnicy po różnych telewizorach, monitorach i innych gratach, pokompletuję różne kondensatory na ewentualną przymiarkę :)

0
  • #18 01 Maj 2011 16:17
    mdv
    Poziom 11  

Witam forumowiczów.
    Pytałem znajomego o możliwość sprowadzenia tego kondensatora.Problem jest jedynie w opłacalności dla sklepu.Koszt przesyłki będzie wielokrotnie większy niż wartość części.I żaden sklep jednej sztuki nie sprowadzi.Moja rada,udaj się do jakiegoś elektryka samochodowego.Popytaj o popsute alarmy,liczniki samochodowe lub inną elektronikę robione w technologii smd.
    Poszukaj na płytkach elementu podobnego wielkością i kolorem do tego,który pozostał w pilocie i wstaw go.Kondensator o większej pojemności nie będzie przeszkadzał..Nie baw się w pomiary,ponieważ przy tej wielkości elementów jest to bardzo trudne.Rezystory mają oznaczenia cyfrowe i łatwo je rozszyfrować,kondensatory oznaczane są kolorem.Życzę powodzenia i wytrwałości.

0