Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung R510 nie reaguje na windowsa

07 Kwi 2011 12:55 3730 17
  • Poziom 19  
    Witam.
    Od wczoraj mam problem z laptopem, zaznaczę że wcześniej strasznie mi się wieszał pod Vista ale to od początku mam z nim taki problem, ale wczoraj nagle się zrestartował i kaplica.
    Przy normalnym uruchamianiu BSoD w trybie awaryjnym BSoD przy probie uruchomienia Samsung Recovery BSoD!! Płytki od laptopa "Nośnik odzyskiwania systemu" tylko mieli słychać ze coś się obraca ale nagle napęd staje i nic się nie dzieje (Mam ustawione bootowanie z płyty). Próbowałem BIOS przywrócić do ustawień standardowych tez nic nie podziałało.
    Wygrzebałem płytkę z Ubuntu żeby chociaż mieć jakikolwiek OS, laptop nie chciał reagować na płyty windowsowe które dostałem z laptopem a czystej instalki Visty nie mam, płytę Ubuntu wczytało za 2 razem, zaskoczenie bo mam do wyboru odpalenie systemu z płyty albo instalacja, wybrałem instalacje [...] okno wyboru dysków 3 partycje główna z danymi wyświetlona jako ntfs, odpowiadająca rozmiarowi windowsowemu C: "nieznana" czy jakoś tak i jakaś mała 3 partycja. Zrezygnowałem z zabawy z partycjami żeby nie stracić danych, wróciłem do uruchomienia z płyty i tak zostało do dzisiaj. W Ubuntu pokazują mi się 2 pliki "Dysk twardy 250GB: System plików o rozmiarze xx"odpowiednio dysk systemowy i główny z danymi do obydwu da się zajrzeć.
    Przepraszam za taki długi opis ale chciałem przedstawić cała sytuacje, teraz moje pytania:
    1. Co mogę zrobić z tym Windowsem??
    2. Czy coś jest z partycja C: jeśli podczas instalacji Ubuntu wyświetliło ja jako nieznana ale z OS odpalonego z płyty widzi ja normalnie i można ją przeglądać.
    3. Jak zainstalować Ubuntu żeby nie stracić danych z dysku. Opcje mam takie: instalka z płyty albo z uruchomionego Ubuntu z þłyty.
    Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 14  
    Sugeruje na początku sprawdzenie dysku twardego pod względem bad sector-ów. Tu jest kilka programów http://www.frazpc.pl/b/69259 może jakiś tobie podpasuje.
    Jeżeli uruchomisz ubuntu z płytki to będziesz miał możliwość przetestowania dysku twardego. Również pod ubuntu będziesz mógł przenieść swoje dane na inny dysk zewnętrzny o ile taki masz w posiadaniu.

• Poziom 43  
    A po co to Ubuntu chcesz instalować? Skoro dane widać, to da się spod Live je zgrać, a potem przejść do dalszych kroków diagnostyczni-naprawczych.
  • Poziom 19  
    @Matuzalem
    Musze szybko uruchomić jakiegoś OS i dane na dysku D: zostawić tak jak są, ważne. Na Ubuntu z płyty nie mogę niczego doinstalować, strasznie uciążliwe a jak już wspomniałem Windowsa na razie laptop nie chce obsługiwać i dlatego się pytałem o jakiś bezpieczny sposób instalacji Ubunt'a.
    Dopiero wieczorem może będę miał na co zgrać najważniejsze dane. Ale to i tak większość rzeczy pójdzie mi się...
    Na razie spróbuje Hirens Boot posprawdzać dysk.
  • Poziom 14  
    Ubuntu możesz także zainstalować na pendrive wtedy będziesz mógł normalnie instalować potrzebne komponenty.
  • Poziom 19  
    No to tak, uruchomiłem mini Windows XP z Hiren BootCD w komputerze dysk c: jako niesformatowany, d: w porządku... Puściłem program do sprawdzania dysku 2 bad sectory wykryl do ok 60% skanowania dłużej nie chciało mi się czekać. Odpaliłem z powrotem Ubuntu zgrałem co mi było potrzebne na d: odpaliłem instalator sformatowałem C: jako ex4 z punktem zaczepienia / bez partycja swap. Raczej grzebanie spod instalatora w partycjach (usuwanie zmienianie rozmiaru dodawanie) usunęło by mi wszystkie dane. teraz mam ładnego Ubuntu i sporo wolnego miejsca na dysku.

Teraz mam pytanie: jest jakiś program z pod Ubuntu do dzielenia dysku na partycje w systemie bez szkody dla danych, coś jak Partition Magic?
    Kiedyś kiedyś pamiętam że tak dzieliłem PM, wolał bym coś z pod OS, bootowalnym programom nie ufam, instalatorem windows kiedyś niespodziewanie wyczyściłem sobie cały dysk dzieląc jedna partycje.
    Chodzi mi ogólnie o to żeby programem wyciągnąć wolne miejsce z partycji linuxowej ex i zrobić z tego nową partycje pod Viste, priorytetowo bez utraty danych z dysku D: i dobrze by bylo tez bed utraty danych na partycji linuxowej
  • Poziom 14  
    migol21 napisał:
    tomilaut a może by tak najpierw zobaczyć czy jest w ogóle sens cokolwiek używać ?

Możesz rozwinąć swoją wypowiedź bo nie bardzo rozumiem o co tobie chodzi ? Kolega prosił o podanie jakiegoś programu do partycjonowania pod linuxem więc podałem.
  • Specjalista HDD Recovery
    Powiedziałeś
    Cytat:
    Możesz spróbować z programami :
    1. Gparted
    2. PartedMagic - tu masz stronkę na temat programu: http://partedmagic.com/doku.php?id=downloads

A najpierw trzeba sprawdzić stan dysku a więc SMART i czy ma BAD co pisałeś wyżej więc nie widzę powodu wgłębiania się w temat jeśli nie ma podstawowych danych co się z dyskiem dzieje a więc jaki jest jego stan SMART oraz jaki jest stan partycji i logiki DMDE.
  • Poziom 14  
    Wnoszę iż użytkownik zrezygnował już z dalszego sprawdzania dysku po wykryciu 2 BAD stąd jego prośba o w/w programy.
    Mungo, migol21 ma rację przydało by się jeszcze sprawdzić dysk pod tym względem jeżeli masz zamiar go jeszcze używać i abyś w dalszym toku użytkowania nie miał podobnego problemu.
  • Poziom 19  
    Działania może trochę dziwne ale miałem trochę roboty do której nie zbędny był mój komputer. Teraz mam już więcej czasu i mogę się bawić z dyskiem. Zrobiłem wszystko o co pytaliście jeśli coś jest nie tak to dajcie znać z Ubuntu mam pierwszy raz styczność podobnie jak z takim badaniem HDD.
    Dodam jeszcze że na razie z partycjami nic nie grzebałem po instalacji Ubuntu.

SMART( GSmartControl):

Bad sektory(badblocks):

i teraz problem bo DMDE odpalałem w konsoli i nie wiem czy dobre SSy zrobiłem
    DMDE:

Binarka DMDE 0-100:
    Z tego co widać :
    1) Masz Serwisową partycje jako pierwszą potem Linuxa a potem NTFS.
    2) Jeśli chodzi o Dysk Samsungi jak już pokazują BAD-y to dużo z nich nie będzie prędzej nadaje się do zmiany. A dla pewności powinieneś zrobić to :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html
  • Poziom 19  
    1) To źle z tym układem partycji?? I tak przy okazji jak bym się pozbył partycji serwisowej stało by się coś strasznego oprócz braku możliwości użycia Szajsung Recovery i dostania dodatkowego miejsca??

2) To nie jest dysk Samsunga raczej Western Digital :D hmm z tego badblocks 5 razy mi się zatrzymał i wyrzucił cyferki to znaczy że mam 5 BAD, dobrze kombinuje?? a czy to jest dużo czy mało??

A i mam jeszcze takie pytanie, z której kolumny GSmartControl odczytuje się te potrzebne wartości??
  • Poziom 19  
    hmm czytałem ten temat ale nie wiem jak to się stało że dopiero teraz zauważyłem że na końcu jest opisane z których kolumn co odczytujemy...

No dobra czyli tak czy inaczej muszę skopiować dane i czyścić dyski :/ Wieczorem wrzucę raporty...

A co do tej kolejności partycji ma to na coś wpływ?? i czy mogę bez problemów wyrzucić serwisową partycje??
    Jeśli potrzebujesz to ma jeśli nie to nie ma. To zależy co chcesz ale jak ją wyrzucisz najlepiej od nowa zainstaluj system po wyzerowaniu dysku z nowym ustawieniem partycji.
  • Poziom 19  
    wyzerowałem dysk zremapowałem :/ w raporcie nic specjalnego 1 sektor <150ms (zielony) reszta szara, to chyba w pozadku?