Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór anteny, okablowanie - telewizja naziemna analogowa/cyfrowa(?)

ciniu5 07 Apr 2011 14:53 12721 24
    ciniu5
    Level 10  
    Witam,
    To co obecnie oferuje mi zwykła antena siatkowa+zasilacz (jednym słowem minimum - bez udziwnień) nie spełnia moich oczekiwań. W rezultacie mam dostępne 6 kanałów, tj. :
    TVP 1 - jakość dobra, jednak występuje nakładanie obrazu
    TVP 2 - jakość dobra, jednak występuje nakładanie obrazu
    TVP INFO - jakość okropna, snieży, nakładanie obrazu itd.
    POLSAT - jakość dobra
    TV 4 - jakość dobra, jednak występuje nakładanie obrazu
    TVN - śnieży, nie nadaje się do oglądania
    TV PULS - brak

Moja lokalizacja - okolice Zduńskiej Woli, województwo łódzkie.

I teraz sytuaja wygląda następująca.

Posiadam telewizor Samsung PS42A451P1 - tutaj specyfikacja http://qoop.pl/LCD-Plazma-TV/Telewizor-42-Pla...amsung-Ps42a451p1-1024-X-768-Hd-Ready-2-Hdmi/ na stronie samsunga nie mogłem znaleźć, więc nie wiem czy do końca można wierzyć tym danym.

Wiem, że na niektórych obszarach Polski możliwy jest odbiór telewizji cyfrowej.
    Według strony internetowej www.dvbtmap.eu w Łodzi figuruje taki nadajnik pozwalający na odbór paru kanałów w lepszej jakości. Obrazki poniżej:

I pojawia się pytanie czy podany model telewizora posiada wbudowany tuner umożliwiający odbiór tych kanałów? Ze specf. wynika, że nie ale warto zapytać ;P

Teraz najważniejsze.
    Proszę podać mi model anteny która poprawi jakość odbioru sygnału, tak żeby te wszystkie tvny i jedynki prawidłowo działały ;P(sygnał analogowy) . Nalepiej żeby antena odbierała również kanały w technologi cyfrowej. Jakie kable do tego?

EDIT: ATX - 91 (18dB) ze wzmacniaczem LNA 177 (18-30dB)
    oraz zasilaczem 12V

Taki zestaw będzie dobry?
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Bardzo dużo i bardzo rzetelnej informacji masz na stronie EMITEL-a:
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t

Od 30go kwietnia będziesz w zasięgu dwóch nadajników DVB; Mikstat i Wręczyca; kanały 44 i 39. Kierunek na Mikstat masz korzystniejszy.
    Z tego samego miejsca masz takie programy:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=122
    Z innych kierunków masz: Zygry (tylko TVP1, przynajmniej na razie):
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=3
    W Łodzi jest jeszcze Komin EC4:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=252
    z czego realnie możesz odebrać TVP2, TVP3INFO i POLSAT.
    Takie są możliwości.
    Co chcesz odebrać i jak wysoko możesz wystawić antenę.
    Nie muszę dodawać że anteny pokojowe nie wchodzą w rachubę....

Jeżeli z Mikstatu to ATX może być bez wzmacniacza.
    ?
    Mam nadzieje że jesteś świadomy że ten telewizor nie ma tunera cyfrowego..... będzie wymagał zewnętrznego.
    ciniu5
    Level 10  
    Tak, mam świadomość, co polecasz?

Antene mogę ustwić na wysokości ok. 6 metrów, chociaż tego jeszcze nie jestem pewien, jak uda się coś wykombinować to może być tylko lepiej.

Ze strony www.dvbtmap.eu wynika, że są dostępne inne kanały oprócz TVP 1, na obrazku pokazane jest jeszcze TVP 2, TVP Kultura, TVP Historia, TVP INFO, więc komu tu wierzyć? :) Dotyczy to Zygrów.

Chce odebrać najwięcj jak to możliwe. Wierząc temu co piszą o tej antenie i fakt, że posiada ona zasięg 160 km to mogę złapać sygnał z ... sam sobie odpowiedz ;P Czy raczej rezultat byłby mierny? Reasumując wszystkie kanały jakie są dostępne chce mieć u siebie w tv i koniec kropka! :D

http://www.youtube.com/watch?v=eV7vQn31Jhw Czyżby telewizja cyfrowa oferowała również TVP Sport? Na tym filmie widać że osoba ma dostęp do tego kanału.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Informacja na stronie dvbt.eu jest nieaktualna. Opiera sie na planach jakie miały miejsce ze dwa lata temu. Opóźnienie jest spowodowane krecią robotą TVP, która wszelkimi możliwymi środkami stara się opóźnić cyfryzację jak tylko się da.

Nie ma pojęcia "zasięg anteny odbiorczej". A takie 160 km to można sobie wstawić miedzy bajki... Reklama dźwignią handlu, ale zbyt często handel to zwykłe złodziejstwo i wciskanie kitu ze złomem...
    TVP SPORT jest osiągalny obecnie tylko z satelity. Był moment kiedy rzeczywiście był nadawany na multipleksach naziemnych ale to juz historia. To były testy prawie rok temu. Szczegóły znajdziesz na forach internetowych.

Zadam dość trywialne pytanie: co w tej chwili odbierasz i z jakich nadajników...?
    Jesteś w stanie określić jakie sygnały są nadawane na poszczególnych kanałach...?
    Chodzi głównie o TVP1/2 i TV4.
    ciniu5
    Level 10  
    Teraz od nowa wyszukałem i okazało się że TV Puls (snieży jak tvn) jak i TVP INFO (dobra jakość, ale obraz czasem sie przesuwa) są dostępne.

TVN - kanał 21 Nazwa obiektu: Łódź / ul. Sienkiewicza
    TV 4 - kanał 48 Nazwa obiektu: Kalisz / Mikstat
    TVP 2: kanał 37 Nazwa obiektu: Kalisz / Mikstat oraz kanał 32 - ta sama jakość
    TVP 1: kanał 51 Nazwa obiektu: Kalisz / Mikstat oraz kanał 17 - ta sama jakość
    TVP INFO: kanał 43
    POLSAT: kanał 49
    TV PULS: kanał 59

Najepiej z podanych działa TV 4.

Skora ta antena się nie nadaje to podaj jakiś inny model.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Proponuję do końca miesiąca nie dokonywać żadnych zmian.
    Jeżeli nie zaopatrzyłeś się jeszcze w tuner cyfrowy to masz czas do końca miesiąca. I specjalnie nie kombinuj tylko kup normalny tuner zewnętrzny w Dipolu, HD507 to około 200 PLN i jest to wydatek na lata. Na pewno tuner przeżyje odbiornik. Na stronie www.dipol.com.pl masz napisane jak i gdzie taki sprzęt kupić.
    Na polskim rynku są popularne tunery DVB-T typu Fergusson, ciekawa oferta to:
    http://sklep.delta.poznan.pl/tunery-cyfrowe-dvb-t_c502_cc0.html - Delta z Poznania także sprzedaje wysyłkowo.
    Nie rzucaj się na żadne "okazje" i "promocje"... Najczęściej "okazja i promocja" to odwiedziny na szrocie...
    Pod koniec kwietnia podłączasz takie pudełko do złącza AV w telewizorze i zobaczysz różnicę między analogiem a cyfrą.
    Jak postawisz antenę na Mikstat to TVP1/2 będziesz miał "po staremu" z "analoga" a POLSAT, TV4, TVN, TVN7, PULS, PULS2 i może jeszcze coś nowego się pokaże z dekodera cyfrowego.
    Jeżeli się okaże że coś jest nie tak to pomyślimy nad anteną.... Szkoda wydawać kasę, jak nie wiemy co będzie...
    ciniu5
    Level 10  
    Z Kalisza - kanał 44 odbieram bez problemu, mimo to, że antena (zwykła siatka + zasilacz) jest skierowana na Łódź. Sygnał jest bardzo dobry, jednak nie potrafię określić ile dokładnie, gdyż tuner nie pokazuje wartości. Teraz wyszukałem na nowo i przycina - nie wiem czemu :o Chciałbym również odbierać MUX3, aczkolwiek z Łódźi – ul. Sienkiewicza jest nadawany bardzo słaby sygnał - tuner pokazuje na pare kresek.

Co radzisz? wzmaciacz LNA 177 - może pomóc?

edit: ok, znalazłem, sygnał skacze od 80, 82, 85, 88.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Spróbować można ale niczego nie gwarantuję. Najwyżej zdejmiesz wzmacniacz a TVP1/2/3 będziesz miał w analogu... :)
    ciniu5
    Level 10  
    Zastosowałem wyżej podany wzmacniacz do anteny siatkowej - lecz poprawy próżno szukać. Co radzisz w tej sytuacji.? Jaka antena.? Pewna osoba z innego forum, mieszka w tych okolicach co ja i odbiera z Łodzi, ul. Sienkiewicza na 20 %. Niestety nie mam możliwość aby się z nią skontaktować.
    irekr
    Moderator
    Moc nadajnika na Sienkiewicza jest dość symboliczna i nic dziwnego ze mam problem z jej odbiorem.
    Znajomi donoszą że rzeczywisty zasięg MUX3 z Sienkiewicza kończy się na wysokości Dobronia, w Łasku już trudno to nazwać odbiorem.
    Nie zostaje Ci nic innego jak odbierać TVP1/2/3 w analogu...
    Walczyć można ale koszty tej walki mogą okazać się za wysokie. Jak nie masz dostępu do dachu i wystawienia anteny wyżej niż 15 metrów n.p.z oraz otwartą przestrzeń na północny wschód to należy dać sobie spokój.
    ciniu5
    Level 10  
    Mimo wszystko chciałbym spróbować. Jaka antena mogłaby sobie poradzić w takich warunkach? ATX 91, 92(który model lepszy)? Lub zaproponuj coś od siebie.
    irekr
    Moderator
    Anteny ATX to dobre anteny, maja tylko trzy wady:
    - bardzo duże opory na wietrze co przy drganiach zdecydowanie skraca ich żywotność;
    - duże opory na wietrze to także większe wymagania do masztu, musi być większy i mocniejszy;
    - zastosowane materiały z tworzyw sztucznych nie są najlepszej jakości i po paru latach te elementy pękają.

ATX-y to ulubione anteny dla ptaków, szczególnie tych dużych, jak sroki czy gawrony. Potrafią nieźle taka antenę pokiereszować, jak usiądzie ich razem kilkanaście.
    Ale jak zakładamy że antena ta jest potrzebna na okres max 5 lat to można zakładać.
    W ofercie trudno jest wyszukać antenę o zysku większym niż 18 dB dla częstotliwości 683 MHz, ale jeżeli znajdziesz coś lepszego to dobrze.

Licz się jednak z tym że za dwa lata ta antena będzie mało użyteczna, co nie oznacza że będzie zbędna.
    Po uruchomieniu głównych MUX-ów o dużych mocach będą stopniowo uruchamiane lokalne nadajniki o mocach do 5 kW. Będą one lokalizowane w dużych miastach, tam gdzie jest takie zapotrzebowanie i ekonomicznie jest to opłacalne dla nadawców. I wówczas odbieranie takich stacji nadających w Łodzi będzie realne.
    ciniu5
    Level 10  
    Jak co dzień, tak i dziś sprawdziłem kanał 47 (MUX 3 - Łódź) i ku mojemu zdziwieniu sygnał skakał od 0 do 45%. Wyszukane kanały udało się zapisać ale obraz tylko na moment się pokazał a tak to artefakty i po chwili brak sygnału. Dwie godziny przed sprawdzeniem miała miejsce mocna ulewa i tak pomyślałem czy aby kabel nie płata jakichś figli? Co o tym myślisz, jest to możliwe?

Antene wciąż mam tą samą: siatka + wzmacniacz LNA-177 oraz zasilacz.
    irekr
    Moderator
    To normalne zachowanie wskaźnika i dekodera w przypadku słabego sygnału.
    Skakanie dodatkowo może być powodowane zbyt dużą stopa błędów wynikająca nie tylko z siły sygnału ale także z nierównomiernego pasma przenoszenia anteny. Wskaźniki dla sygnałów cyfrowych działają zupełnie odmiennie niż dla sygnałów analogowych.
    Dla silnych sygnałów równomierność sygnału nie ma to specjalnie znaczenia (korekcja błędu potrafi to poprawić - przynajmniej do pewnego stopnia) , natomiast dla słabych jest podstawą poprawnego odbioru.
    Krazykilla
    Level 12  
    Witam!

Chciałbym odświeżyć pytanie kolegi ciniu5. Ostatnio w ofercie sklepu www.anteny.pl znalazłem antenę ATX 92. Czy ktoś z was miał może z nią do czynienia? Z tego co wiem można ją znaleźć tylko tam oraz na ich aukcjach internetowych. Posiadają również w ofercie rozdzielacz sygnału na 3 odbiorniki zintegrowany z zasilaczem do wzmacniacz http://anteny.pl/rozdzielacz-sygnau-analog-p-478.html czy waszym zdaniem są to sprzęty godne uwagi?
    irekr
    Moderator
    Po pierwsze nie kupuje się anteny na której jest napis: 170 km.
    Nie ma takiego parametru jak zasięg anteny, najdłuższa antena jaka się stosuje ma tylko kilkanaście km...
    A to co jest w opisie anteny to już kompletna durna reklama, nie mająca wiele wspólnego z prawdą.
    Do tego wzmacniacz LNA który wzmacnia wszytko, głównie nie to co powinien...

ZAWSZE każda instalacje antenowa buduje się do ściśle określonych warunków i konkretnego miejsca. To nie fabryka szklanek czy drutu stalowego lub gwoździ..

Tej anteny w rękach nie miałem ale jest to rozbudowana antena ATX91.
    Antena ma cały szereg wad, głównie natury mechanicznej: bardzo duże opory na wietrze (po silniejszych wiatrach brakuje elementów), niewłaściwe materiały dielektryczne (pękające na mrozie i od promieniowania słonecznego+uv). Do tego antena jest duża i ma bardzo dużą bezwładność mechaniczna co wymaga większego i sztywniejszego masztu.
    Silnie kierunkowe anteny mają sens tylko dla odbioru analogowego gdy mamy sporo sygnałów odbitych. Dla odbioru cyfrowego inne parametry są istotne, dlatego stosuje się albo anteny periodyczne lub anteny ścianowe z elementami łączonymi szerokopasmowymi układami sprzęgąjącymi.
    Krazykilla
    Level 12  
    Rozumiem, w takim razie dorzucę parę informacji i proszę o pomoc w tej kwestii.

Mieszkam w Bydgoszczy (Fordon) i lada dzień powinni włączyć MUX2 w trzeciewcu. Dla mnie osobiście to by starczyło bo zależy mi tylko na dobrym odbiorze z Polsatu, żebym mógł oglądać F1 ;] Niestety mojemu ojcu bardzo zależy na TVP1 i TVP2. Tak więc chciałbym spróbować odebrać MUX3 z Kisielic/Iławy. Do nadajnika w Kisielicach mam 85km w lini prostej, mapka z ukształtowaniem terenu: http://imageshack.us/f/807/terrainprofile.png/ . Zastanawiam się czy jest to w ogóle wykonalne. Jeżeli tak to bardzo proszę o jakieś przykładowe części składowe (antena, wzmacniacz itp.). Zaznaczam, że chciałbym podłączyć 3 odbiorniki do jednej anteny, do pierwszego długość kabla antenowego to 12m, do ostatniego +10m.

Edit:
    Moje poprzednie pytanie odnośnie ATX 92 wynikało z tego, że na forum Emitela wyczytałem, że jeden forumowicz odbiera sygnał z kisielic na ATX 91 i to bez wzmacniacza (sam symetryzator) i w dodatku jest dalej niż ja, ponieważ jest z dzielnicy Miedzyń - do kisielic ma ponad 100km w linii prostej.
    irekr
    Moderator
    1. Stosowanie wzmacniacza w Fordonie jest błędem w myśleniu. Z uwagi na pobliski nadajnik w Trzeciewcu i jego nadajniki analogowe jakikolwiek wzmacniacz musi być przesterowany sygnałami pobliskiego nadajnika o mocy po kilkaset kW na każdy kanał. Wzmacniacz szerokopasmowy ma określony maksymalny poziom WYJśCIOWY, wynoszący najczęściej około 90 dB (30 mV), czasami około 100 dB (0,1V). Przy prawidłowo ustawionej antenie na wejściu takiego wzmacniacza zainstalowanego w Fordonie będzie powyżej 95 dB (typowe poziomy to około 104 do 110 dB) czyli wzmacniacz będzie przesterowany co najmniej 10cio krotnie.
    2. W momencie odpalenia DVB w Trzeciewcu (sam jestem ciekawy czy ten termin zostanie dotrzymany z uwagi na postępowanie wyjaśniające prokuratury) nadal będą nadawane programy analogowe TVP1/2/3, za kilka miesięcy będzie także w cyfrze (MUX3) z lokalnego nadajnika na k.34 i ten sygnał będzie w Fordonie doskonale odbierany. Do tego wygląda na to że w zupełnie nieodległym terminie wystartuje MUX1 na kanale 49 (docelowo kanał 41 zajęty obecnie przez TVP1).
    3. Rada: poczekać do włączenia MUX2, podarować sobie odbiór z Iławy, ale jak chcesz poeksperymentować to z antena bez wzmacniacza. Forumowicz który odbierał z większej odległości Kisielice miał prawo ten sygnał odebrać, ponieważ nie miał Trzeciewca w zasięgu rzutu beretem.... ;)
    Z końcem października ruszy MUX3 z samej Bydgoszczy, przypuszczam ze jeszcze w tym roku wystartuje także MUX1, gdzie także będą obecne programy TVP.
    Obserwuj rozwój wypadków. Mam nadzieje że masz już odbiornik z MPEG4 lub dekoder z MPEG4...?
    Krazykilla
    Level 12  
    Okej, dziękuję za informację. Jeżeli chodzi o odbiornik to posiadam TV z MPEG4 oraz kartę DVB-T do komputera.

A co do ukształtowania terenu, to czy nie będzie ono ewentualnie zbyt mocno przeszkadzać w próbach odebrania kisielic?

EDIT: A co myślisz o tym rozdzielaczu z www.anteny.pl ??
    irekr
    Moderator
    Podaj dokładnie link..... tu mi się pokazuje strona główna...
    Ukształtowanie terenu jest takie jakie jest i go nie zmienisz. Dlatego nie warto nawet o tym myśleć i trzeba zrobić testy. .
    Ale wzmacniacza nie masz co zakładać.
    Tak rozbudowana antena do lokalnego odbioru będzie się stanowczo mało nadawać. Typowe strzelanie z armaty do wróbla.
    Jak masz ochotę na bieganie po dachu to warto się czegoś nauczyć.
    Krazykilla
    Level 12  
    Link do rozdzielacza: http://anteny.pl/rozdzielacz-sygnau-analog-p-478.html , a jeśli nie taki to może coś standardowego z oferty telmora ??

Ja osobiście jestem typem "zrób to sam", może i ta zabawa z kisielicami nie ma większego sensu, ale już się nakręciłem mam ochotę spróbować ;]
    irekr
    Moderator
    Jeszcze trochę a "DVB-T" będą naklejali nawet na prezerwatywy.....

Ten rozdzielacz może być, rewelacja to to nie jest ale ujdzie w tłoku. Szkoda że nie ma na rynku "poprawnych" rozdzielaczy zbudowanych w oparciu o wtórniki emiterowe.
    Nie ma do tego cuda ani słowa opisu i ostrożnie z nim pod Trzeciewcem. Podobne rozdzielacze typu ARA maja problemy z pracą w obecności silnych sygnałów.
    Krazykilla
    Level 12  
    Dzięki Ci bardzo pomoc i rzeczowe podejście do sprawy ;]
    PatiNT
    Level 10  
    Co do jakości ATX-ów :
    nie wiem, który mam (a właściwie miałem bo się przeprowadziłem) model, 91 czy 92, ale mogę stwierdzić, że nie jest tak jak piszecie.
    Antenę zakładałem ponad 5 lat temu "na chwile" i do dnia dzisiejszego stoi. Sama antena stawia opór przy wietrze ale nie oszukujmy się, kto robi maszty lub uchwyty z rurki Φ10 ?
    W kwestii zastosowanego tworzywa - przez ten okres 5 lat jeszcze nic nie odpadło. Pamiętam rzeczywiście, że plastiki były niechlujnie wykończone ale one nie mają być oglądane tylko mają trzymać elementy.
    W przyszły weekend będę u rodziców to zrobię kilka fotek i zamieszczę dla niedowiarków.
    Jako ciekawostkę dodam, że sąsiad hodował gołębie jeszcze pół roku temu a gołębnik był może z 8m od anteny. Jak ktoś nie wierzy a jest z okolic Nowego Tomyśla to zapraszam na oględziny.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    PatiNT wrote:
    Co do jakości ATX-ów :
    nie wiem, który mam (a właściwie miałem bo się przeprowadziłem) model, 91 czy 92, ale mogę stwierdzić, że nie jest tak jak piszecie.

Quote:
    W kwestii zastosowanego tworzywa - przez ten okres 5 lat jeszcze nic nie odpadło.

Quote:
    Pamiętam rzeczywiście, że plastiki były niechlujnie wykończone ale one nie mają być oglądane tylko mają trzymać elementy.

Tu faktycznie firma DIPOL (chyba) w 2009 roku przyznała się, że pewna partia mocowań elementów była z niewłaściwego materiału.
    Widać, że poprawili materiał i teraz jest (prawie) OK.
    Quote:
    W przyszły weekend będę u rodziców to zrobię kilka fotek i zamieszczę dla niedowiarków.

Quote:
    Jako ciekawostkę dodam, że sąsiad hodował gołębie jeszcze pół roku temu a gołębnik był może z 8m od anteny. Jak ktoś nie wierzy a jest z okolic Nowego Tomyśla to zapraszam na oględziny.

Te zdania (wypowiedzi) skłoniły mnie do tego aby z funkcji regulaminu pkt 3.1.19 - jeszcze nie skorzystać.

Czekam (czekamy) na te zdjęcia a temat zostanie regulaminowo Zamknięty. :!:

Przypominam i Proszę aby zdjęcia te były wklejane na serwer elektroda.pl , zgodnie z zaleceniami : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

Pozdrawiam.