Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Ardo wymiana teremostatu

03 Lis 2004 10:39 6909 11
  • Poziom 10  
    Witam, mam problem ze swoją chłodziarko-zamażarką Ardo. Sprzęt ma już pewnie z 8 lat i zaczął ostatnio szwankować. Po włączeniu się sprężarki praca trwa tylko około 30 sekund po czym słychać z tyłu pyknięcie i następuje wyłączenie. Po minucie znowu to samo. Sam agregat z tyłu jest bardzo gorący. Na agregacie jest typ R134a, z lewej strony jakaś czarna puszka z podłączonymi przewodami oraz okrągły element ( to chyba jakiś wyłącznik termiczny ) - to chyba on rozłącza z powodu przegrzania. Po wyłączeniu z sieci i ostygnięciu lodówka pracuje przez dłuższy czas po czym znowu jest to samo. Podejrzewam że to wina agregatu, ale czytałem o jakichś przekaźnikach które też mogą powodować grzanie się sprężarki.
    Doradźcie coś czy można coś z tym zrobić ( czy warto inwestować w naprawę ) czy lepiej rozglądać się za nowym sprzętem.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    Czołem!Wymień przekażnik rozruchowy i nadmiarowy.Podejrzewam zacieranie się spręzarki (mało oleju)= wymiana spręż.
    pozdrawiam TFX
  • Poziom 10  
    TFX napisał:
    Czołem!Wymień przekażnik rozruchowy i nadmiarowy.Podejrzewam zacieranie się spręzarki (mało oleju)= wymiana spręż.
    pozdrawiam TFX

A w którym miejscu są te przekaźniki ?
    Z lewej strony sprężarki jest czarna plastikowa puszka łączeniowa a w niej biała kostka do której podłączone są dwa kabelki ( pewnie to jest zasilanie sprężarki, bo jeden przewód idzie z czujnika termicznego). Więcej nic tam nie widzę, więc nie wiem gdzie są te przekaźniki o których piszesz.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Powoli, powoli, powoli, nie śpiesz się!!!!! Niczego NIE WYMIENIAJ na razie.
    Zwłaszcza nie śpiesz się z wymianą "termika". Ten element rzadko wysiada "sam-od-siebie". Pawie nigdy. Nie narażaj się na koszty. Niepotrzebne, jak wielu moich klientow ;)
    Przede wszystkim jeśli sam chcesz zdiagnozować przyczynę zmierz prąd jaki sprężarka (lodówka) pobiera podczas pracy. Podaj typ sprężarki albo chociaż producenta. To co podałeś to symbol czynnika chłodniczego ;) (bardzo lubianego przez serwisantow - to tak BTW :D )
    Podejrzewam uszkodzenie sprężarki i na to się przygotuj, ewentualny koszt wymiany to 200 do 400zl (pi razy oko, ceny są różne, w górę i w dół, zależy czy nowa sprężarka czy używka, zależy od miejscowości, chwilowego samopoczucia fachowca, itd... ;) )

PS
    Zastanawiam się jeszcze, dlaczego przedmówca mówi że podejrzewa "mało oleju"?? czyżby ktoś wylał? a może obudowa sprężarki skorodowała? (nie śmiejcie się, miałem taki przypadek ;) )

Pozdrowienia z zimnego jak diabli Starogardu (cholera, mam jeszcze wodę w chłodnicy :D)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    prawda jest taka że ARDO pare lat temu miało trefne spręzarki w lodówkach :) więc pewnie Cię to dopadło
  • Poziom 10  
    elektryk2000 napisał:
    ....
    Przede wszystkim jeśli sam chcesz zdiagnozować przyczynę zmierz prąd jaki sprężarka (lodówka) pobiera podczas pracy. Podaj typ sprężarki albo chociaż producenta. To co podałeś to symbol czynnika chłodniczego ;) (bardzo lubianego przez serwisantow - to tak BTW :D )...

Oto dwa zdjęcia sprężarki. Na drugim zdjęciu widać tą białą kostkę o której pisałem, ale to chyba nie jest żaden przekaźnik. Prądu na razie nie mam czym zmierzyć, miernik będę miał dopiero wieczorem.

• Specjalista urządzeń chłodniczych
    Właśnie, bez miernika trudno cokolwiek powiedzieć. Nawet jak podłączysz sprężarkę "na krótko" i ruszy to i tak nie będzie wiadomo czy uzwojenie jest OK. W Twoim przypadku możesz mieć uszkodzoną sprężarkę albo rozruch - ta jasna kostka wpięta na 2 bolce sprężarki.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Niestety już po wszystkim :(:(:(
    Sprężarka przestała działać całkowicie. Zadzwoniłem po fachowca - przyjechał i stwierdził "zgon". Poza tym obejrzał lodówkę, na tylnej ścianie wewnątrz są takie wypukłe i puste w środku miejsca, które według niego świadczą o tym że "oddzielają" czy "wyginają" się jakieś płyty. Wobec czego wymiana sprężarki będzie raczej nie opłacalna, bo lodówka może długo nie pociągnąć.

Stojąc teraz przed wyborem nowej lodówki mam do Was pytanie jaki sprzęt wybrać ?
    Chodzi mi o to żeby lodówka była niedroga no i jak najmniej zawodna, czyli po prostu CO BYŚCIE POLECILI

Dziękuję za dotychczasową pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Napewno nie kupuj Ardo :)
    Polecam Elektroluxa,Zanussi lub Boscha :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim za pomoc.
    Jutro idę na zakupy :)

Pozdrawiam