Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reballing karty graficznej

07 Kwi 2011 18:25 6606 19
  • Poziom 11  
    Dziś po raz pierwszy wylutowałem układ graficzny,układ przeżył,płyta nie:D.Urwane 6 padów.Ale do rzeczy,zamieszczam zdjęcia gpu bo jest na nim coś czego nie rozumiem.Otóż do padów przylutowane są 2 elementy przypominające kondensatory,widział ktoś coś podobnego?Karta to stary geforce5200fx,dlatego wybrałem go jako kandydata nr.1 do testów:D.Wtedy jeszcze działał.Dzięki za odpowiedzi,sugestie dotyczące lutowania bga mile widziane.

• TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Tak,ale są one do naprawy.Kilka z nich pobieliłem cyną i wygląda że jest w porządku.
  • Użytkownik usunął konto  
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Wydaje mi się że tak,optycznie wygląda ok,co do połączenia elektrycznego,nie wiem.Poprawiłem ten układ na szybkiego i udało się.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Nie sądzę ,że te kondensatory tam były... a co do ściągania chipsetów to zawsze pierwsze rusz każdy róg jego czy kulki są w całkowitym rozpływie...
  • Poziom 11  
    Niestety płyty nie uratuję.W sumie to spodziewałem się takiego efektu.Hota mam od 2 m-cy,preheater od 6 godzin,a lutownicą operuję kilkanaście lat.Nie wiem co dokładnie żle zrobiłem,za krótko grzałem gpu?Widziałem na filmach że ludzie smażą po 5 min.Szczerze mówiąc wolałbym przegrzać gpu niż uszkodzić płytę następnym razem.Tego pierwszego zawsze mogę wymienić,płyty już nie.Pozdro

Dodano po 4 [minuty]:

_1KOKO napisał:
    Nie sądzę ,że te kondensatory tam były... a co do ściągania chipsetów to zawsze pierwsze rusz każdy róg jego czy kulki są w całkowitym rozpływie...

Właśnie,gdy go grzałem uniosłem jedną stronę delikatnie i zamiast poczekać próbowałem podnosić dalej.Dzięki za podanie sposobu,następnym razem będę miał na uwadzę.Oczywiście poinformuję o tym fakcie :D.Pozdro
  • Poziom 33  
    Przy ściąganiu chipsetu nie wstydz sie dać sporo fluxu... on bardzo pomaga w upłynnianiu kulek ;)
  • Poziom 11  
    Fluxu faktycznie nigdy za wiele,toteż nie żałowałem go.Staram się używać lepszych topników,t.j polecają to ludzie z tego forum.Mam amtecha.Mam jeszcze pytanie dotyczące samego zakulkowania układu.Mam ramkę do sit 80x80,wkładam układ,delikatnie flux,ustawiam sito,rozprowadzam kulki i co dalej.Wiem że powiesz zobacz sobie na yt,ale wolę usłyszeć dobrą radę od kogoś kto to robi na co dzień,niż oglądać filmy nie do końca sprawdzonej treści.A więc co robi się z tą ramką(niebieska bez sprężynek)?Wyjmuje się z niej delikatnie układ z kulkami i dalej na preheater lub jak ktoś ma to piecyk,a dalej hotem od góry(układ mam położyć na preaheterze)?Czy może nie ruszasz układu z ramki i całość kładziesz(razem z sitem) na preheaterze lub piecyku i grzejesz od góry hotem?:D
  • Poziom 33  
    Co do kulkowania układów to ja robię kulki na paście lutowniczej :) ale tylko w przypadku pewności ,że to wina kulek... w większości przypadków chipset nadaje się do wymiany niestety
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedz,ale nadal nie wiem co mam zrobić z tą ramką.
  • Poziom 33  
    Zrób zdjęcie i pokaż jak to wygląda.
  • Poziom 11  
    A wygląda to następująco,nie patrz na sito bo jest inne niż układ.
  • Poziom 33  
    I chodzi Ci oczywiście o tą kostkę ze śrubką na środku?
  • Poziom 11  
    Tak,już wiem jak ułożyć układ,rozprowadzić kulki,itd.Co dalej.Wyjąć układ i polożyć na preaheterze,czy polożyć ramkę razem z układem na preaheater?
  • Poziom 33  
    Ramkę razem z układem, i najlepiej zaklejaj ramkę z podstawką taśmą aluminiową w celu takim,żeby nie podnosiła się jak sito będzie się zniekształcać ;)
  • Poziom 11  
    O to mi chodziło,dzięki.Napiszę jak poszło za jakiś czas.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Zrób sobie jakiś metalowy klosz na to i po jakimś czasie ściągasz i grzejesz hotem ;)
  • Poziom 11  
    Myślałem że ta ramka jest do reballingu na zimno.Tzn.po włożeniu kulek wyjmujesz układ i dalej grzejesz ale bez ramki.Tak przynajmniej wynikało z kilku filmów.Co o tym myślisz?