Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIGNAL FM7 - odpowiednie kwarce

07 Kwi 2011 19:09 2938 10
  • Moderator na urlopie...
    Drodzy Koledzy!
    Na co dzień zajmuję się mikrokontrolerami, w dziedzinie radia jestem prawie zielony, dlatego z góry przepraszam za brak fachowości.
    Ale do rzeczy. Trafił ostatnio w moje ręce zestaw SIGNAL FM7 (Nadajnik+antena,Odbiornik, 3 serwa, kwarce). Zestaw nie był nigdy używany, ale ma pewne braki:
    1. brak akumulatorów
    2. pomylone kwarce (z niewyjaśnionych powodów do zestawu włożono kwarce z kanału 9 dla nadajnika, a dla odbiornika 19)
    i teraz mam takie pytania:
    ad. 1. Czy mogę początkowo zasilać nadajnik z sieci 230V przez zasilacz stabilizowany? Czy też zakłócenia z sieci będą uniemożliwiały pracę zestawu?
    ad. 2. Tu nieco większy problem - gdzie dostać odpowiednie kwarce, lub ewentualnie jak inaczej rozwiązać problem braku odpowiednich rezonatorów?
    Z góry dziękuję za wszelkie porady
    Jeśli trzeba by było to mam instrukcję (ręcznie pisane tłumaczenie z j. niemieckiego) i schemat wszystkich elementów (nadajnika, odbiornika i sterowników serw)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tu jest temat o tej aparaturze, są tam opisane jakie kwarce muszą być. Dodam że w odbiorniku powinno się uwzględnić pcz. Oczywiście że można zasilić to z zasilacza sieciowego, stabilizowanego o napięciu 4,5V.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic697518.html

W nadajniku kwarc powielany jest 2x więc chcąc mieć czestotliwość 27,00MHz musisz mieć kwarc 13,500MHz w odbiorniku chcąc odbierać 27,00MHz trzeba zastosować wzór. 27,00-465KHz=26,535. Tak możesz przeliczyć kwarce na inny kanał np. 27,100MHz.
    Dzięki za info, ale tak:
    1. gdzie dostać takie kwarce, bo w mojej hurtownii takowych nie mają, więc byłbym wdzięczny za link do skepu/numer aukcji na PW. Szukałem po paru sklepach w Krakowie i też tylko mają te "procesorowe" a nigdzie nie da się upolować tych precyzyjnych.
    2. myślę o zasilaniu do testów nadajnika z zasilacza, a odbiornik i tak z baterii będzie
  • Pomocny post
    Na początek napisz w dziale Podzespoły bazar tylko musisz przeliczyć jakie wartości potrzebujesz w zależności od kanału. Były kiedyś takie radiotelefony tukan tam były kwarce nadawczo-odbiorcze tylko kwarc nadawczy pracował na bezpośredniej częstotliwości, a nie jak w twoim urządzeniu x2. To pracuje w AM czy w FM?? Ja bym znalazł jakiś komplet z tukana tylko że nadawczy pracuje na bezpośredniej. Jak twoja maszyna pracuje w AM to nie ma problemu, ale jak w FM to powielanie może być konieczne aby uzyskać odpowiednią dewiację.
  • Pomocny post
    No i jak wstawisz kwarc w nadajniku to nie uzyskasz odpowiedniej dewiacji. Możesz włożyć tak dla próby łatwo dostępny 27,00MHz i zobacz czy będziesz odbierać modulację w jakimś cb na 4 kanale, ale jeśli coś będzie to bardzo ciche.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Cześć. W myszce bezprzewodowej A4Tech spotkałem się z kwarcami, do nadajnika z podwajaniem, a do odbiornika z różnicą 455KHz. Co ciekawe w niej były przełączane dwa kanały, czyli dwa komplety. Oczywiście pracowała owa mysz w paśmie CB.
    Jak znajdę jej fotkę to dokleję.

......

Mysz A4Tech RFW-25, a znajdziesz ją tutaj: http://www.usk.com.pl/Myszy_i_trackballe.htm

• VIP Zasłużony dla elektroda
    tpl napisał:
    Cześć. W myszce bezprzewodowej A4Tech spotkałem się z kwarcami, do nadajnika z podwajaniem, a do odbiornika z różnicą 455KHz. Co ciekawe w niej były przełączane dwa kanały, czyli dwa komplety. Oczywiście pracowała owa mysz w paśmie CB.
    Jak znajdę jej fotkę to dokleję.

......

Mysz A4Tech RFW-25, a znajdziesz ją tutaj: http://www.usk.com.pl/Myszy_i_trackballe.htm

Jeśli ta mysz pracuje w paśmie 27MHz to można te kwarce wykorzystać, bo odbiornik można przestroić na pcz. 455KHz wymieniając filtr (łatwo dostępny) i korygując nieznacznie obwody w pcz.
    Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc.
    I rozpoczynam poszukiwania tych kwarcy. Znalazłem taką myszę w pewnym serwisie aukcyjnym za 20 zł + wysyłka. I mam (o ile nie będzie problemów) 2 kompleciki kwarców.
    Takie tylko pytanie, czy Kolega tpl jest może zorientowany, czy kwarce są w smd, czy dip?
    I czy ewentualnie koledzy pomogliby w dostrajaniu urządzenia?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z dostrajaniem nie ma problemu tylko niech kolega tpl dla pewności poda jakie kwarce dokładnie tam pracują zanim kupisz tą mysz.
  • Poziom 19  
    Nie pamiętam dokładnie, jakie kanały. Na pewno dwa w tzw. dziurze w piątkach. Nadajnik z podwajaniem, czyli coś ok. 13MHz. A odbiorczy nie pamiętam czy z sumą czy różnicą 455kHz.
    Kwarce w obudowie jak na obrazku.
    Jeśli w odbiorniku tej aparatury nie ma filtru ceramicznego z przestrojeniem pośredniej nie będzie problemu. A jeśli dobrze kojarzę jej schemat, to skupiona selektywność jest wykonana na obwodach LC. Jeśli jest ceramiczny to czeka Cię zamiana z 465kHz na 455. Znajdziesz takowy w odbiorniku tej myszy :D
    Swoją drogą ta mysz ma dość dobry odbiornik zbudowany na jakimś MC????? Motoroli.