Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wifi panelowka z routera wycelowana na dom w ktorym odbior jest lapkiem?

07 Kwi 2011 22:06 2038 18
  • Poziom 9  
    Kolega w domu ma internet. Do routera ma podlaczona antene panelowa wyprowadzona na zewnatrz i wycelowana na dom w ktorym mieszkam ja (jakies 20m). U mnie laptop widzi siec bardzo dobrze ale nie moge sie z nia polaczyc. Czy cos zle jest podlaczone czy moze skonfigurowane? Moze ta antena jest jakas lipna?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 17  
    Skoro laptop widzi sieć i poziom sygnału jest na dobrym poziomie, to antena jest ok. To że nie możesz się połączyć z siecią jest wynikiem złej konfiguracji, czy sieć jest zabezpieczona, możliwe że kolega ma uruchomione filtrowanie po adresie MAC.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Skoro laptop widzi sieć i poziom sygnału jest na dobrym poziomie, to antena jest ok.

To oznacza tylko, nadawany sygnał z AP jest odpowiedniej jakości, a co w druga stronę ???
    Nie wystarczy wybić gołębie sygnałem z anteny bazy sąsiadowi ale trzeba również wziąć je w krzyżowy ogień antena od klienta.
    Czyli jeśli twój sygnał jest złej jakości z laptopa to dupa ;) .
  • Poziom 9  
    Tego sie wlasnie obawialem. Jakie wiec rozwiazanie proponujecie po stronie lapka. Zalezy mi na mobilnosci i w miare proste co by to bylo. :)
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    Tu już jest problem, bo jeżeli zależny ci na mobilności to potrzebujesz 2 urządzeń:
    AP z APC i AP z AP
    lub jedno urządzenie z fizycznie dwoma modułami WIFI (nie mylić z 2 antenkami).
  • Poziom 9  
    Hmm.. a jakby znajomy nadawał sygnał normalnym routerem, a ja przemontowałbym antenę do siebie, to nie wystarczyłby jakiś router Wi-Fi działający jako AP po mojej stronie?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    wystarczylby jakis router wifi dzialajacy jako ap po mojej stronie?

W każdym wypadku wystarczy AP po twojej stronie z anteną ale internet będziesz miał po kablu.
  • Poziom 9  
    Ok. Wracajac do poprzedniego posta: "Tu już jest problem, bo jeżeli zależny ci na mobilności to potrzebujesz 2 urządzeń:AP z APC i AP z AP lub jedno urządzenie z fizycznie dwoma modułami WIFI (nie mylić z 2 antenkami)."
    Jak to konkretnie zrobic i jakie urzadzenia polecasz mi zastosowac?
  • Poziom 43  
    Sądzę, że interesują cie najtańsze rozwiązania:
    Jako AP odbierający sygnał + Antena panelowa, cos taniego z TP-L z APC aby cie nie odciął od sieci LAN z sąsiadem:
    - TL-WA5110G
    - TL-WA501G
    - TL-WA500G

Co do drugiego urządzenia to warto tutaj zainwestować i wybrać cos pod Tomato czyli najtańsze WL-1600GL (standard G), Asus RT-N10 (standard N-Lite), a jeśli cie interesuje nocne pobieranie plików by nie zatyrać łącza w dzień (torent,konta premium) to coś pod Tomato z portem USB.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    To oznacza tylko, nadawany sygnał z AP jest odpowiedniej jakości, a co w druga stronę ???
    Nie wystarczy wybić gołębie sygnałem z anteny bazy sąsiadowi ale trzeba również wziąć je w krzyżowy ogień antena od klienta.
    Czyli jeśli twój sygnał jest złej jakości z laptopa to dupa

O czym ty piszesz!
    Zarówno router u kolegi jak i karta sieciowa w laptopie nadawają z takim samym poziomem mocy wyjściowej (w Polsce dozwolone jest 100mW 20dBm). Antena panelowa dołączona do routera ma określony zysk energetyczny, zarówno antena wbudowana w laptop też ma określony zysk energetyczny.
    Zysk energetyczny anteny jest taki sam zarówno w torze nadawczym jak i odbiorczym. Poziom sygnału nadawanego przez router jest tracony na kablu a następnie "wzmacniany" dzięki zyskowi energetycznemu anteny, więc
    EIRP=Moc nadajnika - straty na kablu + Zysk energetyczny anteny.
    Więc taki sygnał jest emitowany w eter który pomniejszony przez straty propagacyjne dociera do anteny w laptopie, jest "wzmacniany" dzięki zyskowi energetycznemu anteny i trafia do toru odbiorczego karty wifi.
    Identyczna sytuacja zachodzi w drugą stronę, i "nieważne" że kolega korzysta z laptopa.
    Wg twojej wypowiedzi żadne połączenie bezprzewodowe z routerem, czy też z stacją bazową ISP nie miało by sensu i to nie tylko przy korzystaniu z laptopa(ponieważ w większości przypadków do routera dołączone są anteny o większym zysku energetycznym w celu zwiększenia zasięgu tak samo są robione stacje bazowe ISP)
    Twoja wypowiedź miała by sens w przypadku gdyby:
    1. Karta wifi w laptopie emitowała by z mniejszym poziomem mocy wyjściowej niż 20dBm.
    2. Tor odbiorczy w routerze miał by bardzo niską czułość
    3. Występował by bardzo duży poziom zakłóceń
    Ale kolega sin_26 o niczym takim nie wspomina, pisze jedynie że poziom sygnału który ma na laptopie jest na dobrym poziomie.
    Cytat:
    U mnie laptop widzi siec bardzo dobrze
  • Poziom 9  
    Hmm... no tak mam bardzo mocny sygnał z sieci problem jest tylko taki, że nie mogę się do niej podłączyć. Dlatego zapytuje jako laik, czy to wina ustawień czy sprzętu. :)
  • Poziom 43  
    Więc twoje założenia się nie sprawdzają w przypadku kolegi.
    Cytat:
    Hmm... no tak mam bardzo mocny sygnal z sieci problem jest tylko taki ze nie moge sie do niej podlaczyc. Dlatego zapytuje jako laik czy to wina ustawien czy sprzetu.

To trochę zmienia sprawę bo w takim razie będzie coś z ustawieniami sprzętu.
    najczęściej szyfrowanie.
    Wyłącz dla testu i wtedy próbuj + najnowsze sterowniki pod kartę wifi.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    problem jest tylko taki ze nie moge sie do niej podlaczyc

Czy łączyłeś się już kiedyś z siecią kolegi, czy robisz to po raz pierwszy?
  • Poziom 9  
    Po raz pierwszy.
    Sek w tym ze on mial neta i natene panelowa w piwnicy. Wiec pomyslelismy ze jak podlaczyc to urzadzonko do routera i wystawic na zewnatrz to bede mogl sobie korzystac z internetu kolegi na swoim lapku u siebie w domu. Wot i cala historia. jak postanowilismy tak zrobilismy. Czyli pomysl z antena byl dobry i powinno to dzialac tylko kwestia ustawien. :)
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Czyli pomysl z antena byl dobry i powinno to dzialac tylko kwestia ustawien.

Pomysł dobry i powinno to działać. Zapytaj kolegi czy nie ma włączonego zabezpieczenia sieci, mowa tutaj o WEP, WPA, WPA2. Możliwe że kolega w routerze ma zaznaczoną opcję filtrowania po adresie MAC, wówczas musiał by dodać twój adres karty sieciowej.
    Jaki masz poziom zakłóceń na karcie sieciowej w lapku?
  • Poziom 43  
    To podejdź bliżej anteny.

Kolega hermes-80 ma rację, Mirosław S. jest wg mnie zbyt teoretyczny - to co mówisz po części jest prawdą ale po pierwsze, wiązki są różnej szerokości więc różnie może być to zbierane, sygnał prawdopodobnie idzie z odbić, stąd jednak mogą być anomalia. Karty w AP i laptopach nadają z przeróżną mocą, zaczynając do 42mW a kończąc na 150mW.

Anteny przy linku P2P powinny być zbliżone, inaczej prędkość będzie skakać. Jak dla mnie takie połączenie jest średnio możliwe, ale żeby wykluczyć pewnie opcje związane z konfiguracją wystarczy się przejść bliżej i zobaczyć, czy się zepnie.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    wiązki są różnej szerokości więc różnie może być to zbierane

Tak, ale gdy "nie trafiamy w główny punkt wiązki" wówczas maleje poziom sygnału odbieranego.
    Cytat:
    sygnał prawdopodobnie idzie z odbić

Wówczas wzrasta poziom zakłóceń.
    Cytat:
    Karty w AP i laptopach nadają z przeróżną mocą, zaczynając do 42mW a kończąc na 150mW

Domyślnie jest to 100mW bo na tyle zezwalają polskie przepisy, oczywiście można zmniejszyć poziom wyjściowej, natomiast nadając z mocą powyżej 100 mW naruszamy przepisy.
    Cytat:
    Anteny przy linku P2P powinny być zbliżone

Jest to idealne rozwiązanie, ale rzadko kiedy spotykane.
    Przykładem "dość prostym" może być telefonia komórkowa. Weź pod uwagę anteny montowane na BTS-ach a antenę jaką masz w tel. Chcąc skorzystać z komórki nie wyciągasz zewnętrznej anteny z kieszeni tylko korzystasz z anteny wbudowanej i jedynie zwracasz uwagę na poziom sygnału odbieranego.

Nie można wykluczyć że poziom zakłóceń u kolegi sin_26 jest bardzo duży, ale o tym nic nie jest wspomniane, ale nie można go wykluczyć.
    Cytat:
    ale żeby wykluczyć pewnie opcje związane z konfiguracją wystarczy się przejść bliżej i zobaczyć, czy się zepnie.

Pomysł bardzo dobry, pozwoli wyeliminować jeden z powdów przy których nie można połączyć się z routerem.
  • Poziom 9  
    Tak zrobie podejde blizej i sie zobaczy dodatkowo powylaczam szyfrowanie. Pytanko: jak sprawdzic poziom zaklocen na kacie wifi w lapku? Dzieki wielkie dam znac co i jak po testach ;).
  • Poziom 17  
    Cytat:
    jak sprawdzic poziom zaklocen na karcie wifi w lapku?

Niektóre programy od kart wi-fi pokazują poziom sygnału oraz poziom zakłóceń (raz jest to pokazane w postaci graficznej np. za pomocą paska, innym razem poziom zakłóceń podawana jest za pomocą liczby) Musisz poszukać w oknie konfiguracyjnym swojej karty WLAN. Albo poszukać w internecie programu do skanowania "wykrywania" wi-fi. Nie wiem czy netstumbler nie ma takiej opcji.