Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tracer model: 4Life/400HF - uszkodzony układ scalony IC10?

07 Kwi 2011 22:28 6832 18
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam do reanimacji starszy komputer. Niestety w nim jest niesprawny zasilacz Tracer 4Life/400HF. Przeszukałem na elektrodzie wszystkie informacje na temat 4Life i nic podobnego nie znalazłem. Ten zasilacz ma uszkodzony układ scalony 8 nóżek w przetwornicy stad-by, któremu odpadła góra z napisem dlatego nie wiem co kupić! Oto widok zasilacza oraz mały szczegół z tym układem scalonym:
    Tracer model: 4Life/400HF - uszkodzony układ scalony IC10?Tracer model: 4Life/400HF - uszkodzony układ scalony IC10?Tracer model: 4Life/400HF - uszkodzony układ scalony IC10?
    Oraz dla formalności tył płytki z numerem rev...
    Ten uszkodzony układ scalony jest opisany na płytce jako IC10.
    Może ktoś spotkał się z taką wersja tego zasilacza i pomoże mi odszyfrować typ tego układu scalonego.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Ten drugi układ scalony to UC3843A i nie ma nic z tym spalonym wspólnego - przetwornica główna.

Jeśli chodzi o wskazany układ scalony KA1H0165R to chyba nie on bo w tym zasilaczu nóżki układu scalonego są podłączone inaczej:
    1 - masa
    2 - zasilanie
    3 - sprzężenie z transoptora
    4 - jeden rezystor do masy
    5 - ? chyba + 310V
    6, 7, 8 razem na transformator stand-by strona pierwotna.

Ponieważ wszystkie ścieżki są dodatkowo oprócz maski pokryte białą farbą, trudna jest identyfikacja połączeń. Dodatkowo mogę podać, że połączenie do nogi 5 się upaliło - wyparowało ok 8 mm dość cienkiej ścieżki.
    Układu scalony odlutowałem i od spodu brak nadruku, który czasami się trafia.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeden podaje drugiemu zasilanie - chociażby tyle mają wspólnego :wink:
    Do rozkładu wyprowadzeń pasuje np. FSDx321, FSDx0x65RN
  • Spec od monitorów
    Skontaktuj się (może na PW ) z autorem tego postu
    -może jeszcze posiada ten PSU
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1720223.html
    Wg mojej bazy pasują
    FSDM101/ 311/ 100
    FSDM0265Rx, FSDH0265Rx
    FSDH321,FSDL321

FSQ311,FSQ321,FSQ0165,0265,0365

mają one wszystkie pin.4 NC
    pin.Drain 6/7/8
  • Poziom 11  
    W tym zasilaczu ten układ scalony ma wyraźnie na 4 nodze podpięty rezystor 10K i tylko on jest - kto by dokładał pod nogę N.C.. Poszukam aplikacji oraz spróbuję zapytać na wskazanym PW jak coś się wyjaśni dam znać!

Udało się uściślić informacje po przeglądzie not katalogowych i tak tylko układy scalone FSDH321 spełniają wymagania tej aplikacji oczywiście też cała rodzina na wyższe moce jak też FSDM0265RN rekomendowany do rozwiązań PC Green Power. Nóżka 4 służy do określenia ograniczenia prądu MOSFET'a mocy.
    Zaproponowane FSDM101/ 311/ 100 niestety nie mogą być zastosowane przez brak funkcji nóżki 4 bo jest N.C. oraz FSQ0365, FSQ0265, FSQ0165, FSQ321, FSQ311 przez inna funkcję wspomnianej już nóżki 4 co w tym przypadku podłączamy synchronizację.

Podaję te informacje dla ewentualnego wykorzystania przy naprawach. Link do PDF'a jest na elektrodzie: Link.

Jako ze ten układ scalony kosztuje 2,6 do 5 zł dlatego warto naprawiać ten zasilacz, a o efektach naprawy napiszę. Wszystkim dziękuję za pomoc bo bez tych kilku symboli nie ruszyłbym z miejsca.
  • Spec od monitorów
    To by się zgadzało (z jakiegoś made in china)...
  • Poziom 11  
    Ten schemat wyjaśnia wszystko. Niepokoi mnie trochę inne podłączenie nogi nr. 5 na schemacie przez dwa rezystory 47K czyli w sumie prawie 100K, a w moim przypadku jest bezpośrednio do + zasilania 310V.

Jako, że ścieżka podająca to napięcie startu się upaliła mogę na zasadzie odtworzenia dać rezystory. Tylko czy ma tak być bo w nocie katalogowej dopuszczalne napięcie dla tej nogi jest 650V i brak informacji o konieczności dawania rezystorów, zresztą rysunek poglądowy ma "drut" do zasilania.

Dodatkowo w tym zasilaczu padła dioda 1N5822 od prostowania napięcia stand-by i to mogło być przyczyną usmażenia układu scalonego.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 11  
    Układ scalony kupiony i wymieniony. Napięcie standby niestety pływa od 4,16 do 4,96V. Sprawdzenie ponowne elementów wykazało zwarcie na zasilaniu układu scalonego przetwornicy głównej UC3843A ale przed tranzystorem załączającym to napięcie przy starcie. Okazała się zwarta dioda zenera 18V zabezpieczająca przed wzrostem napięcia przed tym tranzystorem podającym zasilanie na UC3843A co w konsekwencji przez podłączenie przez diodę prostowniczą do transformatora standby obciążało go i całą przetwornicę stąd wahania napięcia. Wymiana diody zenera zaowocowała poprawnym napięciem 5,04V. Próba uruchomienia zasilacza niestety nie powiodła się - nie startuje. Przy starcie napięcie zasilania jest podawane na scalak przetwornicy i ma wartość 9,5V czyli przekracza napięcie startu 8,5 do 9,0V ale nie startuje, nie pojawia się napięcie Vref pewnie ta układ scalony też uszkodził się przy skokach napięcia przy awarii. Muszę poszukać informacji o różnicach UC3843 i UC3843A bo gdzieś miałem ten pierwszy. Trochę komplikuje się naprawa tego nie do końca popularnego zasilacza. O postępach powiadomię.
  • Poziom 26  
    Naprawa tego zasilacza jest nie opłacalna chyba, że dla satysfakcji...

Mam także Tracer model: 4Life/400HF, ale jest mała różnica ta kostka także jest. Zasilacz oczywiście uszkodzony, a co śmieszne wrócił z serwisu i padł tuż po gwarancji...
    Próbowałem dojść co mu dolega, ale się poddałem.
    Został przeznaczony na części (jeszcze w całości prawie) jeśli miał bym kupować układy scalone aby go naprawić to ta marka na to nie zasługuje.
    Tracer model: 4Life/400HF - uszkodzony układ scalony IC10? Tracer model: 4Life/400HF - uszkodzony układ scalony IC10? Tracer model: 4Life/400HF - uszkodzony układ scalony IC10?
  • Poziom 11  
    Opłacalność w momencie do, którego doszedłem jest zdecydowanie wątpliwa! Sama wymiana pierwszego układu scalonego FSDH321 wydawała się łatwa i niekoniecznie droga. Ten układ scalony u kolegi jest chyba na radiatorze (inna wersja obudowy) chociaż nie widzę pięciu nóg. Brnąc dalej teraz to tylko chęć poznawcza innego rozwiązania zasilacza oraz czy dam radę.

Co do tego drugiego mam pewne obawy czy ta konstrukcja jest żywotna ponieważ raczej mój egzemplarz był naprawiany bo ktoś zabezpieczył druk po lutowaniu w miejscu wspomnianego pierwszego układu scalonego jakimś lakierem bezbarwnym niepoddającym się lutownicy i rozpuszczalnikowi nitro. Przyczyna awarii jest dla mnie niejasna brak uzasadnienia uszkodzenia diody 3A w torze +5V stand-by gdzie nie ma zwarcia i nie było, a kondensatory elektrolityczne za tą diodą mają przeszło 90% pojemności i niski ESR.

Fakt że nie znalazłem drugiej informacji o takiej wersji zasilacza świadczy tylko o jednym, że ta wersja była niepopularna i szybko się skończyła przez może problemy.

Ja osobiście w sklepie mając do wyboru FSDH321 i FSDM0265RN w tej samej cenie wybrałem ten drugi układ scalony bo ma większą moc - 16W przy 11W tego pierwszego. Może ten zapas mocy uchroni układ scalony przed samobójczym działaniem bo na to mi wygląda.
  • Poziom 26  
    W moim przypadku na radiatorze są: 5H0163R - 4 nóżki (prawdopodobnie padnięty), i 2SK2996 - 3 nóżki, a UC3842A DIP8 jest na płytce w pobliżu.

Na pewno naprawisz zasilacz lepiej niż serwis do którego był odesłany mój jak zobaczyłem ich naprawę to mi ręce opadły.
  • Poziom 11  
    W sprawie mojego zasilacza znalazłem układ scalony UC3843B i nie widząc pobieżnie z powodu braku czasu wyraźnych różnic pomiędzy wersją tego układu scalonego UC3843A wlutowałem go i uruchomiłem zasilacz; niestety tylko w pierwszym momencie startu zasilacza pojawiają się napięcia na wyjściu i zaraz się wyłącza. Czas pracy przetwornicy jest tak krótki że nie mogę zauważyć (bezwładność miernika) napięcia zasilania i Vref. układu scalonego UC3843B. Może jeszcze jakiś element jest uszkodzony w okolicach układu scalonego kontroli napięć lub ta wersja "B" się nie nadaje. Znajdę chwilę czasu pojutrze to dalej zajrzę do tego już kłopotliwego przypadku niby prostej awarii zasilacza.
    Piotr43 napisał:
    Ja osobiście w sklepie mając do wyboru FSDH321 i FSDM0265RN w tej samej cenie wybrałem ten drugi układ scalony bo ma większą moc - 16W przy 11W tego pierwszego. Może ten zapas mocy uchroni układ scalony przed samobójczym działaniem bo na to mi wygląda.

Odnośnie podmiany na zasadzie "bo ma większą moc" :

-> FSDH321 : ma oscylator ~ 100kHz | Iover = 0,7A
    -> FSDM0265RN : oscylator ~ 67kHz | Iover = 1,5A

Uwzględniając R 10kΩ od n.4 do GND oryginalnie Ipeak -> ~ 0,55A a teraz 1,17A

(Natomiast dla KA1H0165R-... czy KA5H0165RTU jak u kol. rafal131313 jest standard: f = 100kHz a Iover = 0,6A

Wśród szeregu zabezpieczeń w układzie jest AOCP:
    Even though the FPS™ has OLP (Over Load Protection) and current mode PWM feedback, these are not enough to protect the FPS™ when a secondary side diode short or a transformer pin short occurs. In addition to start-up, softstart is also activated at each restart attempt during autorestart and when restarting after latch mode is activated. The FPS™ has an internal AOCP (Abnormal Over Current Protection) [...]

Co do różnic UC3843x - nie wiem jakiej masz firmy ale z kolejną literką jest wersją ulepszoną - np. ma mniejszy prąd startowy (np. ONsemi ...A -> max. 1mA a ...B -> max. 0,5mA).

Blokowanie startu głównej przetwornicy może też pochodzić od strony wtórnej.
    Sprawdź też czy PP stabilnie pracuje podczas prób włączania dużej przetwornicy.

Przy okazji - jaki jest typ tranzystora sterowanego przez UC3843 ?
  • Poziom 11  
    Mój układ scalony UC3843B jest firmowany przez Philips. W notach katalogowych znalazlem właśnie różnice w prądach pobieranych przez kolejne wersje coraz mniejsze. Co do zabezpieczeń to sprawdziłem diody we wszystkich gałęziach napięć - są OK! Wydaje mi się żeby pójść za tropem spalonej diody w obwodzie Ustandby ponieważ nie znalazłem zwarcia to może przy wzroście tego napiecia padł kolejny układ scalony zresztą zasilany z tego napięcia 8 nożkowy kontroler napięć po stronie wtornej (typ mam gdzieś zapisany ale nie przy sobie). Co do tranzystora mocy to jest to MOSFET (typ podam później) którego sprawdziłem omomierzem i wydawał mi się sprawny! Jutro jak pisałem znajdę chwilę czasu i sprawdzę pracę przetwornicy PP podczas startu.
  • Poziom 11  
    Typ tranzystora sterowanego przez UC3843 to 2SK2996 natomiast układ scalony jest firmy ST PHIL jeżeli chodzi o trzeci układ scalony po stronie wtórnej to jest nim WT751002 S firmy WELTREND.
    Znalazłem fotografie takiego samego zasilacza: - trzy zdjęcia bo schematy są nie od tego.
  • Poziom 11  
    Blokowanie przetwornicy odbywało się przez stronę wtórną. Układ scalony WT751002 na nodze 3 ma sterowanie załączenia głównej przetwornicy przez transoptor 817. Nie ma możliwości zdiagnozowania poprawnej pracy tego układu scalonego kontroli napięcia bez podmiany. Poszukałem dokumentacji oraz informacji o zamienniku - TPS5510P. Wiedząc z dokumentacji jakie zakresy napięć tolerowane są przez kontroler sprawdzałem je kolejno przy starcie zasilacza i tylko napięcie +12V zachowywało się dziwnie - często przekraczało 15V i bardzo długo się utrzymywało.

Sprawdziłem całą gałąź tego napięcia - diodę, kondensatory elektrolityczne bez uwag, ale znając budowę innych zasilaczy zastanowił mnie brak rezystora obciążającego zresztą nawet nie ma oryginalnego miejsca na niego. Pokusiłem się go dołożyć i efekt mnie zadziwił - zasilacz wystartował i wszystkie napięcia w zakresie tolerancji. Próba uruchomienia z komputerem zakończona sukcesem. Pokusiłem się w trakcie pracy odłączyć ten dodatkowy rezystor i zaraz zasilacz stawał! Powtórzyłem te samą operację z podłączonym komputerem zasilacz teraz pracuje bez problemu (wystarcza mu obciążenie linii +12V z komputera zapewne).

Chcąc wyjaśnić przyczynę całej awarii przetestowałem jak pracuje przetwornica PP przy pracy poprawnej i przerywanej. Napięcie U stand-by w obu przypadkach jest takie samo i stabilne 5,04V.

Napięcie zasilające układ scalony przetwornicy głównej na UC3843B jest 15,98V w stanie wyłączenia i niepoprawnego startu oraz maleje do 12,45V bezpośrednio na nodze 7 czyli Ucc i jest stabilne cały czas.

Trudno odpowiedzieć co było przyczyna awarii. Mnie się wydaje że zapoczątkowała lawinę wadliwa dioda 1N5822 bo pod nią jest mocno przegrzany laminat i dalej obciążona ponad mirę przetwornica na FSDH321 padła w gwałtowny sposób pociągając za sobą przez zasilanie też układ scalony przetwornicy głównej UC3843A tylko co na to zabezpieczenia... Dodatkową zagadką jest linia zasilania 12V. Ciekawe jak długo ten zasilacz popracuje? Może ktoś spotkał podobny problem i rzuci trochę innego światła na te zagadkę.
    Eee, czyli było w porządku (po 'jakości' Twoich postów zakładałem, że przy uruchamianiu dajesz jakieś wstępne obciążenie) - nie wszystkie zasilacze chcą działać jałowo po zwarciu PS-ON - GND. Rezystor na wyjściu ma efekt uboczny - nagrzewa siebie i okolice. Niektórzy producenci na nalepce umieszczają, poza max., min. prąd obciążenia na linii...

Sprawa IC10 nie jest do końca jasna - w temacie, do którego link podałeś jest mowa o FSDM311, który odrzuciłeś ze względu na rezystor na nodze nr. 4.

Pod uwagę trzeba też wziąć, że zasilacze mogły już być po naprawie/podmianie układów scalonych, a w każdym razie transformator PP u Ciebie i w tamtym temacie to: EEL-19M, a w innych tematach z układami scalonymi FPS 100kHz to jednak: EEL-19D.
  • Poziom 11  
    Kilka zasilaczy naprawiłem i zawsze po usunięciu usterek robiłem próbę z obciążeniem za, które na linii +5V robiła żarówka samochodowa z reflektora przedniego z VW "Garbus" z instalacją 6V (zmienne obciążenie - 2 włókna) oraz linię +12V obciążałem żarówką 24V/60W.
    Kiedyś chciałem zbudować coś takiego:
    , ale zabrakło czasu i też motywacji - zbyt na naprawy zmalał.

Pozostały mi rezystory radiator spodni i dużo przełączników dźwigniowych na 10A, i 20A. Rezystory czasami wykorzystuje do testowania wyższych mocy np. przy ostatniej naprawie zasilacza TOP-628P6, który zasila teraz mój komputer.

Zawsze stosuję żarówkę na zasilaniu od strony sieci chociaż kiedyś miałem problem z pewnym aktywnym PFC które nie chciało wystartować nawet na żarówce 200W, a zasilacz to Chiftec 420W.

Reasumując mam rozumieć, że transformator PP w moim przypadku jest na niższa częstotliwość i kierując się innym kryterium doboru dobrze przypadkiem spasowałem z układem scalonym FSDM0265RN. Pozostaje tylko dobór rezystora 10K na nodze nr. 4 do ograniczenia prądu dla zachowania pierwotnych wartości!

Jeśli tak to poszukam w materiałach wzorów do obliczenia tego zewnętrznego rezystora bo gdzieś to widziałem i dokonam stosownej korekty wartości.