Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peavey Classic 30 - wzmacniacz lampowy - diagnoza usterki

08 Kwi 2011 07:55 3878 14
  • Poziom 10  
    Witam.
    Posiadam wzmacniacz lampowy jak w temacie - Peavey Classic 30, poniżej daję specyfikacje do tego wzmaka wziętą ze strony sklepu muzycznego. Z mojej strony dodam, nie ma dwóch włączników Power/Standby, jedynie pojedynczy do włączania zasilania. Po włączeniu lampy się nagrzewają i po parunastu sekundach można grać. Wyłączając piec skręcałem potencjometry do zera i wyłączałem przesterowanie, po odczekaniu chwilki dopiero odcinałem zasilanie.

Problem wystąpił podczas grania koncertu, a w zasadzie już po nim, bo zapomniałem wyłączyć go tak jak opisałem wyżej, czyli po prostu zaraz po grze cyknąłem "Power Off"... no i tu pojawił się problem. Po próbie ponownego włączenia pieca okazało się że nie gra...lipa.
    Moja diagnoza po zaglądnięciu w piec...nie palą się 4 lampy EL84 czyli końcówka mocy, lampy 12AX7 żarzą się tak jak należy.
    Przyznam się że nie bardzo się na tym znam, ale pomyślałem że skoro 4 lampy wysiadły to pewnie padł bezpiecznik od końcówki mocy.
    Rozkręciłem piecyk wyjąłem chassis i wymieniłem dwa bezpieczniki...więcej ich tam nie widziałem ale może po prostu nie znalazłem. Jeden 10A drugi 1A tzw. Rurkowe. 10A miał "obudowę" z jakiegoś tworzywa, 1A był szklany.
    Udalem się do sklepu z częściami elektro i zakupiłem oba, z tym że oba są z obudową z materiału. Wymieniłem no i niestety to samo.
    Mógłby ktoś zaproponować co jeszcze mogło się z tym stać? Czy możliwe że wszystkie 4 lapmy poszły na raz?
    Pozdrawiam i dzięki z góry za pomoc.

Łukasz

Specyfikacja:

- Moc: 30 W RMS przy 16 lub 8 Ohm
    - 12" głośnik Blue Marvel®
    - Stylizowana tweedowa obudowa
    - 2 kanały (clean, lead)
    - preamp: lampa, 3 x 12AX7
    - końcówka: lampa, 4 x EL84
    - korekcja: low/mid/high
    - Inne: reverb
    - pre/post gain na kanale Lead
    - pętla efektów
    - wyjście do zewnętrznej kolumny
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Jeśli we wzmacniaczu jest bezpiecznik 10A to jest on zastosowany w obwodzie żarzenia i w tym obwodzie jest gdzieś zwarcie i to trzeba sprawdzić bo nie wierzę, że 10A nawet szybki poleciałby przy wlączaniu 4xEL84 które biorą 3A, choć różne rzeczy w życiu widziałem i to też może być przyczyna.
  • Poziom 10  
    Czyli raczej lampy nie poleciały ?
    Tego zwarcia szukać w jakimś konkretnym miejscu ?
    Wyjmij lampy mocy. Włóż bezpiecznik. Włacz wzmacniacz. Jak poleci bezpiecznik to usterka jest gdzieś w podstawkach. Potem warto wkładać lampy parami. Być może w któraś jednak jest uszkodzona. Miałbym ten wzmacniacz w ręku to bez problemu bym to znalazł, ale tak na odległość to duuuużo trudniej.
  • Poziom 10  
    Ok tak więc zrobię i napiszę co się stalo. Ale to jak wrócę z pracy czyli trochę później. Z ciekawości zapytam, co jak nie poleci?
    Jeszcze pytanko o te pary. Dwie obok siebie tak ? czy dwie skrajne ? tak dla ścisłości
    Chodzi o lampy w parach przeciwsobnych czyli prawdopodobnie (tak jest najczęściej) środkowe i skrajne to pary przeciwsobne.
  • Poziom 10  
    Wyjąłem lampy ( 4x EL84) i bezpieczniki całe...teraz podchodze do wkladania ich parami

Dodano po 7 [minuty]:

wkladalem lampy parami w skrajne gniazda. nie palila sie zadna niestety;/ zzasilanie bylo na obu bezpiecznikach. sprawdzane wszystko Wskaźnikiem napięcia.
    Ów wskaźnik pokazał na bezpieczniku 1A napięcie 100V. Na bezpieczniku 10A lampka ledwie się świeciła... zakres pomiarowy <50V-500V i nie pokazywała nawet pierwszej lamkpki przy <50 V
  • Poziom 37  
    Pomierz włókna żarzenia lamp EL84- jak nie świecą, to może jedna z nich ma przerwę- łączenie w szereg.

Sprawdź R72, R71 na okoliczność przerwy.
    Bezpiecznik 10A (F3) zasila nie tylko żarzenie lamp EL84, ale również mostek CR11/CR12/CR13/CR14=> 1N4003. Wystarczy że jedna dioda dostała zwarcia i F3 przepala się.

Również do sprawdzenia kondensator C51 na okoliczność zwarcia.
  • Poziom 10  
    Z włóknami będzie ciężko bo płytka ma konstrukcje "ceownika" "lutami do środka" tak to określę...właśnie staram się rozgryźć schemat...ale niestety sudiowałem mechanikę a nie elektrotechnikę ;]
  • Poziom 10  
    hmm...no myślałem że muszą być na miejscach...w takim razie muszę pożyczyć omomierz i zrobię tak jak mówicie.
    Ogólnie przemierzyłem wszystkie elementy, które mi się udało i wszędzie było napięcie
  • Poziom 37  
    the_wilis napisał:
    hmm...no myślałem że muszą być na miejscach...w takim razie muszę pożyczyć omomierz i zrobię tak jak mówicie.
    Ogólnie przemierzyłem wszystkie elementy, które mi się udało i wszędzie było napięcie

Szanowny Kolego, "cosik" mi się widzi, że będziesz miał duży problem z naprawą tego sprzętu.

Ty nie masz ogólnie mierzyć i sprawdzać, gdzie jest napięcie "metodą Macajewa", tylko zastosować podane tu wskazówki.

Skoro bezpiecznik F3 (10A) został uszkodzony, więc podałem tobie co masz sprawdzić na tą okoliczność.

I nie pod napięciem, a za pomocą przyrządu pomiarowego na zakresie omomierza lub testu diody.

Lub też skorzystać z pomocy serwisanta- to chyba będzie najlepsze w tej materii.
  • Poziom 27  
    Kol.The_wilis. Jeżeli chcesz cokolwiek robić,kup sobie najprostszy miernik uniwersalny.Za ok.15zł kupisz już coś co Ci umożliwi dokonywanie prostych napraw.Natomiast próbnikiem napięcia można - sam nie wiem co ale na pewno nie naprawiać sprzęt RTV. Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Witam. Dawanie bezpiecznika w obwodzie żarzenia lamp mocy to moim zdaniem jest bez sensu, bo w razie zwarcia, powinien zadziałać bezpiecznik sieciowy. Także brak wył."standby" jest dziwne, bo kosztuje on niewiele a jest niezbędny do przedłużenia pracy lamp mocy. Z opisu pytającego wynika, że nie jest w stanie zdiagnozować usterki i powinien poszukać fachowca. Pozdrawiam-Zygmunt.

Moderowany przez Futrzaczek:

3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Poziom 11  
    Aby znaleźć usterkę należy:

1.Wyjąć lampy i sprawdzić w nich obwód żarzenia - końcówki lampy 4 ,5
    2.Sprawdzić wartość napięcia doprowadzonego do obwodu żarzenia - około 26 V,
    żarzenie tych 4 lamp jest połączone szeregowo , rzadki przypadek,napięcie
    żarzenia jest jednym końcem doprowadzone do L1 a drugim do L2
    3. Następnie sprawdzić napięcia anodowe styk 7 na podstawce
    4. Sprawdzić napięcia anodowe na transformatorze głośnikowym , środek -
    napięcie doprowadzone do transformatora , napięcia na wyjściach na anody
    lamp , napięcie stale w stosunku do masy około 250V
    To tyle na początek .