Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podwójny sterownik do silnika DC

08 Kwi 2011 11:23 1908 5
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich na forum :)
    Jestem tutaj nowy i chciałbym Was prosić o zrozumienie,
    jak również pomoc z racji Waszego doświadczenia.

Muszę wykonać projekt sterowania silnika, który w przyszłości będzie wykorzystany jako napęd do autonomicznej kosiarki.
    Założenia projektu:

1. Dwa silniki niskonapięciowe (silniki od wkrętarek akumulatorowych).
    2. Praca dwukierunkowa.
    3. Sygnały dwustanowe.
    4. Standard TTL.
    5. 20A Imax.
    6. U-30V.
    7. Zasilanie z jednego źródła (pakiet baterii 1.2 V NiMH).
    8. Sterowanie elektroniczne (oddzielne sterowanie tranzystorami Mosfet).
    9. Układy mikroprocesorowe jako regulatory czasu opóźnienia.

Nie wiem, jak do tego się zabrać. Przeczytałem kilkanaście innych projektów, ale nie znalazłem czegoś podobnego, na czym mógłbym się wzorować. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Schemat blokowy
    https://obrazki.elektroda.pl/9834342800_1302254243.jpg
  • Poziom 39  
    Ten schemat jest za mały, i nic nie widać.
    Napęd autonomicznej kosiarki to znaczy że sama ma jeździć i kosić bez "operatora"?
  • Poziom 35  
    Jak może być gotowe rozwiązanie to mam coś takiego w fazie prototypu. Będzie dostępny moduł w sprzedaży w maju. Prąd ciągły ok 20A, napięcie do 24V (w innej wersji do 30V z odrobinę mniejszym prądem). Do modułu wystarczy doprowadzić sygnał PWM i stan (przód/tył).
    Cena ok. 125zł/szt. Więcej info na PW/email.
  • Poziom 9  
    kindlar napisał:
    Ten schemat jest za mały, i nic nie widać.
    Napęd autonomicznej kosiarki to znaczy że sama ma jeździć i kosić bez "operatora"?

Dodano po 3 [minuty]:

dokładnie właśnie tak ale do mnie należy zaprojektować i wykonać sterownik który będzie obsługiwał 2 silniki DC o wyżej podanych parametrach

Dodano po 4 [minuty]:

Dodano po 37 [sekundy]:

a o to schemat blokowy który nie było widać

Dodano po 2 [minuty]:

MirekCz napisał:
    Jak może być gotowe rozwiązanie to mam coś takiego w fazie prototypu. Będzie dostępny moduł w sprzedaży w maju. Prąd ciągły ok 20A, napięcie do 24V (w innej wersji do 30V z odrobinę mniejszym prądem). Do modułu wystarczy doprowadzić sygnał PWM i stan (przód/tył).
    Cena ok. 125zł/szt. Więcej info na PW/email.

Dodano po 2 [minuty]:

chyba raczej nie przejdzie u mnie takie gotowe rozwiązanie ale jak bym mógł dostać jakąś dokumentację techniczną to bardzo o nią bym prosił:)

Dodano po 18 [minuty]:

Czytałem na forum, że to nie jest prosta sprawa sterować takim silnikiem, gdyż można łatwo coś spalić, więc jaki polecicie mi program do symulacji aby sprawdzić nowo powstałe układy elektroniczne?? LTspiceIV lub simplorer będzie dobry programem??

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

znalazłem coś takiego jak myślicie jesli zbuduje dwa takie układy będzie to dobre rozwiązanie? Da się to zasilić z jednego żródła? http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT5011.pdf
  • Poziom 9  
    Udało mi się sporządzić schemat, czy ktoś mógłby mi go sprawdzić i powiedzieć czy to będzie działać ??
  • Poziom 17  
    1. Mówiłeś, że chcesz MOSFETY, rysujesz bipolarne.
    2. Mostek H, PWM itp. - jakbyś trochę poczytał to by było fajnie.
    3. Policz straty ciepła na tranzystorach - ja nie daje rady odprowadzić tego przy 20V do 3A - ty chcesz prąd 6x większy.
    4.
    Cytat:
    Cena ok. 125zł/szt. Więcej info na PW/email.,
    Cytat:
    chyba raczej nie przejdzie u mnie takie gotowe rozwiązanie ale jak bym mógł dostać jakąś dokumentację techniczną to bardzo o nią bym prosił

Jasne, każdy od ręki udostępni ci schemat urządzenia, które ceni sobie na 125zł.
    5. Zdanie zaczynamy dużą literą, kończymy kropką.

Tak w skrócie - lepiej daj sobie spokój, może się mylę, ale jak patrzę na twoje posty na forum to masz nikłe szanse na powodzenie.
    Ja nie dałbym rady zbudować czegoś takiego.
    Pzdr