Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to podłączyć ne555 i 2 czasy układu

08 Kwi 2011 12:11 3359 8
  • Poziom 2  
    Witam. To ze z elektronika nie mam za bardzo nic wspolnego mam ogromną prośbe jak podłączyc 2 elementy:

Otóż chce uzyskać efekt taki, że mam przełącznik (prawo, lewo i środek)
    i chce aby srodek (wiadomo odcinał cały układ) na prawo Przestawiał układ na inny czas (R3) oraz na lewo przestawiał układ znowu na całkiem inny czas (R3)

Drugi element to dioda sygnalizująca prace układu.
    Dziekuje.

[M]
  • Poziom 30  
    Witam.
    Zmianę czasu możesz uzyskać zmieniając wartość kondensatora C2. Zastosować dwa kondensatory o różnych pojemnościach i przełączać je tym przełącznikiem (skrajne położenia). Na wyłączenie układu w pozycji środkowej nie mam koncepcji. Chyba, że przełącznik ma 2 zespoły styków takich jak narysowałeś.
    Andrzej
  • Poziom 27  
    Ja buduje generatory na podstawie sprawdzonego od kilku lat schematu i rozwiązanie twojego problemu kilka razy realizowałem tak:

Jakie częstotliwości ma przełączać ten przełącznik ?
  • Poziom 30  
    djandriu
    Twoje rozwiązanie jest korzystniejsze ponieważ można niezależnie ustawiać obie częstotliwości.
    Andrzej
  • Poziom 27  
    Od lat stosuję ten schemat i jest niezawodny , niech autor poda jakie czasy mają być przełączane to policzę mu wartości elementów...
    Pozdrawiam
    Andrzej :)
  • Poziom 2  
    Dzieki wielkie :)
    Co do czasów... to potrzebuje aby w 1 trybie czas PAUSE był miedzy 10 a 60 a w drugim trybie od 60 do 120 s. oczywiście to są dane szacunkowe
    Co do czasu "pracy" do czas na timerze sterowany powinien od 0,5 s do 5 sekund.

Kolego za bardzo nie rozumiem schematu. Powinienem zastosować 2 różne potencjometry bo tak z tego wychodzi.

Co do projektu potrzebuje wykonać coś takiego:

Może macie inne rozwiązania ?
    Może użyć atmege ?
  • Poziom 30  
    Trzeba zastosować 2 niezależne potencjometry. Mogą być takie same jeśli da się na nich nastawić oba czasy. Jeśli czasy są mocno różniące się od siebie można zastosować różne potencjometry aby łatwiej było nastawić (uzyskać odpowiedni zakres regulacji). Ale kolega djandriu zaoferował się, że dobierze Tobie elementy do zakresu regulacji.
    Andrzej
  • Poziom 2  
    Wszystko fajnie ale zostaje kwesta 2 potencjometrów (trzeci do regulacji czasu "działania") .. a chce zachować z rysunku obudowe i jeden potecjometr...

Zastanawiam sie nad zastosowaniem np. Attiny 2313
    działało by to tak ze:
    1. potencjometr sztuk 1
    2. przełącznik: tryb A i tryb B (tryb A od od 60 do 120 sekund, B to samo dzielone przez 2 czyli od 30 do 60 lub coś podobnego - programowo już sobie to wylicze )

podsumowanie:
    attiny 2313 - przerost tresci nad formą, ale zostają wolne We/Wy np do czujnika deszczu lub cos podobnego ... lub ew. do czujnika obrotu koła co będzie skutkowało na działanie układu (2..8 obrotu koła = zadziałanie oliwiarki do łańcucha, lub np. czujnik deszczu i częstsze załączanie oliwiarki)

Co sądzicie o takim pomyśle. chodź nie ukrywam osobiście ze wolałbym użyć ne555. (najprostszą formę no i oczywiście najtańszą :)

Generalnie oryginał (z rysunku) ma tak że regulujemy czas "PAUSE" (czas działania ma zaprogramowany na ok 2 sekundy), po przełączeniu na tryb B czasy przestawiają się przez pół ( szacunkowo ) ale dalej regulujmy potencjometrem.
    (tryb B służy jako tryb "deszczowy" trzeba bardziej oliwić łańcuch)

Gotowe rozwiązanie (oliwiarka) kosztuje prawie 400 zł. a to boli .... wiec szukam alternatywy :)
    Dzisiaj zamontowywałem zbiorniczek oleju, elektrozawór i kapilarę na łańcuch .. została mi tylko elektronika ..
  • Poziom 30  
    Na temat attiny 2313 nie będę się wypowiadał, bo to nie moja działka.
    Jeśli chodzi o 555 to aby nie mieć 2 potencjometrów możesz zastosować to rozwiązanie, które proponowałem na początku - przełączać nie potencjometry a kondensatory. Dajesz 1 potencjometr i dobierasz kondensator dla jednego zakresu i drugi kondensator dla drugiego zakresu. Następnie przełącznikiem wybierasz, który ma być w danym momencie podłączony do układu. Nie gwarantuje to, że będziesz mógł sobie opisać potencjometr "tryb A od od 60 do 120 sekund, B od 30 do 60" ale powinno być tanio i działać.
    Jakie otrzymasz czasy przy konkretnym potencjometrze i kondensatorze to trzeba wyliczyć.
    Oczywiście rozwiązania układu czasowego mogą być różne, ale zacząłeś od 555.
    Andrzej