Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek RETRO red LED. Jakie inne układy mogę zastosować?

08 Kwi 2011 13:14 5522 11
  • Poziom 10  
    Witam,

Dużo pisze się na forum o projektach zegarków na rękę w stylu retro red LED lub Binarnych. Robią duże wrażenie.
    Jak widać powraca moda na zegarki retro z lat 70 typu UNITRA i inne z podświetlanym czerwonym wyświetlaczem.
    Znalazłem na sieci prosty schemat takiego zegarka.
    Podaję link http://www.ledwatches.net/articles/sabchron-kit/build-sabchron13.htm
    Niestety nie ma już w sprzedaży takich podzespołów jak na załączonym schemacie.
    Czy jest możliwość zbudowania takiego zegarka na dostępnych obecnie podzespołach bez zmiany schematu?
    Jeżeli tak, to jakie zamienniki? Szczególnie układ i wyświetlacz dla tego projektu.

Dziękuje
    Pozdrawiam

[Przypominam, że na forum stosujemy polską czcionkę. Proszę poprawić post. Regulamin, punkt 3.1.13 (dawniej 15). Mariusz Ch.]
  • Poziom 27  
    Zależy Ci aby mieć zegarek własnej konstrukcji czy po prostu żeby był LED ?
    Bo za 39 zł można kupić leda :
  • Poziom 10  
    Witam,

Chciałbym jednak spróbować sam zbudować taki zegarek na wyświetlaczu tej serii
    http://www.decadecounter.com/vta/articleview.php?item=596
    przy wykorzystaniu i jak najmniejszej modyfikacji powyższego schematu.
    Dlatego proszę o pomoc w doborze zamienników w szczególności samego układu.

Dziękuje
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam,

Widzę brak zainteresowania tematem. No cóż, bywa.
    Idąc tropem UNITRY poszperałem na sieci i odkopałem informacje,
    że w tych zegarkach były montowane specjalne układy zegara serii MC 120x CEMI.
    Wygląda na to, że układ na załączonym schemacie był takim ichnim UNITRA CEMI.
    Ech, szkoda że już nie produkują takich układów. Może istnieje jakiś zamiennik typu CMOS IC lub podobny układ zegara?
    Jeżeli nie ma takich układów tego typu, to spróbuję zbudować na jakimś mikrokontrolerze AVR lub PIC.
    Proszę o poradę i jakiś prosty schemat. Oczywiście chciałbym zrobić to przy użyciu załączonego LED'a.

Dziękuję
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Obecnie są produkowane struktury do obecnych zegarków LED/Binary, ale ani tego kupić w normalnych ilościach ani tego zamontować na PCB;

Można to zrobić na ATmega8, z taktowanym asych. timerem na 32,768kHz w wersji SMD lub jak kto woli na PIC. Schemat podłączenia to wyświetlacz podłączony od strony anod z buforami na tranzystorach
    Pomiar natężenia światła to fotorezystor/fotodioda podłączona pod przetwornik ADC.

Resztę to program w Asm, C, BASCOM.

W tym zegarku pokazanym wyżej (za 39zł) wyświetlacz tworzą pojedyncze diody LED SMD
  • Poziom 10  
    Witam,

Jeżeli chodzi o budowę zegarka przy użyciu uC Atmega8, to na Allegro znalazłem wyświetlacz HP 5082-7414 podobny do tego, który został użyty w projekcie

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic974886.html

Co do pomiaru natężenia światła przy użyciu fotorezystora/fotodiody podłączonej pod przetwornik ADC, to w którym miejscu na schemacie miałby być ów fotorezystor

Dziękuję
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Np. pod port PC0, jako dzielnik napięcia; + zasilania > fotorezystor > PC0 > rezystor >> masa.
  • Poziom 10  
    Witam,

Czyli jakoś tak

Jaką wartość przyjąć dla rezystora?

Dziękuję
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam,

Zastanawiam się czy fotodioda, czy fotorezystor? Jakoś nie mogę znaleźć fotorezystora SMD. Proszę o poradę?

Dziękuję
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Fotorezystor typowo w SMD są trudniej dostępne w detalu. Najmniejsze to 6mm o grubości ok 2mm, zwykłe przewlekane
  • Poziom 10  
    Witam,

Zamówiłem rezonator kwarcowy (zegarkowy) 32768Hz.
    Dostałem i niestety nie jestem pewny czy o tej samej częstotliwości.
    Na obudowie napisane jest 3.2768e. Jak czytać ta literkę e? Proszę o pomoc.

Dziękuję
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Rezonatory zegarkowe to przeważnie obudowa w formie waleczka o średnicy 2mm i długości 8mm

Literka na końcu, nieraz przez niektórych producentów podaje się zakodowaną tolerancję rezonatora w ppm-ach