Yaga wrote: Kolego, niezwykle trudno Ci pomóc. Zadajesz proste pytania... ale 99 procent danych o które pytasz... znajduje się na zamieszczonych fotografiach.
Przy każdej z tych anten, w pierwszej kolumnie na zdjęciu podany jest numer kanału telewizyjnego w obu obowiązujących wtedy standardach CCIR i OIRT. Pierwszy dotyczył rozłożenia kanałów telewizyjnych tzw. Zachodnich – a drugi rozłożenia kanałów w strefie tzw. krajów „demokracji ludowej” Wymiary podawane są na jeden konkretny kanał ale zapewniam Cię ze każda z nich pracowała jeszcze poprawnie przynajmniej w zakresie dwóch w górę i dwóch w dół – tak się wtedy anteny projektowało.
Kanały zachodnie oznaczone są E-2, E-3, E-4 itd. Kanały wschodnie R-1,R-2,R-3 itd.
Jakie to konkretnie częstotliwości – które „E” czy „R” – odpowiada jakiemu pasmu odbioru anteny znajdziesz w tabelce... która jest w obu cytowanych przez Ciebie książkach.
Musisz pamiętać że wszystkie takie „przepisy” na anteny pochodzą z czasów gdy anteny telewizyjne były „drogim, wręcz magicznym urządzeniem” raczej trudno dostępnym na biednym wschodzie Europy. Nie było też masowej profesjonalnej ich produkcji stąd dla amatorów i tych którzy mieli możliwości warsztatowe (zdobycie kiedyś odpowiednich rurek czy nawet śrubek było problemem) – publikowano dziesiątki różnych opisów – jak taką antenę sobie samemu zrobić.
Ówczesne anteny projektowano kierując się bardzo różnymi czynnikami – jedne optymalizowano pod względem odbieranego pasma (jedna antena na kilka sąsiednich kanałów) inne na maksymalny zysk i wąską wiązkę z dużym tłumieniem sygnałów z tyłu anteny a jeszcze inne... pod kątem „taniości i prostoty” wykonania, np. aby wszystkie elementy z których składa się antena miały jednakową długość. Projektowano też anteny wyłącznie pod kątem dopasowania ich do możliwych wtedy do nabycia kabli.
Osobiście, wykonałem kiedyś czteroelementową antenę na kanał R-10 z listewek drewnianych... pokrytych aluminiową folią z opakowań czekolady – działała, dopóki folia się rozpadła !
Jeśli chodzi o materiał z którego robiono wtedy anteny... to generalnie robiono je z tego co było dostępne i zapewniało sensowną sztywność konstrukcji i tak anteny na niższe kanały, które były gabarytowo „duże” wykonywano z rurek lub prętów fi 10 –16 mm a anteny na wyższe kanały z rurek lub prętów fi 4 – 6 mm. Teoretycznie grubość i rodzaj materiału ma znaczenie... ale każdy z amatorów robił z tego co miał pod ręką... i tak wykonana antenę mógł sprawdzić... jedynie praktycznie na dachu, tam ewentualnie korygując wymiary.
Skarbnicą takich recept antenowych na proste i skuteczne anteny był też radziecki miesięcznik „Radio”. U nich były jeszcze większe problemy materiałowe... stąd wiele przedziwnych pomysłów na działające systemy do dalekiego odbioru TV, nie tylko typu yagi, robione z byle czego...
Reasumując – dziś, wszystkie te archiwalne materiały antenowe nie są czymś bezwartościowym ale wszystko to jednak tylko historia.
Dziś podchodzi się do tej tematyki całkiem odmiennie ale to już przekracza tematykę Twego pytania. Są sprawdzone programy do projektowania anten, jest dostępny dowolny właściwy materiał, jest czym zmierzyć i dopasować wykonaną antenę... można tanio kupić dowolną, profesjonalnie wykonaną antenę.
Witam,
Dziękuję za te informacje powyżej.
Fakt można kupić obecnie tanio anteny, ale niektóre są "mało profesjonalne", a wręcz niektóre nawet zbyt małe i za wąskie...
Poza tym mi wymiary anten na R1, R2, UKF OIRT, R3, R4, R5 są potrzebne aby je samemu zrobić do DXowego (ESowego i troposferycznego odbioru sygnału R-TV z Rosji, Białorusi, Ukrainy) na kanałach R1, R2, R3, R4, R5 i na UKF OIRT. A Yagi-Uda anten na R1...R5 w tym tez na UKF OIRT (ale tez i UKF CCIR) wykonanych z elem. fi=16mm i nośnika np fi= 25 mm w dzisiejszej "demokratycznej" Polsce już się praktycznie nie dostanie, bo... byłyby za dobre i za drogie w wykonaniu - więc lepiej wypuszczać w Polsce pseudo anteny i Yagi z zacienkich elem. W związku z powyższym co pozostaje? Szukać wymiarów anten na R1...R5 w starych zagranicznych i /niektórych polskich/ książkach i co? wykonywać je wg tam zamieszczonych wymiarów i rozstawu elem. na boom-ie lub ewentualnie kopiować wymiary elem. i rozstaw ich na nośniku ze starych używanych anten produkcji GZT TELKOM-TELMOR i/lub POLKAT. Zaprawde zarówno anteny skopiowane z powyższych lub wykonane wg informacji zamieszczonych w np. "Antennenbuch" K. Rothammela lub "Anteny i Instalacje Antenowe" J.Batora lub też (np na 144 MHz) w książce Z.Bienkowskiego "Poradnik UltraKrótkoFalowca" są zaprawde dużo lepsze i dużo dużo wartościowsze niżli te masówki z dzisiejszych "sklepów" z antenami na D... itd.
Mam pytanko:
1. Z jakich fi elementów są liczone te wymiary anten na R1, R2, OIRT UKF, R3, R4, R5 w książce "Antennenbuch". Ile fi ma mieć nośnik tych anten. ?
Proszę o Odp.
Proszę też o Dalsze Odpowiedzi wobec powyższego.
Dziękuję za Dotychczasowe Odp.
Pozdrawiam.
-Adam-