Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CZUJNIK TEMPERATURY+STEROWANIE ROLETAMI

08 Kwi 2011 18:11 2027 5
  • Poziom 9  
    witam mam pytanie do starych wyjadaczy.

Kolega poprosił mnie abym w jego nowobudowanym domu zamontował system rolet okiennych (automatycznych ) ,które będą reagowały na zmianę teperatury na zewnątrz. Tzn. jeśli na dworze temp. spadnie poniżej np. -3 st.C . To rolety same się opuszczą. Dodam że ogrzewanie w domu to pompa ciepła.
    Ktoś może już kiedyś robił coś takiego?? Dajcie znać proszę.

Dziękuję i pozdrawiam

Popraw temat! O caps looku poczytasz w regulaminie.
    mod.serwisant73
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    To, że jest pompa ciepła nie oznacza, że jej sterownik posiada sygnał temperatury mniejszej np. niż -3 stopnie. Nic nie piszesz o sterowniku. Niezależnie od tego sterowanie można zrobić z każdego termometru ze sterowaniem progowym, bądź regulatora temperatury z zakresem ujemnym. Więcej info np. www.sterowniki.c0.pl
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jaki to ma mieć cel?
    Czy kolega mysli, ze dzięki temu zaoszczędzi na ogrzewaniu?
    Są to niewielkie oszczędności, które potrafią też wygenerować dodatkowe koszty. Przecież jezeli w dzień opuszczą się rolety to trzeba będzie włączać oświeltlenie i to co się zaoszczędzi na ogrzewaniu straci się na oświetleniu.
    Moim zdaniem jest tu przerost formy nad treścią.
    Gdyby kolega budował system inteligentnego domu to można takie zależności wprowadzić, że jak nikogo w domu nie ma i spadnie temperatura na zewnątrz to rolety muszą być opuszczone. Podobnie też można zrobić w okresie letnim, że jak jest zbyt wysoka temperatura to można rolety opuścić do połowy czy też poniżej połowy, żeby mieszkanie nie nagrzewało się od słońca. Ale do tego potrzebne jest troche roznych czujników m.in. czujniki temperatury, czujnik oświetlenia i do tego jakiś sterownik. Nie mówiąc też o odpowiednich krańcówkach zamontowanych w roletach. Logikę można wykonać na bylejakim sterowniku PLC czy też tzw. przekaźniku programowalnym.
  • Poziom 19  
    Ja rolety opuszczam ręcznie głównie latem i widzę znaczną różnicę.
    Zimą opuszczam po zmroku i choć tu różnica nie jest tak odczuwalna to miałem gościa z kamerą termowizyjną i różnica pomiędzy oknem z roletą a bez była całkiem spora.
    Tu możesz trochę poczytać (ja mam zwykłe rolety).
    http://www.domowy.pl/porady/cleverbox-energooszczedne-rolety.html
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Starkes napisał:
    Ja rolety opuszczam ręcznie głównie latem i widzę znaczną różnicę.
    Zimą opuszczam po zmroku i choć tu różnica nie jest tak odczuwalna to miałem gościa z kamerą termowizyjną i różnica pomiędzy oknem z roletą a bez była całkiem spora.
    Tu możesz trochę poczytać (ja mam zwykłe rolety).
    http://www.domowy.pl/porady/cleverbox-energooszczedne-rolety.html

Tylko, że nie zawsze jest to opłacalne. W okresie zimowym jest rzeczą normalną, że opuszcza się o zmroku. W lecie ze względu na większe natężenie oświetlenia słonecznego można częściowo przymknąć ograniczając nagrzewanie pomieszczeń, a zarazem nie tracąc zbyt dużo na oświetleniu pomieszczeń światłem dziennym.
    W okresach przejściowych oraz w zimie w ciągu dnia nie ma sensu zamykać czy przysłaniać rolet, bo traci się na oświetleniu, któe zazwyczaj kompensuje się załączaniem oświetlenia sztucznego. Po pierwsze jest to nieekonomiczne, a ponadto pozbawia nas światła dziennego, co źle wpływa na ludzki organizm.
  • Poziom 19  
    Plumpi napisał:
    Tylko, że nie zawsze jest to opłacalne.

Powiem tak - nie planowałem rolet na etapie budowy bo nie byłem do nich przekonany. Dziś, gdybym tylko miał brać pod uwagę ich działania w okresie letnim - kupiłbym bez wahania. Co więcej kupiłbym już z silnikami (ew. takie do których silnik można założyć) i przygotował kable do "centralnego sterowania".
    Dlaczego ? - bo reszta domowników ma "w pompie" czy latem akurat chodzi kilmatryzator czy zimą kocioł gazowy.
    W pozostałych kwestiach zgadzam się z kolegą Plumbi.
    Plumpi napisał:
    W okresie zimowym jest rzeczą normalną, że opuszcza się o zmroku. W lecie ze względu na większe natężenie oświetlenia słonecznego można częściowo przymknąć ograniczając nagrzewanie pomieszczeń, a zarazem nie tracąc zbyt dużo na oświetleniu pomieszczeń światłem dziennym.
    W okresach przejściowych oraz w zimie w ciągu dnia nie ma sensu zamykać czy przysłaniać rolet, bo traci się na oświetleniu, któe zazwyczaj kompensuje się załączaniem oświetlenia sztucznego. Po pierwsze jest to nieekonomiczne, a ponadto pozbawia nas światła dziennego, co źle wpływa na ludzki organizm.