Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała modernizacja kotłowni

08 Kwi 2011 20:30 11521 25
 • Poziom 10  
  Witam. Ponieważ idzie wiosna postanowiłem troszkę zmienić moją kotłownię. Jest to najprostsza kotłownia jaka może być i wszystko działa jak należy. Postanowiłem dołożyć zbiornik dwu płaszczowy CWU 140 litrów i zrobić na korytarzu małe ogrzewanie podłogowe łączna długość rury PEX 16 to około 35 mb. Podłogówkę planuję podłączyć z głównej nitki od pieca do belki rozdzielacza 2 sekcje coś jak tu na tej stronie http://www.instbud.c...products_id=212 Na belce powrotnej planuję dać odpowietrznik i oczywiście zawór RTL. Poniżej zamieszczam schemat jak by to miało wyglądać. Nie wiem tylko czy pompa wydoli na taki układ chociaż teraz pracuje na 1 biegu i radzi sobie bez problemu ( ma 3 biegi). Pompa jest firmy Leszno typ 25 POr40C. Piec i dwa grzejniki znajdują znajdują się w piwnicy a reszta na piętrze. Nie chciałbym w ta kotłownie inwestować znacznych pieniędzy.
  Czekam na opinie i pozdrawiam
  Mała modernizacja kotłowni
 • Poziom 13  
  Powinno być ok. o ile nie utrzymujesz zbyt wysokich temperatur na kotle, jeśli przekraczasz 50-60 stopni podłoga może parzyć. Aby tego uniknąć musiałbyś zamiast zaworu rtl dać 3 drogowy + pompa, no ale to już generuje dodatkowy koszt.
 • Poziom 24  
  Plany jak najbardziej do wykonania. Ale schemat wymaga poprawek.
 • Poziom 10  
  Myślę że ustawiając RTL na minimalną wartość nie dopuści on do przegrzania podłogi. Dlatego chcę go dać na powrocie. Gdy gorący czynnik dojdzie do zaworu nastąpi jego zamknięcie a podłoga będzie odbierała ciepło od rurek. Po ostudzeniu czynnika zawór puszcza i dobiera kolejną porcję gorącej wody i ponownie zamyka. Myślę że tak to powinno działać.
  A jeśli chodzi o poprawki to był bym wdzięczny za jakieś info.
 • Poziom 13  
  Naturalnie rtl tylko na powrocie, aczkolwiek zanim do niego dojdzie woda o temp. który go zamknie całą podłogówkę masz wypełnioną wodą o temperaturze takiej jaka jest na kotle.
  Ja też w swojej instalacji mam na podłogówkach rtl-e, lecz ja ograniczam temperaturę na całą instalacje za pomocą zaworu 4D, gdzie na kotle mam temp. 60 stopni, za zaworem na całą instalacje ustawione ok. 40-45 stopni. Moc grzejników dobrana na temp. 50/40 zasilanie/powrót. Układ działa perfekt.
 • Poziom 24  
  W systemach wielo-gałęziowych zawory 4D to podstawa. Poniesiony koszt zwraca się perfekcją działania układu. Poszukaj gotowych rozwiązań.
 • Poziom 10  
  a nie lepiej już nie bawiąc się z tymi zaworami puścić podłogówkę z powrotu? Tam jest temp mniejsza niż na zasilaniu tylko gdzie dać wyjście z podłogówki? też na powrót trochę mnie to nie przekonuje aczkolwiek słyszałem ze tak robią , bo to jest naprawdę mała powierzchnia.
 • Poziom 24  
  Sam się prosisz. Daj zawór dławiący na powrocie i po obu jego stronach przyłącz instalację podłogową. Pompa na pełną moc.Ten właśnie problem m.in. rozwiązują zawory 3D, 4D.
 • Poziom 13  
  Robson, odpowiedz na jakich temperaturach większość zimy pracuje Twoja instalacja, jeśli nie zdarza Ci się przekraczać 60 stopni na kotle to możesz nie komplikują sobie życia wykonać wg. swoich wytycznych tą podłogówkę.
 • Poziom 21  
  kolego mam 3 małe obwody podłogówki na parterze i 2 na piętrze układ rozdzielaczowy na powrotach specjalne głowice termostatyczne do podłogówki danfosa wszystko hula juz 2 sezon do tego 9 grzejników aluminiowych i 1 pompka podobna tylko grunfos koło kotła na zasilaniu kocioł w piwnicy wszystko jest ok

  Proszę poprawić błędy pisowni.
  Regulamin: 3.1.13. (10.9) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  mod - mirrzo
 • Poziom 24  
  berlingo. Czy ty czytasz o czym jest post, czy po prostu lubisz pisać?
 • Poziom 10  
  Odpowiadając na pytanie do jakich temperatur pracuje piec to różnie nieraz w zimie jak palą córki do dochodzi i do 70 stopni. Więc chyba jednak zainwestuję w ten zawór 3 drożny i zrobię coś na wzór tego jak na zdjęciu. Tylko grzejnik drabinka w łazience puszcze normalnie w obieg a do podłogówki to nie wiem czy kupować ten rozdzielacz czy zrobić to prosto na rurkach . To będzie w sumie tylko 1 sekcja ok 35 mb. pexa. drugie pytanie czy potrzebna będzie druga pompa czy wystarczy jak się wepnę w obieg? i czy stosując zawór 3D potrzebny będzie zawór RTL na powrocie?
  Mała modernizacja kotłowni
 • Poziom 24  
  RTL tak, a rozdzielacz (1 sekcja) nie.
 • Poziom 10  
  a jak wygląda sprawa z pompą ? czy muszę dokładać drugą na podłogówkę czy wystarczy jedna od pieca. Proszę jeszcze zauważyć że chcę wpiąć zbiornik cwu też do tego jednego obiegu.

  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Proszę poprawić pisownię
  mod - mirrzo
 • Poziom 17  
  Nikt nie zabrania stosowania układów mieszających do jednej pętli ogrzewania podłogowego.(np.zawory czterodrożne,trójdrożne lub inne mieszacze)
  Wszystkie źródła mówią tylko że jest to nieopłacalne.(jeżeli inwestor jest bogaty to nikt mu nie broni a jeżeli zastosuje do tego pompę z autoadaptacją np.Grundfos alfa to jest pewne że nie będzie miał z tym problemów)
  W przypadku przekraczania temperatury 60°C na zasilaniu (bez mieszacza) celowe jest stosowanie zaworu RTL na powrocie pętli podłogowej a zasilanie koniecznie z powrotu grzejnika.
  Właśnie z uwagi na nieprzekraczanie 60°C na zasilaniu podłogówki.
  Schłodzenie tradycyjnego grzejnika daje gwarancję że warunki te będą spełnione.
  Układ taki ma wadę , nie daje możliwości bardziej precyzyjnego sterowania podłogą.
  Z uwagi na bezwładność ogrzewania podłogowego (z pompą i mieszaczem) ten układ (Z zaworem RTL) jest jeszcze gorszy do ogarnięcia.
  Gdy termozawór grzejnika tradycyjnego zamknie zasilanie to również podłogówka zostanie pozbawiona zasilania.
 • Poziom 24  
  Jeśli podłoga będzie zasilana z zaworu 3D na powrocie (wylot podłogi wpięty do powrotu) to powinna wystarczyć pompa, którą posiadasz ( ew. przestawiona na większą moc). Przydławisz nieco zaworem główną nitkę powrotu i część wody skierujesz na ogrzewanie podłogowe-możliwość regulacji. Zbiornik cwu też wyposaż w jakiś zawór.
 • Poziom 10  
  Cytat:
  W przypadku przekraczania temperatury 60°C na zasilaniu (bez mieszacza) celowe jest stosowanie zaworu RTL na powrocie pętli podłogowej a zasilanie koniecznie z powrotu grzejnika.

  a gdybym podpiął zasilanie do powrotu ale nie od grzejnika tylko w powrocie do pieca to czy musiała by być dodatkowa pompa ? oczywiście zawór rtl też dany do powrotu z podłogówki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Powoli zaczynam się w tym motać, miało być prosto i tanio a tu pompy mieszacze. Owszem najprawidłowszym połączeniem podłogówki jest wpięcie do rozdzielacza z mieszaczem i 3d, ale przy tak małej pętli podłączenie jej szeregowo z suszarką wystarczy w zupełności. Zainwestuj za to w zawór 4D lub 3D w kotłowni, obniżysz w ten sposób temperaturę na instalacje i (przy 4D) podniesiesz temp powrotu kotła. Co do decyzji 3D czy 4D musiałbyś porobić kilka fotek w kotłowni, czy instalacja pracuje grawitacyjnie itp.
 • Poziom 10  
  No właśnie temat zaczął się wymykać z pod kontroli. Producent zaworów RTL zaleca je do instalacji do 15 m2 . Ja mam tylko 35 m bieżących rury pex więc myślę że wystarczy taki zawór bez konieczności inwestycji w instalację. Owszem główne uderzenie ciepła z zasilania pójdzie w podłogę na początku ale potem myślę że temperatura się wyrówna. Zawsze można dać rzadziej rurki nie co np. 30 cm a co 40 cm.
 • Poziom 13  
  Pamiętaj też o tym że ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo bezwładność, więc jeśli te skoki temperatury nie są długotrwałe, to podłoga szybko nie zareaguje. I rozwiń pexa nie tak jak rysujesz na schemacie tylko "na ślimaka"
 • Poziom 10  
  A czy takim sposobem nie wejdzie mi więcej metrów rury? Nie bardzo wiem ile można metrów dać na 1 sekcję żeby to poszło bez drugiej pompy.
 • Poziom 13  
  Pójdzie na tej pompie co masz, bez obaw. Dlaczego myślisz że potrzeba więcej rury przy nawijaniu "ślimaka" to zależy w jakich odstępy będą miedzy rurkami. Ten sposób jest lepszy, ponieważ ciepło rozprowadzisz jednakowo na całej powierzchni podłogi, a nie że podłoga na jednym końcu będzie cieplejsza, na drugim chłodniejsza.
 • Poziom 10  
  No tak z tym to masz rację będzie pomieszane zasilanie z powrotem . Spróbuję rozwinąć jakiś kabel na podłodze w kształcie jak pójdzie pex i go zmierzę. Jeśli wyjdzie taka sama ilość metrów to będzie git. A jeszcze jedno pytanko odpowietrzanie podłogówki założyć na rozdzielaczu na powrocie? jest taki cały zestaw odpowietrznik razem z zaworem spustowym.
  Mała modernizacja kotłowni
  A i jeszcze chyba ważne pytanie gdzie umieścić zawór RTL wiem ze na powrocie tylko czy w skrzynce razem z rozdzielaczem czy może gdzieś osobno. Czytałem że jak jest w skrzynce to odbiera ciepło od rozdzielacza z zasilaniem i nie reaguje na zmiany temp. No chyba żeby dobrze odizolować rozdzielacz od RTL-a.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  W praktyce odpowietrzniki automatyczne stosuje się na obydwóch belkach, chyba że jest rozdzielacz podłączony w taki sposób że powietrze ma możliwość przedostania się do grzejnika (rurki wpięte od góry). A z tym RTL to faktycznie nieraz zdarzały się przypadki że nagrzewał się od belki i nie działał prawidłowo, najwyżej zastosuj jakąś przedłużkę aby go odsunąć np. 10cm i będzie git.
 • Poziom 10  
  Dobra to na razie dzięki za info jak wszystko podłącze to zamieszczę fotki i opisze jaki jest efekt czy to wszystko działa.

  Już drugi rok wszystko działa zamieszczam zdjęcia.
  Mała modernizacja kotłowni
  Mała modernizacja kotłowni
  Mała modernizacja kotłowni