Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik- czyżby za małe napięcie?

08 Kwi 2011 22:27 11587 64
 • Poziom 15  
  Witam. Mam prostownik 12V 1A- 60A. I mam pytanie dotyczące niego, gdy jest ustawiony na 1A to napięcie wynosi 10.53V czy to nie za mało aby ładować akumulator? Gdy się zwiększa natężenie prądu to i rośnie napięcie, przy 30A wynosi ok 12.50V, a przy 60A wynosi 13,50V. Mi głównie chodzi o 1A czy na nim nie ma za mało napięcia? Jak by coś to prostownik to UNITRA ZATRA BNS 12/6

  Prostownik- czyżby za małe napięcie?
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 35  
  Ten prostownik nie ma na wyjściu 60A, ale służy do ładowania akumulatorów o pojemności do 60Ah (amperogodzin). Pomiar napięcia na prostowniku nie podłączonym do akumulatora może być różny w zależności od użytego miernika. Najlepiej sprawdzić , czy prostownik działa prawidłowo poprzez pomiar napięcia na podłączonym akumulatorze. Należy podłączyć miernik do akumulatora, odczytać wskazywane napięcie a następnie podłączyć prostownik i sprawdzić, czy napięcie nieco wzrosło. Jeżeli tak, to jest prąd ładowania. Powinien go również wskazać wbudowany amperomierz. Oczywiście pojemność wyrażoną w Ah należy na prostowniku ustawić stosownie do posiadanego akumulatora.
 • Poziom 15  
  Aha, o różnicy napięcia nie miałem pojęcia. Mierzyłem napięcie bez obciążenia i pewnie dla tego mi tak wyszło. Jutro podłącze pod akumulator i sprawdzę czy się zwiększyło napięcie. I dam znać.
 • Poziom 15  
  Mam jeszcze jedno pytanie, czy jak jest ustawiony na 1Ah i mam akumulator 12V 1.3Ah to odpowiednie natężenie sam dobierze, czy da w granicach ok 1A? Czy aby go naładować muszę dać oporniki, żeby zmniejszyć natężenie do odpowiedniego dla akumulatora?
 • Poziom 16  
  tuptek, woltomierz na wyjściu prostownika nieobciążonego wskaże Ci wartość skuteczną napięcia, lecz akumulator będzie się ładował do jego wartości szczytowej [stąd wiele nieporozumień wśród użytkowników]. Ładując akumulatory staraj się nie przekraczać dopuszczalnych wartości prąd ładowania, która dla akumulatorów kwasowych wynosi Q/10. Jeśli prąd jest zbyt duży i nie da się go zmniejszyć na prostowniku - można po prostu w szereg z akumulatorem włączyć odpowiednio dobraną żarówkę.
 • Poziom 43  
  Ni ma tam opcji 1Ah! Jest 1A.
  Ten zakres spełnia inną rolę.

  Poczytaj może, bo wielokrotnie było pewno na forum, czym należy ładować akumulatory żelowe (a właściwie inne niż kwasowe). Bo pewnie o taki chodzi.
  Na pewno nie służy do tego sprzęt ze zdjęć.
 • Poziom 15  
  Akumulator to nie wiem jaki jest jak co to J&C BT-12M1,3AT
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 43  
  No tak, sprawdzenie paru rzeczy w internecie przerasta możliwości. Lepiej jak się poda na tacy. No bo po co jest forum?! Ty sobie odpalisz PS czy inne ustrojstwo i pograsz, a my Ci tu wszystko wyłożymy na tacy.
  http://iranbattery.ir/baote/bt-12m1.3at.htm
  Jak obejrzałeś, to zrozumiałeś co tam napisano?
 • Poziom 15  
  @jdubowski mam taki tylko że 1.3Ah

  @mirex Już nie pamiętam kiedy w co grałem. Mam dużo innej roboty. A z tego linka co podałeś coś tam zrozumiałem, lecz nie za dużo.

  Dodano po 28 [minuty]:

  mirex napisał:
  Poczytaj może, bo wielokrotnie było pewno na forum, czym należy ładować akumulatory żelowe (a właściwie inne niż kwasowe). Bo pewnie o taki chodzi.
  Na pewno nie służy do tego sprzęt ze zdjęć.


  Czyli nie mogę nim ładować mojego akumulatora?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  tuptek napisał:
  Czyli nie mogę nim ładować mojego akumulatora?


  Możesz, ale kontrolując napiecie by odłączyć w odpowiednim momencie.
  Podłączenie na 3 dni i włączenie trybu "zapomniałem o tym" spowoduje uszkodzenie akumulatora.
 • Poziom 15  
  jak zauważyłem to po podłączeniu prostownika wykazywał 13.2V i z czasem się obniżał, czy powinien się zrównać z napięciem akumulatora?
 • Poziom 43  
  jdubowski, wiesz jak ten prostownik jest skonstruowany?
  Znasz dokładnie zasady ładowania akumulatorów żelowych? Samo napięcie, określone dowolnym miernikiem uniwersalnym, jest wystarczającą przesłanką określającą parametry ładowania? I naładowania!
  Jeśli tak, to dziwię się, że człowiekowi, który w ogóle się na tym nie zna, dajesz takie porady.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  mirex napisał:
  jdubowski, wiesz jak ten prostownik jest skonstruowany?


  Wiem, mój Teśc ma taki sam. W środku nie ma nic ciekawego, przełącznik przełącza odczepy transformatora.

  mirex napisał:
  Samo napięcie, określone dowolnym miernikiem uniwersalnym, jest wystarczającą przesłanką określającą parametry ładowania? I naładowania!


  Sasada jest taka sama jak w akumulatorach z elektrolitem ciekłym, tyle że reżim ostrzejszy bo nie możesz dopuścić do gazowania.
 • Poziom 15  
  Aha dobrze to już wiem jak go naładować dzięki za podpowiedzi. Postaram się go nie gazować bo inaczej 20 zł. w plecy.
 • Poziom 43  
  Guzik wiesz kolego tuptek, bez obrazy.
  A z kolegą powyżej nie mam zamiaru dyskutować.
 • Poziom 15  
  To wytłumacz mi kolego mirex co powinienem zrobic.
 • Poziom 10  
  Nieprzekraczalne napięcie w tym przypadku to 14.5V Prąd ładowania będzie się zmieniał w zależności od naładowania akumulatora .Po osiągnięciu napięcia np 14.4V zmniejsz prąd ładowania i ładuj aż do 14.4 V.Tak robią to fachowe ładowarki (w uproszczeniu) .Jeśli pojemność akumulatora wynosi 7 Ah to na początek może być 1A .Ładowanie kończy się jeśli prąd ładowania po zmniejszeniu nie przekracza 0.2 A przy maksymalnym napięciu 14.5V ,napięcie mierzone na klemach akumulatora. Proces ten wymaga ciągłej kontroli dlatego wymyślono Ładowarki automatyczne.
 • Poziom 43  
  B_Ornacki, ale pojemność wynosi 1.3Ah.

  Cytat:
  Po osiągnięciu napięcia np 14.4V zmniejsz prąd ładowania i ładuj aż do 14.4 V

  Jak ma to zrobić mając do dyspozycji zwykły prostownik do akumulatorów kwasowych o znacznych pojemnościach?
  Czym ma określić prąd? Jak wygląda w rzeczywistości prąd ładowania z wykorzystaniem tego prostownika?
  Ale przynajmniej już trochę konkretów.
 • Poziom 15  
  Wiecie co w poniedziałek pójdę do sklepu i kupie ładowarkę do żelowych i to będzie najlepsze rozwiązanie, bo z tego co widzę to tym prostownikiem nie wiele zdziałam.
 • Poziom 43  
  A co Ci nie odpowiada? Pomyślałeś co będzie, gdy odłączy zasilacz i zmniejszy znacznie prąd ładowania - według zamierzeń autora postu, w sytuacji gdy ani napięcie ładowania, ani prąd nie jest constans?
  Sądzisz, że jak przez chwilę było 14.4V, to już "na zawsze" tak zostanie?
 • Poziom 10  
  Na tym prostowniku masz amperomierz tam odczytasz prąd ładowania, ale jest on mało dokładny. Możesz podpiąć miernik szeregowo tzn plus prostownika z plusem miernika minus miernika z plusem akumulatora , minus prostownika z minusem akumulatora uwaga bardzo ważne zakres miernika mierzony w amperach a nie w miliamperach ( przepiąć czerwony kabelek) , drugi miernik zakres 20 volt prąd stały na klemy akumulatora , mierzy napięcie ładowania.Włącz prostownik sprawdź napięcie , zacznij może od przycisku 30Ah , jak napięcie poniżej 14.5 np 12,5 V to przełącz na 60ah.
  w czasie ładowania napięcie będzie powoli rosło a prąd ładowania będzie malał, sprawdzaj często bo napięcie może nieoczekiwanie podskoczyć.
  prąd ładowania nie jest aż tak istotny byle nie przekroczył wartości granicznych określonych przez producenta.
  PS
  ładowarka o które pisała to np:
  http://www.elprog.com.pl/polski/?strona=1_firma&pstrona=02/01
 • Poziom 15  
  Aha zrobię tak jak kolega wyżej radzi. I zobaczymy co z tego wyjdzie.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Prostownik ustawiłem na 34Ah i prąd pokazuje 14.53V, a natężenie 0.68A. Jak jest ustawiony na 45Ah lub 60Ah to napięcie przekracza 15V. A i 2 miernika nie mam żeby sprawdzić napięcie ładowania.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Mirex dobrze ci radzi. Nie ładuj tym badziewiem tego akumulatora. Łatwo możesz tym go uszkodzić! Do żelowych stosuje się źródło napięcia i prądu stabilizowane. Łatwo można zrobić taki zasilacz chodź by na zabytkowym LM317. Tylko trzeba mieć trochę pojęcia. Napięcie wyregulować nawet na 13,8V i prąd 0,5A. Te akumulatory są przystosowane do pracy buforowej więc nawet ciągłe trzymanie ich pod tym napięciem im nie zaszkodzi, warunek-odpowiedni zasilacz (ładowarka)!
 • Poziom 15  
  marian1981.02 Też tak myślę aby coś nie zrobić, trochę pojęcia mam wezmę trochę poszukam schematów to może coś się uda zrobić, jak już ładować to właściwie i porządnie. :)
 • Poziom 10  
  Po przekroczeniu przez napięcie wartości 14.4V zmniejszamy prąd w tym przypadku na 1Ah i czekamy aż dojdzie do 14.4V i akumulator mamy naładowany.
  Ato link do wykresu jak to ma wyglądać wykres str 6
  http://www.elprog.com.pl/polski/zdjecia/InstrPULSAR1_pl.pdf
  Kolor czerwony temperatura akumulatora
  Niebieski prąd ładowania
  Zielony napięcie ładowania
  Żółty szybkość narastania napięcia
 • Spec od sprzętu Unitra
  B_Ornacki Ty nie rozumiesz że tym prostownikiem nie można tego ładować?
  Przecież bez stabilizacji prądu akumulator ten może w stanie rozładowanym pobrać z tego śmiesznego prostownika i z 5A, niby jest tam regulacja ale, to same trafo z diodami, więc da ile może... Zajedzie ten akumulator od razu, a nawet może dojść do eksplozji.
 • Poziom 15  
  Stwierdziłem że zrobię układ na LM317. Będę mógł go zasilić tym prostownikiem?
 • Poziom 10  
  Tak to prawda dlatego nawet fachowych ładowarek nie zostawia się bez nadzoru ty bardziej jeśli nie znamy wszystkich parametrów i zaleceń producenta akumulatora .
  Pozdrawiam