Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel UTP z ktorym sie jeszcze nie spotkalem.. Jak zarobic?

03 Lis 2004 15:00 2632 13
  • Poziom 11  
    W ogole nie wiem czy to jest kabel UTP, jest na nim napisane
    "8C+1 superior scart cable ALPHARD". Nie jest on w ogole scrossowany pod izolacja i ma rowniez inne kolory poszczegolnych kabelkow, a mianowicie:
    "CZARNY, NIEBIESKI POMARANCZOWY BRAZOWY ZIELONY ZOLTY BIALY CZERWONY"

Przyszedl do mnie koles z tym kablem i mowi ze w sklepie powiedzial ze do sieci i taki mu dali...

Spotkaliscie sie kiedys z takim kablem ?? Jak go zarobic, tzn jaka kolejnosc...

Z gory dziekuje i pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Poziom 43  
    To nie jest kabel sieciowy, tylko tak jak mówi napis "scart" kabel
  • Poziom 11  
    "scart" czyli do czego?

A najlepsze jest to ze dzialala siec na tym kablu... :) tylko przestala
  • Computer Controls
  • Poziom 26  
    Na krótkim odcinku i na prędkości 10Mbps - to sie zgodzę. Ja mam prowizorkę 10m z przewodu YTKSY1x4x0,5 i na RL 2000 smiga przy 10Mbps. Ale jest to totalnie niezgodne z normami i to nie powinno działać przy 100Mbps. Co do używania tego przewodu to - raczej, ja jak kolega wyżej to do AV z nim niż z komputerami go bratać.
  • Poziom 11  
    ok wielkie dzieki.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Scart, jest to złącze video w sprzęcie RTV, takie prostokątne, zwane również przez niektórych EuroJack. Na krótkich odcinkach, kilka metrów, działa nawet kablu telefonicznym
  • Poziom 15  
    ja mam pytanie z podobnego kapelusza. Mianowicie czy można by było podłączyć na kablu 20 żyłowym kilku użytkowników do Huba. Mamy na dachu AP`eka i poprowadzenie jednego kabla było by prostrzym rozwiązaniem. Odległośc ok 20-25m. Przekrój pojedyńczej żyły taki sam jak w standardowej skrędce. Będą jakieś problemy?
  • Poziom 25  
    Witam,
    1. Kabel UTP z "dziwnymi" kolorami to może być sieciowy - jeśli rozprujesz go delikatnie na wiekszej długości (powiedzmy z pięć centymetrów) i będziesz widział skręcone pary to znaczy że mozna go użyć i będzie śmigał. A skoro kabel o którym piszesz działał a teraz przestał to po prostu go "przedzwoń" i będziesz wiedział co się popsuło. Mam patchcordy firmy Lucent z właśnie takimi nietypowymi kolorami, widziałem też i pracowałem z kablem ALCATELa w którym kolory też były nietypowe, a działał.
    2. Co do kabla 20-żyłowego, to jeśli składa się on również ze skrętek o podobnej impedancji jak zwykły patchcord to jest szansa że to się uda... ale wydaje mi się że pociągnięcie kilku kabli razem nie stanowi obecnie dużego problemu, albo jeśli chodzi o rozdzielenie tylko Internetu to można pociągnąć jeden przewód i rodzielić za pomocą huba lub switcha, to są teraz niskie koszty (switch za 60 PLN powiedzmy).
  • Poziom 39  
    Istnieją kable wieloparowe informatyczne do tzb backbone - kabli między piętrowych, między szafowych. Jest kilka typów:
    Kable np Lucenta z wielokrotnością 25 par jest to kabel kat 3 swobodnie do 10Mb/s jezeli tylko dostęp do internetu to wystarczy.
    Kable 3m ( dawniej Pouyet) składajace się z solidnie skręcanych par połączonych w skręceane czwórki par praktycznie kable kat 5 tylko we wspólnej izaolacji dodatkowej. Są wersje UTP, FTP STP i S-STP do kat 6.
    Co do kabla w temacie to jest to raczej kabel od czegoś innego. Nie napisałeś czy to drut czy linka? Mnie najbardziej kojarzy się z domofonem albo krótkimi sznurami EURO -EURO od TV i MTV
    Pozdr. J.
  • Poziom 11  
    jest to linka i na dodatek tak miekka ze b ciezko jest zarobic koncowke
  • Poziom 15  
    dziś testowałem przewód 24 żyłowy na 4 portach od AP (DI-624) i śmiga spokojnie na 100Mbit/s. Nie jest nawet skręcany w pary, ale za to ma troche grubsze żyły. Działa na długości 25m. Polecam takie rozwiązanie osobom które nie chcą mieć plątaniny kabli na dachu.
  • Poziom 25  
    To że się połączył na 100Mbit nie oznacza że tak będzie "śmigał". Radzę sprawdzić ile taki kabel wyciągnie.
  • Poziom 15  
    5,2MB/s- prędkość średia. Gdy ruch w sieci jest większy spada do 3-4. Najniższy miałem gdy wysyłałem i odbierałem jednocześnie(ok 2,5MB/s), ale takie prędkości są w pełni satysfakcjonujące
  • Poziom 39  
    Szwabo mam nadzieję że wiesz o tym że do linki są inne wtyki niż do drutu, a jeżeki ten kabel ma trochę grubszą izolację na żyłąch to nie jest do takich wtyków.Powinni go wam wymienić na zwykły kabel UTP drut( powinien być tańszy) A w ogóle nazwa UTP jest zastrzeżona dla nieekranowanego kabla o parach skrętnych i używanue go do jakiegoś kabla audio-wideo jest nieprawidłowe.
    Pozdr.J.