Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki?

Musiol 26 Apr 2011 17:03 113954 196
Bosch
    User removed account
    User removed account  
  • Bosch
    Bride
    Level 16  
    Co do klonowania produktów Hakko to się zgadzam. Ale nie oszukujmy się. Gdyby przyszło kupować tylko produkty tego japońskiego producenta, to tak naprawdę mało kto by posiadał stację lutowniczą. :) Za to chwalmy chińczyków, szanujmy ich pracę. Bo dzięki temu większość z nas może popracować nad naprawdę zaawansowanymi projektami, dzięki ich produktom.
    Co do ręcznego składania sprzętu to uważam, że nie jest to, aż takie złe.
    Jeśli linia produkcyjna posiadała by wadę, wówczas wszystkie produkty z danego okresu czasu posiadały by wady fabryczne. Nie twierdzę, że to dobre, iż cała produkcja tych stacji, jest dosłownie produkcją garażową. Jeśli trafimy na egzemplarz, przy którym naprawdę się przyłożono to stwierdzam, iż taka stacja może podziałać bardzo długo :) Można pokusić się o stwierdzeni, żę wszystko zależy od szczęścia.
    User removed account
    User removed account  
    Brutus_gsm
    Level 25  
    Mam stację Aoyue 968 i HA i strasznie wariuje na wyświetlaczu. Powietrze jest zdecydowanie innej temperatury niż ustawione. W serwisie kumpel ma PT 852 i to jest zupełnie inna bajka. Sprzęt super. Nie wiem, czy ten konkretny egzemplarz ale w porównaniu do mojej stacji, to dwa różne światy... Tam na ustawieniu 380st C można płytkę spalić a u mnie trzeba grzać z 5 minut żeby coś wylutować...
  • Bosch
    pawcio12vip
    Level 10  
    Witajcie koledzy! Widzę, że rozwinęła się tu bardzo ciekawa dyskusja :) Dziękuję za podpowiedzi, szczególnie za tą ze stojakiem, aktualnie to chyba mój największy problem, o grillu wcześniej czytałem na zagranicznych forach natomiast skończyło się na chęciach :)

Dodam od siebie, że używam stacji Infra Tornado. Ogólnie mało znana stacja, bardzo dobra do stawiania kul na BGA ;)
    Bride
    Level 16  
    jakimov , dziękuję za odpowiedź naprawdę niosącą wiele przesłania dla innych. Takie opinie są bardzo ważne. A co do xytronica to czy mógłbym otrzymać jakiś link do niej? O tej o której mówisz? Nie znalazłem jej na Allegro. Jedynie z wyświetlaczem od 200zł... Byłbym zainteresowany.
    I masz w 100% rację co do tego, że sprzedaje się obecnie wszystko i niestety to w większości chłam z Chin. Ale na to wpływu nie mamy. Azja nas zalewa. Jednak nie oszukujmy się, połowa serwisów bazuje na ich sprzęcie. Całkowicie nie da się wykluczyć tych urządzeń przy pracy w elektronice. No chyba, że ktoś ma naprawdę sporo pieniędzy na drogi sprzęt. A co do aoyue to opinia "oryginalności" wzięła się od tego, iż stacje pod tym szyldem są w zasadzie od początku. Jednak uważam, że lepiej kupić Leader'a z 2011 roku, niż konstrukcję Aoyue z 2005. Tą drugą też można dostać nową, jednak zawsze istnieje nadzieja, iż coś może poprawiono :) (nadzieja matką głupich)
    Co do ręcznego wyrobu, to uważam, że gdyby to był wykwalifikowany pracownik, który naprawdę nie był "ciśnięty" na ilość a na jakość a jego praca była by dobrze opłacana, gdzie wykorzystywał by podzespoły wysokiej jakości, to uważam, że taki sprzęt byłby nie do zdarcia. Zresztą ogólnie uważa się, że co robione ręcznie to lepsze i droższe. Ale jak widać, nie przy elektronice.. Za dużo szczegółów. Niestety.

Co ciekaw opisujesz przypadki uszkodzonej stacji z marki PT. Może faktycznie coś w tym jest. Kto to wie. Tak naprawdę, nikt nie wie gdzie te "fabryki" się znajdują, jak wygląda całe to rzemiosło, handel itd. Kto za tym stoi, odpowiada za to itd. Nawet importerzy/dystrybutorzy nie wiele wiedzą. Mogę się założyć... To jest najgorsze. Ale tak to wygląda w dzisiejszych czasach.

Brutus_gsm , może grzałka już przepala się i nie daje takich temperatur jakie wskazuje stacja, warto było by ją wymienić. Jak długo stacja pracuje już?

pawcio12vip ,witaj :). Od tego jest forum, aby sobie pomagać. Co do grilla to warto. Uchwyt pod kolbę to sprawa indywidualna jak widać. A co do do stacyjki tornado, niegdyś miałem możliwość kupna jej w naprawdę rozsądnych przedziałach finansowych. Jednak się nie udało. Jak się tym lutuje? Bo widzę, że także posiada kolbę jak gorące powietrze. Czy stosuje się jakieś reduktory promiennika podczerwieni jak się chce lutować duży układ, a następnie mały?

Pozdrawiam
    pawcio12vip
    Level 10  
    Kolego Bride, stacja jest moim zdaniem fajna ;) Lutuje się fajnie, nie ma strumienia powietrza który przesuwałby np. folię aluminiową. Tornado nagrzewa płytę na moje oko dość wolno (nie mam pirometru, ani nie używałem nigdy hot air'a). Stacja wcale nie jest na podczerwień :) Tam jest po prostu taki ceramiczny element lub coś podobnego a w środku drut, który się nagrzewa. Regulacja temperatury jest 10 stopniowa w pokrętle. Mam również opalarkę bosha, ona nagrzewa płytę zdecydowanie szybciej ale używam jej jako preheatera w trochę dziwny sposób :D

Jednak myślałem nad sprzedażą tej stacji, ma kilka wad.. Kolba ma bardzo krótki kabel. Do tego rączka czasami potrafi się nieźle nagrzać.. Ale nie dzieje się to często :)

Tutaj możesz poczytać więcej o tej stacji:

http://www.multi-com.pl/index.php/pl_PL,details,id_pr,3543.html

Jak kupiłem ją na allegro, używaną za 300zł, ale spodziewałem się, że stacja poradzi sobie bez podgrzewacza, niestety aby zdjąć duże układy potrzeba podgrzewać płytę z obydwu stron.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, na multi-com.pl nie dają gwarancji na element grzejny, a z mojej kolby ta ceramika odpada, tzn ukruszył mi się taki spory kawałek średnicy 0,5cm.. To mnie najbardziej niepokoi..

Zastanawiam się czego używacie do sprawdzania temperatury pcb i układu.. Pirometru??

Pozdrawiam
    Brutus_gsm
    Level 25  
    Bride, sprawdzałem na innej grzałce i jest to samo. Temperatura szaleje, lata około +/- 100st C wokół ustawionej... Stacja ma już 3 albo 4 lata, ale to stało się po około roku.
    Bride
    Level 16  
    pawcio12vip, dzięki za odpowiedź :) Przeczytałem Twoją wypowiedź i zastanawia mnie, to że stacja nie jest na podczerwień, tylko na zasadzie grzałki kwarcowej. W niej nie ma nadmuchu prawda?
    Chyba niegdyś sam brałem udział w licytacji tej stacji. Handlowała ją osoba, która jak twierdziła, sprzedaję bo dostała na nią dofinansowanie z Uni i ma drugą już, a tą sprzedaje. Zgadza się?
    Czy nie można do niej dokupić tej "grzałki"
    Jeśli chodzi o mierzenie temperatury PCB to użytkuję pirometru (model dt-380), a układ ponadto Multimetrem z termoparą. (odpowiednio sonda spłaszczona, aby mogła wejść pod układ)

Brutus_gsm, skoro nie grzałka to już zapewne elektronika w stacji. Czy ta temperatura "skacze" na wyświetlaczu, czy przy realnej zmierzonej u wylotu z kolby?
    Może warto było by wymienić całą kolbę.

Pozdrawiam
    pawcio12vip
    Level 10  
    Bride również dziękuję za odpowiedź :)

Dokładnie, grzałka kwarcowa, nie nie ma tam żadnego nadmuchu ;) Zrobię w wolnej chwili zdjęcia jak to wszystko wygląda :)

Nie pamiętam dokładnie opisu aukcji, ale być może :D Kolbę można dokupić osobno, ale w jakimś sklepie internetowym widziałem ją za 400zł więc to jak dla mnie wgl nie opłacalne :) Dzięki za poradę co do mierzenia temperatury :) Takie rozwiązanie byłoby chyba najlepsze ;)

Pozdrawiam serdecznie!
    User removed account
    User removed account  
    Bride
    Level 16  
    To czekam na fotki Tornada Infry :) Na pewno takim kwarcem bardzo dobrze się stawia kulki na układach.
    Co do pirometru to jednak potrafi on "szaleć" nie pokazywać realnej temperatury. Przykładowo wczoraj dla sprawdzenia podjąłem się wylutowania procesora Infineon z Siemensa SX1 (płytka główna).
    Stacja ustawiona na 300C termopara potwierdziła ten stan i zacząłem grzać. Kiedy układzik zaczął "pływać" dokonałem pomiaru cały czas grzejąc. Wykazało niecałe 100C... Przy takiej temperaturze nie odszedł by scalak nie uszkadzając padów (w tym przypadku wszystko na swoim miejscu). Baa, układ by się nawet nie poruszył. Termopara potwierdziła 230C na scalaku (PB). Tak więc wcale te "pistolety" nie są takie świetne.

jakimov nie odbieram bo profil miałem na bardzo starym koncie mailowym. A tam hasła po prostu już nie pamiętam. Aktywowałem konto już na obecnym mailu. A co otrzymuję tam jakieś wiadomości?
    Pozdrawiam
    Bride
    User removed account
    User removed account  
    pawcio12vip
    Level 10  
    Fotki postaram się zrobić dzisiaj :)

Skoro jest tak jak mówisz z pirometrem to jest to niepokojące, rozumiem jakieś błędy odczytu w granicach 5 stopni C, ale aż taka różnica? Nieciekawie..

A wracając do tematu topników, Słyszałem, że polecaliście topnik BET, moim zdaniem lepiej się pracuje na topniku ASA 223.

Jakie są wasze opinie na temat tego topnika? ;)

Co do dyskusji na temat chińczyków, to mogę się pochwalić, że posiadam Polską stację lutowniczą elwik :D

Edit///

Dodaję zdjęcia :)

Zapomniałem dodać, że stacja jest bardzo mała (na zdjęciu porównanie z nokią 5800)

Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? ]Link[/url]
    Bride
    Level 16  
    Ciekawa ta stacyjka nie powiem. I faktycznie mała :) ale w zasadzie nie dziwne. Tylko elektronika kontrolująca temperaturę. I faktycznie troszkę odłamało się z tej grzałki, ale chyba to nie przeszkadza?
    Mam pytanie, przypuszczalnie chciałbym odlutować mały układ BGA np. procesor w telefonie. Czy muszę grzać całą tą kolbą o sporej średnicy, czy jest jakaś nasadka? Widziałem film na youtube

Tutaj lutuje całą powierzchnią.

Jeśli chodzi o Asa 233 to był mój topnik przed bet'em również dobry, ale szybko mi się kończył. Nie wyobrażam sobie wstrzykiwać pod układ GPU Xbox'a.
    Mam wrażenie, że zaraz by go nie było.
    Niemniej jednak dobry.

Co do pirometru sprawdzę może rano przed praca na innej baterii, lub innej powierzchni jak się sprawuje. Jest w zasadzie nowy.
    Pozdrawiam
    Bride
    pawcio12vip
    Level 10  
    Ja nie posiadam żadnych nasadek, więc muszę grzać całą kolbą..

Racja, szybko się kończy szczególnie jeśli nakładasz topnik w ten sposób aby był pod całym układem (ja podgrzewam tylko delikatnie płytę i do tego nie rozlewam topnika po całej płycie :D

Sprawdź koniecznie, może trzeba sprawdzać temperaturę pod właściwym kontem itp ;)
    Bride
    Level 16  
    Filmik z fluxem widziałem :) Wiadomo, że topnik tylko pod dany układ się nakłada, nad którym będziemy pracować. Ja dotychczas nakładałem za pomocą "łopatki"

Chyba zakupię sobie strzykawkę :)
    Pirometr przetestuję w najbliższym czasie, spróbuje mu też wymienić baterię. (choć w zasadzie ma nową Duracell'a)

Pozdrawiam
    pawcio12vip
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedź ;) Ta łopatka to chyba nadaje się również do sit bga :)

Zamówiłem sobie na allegro taki oto uchwyt:

http://allegro.pl/show_item.php?item=1582571834

Mam nadzieję, że będzie ok bo był bardzo tani :) Gdy tylko go otrzymam, dam znać jak się trzyma :D

Pozdrawiam!
    Bride
    Level 16  
    pawcio12vip starczy Ci 23cm? Ja bym wybral jednak tego blue stara. Pałąk grubszy od innych uchwytów (bo i najdłuższy) Ale z doświadczenia wiem, że i taki powinien się spisać wyśmienicie :) Pamiętaj, aby zassać go najlepiej na szklanej płycie. Wtedy na pewno nie puści.
    Pozdrawiam
    Bride
    pawcio12vip
    Level 10  
    Dzisiaj dostałem ten uchwyt :) Wydaje mi się, że będzie ok, ważne, że pałąk jest bardzo sztywny wydaje mi się, że dałby radę utrzymać opalarkę :D

Bride, dzięki za poradę :) Teraz będę się zbierał do kupna tego grilla, tylko nie wiem czy kupić coś tańszego, czy rzucić sie na zelmera
    Bride
    Level 16  
    Cieszę się, że mogłem pomóc :) Co do tych uchwytów to masz rację, śa naprawdę giętkie ale i bardzo wytrzymałe.
    Jeśli nie Zelmer to polecam z firmy Solac modele
    PA5255 XL
    Moc: 2,200 W
    Duża powierzchnia grzejna: 430 x 240 mm

Ewentualnie mniejsza wersja
    PA5250
    Moc: 1,800 W
    Powierzchnia grzejna 350 x 250 mm

Zdjęcia podglądowe w sieci.
    Ew. polecę także niemiecki Silvercrest (na Allegro znajdziesz w dobrej cenie).
    Pracowałem na nim i oddałem go znajomym :)
    Pozdrawiam
    Bride
    pawcio12vip
    Level 10  
    Bride, fajnie, że wniosłeś tyle użytecznych informacji do tego tematu :)

Niedługo chyba zdecyduję się na zakup któregoś z tych modeli :)
    pawcio12vip
    Level 10  
    Moim zdaniem nie ma sensu ;) Kosztuje ponad 70zł, ja zapłaciłem 17zł z wysyłką i mam bardzo porządny uchwyt :)
    Bride
    Level 16  
    Statyw za duży i nieporęczny moim skromnym zdaniem.
    Juraz zastosowałeś właśnie takie mocowanie na kolbę?
    pawcio12vip, koniecznie zarzuć jakieś zdjęcia :). Widzę, że ogólnie zadowolony jesteś z efektów. I o to chodziło. Poniżej zarzucam link do zdjęć tego grilla Silvercrest, na jednym ze zdjęć zmierzyłem temperaturę płyty - 300C

Link

A poniżej zdjęcia z wykorzystaniem tego grilla jako preheater'a

Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki?

Jak widać uchwyt także w "akcji" :) Od dawna spisuję się nienagannie.
    Pozdrawiam
    Bride
    pawcio12vip
    Level 10  
    Bride, myślę, że zdjęcia podrzucę gdy będę miał już grilla, bo póki co mój drewniany stojak nad opalarkę wygląda kiepsko i psuje cały efekt :) Jasne, że jestem zadowolony i dozgonnie wdzięczny hehe :D

Widzę, że ten Silvercrest to ciekawa propozycja :)

Mój uchwyt jak się dzisiaj okazało jest wykonany z trochę tandetnego plastiku i miałem dzisiaj dość poważne pękniecie przy próbie nastawienia, ale sklejone póki co wszystko ok :) Ciekawe jak będzie w przyszłości, Twój zapewne jest lepiej wykonany ale i droższy :)

Pozdrawiam serdecznie :)
    waldek69
    Level 15  
    Planuję w najbliższym czasie zakup hotair'a. Dużym powodzeniem cieszy się stacja PT 803 i do tego modelu się przymierzam. Proszę o informację jak spisuje się lutownica kolbowa w tej stacji. Posiadam obecnie całkiem dobrą stację z lutownicą kolbową i nie chciałbym zmienić na coś gorszego. Jeżeli okaże się, że lutownica w PT803 jest słabej jakości zakupię stację 852 bez kolby. Dodatkowo mam pytanko odnośnie przepływu powietrza w stacjach - czy to możliwe aby różnice w podobnych cenowo stacjach były aż tak duże 23 - 100 l/min ?
    RitterX
    Level 39  
    Sprawa przepływu powietrza jest deczko skomplikowana. Stacje dzielą się w sumie na dwie kategorie pod tym względem. Mają albo kompresor membranowy np. 803, 852 i wentylator w kolbie np. 858D, 868D. Jak to bywało z procesorami producenci ścigali się na GHz co nie koniecznie odpowiadało wydajności. Tak jest i tutaj. Na przepływ powietrza w układzie ma wpływ nie tylko wydajność wentylatora/kompresora podawana w [m^3/s] ale i ciśnienie a właściwie zdolność do pokonywania ciśnienia wstecznego mierzona w mm [H2O]. Kompresor będzie miał wprawdzie niezbyt oszałamiającą wydajność za to dużą wartość ciśnienia. Czyli jek powietrze będzie tłoczone wężykiem a potem kolbą z oporem jaki stawia grzałka to strata na przepływie będzie niewielka. W układzie z dmuchawą w kolbie wentylator będzie miał dużą wydajność wyrażoną w [m^3/s] ale kiepski współczynnik w [mm H2O]. Część tej oszałamiającej wydajności rzędu 120L/min zostanie poświęcona, gdyż oba parametry są powiązane ze soba charakterystyką ale nieliniową, na pokonanie oporu wywołanego stratami w przepływie przez grzałkę. Na wylocie otrzymasz więc ~20...24L/min w tym przypadku. Czyli bardzo podobnie jak w kompresorze. Opis powyżej tłumaczy także dlaczego nie można w miejsce kompresora wstawić w prosty sposób wentylatora.
    Podsumowując. Nie za bardzo przejmuj się tym jakie brednie wypisują sprzedawcy tylko działaj takim czy innym H-A.
    waldek69
    Level 15  
    Dziękuje za odpowiedź. Pomija w takim razie kwestię przepływu powietrza. Pozostaje pytanie - kompresor czy wiatraczek w kolbie oraz jaka jest jakość kolby w urządzeniach 2 w 1. Zależy mi też na urządzeniu które w miarę dokładnie podaje temperaturę oraz wyświetla temperaturę cały czas podczas pracy.
    RitterX
    Level 39  
    Jak chcesz wiedzieć co i jak jest w 803 to zajrzyj tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1953587.html

Temperatura wyświetlana może jest i fajna ale to znowu tylko dodatek. Gdy nie ma wyświetlacza a regulator sterowany pokrętłem jest precyzyjny to w ciągu najdalej 3 dni i tak będziesz ustawiał jak ci pasuje najlepiej.
    Temperatura powietrza na wylocie ma znaczenie tylko w ograniczonym zakresie. Szybkość nagrzewania układu zależy od tego jak jest zbudowane pod nim PCB. Dlatego ważniejsze jest to czy stacja ma PID czy regulator fazowy a nie to czy ma wyświetlacz czy go nie ma.