Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa + antena UHF

jechaya 09 Kwi 2011 12:24 3509 7
  • #1 09 Kwi 2011 12:24
    jechaya
    Poziom 9  

Witam. Aktualnie odbieram kanały nadawane z Tarnowa na antenie kierunkowej UHF bez wzmacniacza w bardzo dobrej jakości (mieszkam około 20 km od nadajnika). Tylko jest problem bo z Tarnowa nie nadają TVP1, a moja antena jakoś łapie TVP1 z Krakowa na kanale 10 ale słabej jakości. Stąd moje pytanie czy mogę jakoś wykorzystać starą antenę siatkową do odbioru TVP1 czy lepiej kupić antenę VHF.

0 7
  • #2 09 Kwi 2011 13:20
    matis057
    Poziom 33  

Lepiej kupić antenę VHF, bo siatka nie odbierze tego w dobrej jakości.

0
  • #3 09 Kwi 2011 14:57
    ADEK1000
    Poziom 24  

jechaya napisał:
    Witam. Aktualnie odbieram kanały nadawane z Tarnowa na antenie kierunkowej UHF bez wzmacniacza w bardzo dobrej jakości (mieszkam około 20 km od nadajnika). Tylko jest problem bo z Tarnowa nie nadają TVP1, a moja antena jakoś łapie TVP1 z Krakowa na kanale 10 ale słabej jakości. Stąd moje pytanie czy mogę jakoś wykorzystać starą antenę siatkową do odbioru TVP1 czy lepiej kupić antenę VHF.

Witam,

Lepiej na k.10 kupić wieloelementową Yagę na pasmo VHF k.6-12 np tą:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_11-elementowa_dipol_11-6-12_A1116.htm

Powinno wtedy być OK z kanałem 10 z Chorągwicy.

W/w antena na pasmo III (kanały 6 - 12) ma już dość duży zysk i dobrą kierunkowość (eliminacja odbić sygnału, czyli tzw. "duchów, zjaw" na ekranie TV.

Pozdrawiam.

-Adam-

0
  • #4 09 Kwi 2011 16:04
    terrade
    Poziom 36  

jechaya napisał:
    moja antena jakoś łapie TVP1 z Krakowa na kanale 10 ale słabej jakości.
    Równie dobrze może łapać to kabel, 20 km to mało znaczy, bo nie wiadomo w którą stronę, a moc TVP1 z Chorągwicy jest bardzo duża (jak na tak niski kanał).

jechaya napisał:
    Stąd moje pytanie czy mogę jakoś wykorzystać starą antenę siatkową do odbioru TVP1 czy lepiej kupić antenę VHF.
    Siatkowa jest marna, ale tania, kosztuje 0 zł, bo już ją masz. Zatem podłącz ją (z samym symetryzatorem, potem ewentualnie wzmacniaczem) i przetestuj (zresztą pewnie już testowałeś używając jej dawniej). Jeśli będzie w porządku to kupisz zwrotnicę VHF+UHF za 15 zł i po problemie.

0
  • #5 09 Kwi 2011 17:58
    LeDy
    Poziom 43  

Zobacz z siatkową i ewent. z wzmacniaczem. Nic to ciebie nie będzie kosztować.

0
  • #6 10 Kwi 2011 11:08
    zetdeel
    Poziom 38  

Antena siatkowa jest anteną na pasmo UHF, kanały 6~12 odbiera tylko przy okazji, z niewielką skutecznością. Przy odległości do nadajnika rzędu 65 km nie spodziewaj się zadowalających efektów. Zastosuj taką antenę, jak radzi ADEK1000 z symetryzatorem SA I-III, do istniejącej anteny UHF zastosuj symetryzator SA IV-V (jeśli teraz masz SA I-V lub SA III-V). Anteny połącz zwrotnicą ZA 1-12/21-60 lub ZA 6 1-12/21-69

0
  • #7 10 Kwi 2011 11:18
    matis057
    Poziom 33  

Ja odbierałem TVP1 z 80km z nadajnika w Śremie na antenie siatkowej (kanał: 9) - miałem mały śnieg. Antena na VHF sprawdzi się lepiej.

0
  • #8 15 Kwi 2011 19:40
    jechaya
    Poziom 9  

Znalazłem inne rozwiązanie. Zmieniłem ustawienie anteny i odbieram TVP1 z Rabki na kanale 31 z zadowalającą jakością i bez dodatkowej anteny.

Antena siatkowa + antena UHF

Jeżeli problem rozwiązany to proszę o zamykanie tematu. :!:
    Regulamin pkt 3.2 . [SP5ANJ]

0