Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Który kocioł gazowy z firmy Termet mniej awaryjny

Murashid 09 Apr 2011 13:55 40968 36
 • #1
  Murashid
  Level 9  
  Bardzo proszę o opinie ludzi i serwisantów który piec z firmy Termet jest mniej awaryjny, chodzi o te dwa modele Minimax dynamic turbo GCO-DP-21-03 (21/21) i Miniterm turbo GCO-DP-21-13 (21/21) i czy podołają z wydaleniem spalin i z zasysaniem powietrza w układzie koncentrycznym przez dach. Długość komina jak mi przyszli panowie zmierzyć to 13 mb licząc od szaftu kominowego w moim mieszkaniu, do tego jeszcze dochodzą dwa kolana. Firma która przyjdzie mi to ogrzewanie robić zaproponowała mi piec Beretta junior 21 e.s.i. Turbo też z zamkniętą komorą spalania. Mam pewne obawy co do tego pieca czy poradzi sobie z takim kominem. Dzwoniłem do serwisanta Beretty w moim mieście i powiedział mi że najprawdopodobniej nie da rady z tak długim kominem. Ale panowie z tej firmy twierdzą co innego. Tak więc mam dwie różne opinie. A poza tym który z tych piecy będzie lepszy? jeśli chodzi o niezawodność, mam na myśli te dwa Termety i tą Beretkę. Proszę o odpowiedź.
 • #2
  bro2004
  Level 29  
  Spośród dwóch Termetów lepszy będzie Miniterm turbo GCO-DP-21-13 (21/21)
 • #3
  Murashid
  Level 9  
  Może byś podał jakieś argumenty za i przeciw.
 • #4
  szymonjasiu
  Level 20  
  Żaden z nich nie da rady z tak długim kominem koncentrycznym.

  Pozostaje założyć system rozdzielny (2 adaptery, zasys powietrza z zewnatrz, wyrzut przez szacht kominowy-oczywiście z wkładem).
  Miniterm i Junior to kotły bitermiczne(czytaj inwestycyjne) jak mozesz dołożyć to weź kocioł monotermiczny. Termet Minimax lub Beretta Optima.

  Pozdrawiam
 • #6
  szymonjasiu
  Level 20  
  Autor wątku napisał:
  13mb -czytaj razy 2 =26mb, plus 2 kolana po 1 metr.
  Pozdrawiam
 • #7
  Murashid
  Level 9  
  szymonjasiu nie rozumiem dlaczego liczysz mój komin x2. Komin ma 13mb i kropka nie żadne 26mb.Napisałeś także że Beretta junior i miniterm to kotły inwestycyjne,skąd masz takie informacje? Beretta junior jest następcą kotła Ciao II a ten kocioł u dwóch moich znajomych chodzi już z co najmniej 6 lat bez żadnej awarii i nigdy nie były naprawiane. Więc myślę że junior też powinien być ok. chociaż nie wiem może się mylę dlatego prosiłem kogoś kto te kotły posiada żeby się wypowiedział. Krecik151 napisał że 25mb wynosi dł. komina dla Termetu ja też o tym czytałem, ale chciałem się dowiedzieć od kogoś jak to jest w praktyce, bo wiecie teoria jedno a praktyka drugie.Ogólnie chciałem się dowiedzieć jak te piece się sprawują w eksploatacji. Proszę o wyjaśnienie co to takiego kocioł momotermiczny i bitermiczny, jakie są wady i zalety w obu przypadkach. Mieszkanie moje ma 60 m2. mieszkam na pierwszym piętrze w cztero piętrowej kamienicy.
 • #8
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Murashid wrote:
  ... i czy podołają z wydaleniem spalin i z zasysaniem powietrza w układzie koncentrycznym przez dach

  Murashid wrote:
  ... dlaczego liczysz mój komin x2. Komin ma 13mb i kropka nie żadne 26mb...

  Proste: 13 mb dla powietrza i tyleż samo dla spalin. PLUS oczywiście, wszystkie kolana. A to daje właśnie minimum 26 mb.
 • #9
  Murashid
  Level 9  
  Witam. Czegoś tutaj nie rozumiem.Albo pan szymonjasiu niepotrzebnie miesza mi w głowie, albo jest tutaj jakieś tzw. drugie dno. Ja rozumiem to w ten sposób że oba te piece z termeta w układzie koncentrycznym 80/125 pociągną na 25mb komina w górę, czyli 25mb dla spalin i powietrza. Chyba że jest te drugie dno, czyli te 25mb dzieli się przez 2 co daje nam 12,5mb w górę dla spalin i dla powietrza, a to wielka różnica. Ale to według mnie była by nieuczciwa praktyka firmy termet pisząc w ten sposób na swojej stronie. Bo jak ktoś nie jest w temacie to odczyta to że może pociągnąć na 25mb w górę. Ja dzwoniłem w tej sprawie do serwisanta firmy termet i przedstawiłem mu moją sytuację a on powiedział mi że bez problemu pociągnie bo one mają możliwość do tych 25mb w górę a ja mam tylko jak się wyraził 13mb. Oczywiście powiedział mi też o jakiś tam skrzydełkach które są w piecu i trzeba będzie odpowiednią ilość odgiąć i po sprawie. Więc serwisant myśli podobnie jak ja.Mam pytanie czy te piece są aż tak mało popularne że nikt nie może wypowiedzieć się w kwestii ich eksploatacji i awaryjności? a także prosiłem o wyjaśnienie co to takiego kocioł bitermiczny i monotermiczny, jakie są zalety i wady w obu przypadkach. Proszę jakieś kompetentne osoby o rozwinięcie tej kwestii.
 • #10
  szymonjasiu
  Level 20  
  Odpowiem Tobie jeszcze raz :ŻADEN z kotłów , które wymieniłeś nie będzie poprawnie pracował przy długośći twojego komina w Układzie Koncentrycznym! Pozostaje system rozdzielny.
  Sposób wyliczania długości kominów do tego typu kotłów jest jasno określony przez producentów(wzory).Nikt nikogo nie oszukuje! Każdy średnio rozgarnięty instalator potrafi oszacować z praktyki i wzorów czy dany komin nie jest za długi. Są to podstawy wpajane na szkoleniach dla instalatorów/serwisantów przez każdego producenta kotłów.
  Błedne pojmowanie podstawowych pojęć i zasad przy dobieraniu urządzenia i samego komina świadczy o klasie fachowców do których dzwonisz.Zmień tych , którzy chcieli montować te kotły przy znanej im długości komina (plus kolana)-mogą oni popełnić jeszcze wiele innych błędów(ociekacz, zakończenie komina , itp).
  Kotły monotermiczne (Termet Minimax lub Beretta Optima) ogrzewają wodę przez dodatkowy wymiennik płytowy, cała energia kierowana jest do grzania CO lub CWU.Realizowane jest to przez blok hydrauliczny , zawór 3d, bądź odpowiednia pompe.Według mnie te kotły bedą mniej awaryjne, bedą miały większy komfort grzania i regulacji CWU.

  Kotły bitermiczne -wspólny wymiennik dla CO/CWU (rurka w rurce)są to kotly budżetowe-wielu producentów ma takie kotły -wymagania rynku
  Mniejszy komfort regulacji CWU (zimą można się oparzyć).Podczas grzania woda z jednego obiegu stoi w miejscu , druga płynąca jest ogrzewana (CO lub CWU).

  Ja wolę i polecam kotły monotermiczne , jednak ze względu na kryteria finansowe moich klientów serwisuje równiez sopro kotłów bitermicznych.

  Myślę iz teraz masz jasny obraz , wybierz mądrze.

  Pozdrawiam
 • #11
  Murashid
  Level 9  
  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy z tymi kotłami bitermicznymi jest aż tak naprawdę źle? Napisałeś że pozostaje u mnie tylko system rozdzielny ale pionowy? Może opowiem po kolei. Przedstawiciel firmy która ma u mnie robić to gazowe, opowiadał się za systemem rozdzielnym, ale jest jedno ale które będę musiał z tym panem wyjaśnić. Mam komin w łazience który ma trzy kanały, ja jestem teraz podłączony do jednego z piecykiem firmy termet takim zwykłym do grzania wody użytkowej. W kanale tym jest rura azbestowa 125mm. Pan ten był za systemem rozdzielnym ale mówił mi że u mnie zrobił by w ten sposób że do tej azbestówki włożył by rurę 80mm kwasoodporną do wydalania spalin, a tą rurą azbestową uprzednio wyczyszczoną piec zasysał by powietrze do spalania. Więc był by to niejako system koncentryczny, i tą kwestię muszę wyjaśnić, że opowiadał się za systemem rozdzielnym a tu chce robić system koncentryczny. Nie jest to z pewnością firma kogucik bo działa na rynku już ponad 15 lat i wykonywała ogrzewanie u dwóch moich znajomych przeszło 6 lat temu i wszystko hula jak należy. Twierdził że kocioł Beretta Junior zakładał na dłuższe kominy i działa bez problemu. No a jak patrzyłem na specyfikację tego kotła to pisze że w układzie koncentrycznym pionowym 80/125 dł. przewodu to 12,4mb. Więc nie wiem co mam o tym myśleć.
 • #12
  szymonjasiu
  Level 20  
  Niestety świadomie bądź nie ta firma popełnia błedy.
  Znam firmy , które wymieniając stary kocioł na nowy wieszają go nad wanną, argumentując , że wcześniej też tak wisiał a oni nic złego nie zrobili.
  Skoro finansujesz inwestycję sam dla siebie , płacąc firmie za wykonanie zastanów się czy stać Cię na odstępstwa od zaleceń producenta/serwisu.
  Firma skasuje, więcej ich nie zobaczysz , a serwis prawdopodobnie odstąpi od naprawy na koszt producenta w razie problemów kotła, które da się powiazać z przewodem spalinowym(np. uszkodzenie wentylatora lub presostatu).

  Możliwy system rozdzielny u Ciebie to wyrzut spalin przez komin a zasys powietrza z zewnątrz budynku(pozioma rura).Nalezy przy tym spełnić te warunki:

  -łączna długość tych dwóch przewodów nie może przekroczyć 25 mb (licząc z kolanami), więc jest ważna odległość z łazienki do najbliższej ściany zewnętrznej w której to trzeba będzie zrobić dziurę na zasys powietrza(może być wymagana zgoda zarządcy budynku)
  -musi się na to zgodzić kominiarz(opinia , rekontrola),
  -inwestor musi zaakceptować nową ozdobę przy suficie (ewentualnie można ją zabudować)

  Jeżeli cena gra główną rolę w twojej inwestycji możesz śmiało kupić kocioł z wymiennikiem bitermicznym -przy jego cenie można zaakceptować pewne braki....

  Pozdrawiam
 • #14
  Murashid
  Level 9  
  Dziękuję za wypowiedzi. Jutro będę dzwonił do Świebodzic do działu serwisu i szkoleń zobaczymy co tam mądrego mi powiedzą. Pan mirrzo napisał że łączna długość przewodów powietrznego i spalinowego, nie może przekraczać owych 25 mb. czy mówisz o systemie rozdzielnym czy koncentrycznym? bo jeśli rozdzielnym to się zgodzę, a jeśli miałeś na myśli system koncentryczny to dlaczego napisałeś: Łączna długość przewodów, to jest przecież jeden przewód. W instrukcji kotła jest napisane: Układ koncentryczny 80/ 125
  Max długość przewodu kominowego
  Dla odgiętych 8 skrzydełek - L max =25 m
  Dla odgiętych 6 skrzydełek - L max =18 m
  Dla odgiętych 4 skrzydełek - L max =12.5 m
  Gdzie L max to H 1 + H 2
 • #15
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Murashid wrote:
  czy mówisz o systemie rozdzielnym czy koncentrycznym?

  Jest to obojętne. Na wskazanych schematach widać to jasno. Do Świebodzic nie musisz dzwonić - szkoda kasy. Możesz mi ufać.
  Murashid wrote:

  Dla odgiętych 8 skrzydełek - L max =25 m
  Dla odgiętych 6 skrzydełek - L max =18 m
  Dla odgiętych 4 skrzydełek - L max =12.5 m

  Skrzydełka są na rurze powietrznej.
 • #16
  Murashid
  Level 9  
  Witam. Więc tak pan mirrzo napisał że jest to obojętne, wybacz ale dla mnie nie jest to obojętne jak ktoś pisze łączna długość przewodów jest to liczba mnoga to chyba się ze mną zgodzisz że masz na myśli więcej niż jeden przewód. A jak w instrukcji producenta pisze Max długość przewodu kominowego jest to liczba pojedyncza to w tym momencie autor czyli producent miał na myśli jeden przewód jakim jest układ koncentryczny. Dla mnie zapaliła się czerwona tzw.lampka w momencie kiedy napisałeś: Do Świebodzic nie musisz dzwonić - szkoda kasy. Możesz mi ufać. Dzisiaj dzwoniłem do Świebodzic do działu serwisu i szkoleń nr tel 74 85 40 446. Pan z którym rozmawiałem powiedział że mają trzy układy powietrzno spalinowe: dwa koncentryczne 80/125 i 60/100 oraz jeden rozdzielny 80/80 i to w układzie rozdzielnym jest napisane że łączna długość przewodów powietrznego i spalinowego, nie może przekraczać tych 25 mb. Powiedział np. że mogę mieć 20m dla spalin a pięć dla powietrza, oczywiście zaznaczył że jak będą kolana to każde kolano skraca nam 1m długośći tego układu. A co się tyczy układu koncentrycznego 80/125 to nie rozdziela się tego na pół według waszej teorii. Czyli według was wychodziło 12,5m dla spalin i 12,5m dla powietrza. Nie wiem jakiej firmy jesteście serwisantami chodzi o pana mirrzu i o pana szyymonjasiu czy firmy termet? bo jeśli tak to chyba nieuważaliście zbytnio na tych szkoleniach. Ja tego wszystkiego dowiedziałem się dzisiaj u żródła czyli w Świebodzicach. Więc ich opinie stawiam ponad waszą. Mam do was jeszcze jedną ciekawostkę, Idąc waszym tokiem myślenia układ koncentryczny 60/100 max. długość przewodu powietrzno - spalinowego według instrukcji to 4mb. Czyli według was 2mb dla spalin i 2mb dla powietrza. Konia z rzędem temu kto pokarze mi komin który ma 2m wysokości, mało tego jak by zastosować do tego układu dwa kolana 90° gdzie każde kolano zabiera nam 1mb to wyszło by nam ile? Max. długość przewodu w tym przypadku równała by się 0mb a to ciekawe bo w tym momencie to taki układ w ogóle nie powinien istnieć a niestety istnieje. A co się tyczy skrzydełek napisałeś że skrzydełka są na rurze powietrznej, to też błąd bo powiedziano mi w Świebodzicach że skrzydełka te znajdują się w samym kotle a nie w układzie powietrzno-spalinowym. Bo w tym momencie klient był by skazany na zakup tylko i wyłącznie tego układu z firmy Termet. Przykro mi że to ja jako laik i amator musiałem wam udowadniać kto tutaj na tym forum ma rację. A jeśli dalej upieracie się przy swoim to może też skorzystajcie z tego numeru telefonu do działu serwisu i szkoleń firmy Termet. Pozdrawiam.:D
 • #17
  bro2004
  Level 29  
  Czyli kłania się czytanie ze zrozumieniem oraz słuchanie na szkoleniach instalatorskich :)
 • #18
  Murashid
  Level 9  
  Otóż to krecik151 święta racja. A na początku szymonjasiu napisał:Każdy średnio rozgarnięty instalator potrafi oszacować z praktyki i wzorów czy dany komin nie jest za długi, ja tak właściwie to chciałem się dowiedzieć który z tych kotłów będzie najbardziej trafnym wyborem. Krecik151 na początku napisałeś że lepszy będzie Miniterm, ale nie podałeś argumentów.Proszę uzupełnij swoją wypowiedź. Bo np. serwisant z termetu bardziej polecał minimax ze względu na to że to kocioł monotermiczny, z tym wymiennikiem płytowym, sam nie wiem który byłby lepszy.Dlatego prosiłem o wypowiedź kogoś kto jest użytkownikiem tych kotłów, ale nikt się taki nie znalazł.A czy ty krecik151 jesteś także laikiem w tych sprawach czy serwisantem termetu? Dziwne że teraz ani mirrzu ani szymonjasiu się nie odzywa.Widzą że wpadli we własne (przepraszam za wyrażenie) gówno.Człowiek pisze na forum w nadziei że ktoś kompetentny się wypowie,że otrzyma jakieś cenne informacje a tu masz babo placek. To ja musiałem im udowadniać tym rozgarniętym serwisantom, o ile w ogóle nimi są, że to ja mam rację a nie oni. Ja od początku wiedziałem że prawda jest po mojej stronie ale później jak zaczęli przekonywać mnie do swoich racji, to szczerze, zgłupiałem. A przecież to było takie proste zadzwonić do Świebodzic.
 • #20
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Murashid wrote:
  ... producent miał na myśli jeden przewód jakim jest układ koncentryczny.... skrzydełka są na rurze powietrznej,

  Zauważ, że rura spalinowa układu rozdzielczego ma ten sam przekrój, co układu koncentrycznego. Podobnie ma się dla rury powietrznej. Przypominam wzór na pole powierzchni koła: P=Π*r2 Proponuję z niego skorzystać
  Co do skrzydełek, to oczywiście wiem, że są na kotle, ale pisząc to może popełniłem skrót myślowy.
  Idąc dalej. Albo opacznie zrozumiałeś moje wyjaśnienie sprawy, albo kogoś z serwisu Termet. A czy przeglądałeś wytyczne w linku, który podesłałem również ze strony producenta?
  Poczytaj wszystkie posty raz jeszcze; ze zrozumieniem. Nadmieniam, że jestem serwisantem firmy Termet i rozumiem o czym mówię, bo uważałem na szkoleniach - wszystkich. Nie wstydzę się tego i jestem dumny, że mogę nim być.
  Murashid wrote:
  ... w układzie rozdzielnym jest napisane że łączna długość przewodów powietrznego i spalinowego, nie może przekraczać tych 25 mb. Powiedział np. że mogę mieć 20m dla spalin a pięć dla powietrza,... Czyli według was wychodziło 12,5m dla spalin i 12,5m dla powietrza.

  Czy to nie to samo? 12,5+12,5=25 i 20+5=25 Chyba, że znamy inną matematykę. Ponownie przytaczam stronę producenta, w której zweryfikujesz swoje wątpliwości. Zaczyna się od str.17 http://www.termet.com.pl/upload/cennik/cennik_wyrobow.pdf Po przeczytaniu, ponownie zadzwoń do działu serwisu w celu zweryfikowania swojej wiedzy. Musisz tylko precyzyjnie zadać pytanie.
  Co do kotłów, to Twój wybór, czy Mini Max, czy Mini Term. Różnią się one tylko miejscem podgrzewania wody użytkowej. W Mini Maksie dochodzi pompa, która bierze udział w tym procesie i wymiennik płytowy, który może stać się zmorą. Mini Term, jak pisał szymonjasiu, produkuje ciepłą wodę w wymienniku bitermicznym, co w pewnych okresach sezonu grzewczego może skutkować wypływem najpierw bardzo gorącej wody, za chwilę chłodnej, która to po chwili stabilizuje się na poziomie temperatury zadanej.
  Osobiście kupiłbym MiniTerma.
 • #21
  Murashid
  Level 9  
  Mirrzo.To ty czytaj ze zrozumieniem Ja chciałem się dowiedzieć czy te kotły dały by radę w układzie koncentrycznym 80/125 Przy długości mojego komina 13mb. Napisaliście że nie a właściwie to napisał szymonjasiu a ty poparłeś jego teorie, a w Świebodzicach dowiedziałem że tak.Pan w Świebodzicach powiedział wyrażnie że 25mb w pionie i kropka. Czyli powiedzmy że mieszkał bym w budynku na parterze a komin miał by przypuśćmy 24,5mb w pionie to piec ten da radę z wydaleniem spalin i z powietrzem potrzebnym do spalania.
 • #22
  ol_an
  Heating systems specialist
  szymonjasiu wrote:

  Kotły monotermiczne (Termet Minimax lub Beretta Optima) ogrzewają wodę przez dodatkowy wymiennik płytowy, cała energia kierowana jest do grzania CO lub CWU.Realizowane jest to przez blok hydrauliczny , zawór 3d, bądź odpowiednia pompe.Według mnie te kotły bedą mniej awaryjne, bedą miały większy komfort grzania i regulacji CWU.

  Taaak! A w Junkersie OW 23, EUROLINE HRD, NECKAR N23 dawniej, dziś CERACLAS (inwestycyjne)

  szymonjasiu wrote:
  Kotły bitermiczne -wspólny wymiennik dla CO/CWU (rurka w rurce)są to kotly budżetowe-wielu producentów ma takie kotły -wymagania rynku
  Mniejszy komfort regulacji CWU (zimą można się oparzyć).Podczas grzania woda z jednego obiegu stoi w miejscu , druga płynąca jest ogrzewana (CO lub CWU).

  Aha! A w Junkersie EUROSTAR, CERANOX, (wyższa półka)
  szymonjasiu wrote:
  Ja wolę i polecam kotły monotermiczne , jednak ze względu na kryteria finansowe moich klientów serwisuje równiez sopro kotłów bitermicznych.
  Myślę iz teraz masz jasny obraz , wybierz mądrze.
  Pozdrawiam

  Jak widać ten sposób podziału nie do końca się sprawdza. Kocioł inwestycyjny to niekoniecznie bitermik, a wyższa półka to nie koniecznie monotermik.
  Wracając do zasadniczego tematu czyli komina to na stronie 14 http://www.termet.com.pl/upload/instrukcje/miniterm.pdf instrukcji jest podany sposób liczenia długości komina i odpowiednie ilustracje i wzory. Wynika z nich, że należy czytać instrukcję tak jak została ona napisana, anie dowolnie interpretować. Dla porównania tabelka z długościami komina dla kotła Junior, ale także Optima.
  Który kocioł gazowy z firmy Termet mniej awaryjny
 • #23
  Murashid
  Level 9  
  Dobrze to ująłeś ol_an, należy czytać instrukcję tak jak została ona napisana, a nie dowolnie interpretować jak się chce. Podobnie jest np z prawem karnym. Ale widać nasi serwisanci pan mirrzo i szymonjasiu interpretują to jak chcą albo jak im wygodnie. A ponoć uważali na szkoleniach. Nie stać ich powiedzieć przepraszam pomyliłem się. Jak trudno przyznać się do porażki. Smutne to jest ale co zrobić. :cry:A z drugiej strony to Świebodzice powinny się dokładnie przyjrzeć serwisantom bo coś nie za bardzo wiedzą o co chodzi z tymi układami powietrzno - spalinowymi. Podam dla przykładu dzisiaj dzwoniłem do serwisanta w moim mieście z zapytaniem który kocioł byłby lepszy ten minimax czy miniterm i przy okazji spytałem się odnośnie tych nieszczęsnych układów czy u mnie te piece by podołały przy moim kominie 13m. To serwisant mi ma to odpowiedział że on nie wie do ilu metrów te kotły potrafią wyciągnąć w układzie koncentrycznym 80/125 i w pozostałych układach także był zielony. Zaproponował mi że mam sobie wejść na stronę internetową i z stamtąd pobrać instrukcję obsługi i się dowiedzieć. A był to serwis zaproponowany przez dział szkoleń i serwisu jako ich tzw. flagowy serwis najdłużej działający, tylko nie wiem czy w moim mieście czy w całym województwie bo oto się już nie pytałem. Więc jak ten ich flagowy serwis tak działa, że takiej podstawowej rzeczy serwis nie wie to co mówić i myśleć o tych pozostałych? Firma która ma mi przyjść robić to ogrzewanie prowadzi także sklep: "Technika grzewcza" Właściciel odradzał mi firmę Termet ze względu właśnie na serwis i nie tylko, ponoć mieli z nimi niezłe przeboje. Zerwali wszelkie kontakty z firmą Termet, gdyby nie to ze ta Beretta Junior ma Układ 80/125 tylko do 12,4m to bym brał tą beretkę, a tak jestem zmuszony na Termet. Chyba że ktoś z was zna jakieś inne kotły które by miały podobną wydolność co ten Termet. Oczywiście chodzi mi o kocioł z zamkniętą komorą spalania.
 • #24
  ol_an
  Heating systems specialist
  Murashid wrote:
  Dobrze to ująłeś ol_an, należy czytać instrukcję tak jak została ona napisana, a nie dowolnie interpretować jak się chce. Podobnie jest np z prawem karnym. Ale widać nasi serwisanci pan mirrzo i szymonjasiu interpretują to jak chcą albo jak im wygodnie. A ponoć uważali na szkoleniach. Nie stać ich powiedzieć przepraszam pomyliłem się. Jak trudno przyznać się do porażki. Smutne to jest ale co zrobić.... :cry:

  Serwisant też człowiek ma prawo się pomylić. Czasem z pamięci coś napisze i okaże się że nie miał racji. Trudno na wyrywki znać parametry serwisowanych przez siebie kotłów czasem wielu różnych firm. Coś może się w pamięci poprzestawiać. Ale od tego serwisant ma instrukcje serwisowe, żeby do niej zajrzeć w razie wątpliwości. Nie możesz mieć pretensji, że któryś post któregoś usera nie był do końca zgodny z instrukcją serwisową. Jak pisałem wyżej to tylko ludzie. Co do opinii o serwisie Termeta to też nie można generalizować. Źli serwisanci są, zresztą tak jak ci dobrzy wszędzie. A wiedzy należy zaczerpnąć w kilku źródłach, aby dojść prawdy.
 • #25
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Murashid wrote:
  Nie stać ich powiedzieć przepraszam pomyliłem się.

  Mnie stać na to. POMYLIŁEM SIĘ, zatem przepraszam za wprowadzenie w błąd. Nauki nigdy za dużo, a czasem i rutyna zżera. Lubię, jak ktoś mi zwróci uwagę, że nie mam racji, bo to też nauka. Muszę Ci powiedzieć, że "zakręciłem się" i dziękuję za wyprostowanie - dla potomnych ;) Jednak wiedzę mam jak należy; ot, wypadek przy pracy :(
  Skąd jesteś? Jeżeli blisko mnie, to masz serwis gratis.
 • #26
  Murashid
  Level 9  
  ol_an napisałeś:Serwisant też człowiek ma prawo się pomylić. Ok zgodzę się, ale nie w tak błahej sprawie jaką jest długość układów powietrzno-spalinowych.Napisałeś także:Trudno na wyrywki znać parametry serwisowanych przez siebie kotłów, ale zauważ że jeśli chodzi o parametr dotyczący tych układów to praktycznie wszystkie te kotły Termetu mają taki sam, czyli max 25mb. Czy to aż tak trudno zapamiętać? Co innego gdyby każdy kocioł miał inne parametry wtedy mógł bym zrozumieć, ale w tym przypadku? A zresztą tu nie chodziło konkretnie ile te kotły zdołają pociągnąć i w jakim układzie, tylko o sposób liczenia ze wzoru. Pan szymonjasiu napisał: Każdy średnio rozgarnięty instalator potrafi oszacować z praktyki i wzorów czy dany komin nie jest za długi.. Gdyby pan mirrzo i szymonjasiu czytali uwarznie to co piszę i podaję im na tacy, i przez chwilę się zastanowili to nie brnęli by dalej w tej niewiedzy. A chyba napisałem konkretnie, po prostu skopiowałem tekst z instrukcji obsługi:
  Max długość przewodu kominowego
  Dla odgiętych 8 skrzydełek - L max =25 m
  Dla odgiętych 6 skrzydełek - L max =18 m
  Dla odgiętych 4 skrzydełek - L max =12.5 m
  Gdzie L max to H 1 + H 2
  Jest to prosty wzór L max to H 1 + H 2 jak budowa cepa. A co się tyczy wypowiedzi pana mirrzo, to przeprosiny przyjęte. Napisałeś mi: Skąd jesteś? Jeżeli blisko mnie, to masz serwis gratis. Czyżby te kotły były aż tak awaryjne? Jeszcze kotła nie mam kupionego a ty mi już proponujesz serwis? A tak na poważnie to może najpierw ty mi powiedz skąd jesteś a ja ocenie czy to blisko czy daleko. A był bym zapomniał, zapomniałem wam napisać że jak wczoraj dzwoniłem to tego tzw. flagowego serwisu to chciałem zabłysnąć swoją wiedzą i fachowymi określeniami, zresztą zaczerpniętymi z tego forum, i zadałem temu serwisantowi pytanie który kocioł był by lepszy monotermiczny czy bitermiczny jeśli chodzi o ten minimax i miniterm, to odpowiedział mi na to że on pierwszy raz słyszy takie słowa. Uwierzcie mi lub nie myślałem że parsknę śmiechem, a później do tego doszedł jeszcze ten układ o którym nie miał zielonego pojęcia. Mówię wam po prostu serwis miodzio, nic tylko umówić sobie tego pana na wizytę w razie kłopotów z kotłem.:D Pozdrawiam
 • #27
  szymonjasiu
  Level 20  
  Witam
  Niestety pomyłkowo wprowadziłem(próbowałem) Ciebie w błąd-oczywiście nieświadomie. Przepraszam ,rutyna czasem gubi.
  Za bardzo zasugerowałem się Berettą.

  Dobór z dokumentacji serwisowej Beretta
  SYSTEM KOMINOWO – WENTYLACYJNY
  1. KONCENTRYCZNY Ø 60/100
  max. długość 4,25
  2. KONCENTRYCZNY Ø 80/125
  max. długość 12,4 m
  3. ROZDZIELONY Ø 80
  max. długość 10 + 10 m
  Więc w Twoim przypadku Junior nie da rady.
  Mam nadzieje , że pomogłem w wyborze rodzaju kotła(bitermiczny/monotermiczny).

  Pozdrawiam
 • #28
  hilzie
  Level 19  
  Przeczytałem tą przydługą debatę na temat długości ......,a nikt nie poruszył sprawy awaryjności i walorów eksploatacyjnych kotłów mono i bitermicznych.Biorąc pod uwagę bardziej skomplikowaną konstrukcję kotłów monotermicznych (dodatkowy zawór trójdrożny) można uważać je za bardziej awaryjne.Wystarczy poczytać w necie .Awarie zaworów trójdrożnych ,są dosyć powszechne u wszystkich producentów kotłów.W bitermikach tego problemu niema .Wadą bitermików jest większa niestabilność temperatury wody w początkowym poborze , i załączanie się pompy CO po zamknięci poboru ciepłej wody w celu wychłodzenia wymiennika.Natomiast zaletą bitermika jest ,krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu wody .Dlatego można powiedzieć że prostsza konstrukcja ma więcej zalet niż wad. Precyzyjnie Ci nikt nie odpowie co lepsze ,to tak jak z TV, są zwolennicy LCD i zwolennicy Plazmy i każdy ma swoje racje .
  Nie chcę Ci nic sugerować,ale ja wybrałbym MiniTerma Turbo.
 • #29
  eryk328e46
  Level 10  
  Tez zastanawiam sie nad kotlem firmy Termet do mieszkania 54m2 i wychodzi mi na to ze lepiej dobrany to Minimax dynamic turbo GCO-DP-21-03 21 bo moc w zakresie od 6-21 ,a Miniterm turbo GCO-DP-21-13 21 ma moc od 7-21 . To i tak lepiej co proponowal moj ex instalator Immergas Nike Star 24 3 E moc 9-24
 • #30
  kostom
  Level 10  
  Pozwoliłem się podłączyć do tematu, gdyż jestem na etapie wymiany pieca. Posiadam obecnie piec Termet GCO-DP-23-17 który użytkuje od 13 lat i wydaje mi się, że należało by wymienić, aby w okresie grzewczym nie mieć kłopotów. Dotychczas nie mogę narzekać na funkcjonowanie, ale po tylu latach należy mu się emerytura. Śledząc forum i oglądając w sklepie piecyki spodobał mi się MINIMAX DYNAMIC TURBO (GCO-DP-21-03). Czytając powyższe wypowiedzi mam metlik w głowie jaka jest różnica pomiędzy tym piecem, a MINITERMEM (nie chodzi mi o wymiennik tylko o zasadę działania). Kolega "hilzie" pisze o zaworze trójdrożnym w monotermiku. W moim starym piecu, też jest zawór trójdrożny, a nie mam wymiennika płytowego.