Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cyfrowa synteza częstotliwości do amplitunera RADMOR FM5412

polakk 03 Nov 2004 15:52 7627 10
    polakk
    Level 18  
    Od pewnego czasu w moim ukochanym Radmorze FM5412 zaczął mnie irytować tuner- można ustawić tylko 4 stacje FM, co jest dla mnie ilością niewystarczającą, a i potencjometry nie działają już tak precyzyjnie jak dawniej. Jako że jestem szczęśliwym posiadaczem całej wierzy serii 5400, nie chciałbym dostawiać do niej "obcego" tunera. Z początku planowałem wstawienie części jakiegoś używanego tunera w obudowę nie używanego przeze mnie 5422, ale nie udawało mi się jakoś znaleźć odpowiadającego mi tunera w przystępnej cenie. Ostatnio przeglądając ofertę firmy Jabel znalazłem o wiele ciekawsze rozwiązanie:
    Quote:
    SYNTEZA CZĘSTOTLIWOŚCI DO TUNERA FM (ZESTAW J-255)
    Prezentowany układ syntezy częstotliwości przeznaczony jest do współpracy z zestawem J-255 ale może być również stosowany w innych odbiornikach pod warunkiem, że posiadają one wyjście do pomiaru częstotliwości. Układ ten umożliwia przestrajanie w zakresie 88-108MHz ze skokiem 50kHz (0,05MHz) a w jego pamięci można zaprogramować do 10-ciu stacji. Rolę syntezera częstotliwości pełni układ scalony SAA1057. Pracą całości układu syntezy steruje mikroprocesor AT89C2051 firmy ATMEL, a częstotliwości zaprogramowanych stacji zapisywane są w pamięci PCF8582. Komunikacja z użytkownikiem odbywa się poprzez panel sterowania wyposażony w wyświetlacze siedmiosegmentowe LED oraz 6-przyciskową klawiaturę. Zasilanie 12V. Wymiary płytek: 145x50mm, 76x48mm, 50x39mm.

Zestaw idealny do wkomponowania w amplituner 5412- ustawianie, zapamiętanie częstotliwości i zmiana kanału tylko za pomocą 4 przycisków- dokładnie tyle ile ma oryginalny programator. Na 3 płytki również znalazło by się miejsce i jeszcze wyświetlacze LED utrzymane w tym samym stylu co w odtwarzaczu CD 5450- jak dla mnie rewelacja, gdyby nie jeden problem:
    Quote:
    ...może być również stosowany w innych odbiornikach pod warunkiem, że posiadają one wyjście do pomiaru częstotliwości

O ile mi wiadomo niestety heterodyna nie ma wyjścia do pomiaru częstotliwości, dlatego moje pytanie brzmi czy udało by się może sprzęgnąć cewkę heterodyny z układem syntezy metodą indukcyjną, ewentualnie dostawić prosty układ podający częstotliwość? No chyba że informacje o nastawionej częstotliwości można pobrać z innego miejsca głowicy? A może ktoś ma jeszcze inny, lepszy pomysł? Całego tunera nie mam zamiaru zmieniać, bo pomijając koszty uważam że ma on naprawde przyzwoite parametry.
    Krzychu7
    Level 40  
    Witam. Spróbuj pobrać sygnał z cewki heterodyny przez kondensator ok. 1 [pF].
    zcu01
    Level 14  
    Pomysł z kondensatorem jest nie zalecany.Takie rozwiązanie ma duży wpływ na prace heterodyny imoże spowodować problemy z jej wystartowaniem wmomęcie włączenia tunera.Zalecanym rozwiązaniem jest nawinięcie na karkasie cewki heterodyny dodatkowych 3 zwojów srebrzanki.Zwróć uwagę aby ta ceweczka nie zwierała się z tą orginalną cewką heterodyny.Cewke połącz przewodem ekranowanym z układem syntezy.
    andrzej.ek
    Level 20  
    Można spróbować przybliżyć kawałek przewodu do cewki heterodyny (eksperymentalnie). Kilka lat temu zakładałem zwykłą glowicę do tunera z syntezą i ten sposób się sprawdził
    Jake1
    Level 18  
    Odświeżę temat, ktoś wie czy w Radmorze mozna wmontowac jakas synteze czestotliwosci?
    memaka
    Level 13  
    Cześć
    Odświerzę temat, może ktoś skorzysta. Syntezę częstotliwości można jak najbardziej wstawić do Radmora. Osobiście mam już drugą wstawioną. Pierwsza zajmowała sporo miejsca i miała dużo elementów i nie dawała spodziewanego efektu. Opublikowana była w Praktycznym Elektroniku nr 4,5/99. Zamontowałem ją w 2000 roku i przez rok była użytkowana. Obecnie jest w Zodiaku. Natrafiłem na firmę MJM, która ma w asortymencie m.in. uniwersalne bardzo małe głowice UKF oraz syntezy. Konstrukcja bardzo prosta i zajmująca mało miejsca, mam ją zamontowaną 8 lat. Oprócz syntezy pokusiłem się zamontować z Elektroniki Praktycznej nr 12/2000 i 1/2001 dekoder RDS. Moj Radmor ma 22 lata i tak "podrasowany" gra nadal.
    Pozdrowienia
    Marek
    woj2104
    Level 12  
    A można gdzieś dostac wsad do tej syntezy z PE 4,5/1999 ? Jest to wsad do AT89C2051?.
    W EP 09/2000 był też ciekawy projekt całego tunera z syntezą na TSA551 ale także nie można dostac wsadu , chyba do 4051 , ma go ktoś?
    memaka
    Level 13  
    Zobacz tu:http://www.sklep.avt.com.pl/go/_search/full_search.php?SEARCH_FORM=&search_query_words=rds&type=all
    Zobacz jeszcze TU:http://www.elektronikapraktyczna.pl/?sect=main&pg=download to są materiały źródłowe.
    woj2104
    Level 12  
    Szukałem wszędzie , tam też . Niestety nie ma żadnego projektu dotyczącego syntezy dla odbiornika FM , są dla nadajników ( ale to pokaże f heterodyny , a nie f odbieranej) Jakieś scalaki TSA 5512 i SDA 3202 leżą z tunerów TV , wyświetlacze LED też się walają i byłoby bez kosztów.
    Dawno temu w latach 90 zrobiłem sobie fajny amplituner lecz nie wyglądał dobrze ( żona zrobiła mu eksmisję do piwnicy). W zeszłym roku wybudowałem domek na wsi i chciałem to zabrac na lato ale nie ma to skali tylko przyciski ( jest tam wmontowana jakaś synteza napięciowa z magnetowidu Betamax Sony ( ma to chyba ze 30 lat ale działa). Pomyślałem ,że najprościej byłoby w montować syntezę częstotliwości i odczyt także numeru stacji. Te gotowce z MJM czy też Jabel są za drogie prawie 100 zł , to już lepiej poszukać na allegro jakieś radia samochodowe ( są za grosze) , tylko nie podobają mi się ich wyświetlacze LCD ( słabo widoczne ), może znajdę na LEDach , kiedyś w poprzednim aucie takie miałem
    Dlatego pisałem w poprzednim poście , czy ktoś ma ? a nie gdzie szukać.
    memaka
    Level 13  
    Przepraszam pomyliłem Elektronikę Praktyczną z Praktycznym Elektronikiem, który bodajże już nie istnieje i wsady nie publikował. EP ma w archiwum swoje wsady. Układ z PE był raczej mało ciekawy i mimo wszystko polecam ten z MJM (przesadziłeś trochę z tym 100zł, wychodzi 49zł plus przesyłka) prosty w montażu i w obsłudze. Synteza z PE "nie zapętlała" progeramów, tylko miała 100 programów czy chciałeś czy też nie. Z MJM ma 30 programów i zapętla. Można się pobawić w poszukaniu syntezy z "dawców", ale to wymaga czasu. Co do wyświetlacza to masz rację ten na LED widać zawsze. W RDS musiałem zmienić wyświetlacz LCD bo kąty widzenia miał kiepskie na negatyw LCD(niebieskie tło i białe litery).
    woj2104
    Level 12  
    Dzieki memaka za info. A o tym niepraktycznym zastosowaniu tej z PE to nie wiedziałem , na razie nie mam czasu na to . Sprawdziłem ofertę MJM , faktycznie 49 zł , to nie jest dużo
    ( praktycznie po kosztach materiałów) , nawet jak się ma wszystko to czas też jest ważny ( montaż , uruchomienie , płytki itd.) Tak więc jak mnie dopadnie to zamówię i zrobię.
    Ale inny fakt mnie zastanowił , że tak jak na elektrodzie jak i na innych forach ( także zagranicznych) nie znalazłem projektu syntezy FM do odbiornika , podobno to proste ale jak się nie jest programistą Atmeli ( przecież się nie będę uczył dla jednego projektu) to się szuka. Czyżby gra nie warta , fakt ,że dziś prawie każdy odbiornik FM jest „cyfrowy” , a starsi użytkownicy Zodiaków czy Tosci itd już nie chcą zmieniać design’u tego sprzętu. Sam mam Toscę 303 i sprawuje się doskonale. Zmiany jakich dokonałem są minimalne, dołożenie Cinchów w tyle i likwidacja opcji gramofonowej ( był mi potrzebny do przyłączenia odtwarzacza Bellwooda), zamiast żarówek są pomarańczowe diody intensywne.