Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Języki skryptowe a administrowaniu siecią

batia 09 Kwi 2011 15:19 1334 8
  • #1 09 Kwi 2011 15:19
    batia
    Poziom 1  

Witam :)
    Otóż bedę z takiego tematu pisał pracę inżynierską. Na poniedziałek mam dostarczyć wstępny spis treści, mój promotor wstępnie mi zaproponował takie coś:

I. Wstęp
    II.Serwerowe systemy operacyjne
    III.Windows serwer 20XX
    IV.Skrypty cmd i csvde
    V.Prezentacja wybranych skryptów.
    VI.Podsumowanie

Mógłby ktoś mi pomóc to jakoś porozpisywać ewentualnie pozmieniać dodać jakieś podrozdziały itp byłbym bardzo wdzięczny :) i jeszcze jak by ktoś mi mógł podesłać jakieś linki do tej tematyki lub literaturę bo sam coś znaleźć nie mogę a szczerze jest to mój pierwszy kontakt z taką tematyką.Pozdrawiam

0 8
  • Servizza
  • #2 09 Kwi 2011 16:00
    Słonik1963
    Poziom 15  

A "wujek" Google ?

skrypty cmd to np:
    http://winui.pl/wszystkie-przydatne-skrypty-cmd-bat-vbs-vt5094.htm
    http://home.agh.edu.pl/~tokarz/Studenci/PodsInf/cmdbat.html

skrypty csvde to np:
    http://wss.pl/frmThread.aspx?id=149894
    https://codeguru.pl/Articles/8360/Comments.aspx

to po dwa z pierwszej strony wyszukiwania (dalej mi się już nie chciało).

A ja zacząłbym od zrozumienia czym jest administrowanie serwerem i siecią, oraz co to są te właśnie sktypty.

Celem wyjaśnienia - nie lubię czegoś, do czego kodu nie mam dostępu - dlatego używam Linux/Debian.

Twój promotor jak widzę "lubi" M$ i jego "produkty" - dlatego też ograniczył sieć do tegoż właśnie "producenta" - a zarządzanie siecią/sieciami - to nie domena M$ Windows - istnieją także inne bardziej przyjazne srodowisku sieciowemu (dla takiego właśnie środowiska stworzone) systemy operacyjne (Unix, FreeBSD, Linux, Solaris, itp.)
    Dla minie ta Twoja praca (przepraszam nie obraź się) będzie bardzo słaba tematycznie - jednak jak dostrzegam z Twojego pierwszego postu - niewiele Tobie "da" - a szkoda.

Powodzenia w pisaniu (i testowaniu rozwiązań - takie masz zadanie do wykonania).
    mgr inż.

0
  • Servizza
  • #3 10 Kwi 2011 13:10
    zataraa
    Poziom 12  

Slonik1963 chyba sie mocno mylisz, pokaz mi srodowisko eterprise gdzie nie ma MS-a.

Cytat:
    a zarządzanie siecią/sieciami - to nie domena M$ Windows - istnieją także inne bardziej przyjazne srodowisku sieciowemu (dla takiego właśnie środowiska stworzone) systemy operacyjne (Unix, FreeBSD, Linux, Solaris, itp.)

Jesli rozwazasz zarzadzanie to wlasnie MS dominuje, detronizujac Linuxa.
    Oczywiscie dla srodowisk zamknietych skierowanych na jeden produk Linux moze okazac sie lepszy. Ale dla srodowisk Enterprise czyli 500 klientow wzwyż juz nie.

Dodano po 21 [sekundy]:

Slonik1963 chyba sie mocno mylisz, pokaz mi srodowisko eterprise gdzie nie ma MS-a.
    Cytat:
    a zarządzanie siecią/sieciami - to nie domena M$ Windows - istnieją także inne bardziej przyjazne srodowisku sieciowemu (dla takiego właśnie środowiska stworzone) systemy operacyjne (Unix, FreeBSD, Linux, Solaris, itp.)

Jesli rozwazasz zarzadzanie to wlasnie MS dominuje, detronizujac Linuxa.
    Oczywiscie dla srodowisk zamknietych skierowanych na jeden produk Linux moze okazac sie lepszy. Ale dla srodowisk Enterprise czyli 500 klientow wzwyż juz nie.

0
  • #4 10 Kwi 2011 13:17
    Słonik1963
    Poziom 15  

Witam.

No fajnie - zobacz sobie np: zapotrzebowanie dla obsługi systemu PESEL2.
    Jeśli znajdziesz tam (do obsługi bazy danych i klientów - o archiwizacji nie piszę, bo to oddzielny temat) programy M$ - to "pokłonię się do samej ziemi" z szacunku dla microshift - jego serwerów i ich bazy danych.

A jeszcze jedno - łączyłeś się z bazą M$Update by zainstalować poprawki dla win?
    Może nie wiesz, lecz ich serwery nie "stoją" na ich "produktach " - nie potrafiły się "wyrobić".

0
  • #5 10 Kwi 2011 13:31
    zataraa
    Poziom 12  

Ty o chlebie ja o niebie ;)
    dla sieci korporacyjnych raczej Linux sie nie nada, dla nauki, goverment field itp jak najbardziej.
    A temat raczej ma wlasnie favoryzowac uslugi enterprise czyli dla firm, korporacji, itp. Czlowiek jak sobie takie cos napisze, poszuka materialow, to przynajmniej bedzie wiedzial na rozmowie o prace co to Windows Server.

0
  • #6 10 Kwi 2011 15:20
    Słonik1963
    Poziom 15  

No tak - niewątpliwie masz rację.

HewlettPackard, IBM, CISCO, SUN, (wspomniany) Microsoft

Aplikacje serwerowe w bankach, instytucjach finansowych: Londyńska giełda,

Administracja państwowa: wpomniany choćby system PESEL2, czy też Amerykańska armia

to rzeczywiście nie są korporacje w których znajduje zastosowanie linuks lub też z niego zrezygnowano.

Powtarzam - MASZ RACJĘ.

0
  • #7 10 Kwi 2011 16:42
    zataraa
    Poziom 12  

a co jest na koncówkach ??tez Linux ??
    jakos nie widze zeby sie pchala polska administracja na tego Linuxa.
    Jesli mowisz wspominasz o www,poczta,, serwery zarzadzanie clasteryzacja to spoko Linux, bedzie ok. Ale czy tanszy od MS ?
    Ale patrzac przez pryzmat korporacji to raczej Linux po pierwsze nie jest, az tak tani, a po drugie obsluga na przestrzenii kilku lat sprawia ze nawet jest drozszy (bo trzeba zaplacic wiecej adminowi, oraz za licencje itp).
    Nie mowie tu o rozwiazaniach serwerek z samba dla firmy ktora ma 5 pracownikow.
    Przyklad wdrozyli w niemieckich urzedach Linuxa i co ?
    teraz wchodza spowrotem w MS.
    Nie ma co sie spierać, nie wiem czy twoja wiedza to czysta teoria,
    czy choć masz troche doświadczenia korporacyjnego by cokolwiek wypowiadać się w tej kwestii. Ja administrowałem sieciami powyżej 5k userów zarówno na rozwiazaniach RedHata jak i na MS i powiem tak, nie do wszystkiego Linux, nie do wszystkiego MS. Ale do takiego spojrzenia na sprawy platformy trzeba wiedzy i umiejetnosci, a nie tylko poslugiwanie sie suchymi faktami z gazetek.
    Zdobadz pare certyfikatow z L i MS powdrazaj oba srodowiska, ale nie na virtualkach lecz na zywym firmowym organizmie i wtedy zabierz swoj glos.

Ale zebysmy mieli jasnosc sytuacji nie mam nic przeciwko Linuxowi, spedzilem kilka dobrych lat na tej platformie (RH) i wiem co na niej sie da a czego nie.
    Wlasnie w zastosowaniach koroporacyjnych na koncowkach klienckich Linux nie ma szans z MS, dla Serwerowych juz moze smialo stawac w szranki z MS.Albo inaczej MS moze stawac w szranki z Linxem.

0
  • #8 10 Kwi 2011 18:11
    Słonik1963
    Poziom 15  

Na "końcówkach" mógłby być linux, lecz przeszkadza to adminom i użytkownikom, którzy nie mogą zrozumieć, że oprócz platformy do zabawy (multimedialnej), może istnieć równie przyjazna i łatwa platforma do zastosowań profesjonalnych (a przede wszystkim firmom tak jak M$ "produkującym" programy i aplikacje - patrz na "Płatnik" ogólnie dostępny i darmowy, lecz jedynie dla M$ Win, a powodem są PIENIĄDZE i umiejętności urzędników popierających JEDYNY SŁUSZNY OS).

Stosunek państwa i jego administracji, oraz powszechne przekonanie o trudności we wdrażaniu rozwiązań oipartych na innych p[latformach niż M$ Windows - są tegop powodem.

A prawdą jest, że są zastosowania, w których wymienione wcześniej programy się "uzupełniają" - tak w cudzysłowiu.

Urzędnik nie mogący pograć w gry sieciowe, zainstalować jakikolwiek program (także ten z wirusami), posiadac platformę, która nie wymaga programów ochrony antywirusowej, itd., itp. .....

Jednak masz rację - nie administruję tak wielkimi sieciami zatem nie mam pojęcia, jak sprawowałby się oparty jedynie i całkowicie na rozwiązaniach Linuksowych system.

Dodatkowo - dochodzą producenci urządzeń mający "cichą" umowę z M$, lub nie tworzący sterowników dla tychże działających pod linuksem.

OK.
    Jednak nie tego dotyczył wątek, a ja jedynie zwróciłem uwagę, na "ukierunkowaną" drogę - jednak nie będącą drogą "jedynie słuszną".

0
  • #9 10 Kwi 2011 21:50
    zataraa
    Poziom 12  

mam nadzieje, ze sie nie obraziles, na MS i na mnie. Ale chcialem zwrocic ci uwage na koszty, ktore czasem tu i tu beda podobne.A czasem Linux bedzie drozszy.
    Prosty przyklad, kupujesz Win2k8 Server OEM, koszt ok 800E, aktualizacje masz juz w tej cenie. kupujesz RH roczna subskrybcja ok 6000$. Cal do windy ok 40$, odpowiedz sobie sam co tansze.
    To nie tylko, niechec ze sobie ktos nie pogra, ale rowniez i kwestie finansowe. Mozna mowic duzo zlego na MS, ale prawda jest taka ze oplotl nas juz swoimi mackami za bardzo, i raczej L tego nie zmieni.
    Co wiecej czytalem na blogu jednego evangelisty microsofu, iz mocno zastanawiaja sie nad daniem Windowsa na destopy za free. To bylaby rewolucja. A uwierz, z mojego doswiadczenia wiem, ze linux wcale nie jest taki darmowy jakoby sie by moglo wydawac. jak chcesz pytaj na PW, chetnie pogadam.

0