Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Weedmaster - robot do usuwania chwastów z pól zastąpi rolników?

piokrza 09 Kwi 2011 18:49 1891 0
 • Weedmaster to koncepcja robota do usuwania chwastów z pól. Energia czerpana z ogniw paliwowych zasilanych metanolem miałaby pozwalać mu wykonywać w sposób przyjazny środowisku tą jakże niewdzięczną i męczącą od wieków dla wielu rolników pracę. Robot ten mógłby w znaczący sposób ograniczyć potrzebę stosowania herbicydów czy innych maszyn rolniczych, służących do usuwania chwastów, jednak niekoniecznie przyjaznych dla środowiska naturalnego.

  Weedmaster - robot do usuwania chwastów z pól zastąpi rolników?

  Weedmaster jest projektem szwajcarskiego projektanta wzornictwa przemysłowego - Fabiana Zimmerliego. Miałby być przeznaczony głównie dla farm komercyjnych ze względu na pewne wymagania, jakie muszą być spełnione do prawidłowego działania (odpowiednio duże, równe, symetryczne obszary podzielone na grządki specjalnie pod kątem rozstawu osi kół robota).

  "Automatyczny zbieracz chwastów" korzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, które umożliwiają mu oszczędzanie energii oraz całkowicie samodzielną pracę (archaiczne algorytmy się tu nie zdały - technologia poszła naprzód). System GPS umożliwia precyzyjne nawigowanie w przestrzeni, a cyfrowy system rozpoznawania obrazu pomaga rozróżnić, co jest plonem, a co chwastem.

  Robocik zasilany metanolem miałby być w pełni autonomiczny. Waga i wymiary miałyby umożliwić mu pracę w każdych warunkach w przeciwieństwie do maszyn napędzanych przez traktor. Przy bardzo dużych powierzchniach istniałaby możliwość zastosowania kilku tego typu urządzeń, tworząc w ten sposób sieć współpracujących ze sobą maszyn. Żywione są nadzieje, że roboty pracujące w ten efektywny energetycznie sposób mogłyby przynosić znaczące zyski nie tylko farmom organicznym, ale także tym tradycyjnym, gdzie wciąż stosuje się herbicydy. Pozwoliłoby to całkowicie wyeliminować te trujące dla ludzi związki.

  Ewentualna cena i czas realizacji na razie nieznane.


  Źródło: http://www.envirogadget.com/odd-gadgets/weedm...anol-fuel-cell-powered-weeding-robot-concept/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  piokrza
  Poziom 27  
  Offline 
  piokrza napisał 1410 postów o ocenie 136, pomógł 3 razy. Jest z nami od 2007 roku.