Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkrecanie intel Core Quad q6600 2,4Ghz

10 Kwi 2011 00:12 7716 21
  • Poziom 8  
    Witam. Podkrecam swojego procka, duzo czytalem poradnikow i tematow z tym zwiazanych, bawilem sie bawilem i wykrecilem na 3,24Ghz, system jest stabilny, robilem 3DMark test kilkakrotnie i wszystko poszlo bez problemow. Chcialbym teraz pokombinowac z naciepami i tu problem.
    http://img269.imageshack.us/i/p0904112258.jpg/
    Przy Performance enhance: Standart i System voltage control : auto jest ok , jak na obrazku, ale gdy dam Performance enhance: Turbo(ogladalem wiele screenow autorow podobnych tematow i kazdy mial turbo) i System voltage control : manual , by swobodnie zmieniac napiecia to pokazuja sie takie czernowe komunikaty :
    http://img171.imageshack.us/i/p090411225801.jpg/ i wtedy nic nie lapie, zmieniam CPU host Frequency i nic . Co z tym zrobic? Prosze o jakies rady:)
  • Poziom 25  
    To płyta gigabyte ? Nie wiem jakie zadanie pełni tutaj funkcja Performance enhance, podejrzewam, że może mieć związek z timingami pamięci. Zostaw tą opcje na standard, przestaw tylko System voltage control na manual. Będziesz mógł wtedy manipulować napięciami.
  • Poziom 8  
    no tak gigabyte. Czyli ze tak powiem olac ten czerwony komunikat i robic swoje tak??
  • Poziom 25  
    Na Performance enhance: standard masz czerwone komunikaty ?
  • Poziom 8  
    Tak jak na zdjeciach, gdy dam standart jest ok, jak dam turbo to czerwony napis, podobnie na voltage control, dam auto to jest ok, dam manual to czernowy napis.
    podkrecam rowniez karte, GTX 460 1GB SO, robie skoki naprzemian procesora karty i pamieci o 5Mhz i robie test, w pewnym momencie po wykonanym tescie pokazalo sie cos takiego :
    http://img638.imageshack.us/i/beztytuuqhz.jpg/
    Czy to znaczy, ze juz za duzo?? Czy po prostu dac "Tak" i krecic dalej??
  • Poziom 25  
    Sprawdziłem na płycie Gigabyte EP35DS3 i rzeczywiście bios ostrzega czerwonym napisem po zmianie System voltage control na manual. Więc tak jak pisałem. Ustaw Performance enhance na Standard i voltage na manual. Jeśli nie będziesz przekraczał bezpiecznych granic na napięciach, temperatury masz w normie, a Twój zasilacz jest dobrej jakości i w pełni sił - wszystko będzie ok.
  • Poziom 8  
    Ok rozumiem, a tak dal jasnosci zasilacz mam Fortron 460W FSP460-60GHN i chlodzenie procka SilentiumPC Fortis HE1225. Procka dovoltowalem minimalnie i mignal niebieski ekran i reset, wiec lepiej juz go zostawie, jest wystarczajaco mysle. Komunikatu juz nie ma, jesli chodzi o karte, podkrecam GIGABYTE OC guru, w tym momencie mam 850/1035, co kazde 5Mhz robie 3DMark Vantage i wszystko wyglada ok, temperatura karty nie przekracza 45 stopni w czasie testu, chcialem zapytac, czy fan speed (mam auto ustawione 40%) powinienem zwiekszyc, jesli tak, to do ilu??
  • Poziom 9  
    Fan speedem sie nie przejmuj. Jak karta sie "zagotuje" to wenyle podkocza na 100%. Co do napiecia procka. To jezeli miales auto, to po podkreceniu plyta automatycznie podniosla napiecie. Mozesz to latwo sprawdzic programem cpu-z. Wydaje mi sie , ze poprostu przedobrzyles i dlatego "zawisl". Mysle, ze najlepsza opcja, to teraz zostawic procka na kilka miesiecy, niech pracuje na tych ustawieniach i wyzszych temperaturach. Pozniej, jak sie juz wygrzeje, mozesz sprobowac podobnie. Czesto to pomaga.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    kamilkassan napisał:

podkrecam rowniez karte, GTX 460 1GB SO, robie skoki naprzemian procesora karty i pamieci o 5Mhz i robie, w pewnym momencie po wykonanym tescie pokazalo sie cos takiego :
    http://img638.imageshack.us/i/beztytuuqhz.jpg/
    Czy to znaczy, ze juz za duzo?? Czy po prostu dac "Tak" i krecic dalej??

Komunikat nie mial raczej zwiazku z podkrecaniem. Po prostu flash sie wysypal. Sypie sie w ten sposob czesto, gdy probujesz cos flashowego odtwarzac i w tym samym czasie inny proces zajmuje zasoby procka.
  • Poziom 12  
    Witam, chciałem podłączyć się do dyskusji i zapytać taką rzecz.
    Wykręciłem na q6600 2,7 .. wyżej zawiesza się na testach, można coś jeszcze w biosie zmienić (poza napięciami) aby poszło wyżej ? Testowałem na OCCT. Temp. w normach, napięcia w normach. Dziękuję.

Podkrecanie intel Core Quad q6600 2,4GhzPodkrecanie intel Core Quad q6600 2,4Ghz

Mobo: ASUS P5P43TD/USB3 atx
    Zasilacz: modecom carbon 530W
    Ram: 2x2GB goodram ddr3 1600MHz single
    Cpu: q6600 + Cooler Master Hyper TX3
  • Poziom 9  
    Widzisz napięcie procesor, to bardzo ważna sprawa. Otóż im większe napięcie, tym sygnał jest mocniejszy. A zatem jak masz procesor ze środka wafla to jest czysty i sygnał nie musi być silny!!! Tak wiec mamy 2 takie same procesory z tego samego wafla , a jednak chodzących na rożnych napięciach. Paniał? :) Pokaz jakie masz napięcie na procku, a zobaczymy czy to jego kres możliwości.

Ps. Górna granica zasilania jest dla wszystkich z tej grupy taka sama. W 16 linijce masz odpowiedz:

Link

Oczywiście o 0,85v nie ma co marzyc :), ale 1,15 to dobry wynik, 1.25 przyzwoity, 1.35 krytyczny, 2,7GHz to maks dla najgorszej wersji... tak myślę :) Ale mogę być w błędzie.
    Pozdrawiam i powodzenia.
  • Poziom 32  
    Podłącze się pod temat bo mam taki sam proc.

Na płycie EVGA 750i FTW mam FSB ustawione na 366*9 przy napięciu 1,25V, czy to dobry wynik??
  • Poziom 9  
    366*9 = 3294 ... jak dla mnie bardzo ladnie ;)
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Lukson napisał:
    Podłącze się pod temat bo mam taki sam proc.

Na płycie EVGA 750i FTW mam FSB ustawione na 366*9 przy napięciu 1,25V, czy to dobry wynik??

Przy 1,25V dobry. Przewaznie po przekroczeniu 3Ghz trzeba przekroczyc 1,3V wiec widac masz dobry egzemplarz. Moze nawet jeden z tych ktore smigaja ~4Ghz po porzadnym dowoltowaniu.

Ja do tej pory mialem pecha niestety: obydwa moje q6600 zatrzymywaly sie na 3,6-3,7 Ghz nawet przy napieciu 1,65-1,7V. Wyzej trzeba miec albo fc albo azot - innej mozliwosci nie ma, gdyz nawet chlodzenie wodne czy fwc nie daje rady ze wzgledu na bezwladnosc cieplna bloku wodnego.

Z tego co widze ten temat jest jednak o malym podkrecaniu, nawet bez ruszania napiec, wiec raczej w niczym nie pomoge.

Kolega ademerlac podal zly link do duzo nowszego quada z serii Q9xxx. Tam napiecie robocze to wlasnie te 0.8500V-1.3625V, w przypadku Q6600 jest to 0.8500V-1.5V ale oczywiscie jest to informacja dot chlodzenia powietrznego.

W downclocking nigdy sie nie bawilem - nie znam napiec minimalnych dla q6600.
  • Poziom 9  
    Warto sprobowac podniec napiecie na 1,35 i przetestowac jescze raz. Przypominam abys sprawdzal temperature. Oczywiscie procek sie od razu nie spali przy 100 st. C. ale dobrze mu to nie zrobi. Napisz jakie masz chlodzenie i zasilacz, zebys nie pucil wszystkiego z dymem ;)
  • Poziom 32  
    Jest rewizja B3, więc się trochę grzeje. Proc został zlapowany ale za bardzo to nie zbilo temperatury. Kręcić bardziej nie będe bo raczej sensu nie ma.
  • Poziom 9  
    Przepraszam ale co zostalo zrobine z prockem??
    Wsumie wynik, ktory osiagnales jest w pelni zadowalajacy, wiec tak jak piszesz dalsze podkrecaniei nie ma za bardzp sensu. No chyba, ze chcesz z niego wydusic 7 poty do jakiegos rankingu :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Procesor został wyszlifowany na lustro. Jego powierchnia jest teraz równa i gładka jak szyba, to samo zostało zrobione z chłodzeniem. Różnica w temp jest w stresie, w idle nie.
  • Poziom 12  
    Witam, odświeżam temat, gdyż zmieniłem zasilacz i chęci do pokręcenia procesora dalej są.

Pytanie, co powinienem zmienić, aby podwyższyć napięcie na procesorze, jest dużo opcji over voltage, nie chciałbym zepsuć niczego, chciałbym podkręcić procesor na ++3.0GHz i aby działał stabilnie?

Podkrecanie intel Core Quad q6600 2,4Ghz

Płyta główna Asus p5p43td usb3 atx
    q6600 podkręcony na 2.7GHz (300mhz) działa stabilnie
    zasilacz be quiet straight power E9 500W
  • Poziom 43  
    CPU V-core Over Voltage.

Sprawdź wcześniej w CoreTemp jaki VID ma Twój CPU.
  • Poziom 12  
    ok dziękuję sprawdzę za chwilę, postępuje wg.
    Cytat:
    1,15 to dobry wynik, 1.25 przyzwoity, 1.35 krytyczny

VID=1.1625v
  • Poziom 43  
    1.35V to nie jest dużo jak dla 65nm. Spokojnie może być powyżej 1.4V jak byś chciał wyżej podkręcać.
    Problemem może być temperatura kiedy będziesz testował CPU np.: w Prime czy LinX.