Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka WHIRLPOOL AWE 6514 - wymiana łożysk.

heniq60 10 Kwi 2011 16:50 10705 9
  • #1 10 Kwi 2011 16:50
    heniq60
    Poziom 9  

W/w pralka użytkowana jest u mnie ok.3 lata. Ostatnio podczas wirowania daje się słyszeć świdrujący świst (mniemam, iż to łożyska domagają się wymiany).
    Proszę o podpowiedź jakie łożyska mam zakupić i jakie uszczelniacze ( v- ringi, proszę o podanie rozmiaru).
    W instrukcji serwisowej łożyska w ogóle nie są oznaczone (część czynna to ułożyskowanie, jego osłona- łącznie z pokrywą kosza , a część bierna to łożysko, v-ring i osłona łożyska). V-ringi mają symbol indeksowy 4812 325 6801, niestety nic mi to nie mówi i nie mogę znaleźć jakie ma wymiary.
    Może jeszcze jakaś podpowiedź od czego mam zacząć rozkręcanie pralki, by dobrać się do łożysk. Moje doświadczenie w tym temacie to wymiana łożysk wraz z bębnem i pokrywą kosza w pralce ARDO TL- 600 ( z udanym skutkiem, pralka chodziła prawie 5 lat po wymianie), ale Whirlpool a Ardo to dwie inne bajki.

1 9
  • #3 10 Kwi 2011 23:56
    zhudomel
    Specjalista AGD

Po zdjęciu bocznych ścian jest dostęp do ułożyskowania mocowanego do zbiornika trzema wkrętami. Musisz kupić kpl. ułożyskowanie. V-ring V22A ( jeśli nie będzie w kpl.).

1
  • #4 11 Kwi 2011 18:18
    heniq60
    Poziom 9  

zhudomel napisał:
    Po zdjęciu bocznych ścian jest dostęp do ułożyskowania mocowanego do zbiornika trzema wkrętami. Musisz kupić kpl. ułożyskowanie. V-ring V22A ( jeśli nie będzie w kpl.).

Czy chcesz przez to powiedzieć, że nie można wymienić samych łożysk?
    Łożysko nie posiada żadnego symbolu i jest potrzeba zakupu całego kompletu ułożyskowań ?

Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, prawda że w serwisówce tak jest to pięknie rozrysowane i nie podane są symbole łożysk ( wiadomo w jakim celu), ale nie wierzę, że każdy od razu idzie i kupuje całość ułożyskowań nie wymieniając samych łożysk. Pralka ta niedawno zakończyła okres gwarancyjny a ja mając doświadczenie z Ardo chcę wymienić łożyska na początku objawów ich niesprawności.

1
  • #5 12 Kwi 2011 01:20
    zhudomel
    Specjalista AGD

Wcale nie musisz wierzyć.

heniq60 napisał:
    Whirlpool a Ardo to dwie inne bajki.

Sam to stwierdziłeś. Więc najpierw sprawdź czy to silnik (jak proponuje artfik), czy łożyska na bębnie. Najpierw coś zrób, rozkręć, popatrz i będziesz wiedział.

0
  • #6 19 Lip 2011 20:26
    eryk-1
    Poziom 9  

witam
    ja mam podobny problem jak kolega, bęben się kreci swobodnie a silnik wydaje odgłosy jakby szczotki rysowały o komutator. Proszę o pomoc czy to łożyska czy szczotki?

Pozdrawiam

Eryk-1

0
  • #7 21 Lip 2011 14:20
    egon42
    Poziom 37  

eryk-1 sam musisz sprawdzić czy to łożyska czy szczotki przecież to ty masz ten silnik a nie my to jak my to mamy sprawdzić. Ja by zaczął od wyjęcia szczotek i zobaczył jak silnik się kręci.

0
  • #8 21 Lip 2011 16:44
    waldek259
    Poziom 19  

Jak bęben chodzi swobodnie to w silniku zużyte łożyska.Szczególnie to z przodu przy kole pasowym,ale wymienić trzeba obydwa.Przy tych pralkach silniki psują się masowo nie dopracowane,a do tego nitowane.

1
  • #9 26 Lip 2011 07:29
    eryk-1
    Poziom 9  

Jeszcze jedno pytanie
    wymieniłem łożysko z przodu ale tylnego nie potrafię, przed tylnym łożyskiem jest coś jakby część z elektro-magnesu nie wiem jak to zdjąć a nie chce uszkodzić chyba to jest zanitowane z wałkiem. Jeżeli ktoś już przerabiał wymianę tylnego łożyska proszę o sugestię.

Z poważaniem

Eryk

2
  • #10 26 Lip 2011 10:17
    egon42
    Poziom 37  

To pewnie jest cewka tacho no jak jest zanitowana to może oznaczać źe silnik jest tak zrobiony aby nie dało się wymienić łożysk.

0