Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka WHIRLPOOL AWE 6514 - wymiana łożysk.

heniq60 10 Apr 2011 16:50 13237 9
 • #1
  heniq60
  Level 10  
  W/w pralka użytkowana jest u mnie ok.3 lata. Ostatnio podczas wirowania daje się słyszeć świdrujący świst (mniemam, iż to łożyska domagają się wymiany).
  Proszę o podpowiedź jakie łożyska mam zakupić i jakie uszczelniacze ( v- ringi, proszę o podanie rozmiaru).
  W instrukcji serwisowej łożyska w ogóle nie są oznaczone (część czynna to ułożyskowanie, jego osłona- łącznie z pokrywą kosza , a część bierna to łożysko, v-ring i osłona łożyska). V-ringi mają symbol indeksowy 4812 325 6801, niestety nic mi to nie mówi i nie mogę znaleźć jakie ma wymiary.
  Może jeszcze jakaś podpowiedź od czego mam zacząć rozkręcanie pralki, by dobrać się do łożysk. Moje doświadczenie w tym temacie to wymiana łożysk wraz z bębnem i pokrywą kosza w pralce ARDO TL- 600 ( z udanym skutkiem, pralka chodziła prawie 5 lat po wymianie), ale Whirlpool a Ardo to dwie inne bajki.
 • #3
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Po zdjęciu bocznych ścian jest dostęp do ułożyskowania mocowanego do zbiornika trzema wkrętami. Musisz kupić kpl. ułożyskowanie. V-ring V22A ( jeśli nie będzie w kpl.).
 • #4
  heniq60
  Level 10  
  zhudomel wrote:
  Po zdjęciu bocznych ścian jest dostęp do ułożyskowania mocowanego do zbiornika trzema wkrętami. Musisz kupić kpl. ułożyskowanie. V-ring V22A ( jeśli nie będzie w kpl.).


  Czy chcesz przez to powiedzieć, że nie można wymienić samych łożysk?
  Łożysko nie posiada żadnego symbolu i jest potrzeba zakupu całego kompletu ułożyskowań ?

  Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, prawda że w serwisówce tak jest to pięknie rozrysowane i nie podane są symbole łożysk ( wiadomo w jakim celu), ale nie wierzę, że każdy od razu idzie i kupuje całość ułożyskowań nie wymieniając samych łożysk. Pralka ta niedawno zakończyła okres gwarancyjny a ja mając doświadczenie z Ardo chcę wymienić łożyska na początku objawów ich niesprawności.
 • #5
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Wcale nie musisz wierzyć.
  heniq60 wrote:
  Whirlpool a Ardo to dwie inne bajki.

  Sam to stwierdziłeś. Więc najpierw sprawdź czy to silnik (jak proponuje artfik), czy łożyska na bębnie. Najpierw coś zrób, rozkręć, popatrz i będziesz wiedział.
 • #6
  eryk-1
  Level 10  
  witam
  ja mam podobny problem jak kolega, bęben się kreci swobodnie a silnik wydaje odgłosy jakby szczotki rysowały o komutator. Proszę o pomoc czy to łożyska czy szczotki?


  Pozdrawiam

  Eryk-1
 • #7
  egon42
  Level 37  
  eryk-1 sam musisz sprawdzić czy to łożyska czy szczotki przecież to ty masz ten silnik a nie my to jak my to mamy sprawdzić. Ja by zaczął od wyjęcia szczotek i zobaczył jak silnik się kręci.
 • #8
  waldek259
  Level 19  
  Jak bęben chodzi swobodnie to w silniku zużyte łożyska.Szczególnie to z przodu przy kole pasowym,ale wymienić trzeba obydwa.Przy tych pralkach silniki psują się masowo nie dopracowane,a do tego nitowane.
 • #9
  eryk-1
  Level 10  
  Jeszcze jedno pytanie
  wymieniłem łożysko z przodu ale tylnego nie potrafię, przed tylnym łożyskiem jest coś jakby część z elektro-magnesu nie wiem jak to zdjąć a nie chce uszkodzić chyba to jest zanitowane z wałkiem. Jeżeli ktoś już przerabiał wymianę tylnego łożyska proszę o sugestię.

  Z poważaniem

  Eryk
 • #10
  egon42
  Level 37  
  To pewnie jest cewka tacho no jak jest zanitowana to może oznaczać źe silnik jest tak zrobiony aby nie dało się wymienić łożysk.