Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena do Motorola GP380 - zwiększenie zasięgu, instrukcja/manual do tego modelu

k2nek 10 Apr 2011 21:08 5836 14
    k2nek
    Level 10  
    Witam

Posiadam służbową motorolkę gp380. Potrzebuję zwiększyć zasięg, żeby mieć lepszy kontakt z dyspozytorem. Może ktoś podpowie, jaką antenę (aktualnie mam ok. 10-15 cm długości, oryginalną od nowości) mogę do niej dokupić, aby poprawić zasięg w terenie, na większych odległościach? Nie wiem czy długość ma wpływ na zasięg, materiał z jakiej jest wykonany? Jestem w tym temacie zielony, więc liczę na wyrozumiałość.

Druga sprawa, może ktoś posiada instrukcję obsługi/manual do tego modelu? Najlepiej po polsku. Z tego co wyczytałem ma masę funkcji, ale nie wiem jak w nie wniknąć.

Z góry dziękuję za pomoc.
    k2nek
    Level 10  
    Jeśli jest to możliwe 30-40 km, dodam, że dyspozytor ma stację bazową, antena znajduje się na wieży na wysokości 20-25m, nie znam parametrów, radiotelefon GM360. Aktualnie do ok. 20 km nie ma problemów z zasięgiem, ale dalej już się pojawiają.

Co do instrukcji, taką samą już posiadam, ale jest to KRÓTKA INSTRUKCJA OBSŁUGI. Interesowałoby mnie coś bardziej rozbudowanego.
    radio-service
    Level 35  
    Do 30-40 km to tylko z anteną bazową . Do GP380 raczej nie było na to pasmo anten dłuższych niż te 15 cm . Co do instrukcji to do radiotelefonów była tylko skrócona w polskim języku . Mam jeszcze pełną ale w języku angielskim .
    gregorio27
    Level 31  
    Z innej beczki. W jakim paśmie macie łączność i jaką moc zaprogramowano.
    radio-service
    Level 35  
    gregorio27 wrote:
    Z innej beczki. W jakim paśmie macie łączność i jaką moc zaprogramowano.

Pasmo częstotliwości do łączności konwencjonalnej dla straży (ochotniczej i zawodowej) jest ustalony odgórnie i zawiera się w zakresie 148-150 MHz . Dotyczy to całego kraju . Według niektórych stron może też być jeszcze zakres 162-165 MHz

k2nek wrote:
    Aktualnie do ok. 20 km nie ma problemów z zasięgiem, ale dalej już się pojawiają.

Tak więc nie sądzę żeby w radiach była ustawiona mała moc :) .
    k2nek
    Level 10  
    Moc jest na H czyli wysoki poziom. Radio-Service dobrze podał zakres częstotliwości, chodzi mi konkretnie o kanał B024 nie pamiętam dokładnych parametrów ale nie kanały są przedmiotem mojego pytania.

Nie chodzi mi też o oryginalną antenę Motorola. Czy można zastosować antenę innego producenta (dłuższą, lepszą) i jeśli tak to proszę o propozycje.

Antena bazowa nie wchodzi w grę, bo jak jadę samochodem bojowym do zdarzenia, jeszcze np. pożar lasu, zostaje mi tylko przenośna.

Jeśli ktoś ma pełną instrukcję po angielsku to poproszę.

Z góry wszystkim dziękuję.

Dodano po 3 [minuty]:

Zdaję sobie również sprawę, że jak na urządzenie przenośne 20 km to dużo, ale jak już wcześniej napisałem, jadę przykładowo do pożaru lasu oddalonego o powiedzmy 30 km, odejdę od samochodu i potrzebuję przekazać meldunek do dyspozytora to zostaje mi tylko przenośna, stąd moje pytanie czy jest możliwość zwiększenia zasięgu, zmiany anteny na inną, cokolwiek.
    radio-service
    Level 35  
    Można , pod warunkiem że będzie miała odpowiedni konektor i będzie z tego pasma częstotliwości . Można też użyć redukcji na BNC i wtedy można bezproblemowo kombinować z antenami a także (np. w domu) używać anteny stacjonarnej .

W załączniku instrukcja
    k2nek
    Level 10  
    Podziękował za instrukcję, a możesz kolego coś więcej na temat tej redukcji? Co gdzie jak? Bo mi nic to nie mówi...
    radio-service
    Level 35  
    W GP380 przy antenie jest taki konektor :
    Antena do Motorola GP380 - zwiększenie zasięgu, instrukcja/manual do tego modelu
    Raczej ciężko będzie kupić Ci antenę z takim konektorem nie będącą produktem motoroli .
    Ja osobiście zastosował bym przejściówkę na BNC
    I wtedy można zastosować każdą antenę byleby miała złącze BNC , a dodatkowo z domu można też pracować na antenie stacjonarnej .
    k2nek
    Level 10  
    A jeszcze jakbyś mógł mi podpowiedzieć jak nazywa się złącze w oryginalnej antenie motorola będę wdzięczny, bo szukam na allegro i nie mogę znaleźć tej z drugiego zdjęcia...

Dodano po 3 [minuty]:

I ewentualnie polecić jakąś dobrą antenkę...
    radio-service
    Level 35  
    Redukcja nazywa się HLN9756B . Co do anteny to niestety nic nie doradzę bo po prostu nie wiem która będzie lepsza :) .
    k2nek
    Level 10  
    Ok. Wielkie dzięki kolego za wszystkie podpowiedzi. Redukcje znalazłem, teraz tylko prośba, jakby ktoś polecił jakąś dobrą antenkę z tym złączem BNC.

Pozdrawiam
    sp5wcx
    Level 33  
    Zrób prosty eksperyment. Jak już będziesz miał tą przejściówkę, to wkręć ją w radio do oporu i wsadź około 50 cm sztywnego drutu do tej przejściówki, do tego środkowego styku. I zobacz czy lepiej to działa jak oryginalna antena helikalna. Powinno być zdecydowanie lepiej. Niestety, jest to mało praktyczne przy noszeniu tego radia przy sobie.
    Ale jest na Allegro gość co robi na zamówienie takie anteny ale bardzo giętkie, ze strun fortepianowych pokrytych termokurczką. Cena około 40 zł. Polecam! Tylko nie mogę sobie przypomnieć jaki miał tam nick. Może ktoś podpowie?
    radio-service
    Level 35  
    sp5wcx wrote:
    Zrób prosty eksperyment. Jak już będziesz miał tą przejściówkę, to wkręć ją w radio do oporu i wsadź około 50 cm sztywnego drutu do tej przejściówki, do tego środkowego styku. I zobacz czy lepiej to działa jak oryginalna antena helikalna. Powinno być zdecydowanie lepiej. Niestety, jest to mało praktyczne przy noszeniu tego radia przy sobie.
    Ale jest na Allegro gość co robi na zamówienie takie anteny ale bardzo giętkie, ze strun fortepianowych pokrytych termokurczką. Cena około 40 zł. Polecam! Tylko nie mogę sobie przypomnieć jaki miał tam nick. Może ktoś podpowie?

Myślisz o tzw "kocim ogonie" :) ?