Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz tranzystorowy w układzie Darlingtona do subwoofera i nie tylko.

intels 11 Kwi 2011 12:35 16396 44
  • Cześć chciałbym przedstawić wykonany przezemnie wzmacniacz do subwoofera.Szczerze powiedziawszy była to moja pierwsza poważna konstrukcja z wykorzystaniem tranzystora i PCB :D :D :D Wcześniej były tylko tda robione na pająku które szybko "siadały".
    Tak więc na pewnej chyba tureckiej stronie znalazłem schemat wzmacniacza 100W/8Ω,150W/4Ω zaciekawiła mnie prostota konstrukcji tak więc zgromadziłem wszystko co było potrzebne i powstał wzmacniacz.Do tego dorobiłem jeszcze filtr dolnoprzepustowy na TL072 ale go tu nie przedstawiam ze względu na jego ogólną prostotę :)Użyte tranzystory to BDW83D BDW84D i sterujący BD243C.
    Uruchomienie przebiegło bardzo łatwo po podaniu po 47VDC na stronę nic się nie upaliło brak stałego na wyjściu.Po podłączeniu głośnika i sygnału byłem zaskoczony ze tak prosta konstrukcja tak ładnie gra :)
    Koszt to około 50zł ze wszystkim (elementy,wytrawiacz,filtr,PCB).
    Kilka zdjęć, na przed ostatnim zdjęciu widać złożony układ te małe radiatorki to tylko na chwile do sprawdzenia już ma normalny radiator :))Ogólnie polecam to młodym elektronikom ze względu na prostotę wykonania wykonany w 3 sztukach każda działa do dziś ;) Dodaje schematy (również na filtr dolnoprzepustowy cięty na 200Hz).W razie pytań służę pomocą :)
    Pozdr.

Wzmacniacz tranzystorowy w układzie Darlingtona do subwoofera i nie tylko. Wzmacniacz tranzystorowy w układzie Darlingtona do subwoofera i nie tylko. Wzmacniacz tranzystorowy w układzie Darlingtona do subwoofera i nie tylko. Wzmacniacz tranzystorowy w układzie Darlingtona do subwoofera i nie tylko.
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    intels
    Poziom 19  
    Specjalizuje się w: elektr., informatyka, mechanika
    intels napisał 450 postów o ocenie 41, pomógł 21 razy. Mieszka w mieście Nisko. Jest z nami od 2007 roku.
  • PCBway
    edi0910
    Poziom 9  
    Ile wat powinno mieć trafo do tego układu?
    drk84
    Poziom 11  
    Trafo powinno wystarczyć 200 wat z napieciem symetrycznym 2x34 volt co po wyprostowaniu i odfiltrowaniu da nam napiecie około 47VDC±
    intels
    Poziom 19  
    Tak jak mówił poprzednik trafo około 200watt ja mam 120 i daje rade ;) max napięcie jakie radze podpinać to 50VDC na stronę aby tranzystory przy 4 omach i max wysterowaniu nie poleciały ;)
    pozdr.
    edi0910
    Poziom 9  
    Mam trafo 2x30V 2x2,5A czy to trafo wystarczy aby zasilić ten układ ??
  • PCBway
    intels
    Poziom 19  
    Wystarczy nie osiągniesz maxymalnej mocy lecz wystarczy ;)
    edi0910
    Poziom 9  
    Jak myślisz ile mi zostanie mocy?
    intels
    Poziom 19  
    Przy tym napięciu i natężeniu jakieś 50W-60W ale zależy jakie masz kolumny bo przy 8R może być mniej
    Michał93b
    Poziom 12  
    Witam, przymierzam się do budowy tego wzmacniacza. Czy da radę zasilić to z transformatora bezpieczeństwa 24V AC (dokładnie 25.5V, 10,4A)? Czy musi być te 47V. Po wyprostowaniu napięcie wynosi 37V DC
    intels
    Poziom 19  
    Napięcie jest symetryczne? 37 po wyprostowaniu wystarczy aby zasilić ten układ, lecz musi być to napięcie symetryczne.
    Yarec
    Poziom 15  
    Fajne bo to kwintesencja prostoty układu, a uwagę zwróciły tranzystory (bo mam z odzysku), może sobie zrobię (z nudów) choć preferuję układy symetryczne na FET'ach.
    I co z tą Konstrukcją ? jakieś pudełko czy leżakuje ?
    intels
    Poziom 19  
    Pudełko będzie aluminiowe już mam szkielet będę kompletował resztę ;)
    kamilk1194
    Poziom 12  
    Parę lat temu też złożyłem ten układ także na tych tranzystorach i byłem naprawdę mile zaskoczony jego jakością dźwięku przy bardzo dużej głośności ale przy niskiej zaczynały się schody. Niestety niemożliwe jest zwiększenie liczby tranzystorów końcowych chyba, że się zbuduje stopień końcowy z oddzielnych tranzystorów sterujących i mocy. Gratuluje udanej pierwszej poważnej konstrukcji.
    michal1997
    Poziom 17  
    Nie za mały ten radiator ?
    galica7
    Poziom 26  
    michal1997 napisał:
    Nie za mały ten radiator ?
    Radze czytać ze zrozumieniem. Jest napisane że to chwilowe do sprawdzenia układu
    matn___
    Poziom 9  
    Będę robił ten wzmacniacz. Mam trafo 2x17V/AC. Ile wycisnę z tego wzmacniacza przy 8Ω?
    intels
    Poziom 19  
    Zależy jaką obciążalność prądową ma to trafo.ale około 40W to nie był by problem ;)
    matn___
    Poziom 9  
    Nawijane drutem 3x0.8mm. Czyli będzie coś koło 2.5A.
    intels
    Poziom 19  
    No to 25Vdc * 2.5 A =62.5 W licząc straty no to około 40-50W ;)
    matn___
    Poziom 9  
    Dzięki bardzo ;).

A tak w temacie, piękna konstrukcja.
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli te 2 x 17V jest to napięcie zmierzone jałowo to nie ma szans osiągnąć nawet tych 40W...
    Po wyprostowaniu odejmując spadki na diodach i spadek nap. na transformatorze pod obciążeniem da nam jakieś 20..21 V nap. symetrycznego, co przy dobrych wiatrach da na obciążeniu 8om jakieś 28W (sin).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    intels
    Poziom 19  
    Oczywiście ze nie podałem dokładnej mocy bo takiego wzoru nie znam podałem orientacyjnie ile mocy muzycznej może osiągnąć.
    matn___
    Poziom 9  
    joy_pl: Jałowo wynosi 18.4V te 17V było po obciążeniu żarówką samochodową 2x75W połączoną szeregowo. Najwyżej mogę dowinąć, bo trafo z rubina, więc zapas mocy ma.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    flubber.trip
    Poziom 27  
    Witam, od jakiegoś czasu poszukuję prostego tranzystorowca a ten mnie zaciekawił. Mam odnośnie jego małe pytanie, czy przy zasilaniu trafem 2x19,5V 120W (napięcia pod obciążeniem) wzmacniacz może pracować przy 2 omach (konkretnie przy 4 omach, tyle że w mostku)?
    intels
    Poziom 19  
    Za długo w 2 omach by nie pograł przy 4 już dosyć dobrze sie nagrzewa :)
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    Na te BDW trzeba uważać, ponieważ ciężko dostać teraz oryginały. Naprawiałem wzmacniacz LDM'a SMX11 - niestety bez pozytywnych skutków, ponieważ przy pełnym wysterowaniu BDW ulegały uszkodzeniu z niewiadomych powodów - dlatego stawiam na podróby. Po zakupie 4 par (na 2 kanały) wszystkie 4 pary poleciały przy pełnym wysterowaniu po ok. 30sek.
    intels
    Poziom 19  
    Wiem czytałem o tych wzmacniaczach na tych tranzystorach podobno bardzo wysilone ;) Dlatego ja zastosowałem te z końcówka nie C tylko D ponieważ są mocniejsze ,zawsze można użyć TIP-ów lecz u mnie w elektronicznym nie mieli.
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    Ja również zastosowałem wersje "D" bo takie siedzą tam oryginalnie. Niestety, do oryginałów było im daleko...