Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką wi-fi 2,4 antenę wybrać

11 Kwi 2011 13:44 6006 9
  • Poziom 15  
    Witam

Poszukuje dobrego rozwiązania dla zapewnienie dostępu internetowego na terenie mojego domu oraz podwórka.
    Sytuacja wygląda tak że router jest obecnie na drugim piętrze(poddaszu) i wyprowadzony kabel H-155 na dach czyli antena byłaby jakieś 10m od ziemi.

Jaką antenę wybrać żeby sygnał był dostępny zarówno w pokojach na parterze budynku jak i na całym podwórku w obrębie około 50-70m. Dodam że będąc np przy samym domu nie będzie widać anteny.

Wcześniej przed remontem domu miałem antenę Interline HORIZON maxi 12dBi OMNI 2,4GHz N/z która się sprawdzała ale wisiała na wysokości 6m nad ziemią i widać ją było z każdego miejsca na podwórku. jednak po remoncie zamontowałem ją w nowe miejsce ale sygnału praktycznie nie ma wcale, wymieniłem wtyki od strony routera oraz anteny czyli rp-sma oraz N i dalej bez poprawy , sprawdzałem również na innym kablu ale również brak sygnału , wygląda na to że antena podczas remontu uległa zniszczeniu choć wizualnie wygląda bardzo dobrze.

Sam router jest sprawny bo z anteną standardową działa bez zarzutów.
    Proszę o radę jaką antenę wybrać
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Sytuacja wygląda tak że router jest obecnie na drugim piętrze(poddaszu) i wyprowadzony kabel H-155

Jaka długość kabla?
    Antena o zysku 12 dBi będzie aż za dobra, ale warto zastosować antenę z lekkim zapasem, i ewentualnie ograniczyć (jak jest taka możliwość w routerze) poziom sygnału TX.
    Skoro na antenie "Interline HORIZON maxi 12dBi OMNI 2,4GHz" nie ma sygnału widocznie robi zwarcie (sprawdź to przy użyciu miernika), być może podczas wymiany złącz doszło do zwarcia.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    długość kabla to około 7 m z tego co wyczytałem powoduje to stratę pary dBi.

W jaki sposób mogę sprawdzić czy sama antena jest sprawna
  • Poziom 17  
    Straty na kablu + złączki to około 4 dB strat trudno przewidzieć jakie będą straty w murach i stropach (nie wiadomo jakie będzie położenie anteny względem odbiorników wifi) więc jest tutaj zbyt wiele czynników których nie da się przewidzieć. więc optymalnym rozwiązaniem będzie antena o zysku 12 dBi tym bardziej że wcześniej taka antena się sprawdzała(nie wspominałeś jakie miałeś poziomy sygnału i zakłóceń).
    Co do samej anteny w niej nie ma się co popsuć, jeżeli nie ma uszkodzeń mechanicznych to być może doszło do zwarcia podczas wymiany gniazd. Spróbuj podłączyć antenę do routera za pomocą krótkiego kabla zobacz czy kabel antenowy nie robi zwarcia (ekran i gorąca żyła).
  • Poziom 15  
    Zarabiałem ją dwa razy zarówno od strony wtyku N jak i wtyku RP-SMA sprawdzałem dokładnie czy ekran nie nachodzi na gorącą żyłę. Próbowąłem również na innym kablu i było to samo.

Dodano po 0 [sekundy]:

Zarabiałem ją dwa razy zarówno od strony wtyku N jak i wtyku RP-SMA sprawdzałem dokładnie czy ekran nie nachodzi na gorącą żyłę. Próbowąłem również na innym kablu i było to samo.
  • Poziom 13  
    Witam
    Podobny temat niedawno przerabiałem. Na prośbę kolegi mieszkającego na wsi przeprowadziliśmy proste testy. Antena kupiona zawiodła.
    Zadanie polegało na ustaleniu, czy istnieje możliwość nawiązania łączności między dwoma gospodarstwami na odległość około 800m. ( widoczność wzrokowa między gospodarstwami dobra, bez przeszkód ).
    Po tygoniu ponownie wróciełem do tematu z prototypem własnej konstrukcji anteny fraktalnej ( antena WiFi konstrukcji H ).

Materiały użyte do konstrukcji anteny:
    1. Drut miedziany F 2mm. ( z starego kabla elektrycznego )
    2. Wycinek blachy miedzianej
    3. Kabel koncentryczny z wtyczką ( wymontowany z starego laptopa )

Antenę możesz wykonać samodzielnie w warunkach domowych przy użyciu bardzo niskich kosztów.

Wklej grafikę zgodnie z instrukcją > https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974171.html
    [witux]
  • Poziom 13  
    Witam
    w ciągłości do zamieszczonych materiałów kilka spostrzeżeń i uwag.
    Pierwsze testy przeprowadziłęm w pracy z pomieszczeń piwnicznych ( budynek konstrukcji betonowej zbrojonej prętami stalowymi).

Zrzuty ekranowe pomiarów z programem Netstumbler w dkumencie PDF pochodzą właśnie z tych pierwszych eksperymentów.

Antenę tą testowałem też w bloku nawiązując bez trudu łączność z ruterem w bloku przy odległości dwóch klatek.

Podobnie bardzo dobre wyniki i poprawną łączność uzyskałem w centrum miasta w warunkach starych kamienic ( przy odległości 200m ).

Dla potrzeb tych eksperymentów świadomie i celowo za każdym razem ruter pracował bez zabezpieczeń.

Testy na wsi zaczęliśmy z anteną podpiętą pod laptopa kursując samochodem po drodze.

W trakcie tych eksperymentów powstał też pomysł, aby ustalić, czy zmieniając kanał w ruterze będzie możliwość zaobserwowania jakiś różnic w poziomie ( sile sygnału). Prototyp tej anteny wykazywał najlepsze wyniki dla kanału 8 i 9.

Ostatecznie łączność na odległość ( w linii prostej ) około 800m została nawiązana. Zabawa z prototypem anteny tak nas wciągnęła, że kolega postanowił zrobić kopię anteny konstrukcji H z zamiarem podłączenia jej bezpośrednio do rutera.

Z rozmowy telefonicznej dzisiaj wiem, że w obecnym układzie z anteną przy ruterze i drugą taką samą anteną przy komputerze oddalonym o 800m poziom sygnału znacznie się poprawił.

Druga konstrukcja anteny była też specjalnie testowana pod względem selektywności na kanały. ( pomiary wykazały najlepsze parametry dla kanału 7 i 8 ). W tym przypadku nie ma się co dziwić, bo zmiana grubości drutu miedzianego, albo drobne rozbieżności przycinanych kawałków drutu niewątpliwie mają tu bardzo duże znaczenie.

Reasumując

Osobiście jestem bardzo powściągliwy przy wydawaniu ocen jaka antena WiFi ma ile decybeli.
    Właśnie pomiar tych decybeli w warunkach amatorskich ( domowych ) jest dla mnie dość dyskusyjny.

Netstumbler nie jest oprogramowaniem z homologacją, program ten może być stosowany raczej tylko do oceny na jakim poziomie mamy sygnał i czy antena daje jakiś zysk.

Dodano po 3 [minuty]:

W uzupełnieniu podaję wymiary elementów:
    120mm, 90mm, 60mm, 30mm, 15mm
  • Poziom 43  
    Tutaj tylko sprostuję kolegę Mirosław S.:
    Cytat:
    Skoro na antenie "Interline HORIZON maxi 12dBi OMNI 2,4GHz" nie ma sygnału widocznie robi zwarcie (sprawdź to przy użyciu miernika), być może podczas wymiany złącz doszło do zwarcia.

To badanie jest oczywiście bezsensowne, bo są anteny zwarte dla DC, są anteny niezawarte dla DC, a Horizony akurat są i takie i takie, więc nie można tutaj nic stwierdzić.
  • Poziom 2  
    Witam

Mam pytanie do kolegi Salidy.
    Z uwagi na to, iż anteny fraktalne cechują się mniejszymi wymiarami i szerszym pasmem (tak czytałem więc nie upieram się, że tak jest) niż anteny klasyczne, czy próbował kolega wykonać antenę fraktalną wytrawiając ją na jednej stronie płytki PCB, a zamiast blachy z tyłu wykorzystać drugą niewytrawioną stronę PCB (nie wiem, czy nie za mała odległość od wzoru fraktala)? Mając zaprojektowany wzór PCB można osiągnąć dużą powtarzalność parametrów wykonywanych anten. Czy próbował kolega używać innych wzorów fraktali np. V lub kwadratu, oraz budować anteny fraktalne na niższe częstotliwości np. pasma krótkofalarskie?

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    witam

chcialem zapytać jak polączyleś przewod antenowy (ekran i glówny)

??

Dodano po 1 [minuty]:

oraz w jakiej odleglości są druty od blachy