Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie gniazdo podtynkowe wybrać dla internetowego kabla koncentrycznego?

novitz 11 Kwi 2011 20:31 6375 5
  • #1 11 Kwi 2011 20:31
    novitz
    Poziom 2  

Witam,

Nie wiem czy w dobrym dziale piszę ale spróbuję tutaj prosić o pomoc

Otóż posiadam internet z firmy Toya. Od puszki na klatce schodowej idzie jeden kabel koncentryczny, który dochodzi do rozdzielacza. Tu sygnał jest dzielony i d rozdzielacza idą dwa kable - jeden od TV drugi od internetu.

Kable wizualnie takie same. I pytanie, czy do zwykłego gniazda TV/SAT mogę podłączyć ten kabel koncentryczny od internetu (model modemu to Atlanta Scientific).

Mogę podłączyć kabel z tyłu i frontem modem? Czy nie ma tam jakiś filtrów blokujących sygnał zwrotny, ograniczający pasmo.. etc.?

Drugie takie samo gniazdo chcę użyć do TV i tu raczej problemów nie będzie..

Wszędzie czytam o gniazdach abonenckich ale ja mam już rodzdzielacz i z niego idzie kabel koncentryczny tylko od internetu? jak dobrac takie gniazdo?

Pozdrawiam serdecznie,

0 5
  • #2 11 Kwi 2011 21:32
    _cheetah_
    Poziom 37  

novitz napisał:
    Mogę podłączyć kabel z tyłu i frontem modem? Czy nie ma tam jakiś filtrów blokujących sygnał zwrotny, ograniczający pasmo.. etc.?
    (...)
    Wszędzie czytam o gniazdach abonenckich ale ja mam już rozdzielacz i z niego idzie kabel koncentryczny tylko od internetu? jak dobrać takie gniazdo?

można w ogólności zastosować dowolne gniazdo antenowe TV, ale powinno ono:

# przenosić na wyjściu TV (do którego podłączony ma być modem) pasmo 5...862MHz;
    # powinno mieć jak największy współczynnik ekranowania - najlepiej >90dB;
    # powinno posiadać złącza F, a nie normalne TV;
    # powinno posiadać jak najmniejsze tłumienie przelotowe na gnieździe TV;
    # wyjście 'Radio' powinno zostać zaterminowane obciążeniem dopasowanym;
    # i pod żadnym warunkiem nie należy wykorzystywać drugiego wyjścia (R lub TV) do podłączania innych urządzeń, chyba, że zastosowałoby się dodatkowy filtr kanału zwrotnego.

Przykładowo, takie coś jak: Link

Ale lepiej moim zdaniem włożyć gniazdo z przelotką w postaci przejściówki FF (popularnie zwanej beczką), jak np: Link,

a najlepiej to podłączyć modem bezpośrednio kablem, z pominięciem gniazda antenowego (jeśli jest taka możliwość).

0
  • #3 11 Kwi 2011 22:23
    novitz
    Poziom 2  

Dzięki chyba właśnie tak zrobię ;)

A czy jak nie mam złącza F tylko zwykłe (jak w przypadku gniazd Schneider serii Sedna)to wtedy stosuję beczkę?

Mam jeszcze pytanie odnośnie zastosowania gniazda antenowego (TV/SAT) do podłączenia tv (kabel koncentryczny)

Czy zastosowanie gniazda końcowego jest w tym przypadku prawidłowe? I jaki współczynnik tłumienia będzie odpowiedni? Mam do wyboru 1 4 lub 8 db .

0
  • Pomocny post
    #4 12 Kwi 2011 11:17
    _cheetah_
    Poziom 37  

novitz napisał:

czyli jak...? ;)

novitz napisał:
    A czy jak nie mam złącza F tylko zwykłe (jak w przypadku gniazd Schneider serii Sedna)to wtedy stosuję beczkę?

albo gniazdo z przejściówką FF (beczką) albo normalne RTV. Jeśli masz typowe gniazdo ze złączami TV (IEC), to je stosujesz (choć, jak pisałem - powinno być ze złączami F).

Po podłączeniu modemu przez gniazdo będziesz wiedział, czy nie dzieje się coś złego (problemy z logowaniem czy małe transfery). Nie powinno, ale różne rzeczy potrafią być.

novitz napisał:
    Czy zastosowanie gniazda końcowego jest w tym przypadku prawidłowe? I jaki współczynnik tłumienia będzie odpowiedni? Mam do wyboru 1 4 lub 8 db .

tak, powinno być gniazdo końcowe, ale to co podajesz "Mam do wyboru 1 4 lub 8 db " sugeruje, że są to gniazda przelotowe. Niepotrzebna strata sygnału i konieczność stosowania zaterminowania dopasowanym obciążeniem wyjścia gniazda. I poziom sygnału może być wtedy za niski na TV. Typowe gniazda końcowe mają 2...4dB tłumienia na wyjściu TV.

0
  • #5 12 Kwi 2011 13:18
    novitz
    Poziom 2  

_cheetah_ napisał:
    novitz napisał:

czyli jak...? ;)

Albo zostawię goły kabel. Albo jeśli dobrze zrozumialem zrobię tak:

Kupięgniazdo TV końcowe 1db Schneider (model DN3201623) i do tego dokupuję beczkę FF - dobrze rozumiem?

Po podłączeniu modemu przez gniazdo będziesz wiedział, czy nie dzieje się coś złego (problemy z logowaniem czy małe transfery). Nie powinno, ale różne rzeczy potrafią być.

novitz napisał:

tak, powinno być gniazdo końcowe, ale to co podajesz "Mam do wyboru 1 4 lub 8 db " sugeruje, że są to gniazda przelotowe. Niepotrzebna strata sygnału i konieczność stosowania zaterminowania dopasowanym obciążeniem wyjścia gniazda. I poziom sygnału może być wtedy za niski na TV. Typowe gniazda końcowe mają 2...4dB tłumienia na wyjściu TV.

Jesli chodzi o kabel TV to chcę zastosować gniazdo Schneider (SDN3401623) końcowe z 1dB (innych końcowych nie produkują). Czy będzie dobrze?

0
  • #6 12 Kwi 2011 13:28
    _cheetah_
    Poziom 37  

novitz napisał:
    Jesli chodzi o kabel TV to chcę zastosować gniazdo Schneider (SDN3401623) końcowe z 1dB (innych końcowych nie produkują). Czy będzie dobrze?

no, niespecjalnie jest ono dobre, bo tłumienie na wyjściu TV wynosi 11dB. 1dB tłumienia, to ono ma na wyjściu SAT. Trzeba uważnie czytać parametry: Link

W twoim przypadku gniazdo powinno być RTV, a nie SAT, więc przykładowo takie Link. I to gniazdo ma rzeczywiście 1dB tłumienia na wyjściu TV.

0