Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodziarka turystyczna Waeco tc-32fl-ac uszkodzone sterowanie

maciuś 11 Kwi 2011 23:31 1134 0
    maciuś
    Poziom 16  
    Witam
    Chłodziarka sterowana jest układem EM78P459AK - przycisk wł/wył, temperatura oraz tryb pracy - chłodzenie/grzanie. Przestała działać po dwóch dobach ciągłej pracy. Reaguje na zmianę funkcji - odpowiednio przełączają się kontrolki obrazujące nastawioną temperaturę, tryb pracy. Przekaźnik zmieniający polaryzację modułu peltiera przełącza jak należy. Wstępnie wylutowałem tranzystor IRFZ44p - zwarcie źródło-bramka + objawy wysokiej temperatuy. Dren tranzystora podłączony do dławika, ten do modułu który zaś zasilany jest plusem. Źródło tranzystora połączone z minusem zasilania 12/24V. Przepalona ścieżka łącząca diodę schottky z drenem IRFZ44 i plusem zasilania - w kierunku zaporowym. Bramka tranzystora mocy sterowana wyjściem nóżki nr 15 mikrokontrolera - tutaj widzę spory problem, ponieważ po włączeniu stan jest wysoki - bez modulacji PWM itp, tak za każdym włączeniem, natomiast po wciśnięciu przycisku zmiany trybu pracy chłodziarki, stan jest niski i nie zmienia się do następnego włączenia sprzętu. Konstrukcja układu wygląda na typowe rozwiązanie przetwornicy PWM step-down.
    Nie wiem jak zabrać się za diagnozowanie mikrokontrolera, ale jeśli jest uszkodzony pozostanie mi raczej zrobić nowy sterownik. Jakieś pomysły?
    Pozdrawiam
    Moderowany przez mrhari:

Przeniosłem z AGD

• Relpol przekaźniki