Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia wiatrowa pali mi żarówki

12 Apr 2011 00:01 6904 17
 • #1
  Anonymous
  Anonymous  
 • #2
  stefanscorpio
  Level 20  
  Witam! "w zasadzie to nietypowy alternator, zintegrowany z prostownikiem"- :) napisz z laski swojej kto to zbudowal i co to ma robic.Z zalaczonego rysunku wynika niewiele.Pozdrawiam.Stefan.
 • #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • #4
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Poszukać stabilizatora z wyjsciem 13,5V (na Elekrodzie choćby) obliczonego na taki prąd, jaki chcesz pobierać z akumulatora, lub nawet układu prostownika automatycznego do ładowania akumulatorów i to załatwia sprawę. A na wyjściu prądnicy dać LEDa przez rezystor jako wskaznik czy wiatr wieje :D
 • #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • #7
  Anonymous
  Anonymous  
 • #8
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Są różnego rodzaju Kity do złożenia takiego stabilizatora, tylko musisz znać maksymalny napięcie tej prądnicy i swój pobór prądu. A pójdzie bez problemu, i napięcie na wyjściu bedziesz miał o zadanej wartości do momentu, w którym napięcie uzyskiwane z prądnicy będzie wyższe od zadanego + spadek na stabilizatorze (kilka woltów przy prawidłowym zaprojektowaniu).
 • #9
  Anonymous
  Anonymous  
 • #10
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  No to po sprawie - poszukaj sobie prostego stabilizatora, choćby takiego na 7812 + tranzystor 2N3055 i jeden rezystor i wystarczy Ci na te kilkanascie, czy nawet dziesąt LEDów. Dla dwóch żarówek 21W masz ok 4,5A, z dobrym radiatorem powinno to działać, acha nie zapomnij o kondensatorze elektrolitycznym 2200µF przynajmniej 70V na wyjściu prądnicy.
 • #11
  Anonymous
  Anonymous  
 • #12
  mpietras
  Level 17  
  Może coś takiego Link?
  Proponuje przetwornice 9,2-18 / 12 V

  Zdanie zaczyna się od wielkiej litery. Proszę pamiętać i poprawić. [retrofood]
 • #13
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Jak najbardziej moze być, nawet lepiej niż myślałem, bo w większym zakresie pracy prądnicy uzyskasz stabilne napięćie na wyjściu. Nie zapomnij o kondensatorze - pisałem powyżej, oraz dobierz przetwornicę pod kątem obciążenia. Pomysł doskonały, bo wszystkie zabezpieczenia masz wewnątrz tego urządzenia :D
  Pozdrawiam
 • #14
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  1. Stabilizator liniowy to bzdura w tego typu zastosowaniu.
  2. Całość dyskusji nadaje się do kosza, bo do tej pory wiemy, że autor ma jakiś "nietypowy" alternator, jakiś regulator i jakoś to ma podłączone. Ilość konkretów podanych - ZERO.
  3. Z mętnych tłumaczeń wywnioskowałem, że pracuje tam coś na kształt alternatora motocyklowego, czyli trójfazowego dynama z magnesem stałym. I można tu zastosować regulatory stosowane właśnie w tych pojazdach. Są to regulatory - prostowniki zespolone w jednej obudowie, ich schematy znajdują się na forum i są publikowane w sieci. Tego typu ustroje są SAMOWZBUDNE i nie potrzebują do wzbudzenia prądu. Tak więc pobór prądu przez regulator, to albo uszkodzenie, albo autor zupełnie nie wie, o czym pisze.
  4. Od 30 lat zasada pracy prądnicy i alternatora samochodowego NIE ULEGŁA zmianie i regulacje przeprowadza się w nich za pomocą zmian wartości prądu płynącego w uzwojeniach wzbudzenia i strumienia magnetycznego. Jak autor widzi możliwość sterowania siłą strumienia magnetycznego w magnesie stałym? Bardzo by mnie to ciekawiło.
  5. Według opisu, zamieszczony schemat podłączenia jest nieprawidłowy. Co niby reguluje ten regulator? Napięcie na żarówce? Co z akumulatorem, który jest narażony na zasilanie bardzo szerokim zakresem napięcia, a co mu na pewno nie służy?
  6. Zdjęcia by pewnie dużo wyjaśniły, ale po co...
 • #15
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Błażej_ Przeczytaj pierwszy post pytającego. Prostowniki ma wbudowane, wiec po co prostownik zintegrowany z regulatorem ? Mętne to wszystko, przyznaję, ale skoro chciał świecić LEDy to stabilizator liniowy dobry jak wszystko. Pomysł z przetwornicą najlepszy, jeżeli to coś pracuje bez akumulatora. I doradzone na podstawie tego co wiemy, a raczej nie wiemy.
  Pozdrawiam
 • #16
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  :Krzysztofie - to jest tak mętny opis, z tak dziwnym schematem, że dopóki autor się nie odezwie i nie zamieści jakiś rzetelnych informacji, to wątek ten można traktować jako bzdurę. Zobacz, jak według niego wpięty jest regulator napięcia. I co on reguluje przy takim połączeniu? Jedynie napięcie na odbiorniku. A akumulator jest narażony na pracę z napięciami od kilku (co mu nie służy), do wysokich kilkunastu (co go ubije) V.
  Mogę jeszcze podejrzewać, że cały ten "regulator", to po prostu moduł, który przełącza zasilania - jeśli za niskie, to zasila akumulator, jeśli właściwe, to prądnica. Stąd słyszalna praca przekaźnika/ów. Ale to są moje domniemywania. A po co mam knuć? Autor powinien zamieścić rzetelne informacje o urządzeniu. Zwłaszcza, że już dzisiaj odwiedził wątek.
 • #17
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Temat jest pod obserwacją.
 • #18
  Anonymous
  Anonymous