Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie sygnału VGA w monitorze LCD.

12 Kwi 2011 00:11 2265 1
 • Poziom 11  
  Witam!!

  Mam monitor dotykowy liliput, który posiada dość irytujący sposób informowania o braku sygnału video. Widać to na filmiku, który kiedyś zrobiłem (te niebieskie tła pojawiające się od czasu do czasu z napisem "no input signal").

  http://www.youtube.com/watch?v=wFzacPczwkM

  Obecnie system przechodzi lekką rozbudowę. Chciałbym przy okazji usunąć i ten problem.

  Pomysł, jaki mi przyszedł do głowy to zbudowanie układu, który będzie monitorował obecność sygnału VGA, a w momencie jego zaniku (niebieskie tło), będzie wyłączał podświetlanie (zmieniłem poczciwą świetlówkę na podświetlanie LEDowe). Problem w tym, że nie bardzo wiem, jak wykryć poprawnie sygnał (tak jak to robi monitor). Muszę obserwować jeden z sygnałów Vsync, Hsync, czy może oba?? Czy wystarczy w jakiś sposób kontrolować sygnał któregoś z RGB??

  Czy ktoś jest mi w stanie udzielić informacje, jak monitory rozpoznają brak sygnału?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jeśli masz w tym monitorze standardową wtyczkę VGA, gdzie sygnały synchro są rozdzielone, to wystarczy monitorować te impulsy. Monitor monitoruje obie linie i załącza się dopiero, gdy wykryje prawidłowe impulsy H i V. Z tego powodu najpewniejszą metodą byłoby monitorowanie jednocześnie obu linii. Przykładowe przebiegi znajdziesz w serwisówkach monitorów, poniżej wycinek z jakiegoś LG:
  Wykrywanie sygnału VGA w monitorze LCD.

  Pewnie będziesz potrzebował jakiegoś procesora z 2 przerwaniami zewnętrznymi. Na odpowiednie wejścia INT podasz oba sygnały i będziesz monitorował zmiany. To już kwestia dla osób znających się na uC.

  Pozdrawiam.