Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MiniDisc SONY MDS-JE520 - przygaśnięte piktogramy wyświetlacza

mobor 12 Apr 2011 08:43 4435 16
    mobor
    Level 22  
    Witam

W moim MD sony JE520 od dłuższego czasu obserwuję efekt mocno przygaśniętych elementów wyświetlacza VFD. Po dłuższej przerwie w użytkowaniu, wyświetlacz świeci bardzo ciemno po czym w miarę upływu czasu niektóre elementy zaczynają świecić prawidłowo ale pozostałe osiągają w porywach jasnosć 50%.
    Najgorzej wypada środkowa część wyświetlacza. Co może być przyczyną tego stanu rzeczy ?
    generalnie sprzęt był bardzo mało używany więc nie sądzę że to wina samego displaya. Proszę o pomoc jak się do tego tematu zabrać żeby czegoś nie uw..ić :)
    dzimi
    Moderator
    Sprawdź napięcia zasilania.
    djivo
    Level 23  
    U mnie w weży Sony MHC-1600 odpowiedzialne są kondensatory elektrolityczne .
    Nie wiem jak u Ciebie ale może być podobna sytuacja że powysychały i tak się dzieje.
    Dokonaj stosownych pomiarów .
    U mnie znajdują się one nieopodal stabilizatorów zasilania.Tutaj może wyglądać to podobnie.Pozdrawiam
    mobor
    Level 22  
    Chciałbym odswierzyć nieco temat licząc na pomoc co bardziej doswiadczonych elektroników. Aby pomóc w postawieniu diagnozy, wklejam schemat połączeń płytki wyświetlacza z naniesionymi informacjami o wlutowanych tam elementach. Proszę o ew wskazanie potencjalnego winowajcy ew od czego się zabrać.
    Jeśli zasilacz - to czy nie byłoby tak że sprzet miałby problemy z normalnym funkcjonowaniem ? Muszę spojrzeć w schemat i ew wkleję go tutaj nieco pozniej

Pozdarwiam

Krzysztof L.
    Level 34  
    mobor wrote:
    Jeśli zasilacz - to czy nie byłoby tak że sprzet miałby problemy z normalnym funkcjonowaniem ?

Nie panie kolego, bynajmniej... :)

Skoncentruj się nad obwodami zasilacza, tak jak kol. powyżej wspomnieli.
    mobor
    Level 22  
    ok

Czytalem o podobnych przypadkach gdzie ludzie wymieniali elektrolity, diody przy samym VFD Rozumiem jednak ze każdy przypadek jest inny

Jesli chodzi o zasilacz - na co w pierwszej kolejności powinienem zwrócic uwage ?
    Podejrzewam ze stabilizatory będa raczj OK - prawda ?

Nie mam aż tak rozległej wiedzy żeby w ciemno (bez wskazówek) brać się za tą konstrukcję. To trochę za skomplikowany obwód jak na moją wiedzę. Ale być może ktoś ma jakąś sugestię od czego zacząć w takiej sytuacji?

oto potrzebne schematy

Krzysztof L.
    Level 34  
    Obok transformatora sieciowego masz diodę Zenera. Szkoda, że pomniejszono zbytnio schemat (ciężko odczytać opisy), ale jeśli rozumiesz symbole elementów, to znajdziesz ją.
    Zainteresuj się nią - sprawdź po wylutowaniu. Najprawdopodobniej do wymiany.
    TOMI
    Service technician RTV
    W pierwszej kolejności do wymiany kondensatory zaznaczone w czerwonym kwadracie.
    mobor
    Level 22  
    Dziękuję Panowie za poświęcony czas
    Przepraszam za kiepską jakość pierwszych schematów ale dopiero pierwszy raz (w życiu) wklejam te rzeczy z serwisówki i jeszcze nie mam stoswnej praktyki.
    Zrobiłem jeszcze raz PrintScreena tym razem w większym powiększeniu. Zaznaczyłem (tu prosba do kolegi Krzysztof L. o potwierdzenie) czy to tę diodę miałeś na myśli (zaznaczyłem na czerwono)?
    W instrukcji serwisowej ma ona oznaczenie: D423 8-719-986-16 DIODE HZS11A3LTA (w North.pl kosztuje 43zł)
    Jak wygląda metodologia sprawdzania tego elementu. Czy wystarczy "przelecieć" ja omomierzem jak zwykłą diodę?

Kol. Tomi

Rozumiem że kondensatory z zaznaczonej przez Ciebie strefy mogę spokojnie wymienić "na dzień dobry" bez ich sprawdzania ?

I jeszcze jedna prośba. Jakiego rodzaju aparaturę polecicie mi do naprawy tego MiniDisc'a ? (multimetr cyfrowy i tak muszę sobie sprawić ale jaki sprzęt jest godny polecenia? Nie chcę kupić "byleca" w Media :) To samo dotyczy lutownicy. Mam jakiś stary złom (pistoletowy transformatorowiec 75W o ile pamiętam)pamiętający czasy komuny (wtedy ją sobie sprawiłem) ale chyba z czymś takim do tego typu PCB nie należy się nawet zbliżać - prawda ? :)

Przepraszam ze tyle pytam ale chcę sie zabrać za tego MiniDisca w sposób absolutnie profesjonalny. Zależy mi na nim mimo jego relatywnie niskiej wartości rynkowej (z tego jednak względu nie chciałbym go oddawać do serwisu bo naprawa będzie pewnie kosztować tyle ile MD jest wart. Wolę za zaoszczędzony grosz kupić sobie dobrą lutownicę czy/i multimetr)

Kiedyś bawiłem się w elektronikę amatorsko (magnetofony Kasprzak itd) - ale to była zupełnie inna technika :) W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc !

Krzysztof L.
    Level 34  
    Tak, chodzi o D423. Sprawdź ją np. omomierzem - może mieć przerwę. Fabrycznie jest montowana zbyt małej mocy. Pracuje na granicy wytrzymałości.

p.s. Starą lutownicą pistoletową rodzimej produkcji z czasów PRL dasz radę (i ona sama jeszcze długo pożyje), tylko po prostu staraj się nie przegrzewać druku/mozaiki na płycie.
    Można nią operować przy zasilaczach tego typu, tak jak w owym odtw. MiniDisc.

p.s. Jeżeli ta dioda będzie uszkodzona, to wcale nie musisz kupować w North za 43zł. :)
    mobor
    Level 22  
    OK - czyli rozumiem że ona z punktu jest za słaba - wobec tego jaki mocniejszy zamiennik polecasz w jej miejsce ?

Pozdrawiam

Ten North wyleciał mi jako jeden z pierwszych linów jak wrzuciłęm symbol diody w google'a :)
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Wiesz, no ale najpierw sprawdź. Nie wymieniaj "na ślepo" jeszcze ew. sprawnej.

Kiedyś miałem dwa takie przypadki i montowałem (jak pamiętam) 9,1V 3W.
    danrudy
    Level 10  
    I jak zakończył się temat kolego mobor ? mam podobny przypadek, wątki pozamykane i nie wiadomo co było przyczyną... Pozdrawiam.
    mobor
    Level 22  
    Na razie odłożyłem temat na półkę. Brak czasu oraz miernika ostro mnie hamują. Bez przyrządu wiele nie podziałam. Z kolbową lutownicą też nie chciałbym do tego sprzętu podchodzić.
    Na razie temat odpuszczam. Ostatnio poszedłem w odtwarzacz sieciowy marantza NA7004. Pliki FLAC to jest to. Nawet w podstawowej wersji (44 kHz) każdy MD przy czymś takim wysiada (Atrac to coś a'la MP3) a ten klocek bez problemu gra plikami 96 kHz a jako DAC obsłuży nawet 192 kHz. Taka ciekawostka- pPłytka drukowana NA7004 z samym torem audio jest wieksza niż cała płyta główna omawianego w tym wątku MD :)
    Poczekam aż jeszcze mi coś nawali i bedzie wiekszy sens inwestować w warsztat - wtedy się pobawię.
    danrudy
    Level 10  
    Nie chodzi mi o jakość, tu się z Tobą w 100% zgadzam, kupiłem SB Audigy2 i na Flac nawet CD Sony ES wysiadają więc wiem dokładnie o co chodzi. Bardzo mnie jednak irytuje jak czasem chcę zająć się słuchaniem starych MD, a tu ten wyswietlacz taki nijaki. Dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.
    mobor
    Level 22  
    Mnie też to denerwuje. Tym bardziej że ten wyświetlacz jest dość solidny i "szpanerski" :)
    Osobiście także podejrzewam diodę ew wspomniany wyżej kondensator. te elementy pracują bezpośrednio w gałęzi zasilania VFD wiec są podejrzane... Ale bez przyrządu nic nie zdziałam. Podejrzewam już pierwszy pomiar na tej zenerce dużo wyjaśni.