Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duplekser na 2m do przemiennika, shift - 600khz

Yosef 04 Lis 2004 07:26 5991 15
  • #1 04 Lis 2004 07:26
    Yosef
    Poziom 10  

Poszukuję dokładnej dokumentacji wykonania dupleksera na 145 MHz. Duplekser ma pracować z przemiennikiem amatorskim. A może ktoś ma zbędny duplekser lub jakąś "rurę " (filtr) λ/4. :bye: Temat dość ważny i PILNY :!: :!: :!:

0 15
  • #3 04 Lis 2004 14:36
    Yosef
    Poziom 10  

Niestety. Filtry o dobroci większej od 2000, najczęściej miedziowane ( lub z miedzi) i srebrzone. Mam kilka opracowań ale może ktoś ma "zbędny" duplekser ( lub jego część), bądź sprawdzoną dokumentację jak go wykonać.

0
  • #4 05 Lis 2004 10:43
    Panda02
    Poziom 32  

Yosef napisał:
    Mam kilka opracowań ale może ktoś ma "zbędny" duplekser ( lub jego część), bądź sprawdzoną dokumentację jak go wykonać.

Mnie też interesuje to zagadnienie. Czy mógłbym prosić o udostępnienie tych opracowań?
    Podpowiem, że w Radmor w bazowych urządzeniach które swego czasu były wykorzystywane przez tpse do łączności radiotelefonicznej w paśmie 160 MHz stosował dupleksery w postaci rur.

0
  • #5 05 Lis 2004 11:26
    Yosef
    Poziom 10  

OK. Muszę poszperać, kilka skanów i udostępnię je. A coś więcej o tych rurach z TP.SA? - jakieś parametry, wymiary. Do pracy na 145 MHz nadają się rury o Φ powyżej 100mm - chodzi o dużą dobroć oraz o długości powyżej 50 cm (λ / 4 plus strojenie). Obawiam się,że elementy mogą być "za krótkie", a może są jakieś rury na posma niższe ( 130 - 140 MHz)?
    Polecam lekturę "Poradnik Ultrakrótkofalowca" - Zdzisław Bieńkowski SP6LB - rozdział o helikalach.

0
  • #6 05 Lis 2004 12:12
    Panda02
    Poziom 32  

Poradnik znam, ale chciałbym zobaczyć jakieś inne doswiadczenia w tej dziedzinie. Co do tpsa to nie widziałem tego naocznie, kiedyś ktoś na allegro proponował to do sprzedaży, nawet były zdjęcia, mogę poszukać namiary na tego człowieka. Mam jakieś dokumentacje, ale nie wiem czy są tam dokładne wymiary. Sprawdzę.

0
  • #7 06 Lis 2004 14:10
    Jacu$
    Poziom 27  

No tak, ale TPSA chodziła z offsetem 5,75 Mhz a nie 0,6 MHz. To już lepiej zainteresować się duplekserami z kolejowego RASZ-a. Tam offset był ok. 3,5 MHz (na każdym kanale inny).
    Dawno temu Niemcy opracowali duplekser do przemiennika 2m zrobiony z puszek od piwa ale szczegółów nie pamiętam, ponieważ to było 10-15 lat temu. Może na jakiejś stronie krótkofalarskiej będzie dokładny opis...

0
  • #8 06 Lis 2004 18:22
    Panda02
    Poziom 32  

Nie chodzi w tej chwili o offset, jakkolwiek jest on w tym przypadku bardzo ważny, ale o same rury. Pewnie z RASZ-a były podobne do Tepsowych, może było ich więcej, ale na pewno były profesjonalnie wykonane. W każdym razie dobry materiał wyjściowy. Te z puszek kiedyś robiłem, ale efekty były mizerne, duże straty, poza tym puszki są z cienkiej blachy i stabilność pozostawia dużo do życzenia

0
  • #11 14 Lut 2006 13:59
    sp5wcx
    Poziom 33  

Te w RASZ-ach i TPS-owe były budowanę według tego samego schematu - wszystko na filtrach helikalnych. Nie było tam żadnych rur.
    Ciekawie natomiast zbudowany jest duplekser przemiennika łosickiego (145,650). Do jego budowy wykorzystano duplekser nadajnika telewizyjnego z kanału 1. Duplekser ten oryginalnie służył w Radiowo - Telewizyjnym Centrum Nadawczym w Chotyczach do pracy na wspólną antenę nadajnika wizji i nadajnika fonii właśnie na kanale 1. Koledzy musieli go tylko odpowiednio poskracać.

0
  • #12 17 Lut 2006 07:52
    sq3evp
    Poziom 21  

W publikacji Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB "Poradnik ultrakrótkofalowca" jest coś na ten temat. To sa rezonatory strojone na konkretną częstotliwość. Są to "rury" dopasowane wymiarami do osiągnięcia pożądanej szerokości pasma filtra - średnica i częstotliwości - długość. Gdzieś w necie jest wersja elektroniczna tej książki. Jak znajdę linka to umieszczę na forum
    Powodzenia

Link do wersji elektronicznej: http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ppframe.html
    A potem szukać i czytać.

0
  • #13 18 Lut 2006 16:19
    juurrek
    Poziom 12  

posiadam dupleksery helikalne na pasmo 164-170 mhz.[produkcji radmor]czy dadzą sie przestrojć na 2m tego niewiem.Mam tez dupleksery na pasmo 300-330mhz.

0
  • #15 19 Lut 2006 00:10
    irekr
    Moderator

Dupleksery radmorowskie na pasmo 148-176 maja minimalny odstep nadajnik-odbiornik rzędu około 3,6 MHz. Nie da się z tego zrobic odstepu 600 kHz.
    Na pasmo 300 MHz odstep jest jeszcze większy i wynosi 36 MHz. Przy odrobinie szczęścia i sporej wiedzy oraz własciwego osprzetu mozna je przestroic na pasmo 70 cm do odstepu 7 MHz.
    Istotą dupleksera na 2 metry do 600 kHz odstepu jest konstrukcja sprzegaczy pomiędzy poszczególnymi rurami. Muszą to byc odcinki kabli o długości poł fali z wmontowanym posrodku elementem reaktancyjnym (pojemnościowym dla toru nadawczego i indukcyjnym dla toru odbiorczego). Działanie tych sprzęgaczy ma na celu uzyskanie wykładniczej charakterystyki pasmowej dającej minimalne tłumienie w torzez nadawczym dla nadajnika ale jednocześnie jako filtr zaporowy dla częstotliwości odbiornika. Gałąź odbiorcza ma charakterystyke odwrotną.
    Zrobienie takiego filtru jako pasmowoprzepustowego jest trudne. Wymaga się tłumienia pomiędzy odbiornikiem a nadajnikem powyzej 100 dB a tłumienie w paśmie przenoszenia nie powinno przekraczać 3 dB. Dlatego stosuje się najczesciej filtry rożnicowopasmowe, jako łatwiejsze do zestrojenia i o lepszych parametrach. Pierwszy taki filtr róznicowy zastosowano na przemienniku SR9E.
    W Polsce produkuje się takie filtry pasmowoprzepustowe ale ich cena to kilkanaście tysięcy zł za sztukę. Sa pełnowymiarowe na rezonatoirach ćwierćfalowych o przekroju kwadratowym.

0
  • #16 13 Paź 2010 22:49
    Paweł SQ8BWH
    Poziom 13  

I ja mocno zainteresowany jestem filtrami do przemiennika na 2m także odświeżam temat. W internecie niewiele ciekawych i konkretnych informacji o budowie duplexerów także mile widziane o linki i inne materiały. Pozdrowienia z Roztocza.

Moderowany przez c2h5oh:

Post był raportowany. Regulamin punkt 13.
    Od siebie dodam:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8329012#8329012

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo