Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłączenie kabla YAKY do słupa nn

12 Apr 2011 13:43 8686 9
 • Level 11  
  Witam. Mam takie pytanie. Szef mi zlecił wycenę projektu oświetlenia ulic . W warunkach jest napisane, że od słupa nn należy pociągnąć kabel YAKY 4x50 do szafki SO. Kable na słupie należy zabezpieczyć 3x25A. Stąd moje pytanie. Jak technicznie wykonuje się przyłączenie kabla YAKY do lini nn.

  Z góry dziękuję za odpowiedz
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 34  
  Właściwie tą część pracy wykonuje zakład energetyczny.
  Na górze zaciski (odpowiednie do linii izolowanej lub gołej) kabel po słupie schodzi na uchwytach lub opaskach (zależy jaki to słup ŻN czy wirobetonowy, od dołu słupa rura osłonowa. Kabel w ziemi na 0,7m podsypka z piasku, folia, opisy kabla itd. Szczegółowy opis jest zwykle w projekcie technicznym.

  Ciekawe jest sformułowanie "Szef mi zlecił wycenę projektu oświetlenia ulic" Skoro tak, to jako autor projektu jesteś tym, który narzuca cenę - czyż nie wystarczy wycenić swojego czasu i umiejętności ?
  Kolega może się też posiłkować katalogami, gdzie te rzeczy są ładnie narysowane.
 • Electrician specialist
  Witam.

  Mam nieodparte wrażenie, że Koledze Cieplasek nie chodzi o podłączanie oświetlenia do linii nN na tych słupach.
 • Level 14  
  Pobierz katalog z firmy ENSTO tam masz jak na dłoni jakie materiały są potrzebne do wykonania prac. Jeśli kolego masz robić wycenę to musisz mieć trochę pojęcia w tej dziedzinie , bo inaczej wyceny nie zrobisz poprawnie. Pozdrawiam
 • Level 11  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedz. Chodzi mi właśnie podłączenie kabla do skrzynki oświetleniowej a później rozprowadzenie do słupów. Tylko zastanawia mnie jak zrealizować zabezpieczenie na słupie. Tak napisał autor projektu" Zasilanie SO-2 należy wykonać kablem YAKY 4x50mm2 ze stanowiska 7 obwodu ul. Stęszewskiej ze stacji nr 22-491, z linii napowietrznej n.n. w ulicy Rosnowieckiej. Na linii napowietrznej należy zainstalować zabezpieczenia 3x25 A."

  Dodano po 39 [minuty]:

  Już znalazłem rozwiązanie. - http://elektrocave.pl/Bezpiecznik_napowietrzny_BNU_25A-2506.html
 • Level 42  
  Cieplasek wrote:
  Zasilanie SO-2 należy wykonać kablem YAKY 4x50mm2

  A w podanym linku do BNU:
  Quote:
  Przyłączalność przewodu przy BN-25A od 1,5mm do 10mm; przy BN-63A od 2,5mm do 25mm

  I faktycznie nie wyobrażam sobie podpięcia 50-ki do tego zabezpieczenia. Ale do rozłącznika bezpiecznikowego RSA-00 jak najbardziej.
 • Level 38  
  Jakie to ma być oświetlenie? Oprawy montowane na słupach energetycznych i zasilane z przewodu napowietrznego czy latarnie uliczne?
  Bardziej przychyliłbym się do zastosowania rozłącznika RBK lub pojedynczych podstawek do BM-ów.
  Przykłady takich szaf: http://www.biel.krakow.pl/pliki_przykladowe_rozw/02_PR_SON_ZK_ZPP_ZPP-P_ZZP_W.pdf
  http://www.biel.krakow.pl/son.html
  Szafa załącza instalację i albo lampy są montowane na słupach i zasilane z przewodu AsXns i wtedy faza zasilająca oprawę ma taki bezpiecznik jak kolega znalazł w hurtowni a jak są to latarnie uliczne parkowe to mają taką tablice przyłączeniową z bezpiecznikiem http://www.el-dar.com.pl/index.php?producent=&cat_id=115&&page=5
 • Level 11  
  Witam. Tak później dopiero doczytałem o tym, że średnica przewodu dołączanego to max 10mm.

  Już wyjaśniam. Kabel YAKY jest podłączony do linii napowietrznej. Później idzie po słupie i jest zakopywany na głębokość ok 0,7m. Kabel ten zasila skrzynkę oświetleniową SO. Z skrzynki idzie przewód w ziemi YAKY 4x25 mm do kolejnych słupów z oprawami. Tak sprawa wygląda.

  Dodano po 15 [minuty]:

  A zmyliły mnie schematy, które dołączam oraz wcześniejszy opis projektanta: "Zasilanie SO-2 należy wykonać kablem YAKY 4x50mm2 ze stanowiska 7 obwodu ul. Stęszewskiej ze stacji nr 22-491, z linii napowietrznej n.n. w ulicy Rosnowieckiej. Na linii napowietrznej należy zainstalować zabezpieczenia 3x25 A."
  Przyłączenie kabla YAKY do słupa nn

  Przyłączenie kabla YAKY do słupa nn

  Dodano po 2 [minuty]:

  I jak widac na zdjęciu pierwszym jako zabezpieczenie linii wchodzącej do SO-2 to- BNU 25A
 • Moderator of the Technical section
  I powiedzcie, Koledzy, ile czasu i pisania można zaoszczędzić, opisując od razu dokładnie to co na sercu leży? Dlaczego większość tej zasady nie stosuje?
 • Level 42  
  Cieplasek wrote:
  I jak widac na zdjęciu pierwszym jako zabezpieczenie linii wchodzącej do SO-2 to- BNU 25A

  Jak pisałem wcześniej - do znanych mi zabezpieczeń BNu nie da się podłączyć kabla 50mm². Jedyne wyjaśnienie to że symbol BNu projektant rozumuje ogólnie jako bezpiecznik napowietrzny (co znaczy "u" nie wiem). Rozłącznik RSA też jest bezpiecznikiem napowietrznym, zatem jego zastosowanie nie powinno być niezgodne z projektem ale umożliwi podłączenie kabla o w/w przekroju.