Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciągłe miganie oświetlenia sterowanego ściemniaczem (AVR)

12 Kwi 2011 16:45 2162 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Jestem w trakcie realizacji układu ściemniacza oświetlenia z wykorzystaniem uC Atmega8. Sterowanie natężeniem oświetlenia realizowane jest przez optotriak MOC3023 wyzwalany sygnałem PWM. Napotkałem problem, z którym nie potrafię sobie poradzić, niestety na forum nie znalazłem też przypadku podobnego do mojego. Dlatego proszę o pomoc.
    Niewłaściwe działanie mojego układu polega na tym, iż przy niskim natężeniu oświetlenia wyraźnie widać miganie żarówki. Ten efekt zanika przy praktycznie maksymalnym rozświetleniu (bądź jest wtedy nie widoczny).
    Do tematu dołączam kod programu uC napisany w Bascom-ie i schemat ściemniacza.
    Kod: BASCOM
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Wyjaśniam, że diody LED1 i LED2 pokazują czy następuje wykrywanie zera w sieci zasilającej. Natomiast LED3 i LED4 potwierdzają naciśnięcia przycisków zwiększania/zmniejszania natężenia oświetlenia.
    Będę wdzięczny za wszystkie uwagi i sugestie.
    Dziękuje i pozdrawiam
    Damian
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Problem jest związany z błędną detekcją zera. Jeśli się spóżnisz z włączeniem optotriaka tuż przed zerem, to w efekcie pozostaje on włączony na cały kolejny okres, aż do kolejnego zera i masz rozbłysk. Rozwiązaniem jest lepsza dektekcja, albo podarowanie sobie sterowania w okolicach zera - to w sumie nic nie zmienia i jest niepotrzebne.
  • Poziom 2  
    Sądziłem, że o chodzi właśnie o to, aby włączyć optotriak po wystąpieniu zera. Wtedy mam czas tj. 10ms do wystąpienia kolejnego zera na generacje jednego przebiegu PWM. W moim przypadku pełen okres generowanego sygnału PWM wynosi 16.32ms. Więc ten pojedynczy przebieg zostanie przerwany w konsekwencji wykrycia zera sieci i generacji kolejnego pojedynczego sygnału PWM.

Układ wzorowany był na przykładzie z książki. Nieznacznie został zmieniony.
    1) Wykorzystałem PC826 w oryginale był PC827
    2) W oryginalnym schemacie równolegle z rezystorem R7 połączono dodatkowy kondensator 47nF. Z treści wynikało, że miał on jednie uatrakcyjnić zadanie przez przesunięcie fazy i w konsekwencji "wykrywanie" szczytów sygnału sieci. Dla uproszczenia mojego układu usunąłem go.
    3) Oryginalnie wykorzystano rezystory R7=1M, R8=390. Przy takich parametrach układu nie działała funkcja wykrywania zera, Dopiero zastąpienie ich rezystorami o wartości 200k uruchomiło tą część obwodu.
    Dlatego początkowo zakładałem, że problem tkwi w źle dobranym elemencie obwodu.
  • Poziom 21  
    Sprawdź co będzie po usunięciu C1
    Może po załączeniu żarówki ten układ RC zmienia moment przejścia
    przez zero i nie wyłącza triaka ?
  • Poziom 32  
    Może sie mylę ale ja nie stosunie nigdy do tego wyjscia PWM jak PWM oczywiscie. Sterowanie sprowadza sie do prostego wyliczenia czasu od momentu wykrycia zera i PWM do tego jest niepotrzebne.
    Efekt co nie znika przy max tylko jak napisałes jest mniej widoczy.