Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny przełącznik ułatwiający pomiar czasu

Flaman11 12 Kwi 2011 19:52 9067 19
  • Elektroniczny przełącznik ułatwiający pomiar czasu

Chciałem przedstawić prościutkie urządzenie, służące do ułatwienia pomiaru czasu. Na zawodach samochodowych, w których biorę również udział do pomiaru czasu wykorzystywany jest chronometr, do którego należy podłączyć fotokomórkę na linii START i drugą fotokomórkę na linii META. Jednakże nam wystarczy jedna fotokomórka, gdyż linia STARTU jest i zarazem linią METY, przez co trzeba było za każdym razem przepinać przewód od fotokomórki z wejścia START do wejścia META. Zdarzało się również, że niefortunnie ktoś przerwał wiązkę z fotokomórki lub fotokomórka wysyłała przypadkowy sygnał na chronometr, przez co zawodnik musiał powtarzać przejazd. Tu zrodził się pomysł, by zbudować urządzenie, które wyeliminuje przełączanie kabli, jak również będzie dezaktywowało sygnał z fotokomórki na chronometr w czasie przejazdu zawodnika.

Po długim wstępie krótko opiszę zasadę działania samego urządzenia. Posiada ono:
    - jeden przycisk monostabilny;
    - jedną zieloną diodę led;
    - jedną czerwoną diodę led;
    - jedno wejście na fotokomórkę;
    - dwa wyjścia na chronometr.

Elektroniczny przełącznik ułatwiający pomiar czasu Elektroniczny przełącznik ułatwiający pomiar czasu Elektroniczny przełącznik ułatwiający pomiar czasu
    Elektroniczny przełącznik ułatwiający pomiar czasu

Początek pętli
    Gdy diody nie świecą, to wyłączone jest wysyłanie sygnału z fotokomórki na chronometr, czyli nawet, jeśli bariera fotokomórki zostanie przerwana, to chronometr nie otrzyma takiej informacji. Po wciśnięciu przycisku zaświeci się zielona dioda i od tej chwili przerwanie bariery fotokomórki załącza odmierzanie czasu na chronometrze. Dioda zgaśnie. W tym momencie przerwanie wiązki fotokomórki nie ma wpływu na pracę chronometru. Gdy zawodnik zbliża się do mety, należy nacisnąć przycisk, zaświeci się czerwona dioda. Gdy bariera zostanie przerwana, chronometr zatrzymuje pomiar czasu. Czerwona dioda gaśnie, wyłączając wysyłanie informacji na chronometr.
    Koniec pętli

Program napisany w Bascomie w załączniku kod źródłowy.

Cennik użytych podzespołów:
    - obudowa (nie pamiętam symbolu) - około 8 zł
    - 3 komplety gniazda bananów - 3 zł
    - włącznik - 2 zł
    - gniazdo dc - 2 zł
    - diody led - około 3 zł
    - attiny2313 - około 4 zł
    - płytka uniwersalna - 4 zł
    - tranzystory - 1,5 zł
    - stabilizator 1,5 zł
    - mikroswitch - 0,5 zł
    W sumie: około 30 zł (nie liczyłem tego przy zakupie, ale jakoś drogo wyszło).

Na pewno znajdzie się ktoś, kto napisze, że można to zrobić bez użycia mikro-kontrolera. Zgadzam się - tyle, że napisanie programu trwało parę minut, stworzenie schematu elektrycznego także, a cena podzespołów jest na tyle niska, że uznałem to za najlepsze rozwiązanie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 12 Kwi 2011 23:58
    Flaman11
    Poziom 17  

schemat znajduje się w załączniku. Zdjęcie elektroniki mogę zamieścić, tylko po co skoro jest schemat ideowy? Elektronika zmontowana na płytce uniwersalnej, więc szału nie ma. Urządzenie było budowane w nocy przed zawodami, dlatego było zrobione na szybko.

• #4 13 Kwi 2011 03:45
    gabik001
    Poziom 36  

Chcielibyśmy ocenić rozmieszczenie elementów wewnątrz i estetykę...
    Ogólnie idea urządzenia ma sens. Ode mnie plus.

• #5 13 Kwi 2011 09:59
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 13 Kwi 2011 11:28
    michal-michalik
    Poziom 23  

A urządzenie zasilane jest z.... ?
    Ogólnie mi się podoba, urządzenia zrobione na szybko, ale działające są ok, ale w wolnej chwili możesz trochę nad estetyką popracować, bo jakość wykonania stanowi potem o długości bezawaryjnej pracy.
    Pomyśl nad etykietą, bo ty znasz urządzenie, ale jak dasz komuś to będzie się zastanawiał niepotrzebnie co zrobić ;)

• #8 13 Kwi 2011 13:18
    Flaman11
    Poziom 17  

michal-michalik napisał:

Pomyśl nad etykietą, bo ty znasz urządzenie, ale jak dasz komuś to będzie się zastanawiał niepotrzebnie co zrobić ;)

Zawsze można dodać 100 stronicową instrukcję obsługi w pdf'ie ;)

Dowolny zasilacz prądu stałego w zakresie 6-12V. Dlatego zabrałem je do domu, żeby dopracować to na co brakło czasu;) Planuję nakleić za laminowaną naklejkę z opisem diod i przycisku oraz drugą z opisem na tylny panel złącz.

• #9 13 Kwi 2011 13:27
    michal-michalik
    Poziom 23  

Flaman11 napisał:
    Dowolny zasilacz prądu stałego w zakresie 6-12V. Dlatego zabrałem je do domu, żeby dopracować to na co brakło czasu;) Planuję nakleić za laminowaną naklejkę z opisem diod i przycisku oraz drugą z opisem na tylny panel złącz.

A nie warto by było pomyśleć nad zasilaniem bateryjnym? Procesory są „mistrzami” w oszczędzaniu energii, byle bateria przy tym urządzeniu starczy na długo, no i odpadnie problem gniazdka dodatkowego na zasilacz.
    Z czego zasilana jest fotokomórka i chronometr?

• #11 13 Kwi 2011 15:06
    elektrodom
    Poziom 20  

Nie ma sensu przeinwestowywać, większe baterie (R9 czy coś w te deseń) w pełni wystarczą na dość długo.
    Proponowałbym odsunąć tranzystorki od procesora bo w razie gdyby coś się któremuś stało może przygrzać procek i kłopotu zrobić...
    Ale liczy się że działa i spełnia swoje zadanie, gratuluję.

• #12 13 Kwi 2011 21:53
    Flaman11
    Poziom 17  

Chronometr jak i fotokomórki mają wbudowane akumulatory, ale na wszelki wypadek, gdyż mają już swoje lata stosujemy zasilacze sieciowe lub akumulatory żelowe dlatego nie ma sensu wkładać aku do urządzenia.

• #13 15 Kwi 2011 16:28
    formatyk
    Poziom 13  

Urządzenie ciekawe, grunt, ze spełnia swoje zadanie.

Z ciekawości zapytam, co to za fotokomórki, bo wydaje mi się, ze wystarczyła by drobna modyfikacja oprogramowania i obeszło by się bez przełącznika.

• #14 15 Kwi 2011 23:40
    Flaman11
    Poziom 17  

formatyk napisał:

Z ciekawości zapytam, co to za fotokomórki, bo wydaje mi się, ze wystarczyła by drobna modyfikacja oprogramowania i obeszło by się bez przełącznika.

W złączu chronometru znajdują się 3 gniazda bananów 1-3 to start-meta środkowy nie wiem do czego służy, ale jeśli nawet jest to od start/stop pomiaru czasu to bez przełącznika nie wyeliminowano by przypadkowych sygnałów z fotokomórki bez wypięcia przewodu co się zdarzało na ostatnich zawodach jeszcze bez urządzenia. Tak mamy wyeliminowany problem przypadkowego zatrzymania czasu jak również wiemy dzięki diodom led czy właśnie jest mierzony czas i czy "fotokomórka jest aktywna".

• #15 17 Kwi 2011 13:23
    slivkam
    Poziom 12  

Co to za chronometr?
    My mamy staruszka CP505 TAG Heuer`a. Ten chronometr ma dwa wejścia 1 - start 2 meta. Podpinasz fotocele. Przed startem wpisujesz nr startowy, tak samo przed przecięcim mety. Wylicza czas. Jak nie podasz nr zawodnika to tylko wydrukuje czas przecięcia fotoceli.
    Drukarka strasznie wrażliwa na kurz.

• #16 17 Kwi 2011 23:24
    Flaman11
    Poziom 17  

slivkam napisał:
    Co to za chronometr?

Dokładnie to nie wiem, ale jak się dowiem to napiszę, gdy budowałem urządzenie to jedynie sprawdziłem w jaki sposób fotocele wysyłają sygnał przerwania bariery i w jaki sposób chronometr je odbiera. Dlatego nie wiem co to są za urządzenia.

• #17 18 Kwi 2011 20:37
    formatyk
    Poziom 13  

Flaman11 napisał:

W złączu chronometru znajdują się 3 gniazda bananów 1-3 to start-meta środkowy nie wiem do czego służy, ale ....

Srodkowe gniazdo służy do podłączenia trzeciej fotokomórki, w standardowych aplikacjach mierzy ona międzyczas (ew kilka międzyczasów). Zależnie od programu można ją wykorzystać do innych celów, np mierzyć false-start itp.

• #18 18 Kwi 2011 22:35
    raptor37
    Poziom 12  

No takie praktyczne toto. Tylko po co taka duża obudowa?

• #20 23 Kwi 2011 00:28
    Flaman11
    Poziom 17  

formatyk napisał:
    Flaman11 napisał:

W złączu chronometru znajdują się 3 gniazda bananów 1-3 to start-meta środkowy nie wiem do czego służy, ale ....

Srodkowe gniazdo służy do podłączenia trzeciej fotokomórki, w standardowych aplikacjach mierzy ona międzyczas (ew kilka międzyczasów). Zależnie od programu można ją wykorzystać do innych celów, np mierzyć false-start itp.

Masz racje środkowe służy do odmierzania jednego międzyczasu.

Szukaj w 5mln produktów